Vykostit draka, sebrat poklad, prodat čmajznuté zbraně, sebrat sto kančích kůží. Další quest si můžeme odškrtnout. Uf. Co to ale slyším? Dračí řev to není, s ním už jsem zatočil. Jo, aha, to mi kručí v břiše. Zatraceně, hospoda zavřená, žádný pouliční prodavač preclíků v dohledu, co teď? Inu, asi budu muset otevřít inventář a podívat se, co bych z toho mohl ukuchtit. Abych se u toho neotrávil, tak k tomu by mi mohla pomoci tahle kuchařka. Vítejte ve světě kuchařů World of Warcraft!

Kdo si vaří, nezlobí

Češi a Slováci jsou národem kuchařů. Neexistuje časová perioda, ve které by na nás z televize nekoukal nějaký „kluk v akci“, domácí kuchařka nebo alespoň bylinkářka či „herbářka“. Zároveň vidíme především v posledních letech, že ani hry nám rozhodně nejsou cizí. Jaký je ovšem průsečík těchto dvou populačních množin? To se rozhodla zjistit oficiální kuchařka ze světa World of Waraft.

Já vím, když se řekne World of Warcraft, jídlo je jedna z posledních věcí, které si představíte. Jasně, potřebujete jíst, abyste si doplnili zdraví, zregenerovali manu a tak dále. Ale řešili jste někdy, kde se vlastně bere pandarianské koření? Jak dlouho musíte dělat steak ze shoveltuskai, aby byl tak akorát? A co se proboha dává do gobliních řezů? Chceme to vůbec vědět?

Ale jasně, že chceme! Kulinářské umění je totiž pramálo vzdáleno od kouzelné alchymie a byla by škoda se nepodívat pod pokličku kuchtíkům z celého Azerothu. Dá se tak totiž spojit příjemné s užitečným a pokud už jste odkázáni na své vlastní kuchařské umění, proč to nespojit s trochou fantastiky. 

Vizuál, recepty a překlad

Říká se, že jíme i očima. Nejspíše je na tom něco pravdy a při listování kuchařkou se opravdu sbíhají sliny. Veškerá jídla jsou nádherně aranžovaná a je radost kuchařkou listovat. Není to ale všechno. Celé to doplňují krásné ilustrace, vztažené často právě k tomu, z jaké části světa daný recept pochází. Celý grafický komplet tak pomáhá udržovat atmosféru a vy si neustále připadáte jako v Azerothu.

Všechny recepty, kterých je dohromady zhruba sto, mají označenou úroveň kuchaře, takže si zde každý najde to své a máte možnost se propracovat vzhůru. Zároveň oceňuji, že mají recepty návaznost v tom smyslu, že u každého z nich najdete, co se k němu dále hodí. To si tak například upečete preclíky k pivním slavnostem. No a k nim se hodí čedarový pivní dip, který najdete hned na další stránce. A k dipu zase pálivé zeleninové chipsy. Šup a máte připravenou základní výbavu na maraton Pána Prstenů. 

V kuchařce najdete také doporučení, jak recepty upravit na vegetariánkou, či bezlepkovou variantu. A když jsem zmínil rozdílné úrovně receptů, taky tu najdete svůj vlasní quest – jak se vypracovat přes všechny úrovně až k úrovni mistra šéfkuchaře. Líbí se mi tohle přidání „gameplaye“. A pokud si opravdu troufnete na složitější recepty, odměnou vám budou vskutku originální pokrmy. Za zmínku rozhodně stojí Graccův ovocný koláč s mletým masem, ve kterém využijete mimo jiné krupici, vejce, podmáslí, rybíz, zázvor, mleté maso, brandy, vanilku a kandované višně. Nebo takové Křupavé pavoučí překvapení! Co je v něm, to vám samozřejmě neprozradím, co by to pak bylo za překvapení.

Ale připravte ho přátelům a nechte je hádat, myslím, že se sami dobře pobavíte. Škoda je pak občasných chyb v překladu, kdy se např. v rámci jednoho receptu mění ingredience. A pokud si recept nepročtete celý předem, můžete dojít k nešťastnému momentu, kdy z připravených ingrediencí neuvaříte přesně to co jste chtěli, protože místo celých fazolí, máte mixované. 

Chelsea Monroe-Cassel není žádný kuchařský začátečník, ale zkušená velmistryně oboru. Svou lásku k jídlu objevila během svého pobytu v Turecku, kde rok žila. Jelikož milovala fantasy a historickou literaturu, netrvalo dlouho a spojila obě záliby dohromady. Její práce je tak mixem kreativity a historického výzkumu. Mimo to, že je to geek do jídla a historie, má taky ráda umění a obzvláště fotografování. Ideálně fotografování jídla. Když se tohle všechno spojí s vášní, tak je jasné, že z toho vznikne něco krásného.

Její prvotinou byla Hostina ledu a ohně, což je kuchařka podobná té z WoW, ale samozřejmě zaměřená na svět Westerosu. Předmluvu jí dokonce napsal sám George R. R. Martin, který to v kuchyni dotáhl nejdál k sekané se sýrem. Každpádně její první kuchařka měla úspěch a žánr „fiktivního jídla“ jak ho sama nazývá, půjde podle Chelsea jen a jen nahoru. A jak vlastně recepty z WoW vytvářela? Do začátku si udělala seznam všeho jídla, co si ve WoW můžete koupit a vyrobit. Z toho vyfiltrovala to co se jí zdálo zajímavé, či chutné a doplnila to o jídla vyžádaná fanoušky. Pokaždé, když recepty vytváří, snaží se brát inspiraci přímo z daného světa a alespoň tu vizální, si mohla z WoW převzít.

Ale jedna věc je vzhled. Druhá už je to, jestli vůbec mají noční elfové rajčata? A co by asi tak patřilo do směsi koření z Northendu? Pokud vás to zajímá, tak ano, rajčata noční elfové nejspš mají, jelikož patří do skupiny tzv. nočních druhů zeleniny (nightshade vegetables) a tudíž se k nočním elfům náramně hodí. No a ohledně toho vizálu, dost času prý strávila focením jídel přímo ve hře World of Warcraft, takže pokud jste někdy potkali někoho, kdo stojí v taverně a pořád se jen divně točí okolo stolu, byla to pravděpodobně Chelsea a pracovala na své kuchařce. Mezi její další kousky, vyjma již zmíněných, pak patří kuchařky ze světa Hearthstone a Elder Scrolls.  

Závěr

Kuchařka ze světa World of Warcraft mě nadchla. Najdete tu spoustu originálních receptů, vhodných pro všelijaké příležistosti. Od koření, přes předkrmy, zákusky, drinky až po hlavní jídla, která hrají prim. Líbí se mi rozdělení receptů dle vašeho současného „levelu“.

Přesto nemohu kuchařku doporučit naprostým začátečníkům. Abyste si ji pořádně užili, chce to mít alespoň základní zkušenosti s vařením a především chuť experimentovat. Občas se něco nepovede, občas možná sami sebe překvapíte. Ale pokud máte v plánu nějakou geekovskou sešlost, tady rozhodně zabodujete.

Taková křupavá netopýří křidélka, krájené zangarské kloboučky a k tomu Garrova limonáda nebo světlé pivo Praotce Zimy, s tím už uděláte pěknou parádu. Tak dobrou chuť!

Chelsea Monroe-Cassel: World of Warcraft: Oficiální kuchařka

Vydal: Nakladatelství Fantom Print, 2017

Překlad: Zuzana Komprdová, Tomáš Kratochvíl

Počet stran: 216

Vazba: Pevná

Cena: 479Kč