Elder Scrolls Online: Elsweyr cover

Pokud chcete tak trochu zapomenout na okolní svět a jeho strasti, nabízí vám svět fantastiky nespočet možností. Bavíme-li se o hraní, pak je rozhodně jednou z nejlepších možností jak uniknout realitě přesun do světa masivních online her pro více hráčů, neboli MMORPG/MMO. Zároveň nelze mluvit o úniku z reality a nevzpomenout při tom na sérii Elder Scrolls, ve které jsme všichni strávili desítky a stovky hodin. Připravte se tedy na novou výpravu, protože se nám otevírají dveře do Elsweyr, nového přídavku Elder Scrolls Online.

Elder Scrolls Online: Elsweyr logoNa začátek si musíme ujasnit jednu věc. Elder Scrolls Online je jedno z nejlepších MMO na současném trhu. Elsweyr navazuje na událost, kterou započal přídavek Wrathstone, který vyšel začátkem tohoto roku. Dračí sezóna, jak se tahle zhruba rok trvající událost jmenuje, přinesla v rámci rozšíření Wrathstone dva nové dungeony, kterými se hráči museli postupně prokousat.

Elder Scrolls Online: Elsweyr NecromancerZa vyčištění každého z těchto dvou dungeonů, byli hráči odměněni polovinou Wrathstonu, a po jeho zkompletování vypustil Abnur Tharn, válečný mág imperiálů, draky. A kam že je vypustil? No, do Elsweyru samozřejmě. A tam se nám pomyslné dveře otevírají nyní.

Nejedná se o nový obsah jen pro zkušené harcovníky, ale také pro nováčky, kteří mohou své dobrodružství započít právě v Elsweyru. Přídavek totiž přináší i novou příběhovou linku s tutoriálem, což umožňuje začínat opět na prvním levelu. Dokonce i zkušení hráči možná rádi začnou od „nuly“, protože přibyla nová hratelná třída postav – Nekromancer. Ta vám (nepřekvapivě) umožňuje kontrolovat nemrtvé, což umožňuje hned několik herních stylů – healer, tank, nebo DPS.

Nádherné prostředí Elsweyru

Elder Scrolls Online: Elsweyr prostředíNebude to sice žádná novinka, ale je potřeba to říct. Svět Elder Scrolls Online je prostě nádherný. Všechno tu vypadá fantasticky, svět je bohatý na detaily, rozličné kultury, zvuky, hudbu… Museli byste být hodně vybíraví, abyste si v ESO nenašli to svoje. Elsweyr přináší další rozměr do již tak bohaté krajiny. Pokud opravdu začnete novou postavu od začátku (a částečně je to i cíl Elsweyru – nalákat nové hráče, stejně jako pobavit ty staré), čeká vás úvodní tutoriál.

Probudíte se ve Star Haven Adeptoriu, kde se dozvíte o tom, že jste přežili útok draků a musíte se z něho zotavit. Zároveň budete požádáni o lehký trénink souboje, abyste ukázali, jak jste na tom. Celé prostředí na mě dýchalo východní kulturou, což je příjemné osvěžení. Znáte ty klasické asijské filmy, kde životem protřelý a starý samuraj pochoduje s úsměvem zenovou zahradou a rozdává tajemná moudra? Tak taková atmosféra z toho čiší. Zároveň je to krásná ukázka toho, jak odlišná je kultura Khajiitů.

Khajiitové a Draci

Elder Scrolls Online: Elsweyr KhajiitPokud jste náhodou nedotčení Skyrimem a vůbec světem Elder Scrolls, tak vězte, že Khajiitové jsou rasa „kočičích lidí“. Díky jejich specifickým vlastnostem se jejich rasa hodila nejčastěji, když jste chtěli hrát zloděje. Ostatně, dává to smysl, kdo jiný by se měl neslyšitelně plížit stíny, než kočka.

Elsweyr však představuje celou rasu trochu v novém světle. Ve chvíli kdy dokončíte tutoriál a na Star Haven padne obležení, uvidíte, že Khajiitové jsou nejen zlodějíčci a obchodníci, ale také drsní válečníci, kteří se nebojí položit život za správnou věc. A o nebezpečí nebude nouze, neboť jak jsem již zmínil, do světa byli vypuštěni draci.

Elder Scrolls Online: Elsweyr dragonZapomeňte na Skyrim, tady nejste žádný Dragonborn a tím pádem ani nezvládnete kosit draky s prstem v nose. Ve chvíli kdy v Elsweyru potkáte draka, mějte se na pozoru a hlavně, hlavně se nezastavujte. Ať už vás drak trefí svým ohnivým plamenem, švihnutím ocasu nebo vás smete burácejícím výkřikem FUS RO DAH (nostalgie!!!), vaše postava si odnese nepěknou vzpomínku a spoustu modřin. Pokud to vůbec přežije. Draci jsou tedy výzva, ale příjemná, takhle by to prostě mělo být, když už nějakého potkáte.

S postupem Dračí sezóny, která by měla pokračovat ještě zhruba půl roku až rok, by měly přijít i další dungeony a s nimi i další draci. Ale i v příběhu Elsweyr hrají draci svou roli, neboť právě díky nim se daří královně Euraxii terorizovat Khajiity a pokud si s nimi nebudete schopni poradit, pak Elsweyr nikdy neosvobodíte. Zpětně vidím Elsweyr jen jako první akt v kontaktu s Draky. Jsou tu, je to super, ale mají ještě na víc a tak nějak tuším (doufám), že s postupem Dračí sezóny budou hrát ještě větší a důležitější roli.

Jaká je vlastně nová třída – Nekromancer?

Elder Scrolls Online: Elsweyr Necromancer 2Nekromancie jako taková nemá ve světě Elder Scrolls na růžích ustláno. Kasta kouzelníků ji oficiálně zakázala, což dělá hru o trochu zajímavější, pokud budete právě Nekromancera hrát. Nejen, že se to bude projevovat v některých dialozích, ale také si musíte dát pozor, kde zrovna jste a jaká kouzla používáte. Ne všichni mají pro vaše schopnosti pochopení.

Výhodou hraní Nekromancera je, že nabízí více herních stylů. Rozhodnete-li se tedy hrát Elsweyr s úplně novou postavou jako jsem to udělal já, nejste tolik limitováni, jako by tomu bylo v jiných případech. Hlavním důvodem proč ale Nekromancera hrát je ten, že je to zábava! Vybuchující kostlivci, kostliví mágové, vrhání ohnivých lebek, švihání kosou, tohle všechno jsem si neskutečně užíval a přišlo mi to jako výborný mix nových nápadů a fungujících postupů z dřívějších tříd.

Má cenu se vydat do světa Elsweyr?

Elder Scrolls Online: Elsweyr wallPojďme si tedy shrnout, co Elsweyr přináší a zda to stojí za to. Máme tu samozřejmě nový region, příběh, questy, side questy, draky, dva nové dungeony a celkově zhruba 30 hodin herního materiálu. To není málo. Obzvláště vezmeme-li v úvahu, že to není jen hloupý grind, ale příběh i questy jsou zábavné. Questy mimo hlavní dějovou linku jsou možná dokonce lepší, než onen hlavní příběh.

Elder Scrolls Online: Elsweyr fireKdybych měl nahlédnout do hlavy vývojářů a tipnout si co bylo jejich cílem – započít sezónu draků, přinést třídu Nekromancera a představit novou kulturu a prostředí Khajiitů – tak to všechno se povedlo na výbornou. Hudba, grafika, to všechno fungovalo už dřív a funguje to stále dál, není těžké se do ESO ponořit a dosáhnout toho, o čem jsem psal v úvodu článku, tedy totálně se odpoutat od reality.

Elsweyr přináší do světa ESO svěží vítr a ať už chcete s tímto světem začínat, nebo jen pokračujete v epickém dobrodružství, rozhodně neváhejte. Draci jsou zpět a je to strašně fajn.

Elder Scrolls Online: Elsweyr

Platforma: PC, PS4, Xone

Vývoj: ZeniMax Online Studios