Učedník a válečný mág je třetí knihou série Učedník (v originále Summoner), která vypráví příběh patnáctiletého hrdiny Fletchera. Tomu se jednoho dne přihodí něco, co mu navždy změní život.

Z prvního dílu s názvem Učedník víme, že Fletcherův příběh začíná v horské vesnici jménem Kožová, kde se seznámíme s hlavním hrdinou této série, učedníkem místního kováře a nevlastního otce Berdona. Ten ho objevil jedné zimní noci jako nemluvně, odložené před branami vesnice, a tak se ho ujal. Fletcher se u něho vyučuje kovářskému umění a žije vcelku poklidný život. Když se mu však do rukou dostane deník invokátora Jamese Bakera, vše se změní. Mezi jeho stránkami objeví zvláštní svitek, s jehož pomocí k sobě přivolá démona, což mu přinese štěstí i problémy zároveň. Díky svému novému démonovi musí Fletcher opustit svůj domov, ale shodou okolností se dostane do Vokanské akademie, kde začne studovat, aby se mohl stát válečným mágem.

Spolu s ním v tomto ročníku na akademii poprvé nastupuje i trpaslík Othello a elfka Sylva. Při studiu na Vokanské akademii náš hrdina zjišťuje, že mezi obyvateli celého Homina panuje nerovnoprávnost, a nejvíce je to pak znát v hlavním městě a na akademii. Jelikož Fletcher je od podobných názorů oproštěný, nemá proti ostatním obyvatelům žádné předsudky, proto se skamarádí jak se Sylvou, tak s Othellem i dalšími trpaslíky.

Druhý díl Učedník a pyramida Orků začíná rok po Fletcherově nespravedlivém uvěznění, do kterého se dostal na konci prvního dílu. Opět se tím přesouváme do Kožové, z které zatím Fletcherův nepřítel udělal věznici s nejvyšší ostrahou, kde čeká na „spravedlivý“ soud (pokud se ho vůbec dočká). Mezitím, co trčí ve vězení, se situace v celém Hominu přiostřuje. Trpaslíky viní z výbuchů a útoků na civilisty a hlavním podezřelým je právě Fletcherův kamarád Othello.

Třetí díl přímo navazuje na předchozí, což znamená, že se přesouváme do Aetheru, kam byli naši hrdinové donuceni utéct, aby měli alespoň nějakou šanci na přežití. Po dlouhé cestě plné útrap a boje o přežití, se vydávají na další a ještě nebezpečnější cestu plnou dalších útrap a boje o přežití 🙂

Je to však ještě těžší, protože rozzuření orčtí šamani je pronásledují až do Aetheru, takže skupinka našich přátel musí nejen najít cestu zpět na hominské území, ale musí se tam pokud možno i dostat živí. Proto se vydávají na strastiplnou cestu plnou divokých démonů, do hominské části Aetheru, aby se pomocí portálu náhodně vyvolaného učedníky v akademii, vrátili domů. Uznejte, že pravděpodobnost úspěchu takovéto cesty je, slušně řečeno, dost mizivá.

Přestože se na Fletchera valí nebezpečné situace a problémy ze všech stran, vždy pracuje s tím co má a nějak si poradí. Jeho odhodlání je opravdu obdivuhodné. Přátelství v tomhle díle hraje taky velkou roli. Důvěra ostatních se v mnohých situacích ukáže být stejně důležitá jako důvěra v sebe sama. Fletcher se zde také naučil, kdy je dobré bojovat, a kdy je lepší raději ustoupit nebo nedělat nic.

Další zatěžkávací zkouškou pro našeho hrdinu bylo to, že se setkával se smrtí mnohem častěji než v předchozích dvou dílech. Celou dobu jsem přemýšlela, kdo z nich vydrží až do konce a o koho Fletcher cestou ještě přijde. Byl to velmi intenzivní a nervy drásající čtenářský zážitek. Kdybych si nevážila svých nehtů, tak bych je touhle dobou už měla ohlodané na polovinu.

Žádné tajné pletichy v příběhu ale nehledejte. Většina tamních lidí ví, že hlavní záporáci mají své pletichaření rozjeté naplno, ale připadá jim, že mají svázané ruce. Proto k jejich vyřešení potřebují právě Fletchera.

Malým nedostatkem se mi zdá být, že v celé sérii jsme se sice seznámili s mnoha různými postavami, jako jsou goblini, gremlini, orkové, trpaslíci i elfové (a samozřejmě i lidi) a jejich démony, ale zdá se mi, že o elfech jsme se toho celkově dozvěděli nejméně. Což je vážně škoda, protože si myslím, že si zaslouží stejnou pozornost jako ostatní.

Celkově se mi příběh zdál ucelený a poutavě napsaný. Nikde jsem nenarazila na žádná hluchá místa. Čtení ubíhá rychle a děj je svižný, až jsem občas měla problém přestat číst (a užít si příběh) a neslupnout najednou celou knihu jako malinu.

Zdá se mi jen, že konec přišel moc rychle – vůbec jsem na něj nebyla připravená! Kdyby byl naopak konec více rozepsaný, ztratilo by vyprávění svůj spád a nebylo by tak plynulé. Takže jsem s tím koncem vážně spokojená, jen bych prostě chtěla pokračování, protože jsem si ten svět a jeho hrdiny opravdu zamilovala.

Český překlad je úžasný, takže mě dost mrzí, že naše obálky posledních dvou dílů vypadají tak… děsivě? Nejvíce se povedla obálka na první díl – je totiž stejná jako originální. Zato druhý díl mě vyděsil a ze třetího mi hrůzou vstávaly vlasy. U druhého dílu měla být původně stejná jako originál, z čehož jsem byla štěstím bez sebe, ale kdoví proč se na poslední chvíli těsně před vydáním změnila na tu počítačovou hrůzu, která tam trůní teď.

Chápu, že práva na některé obálky nejsou levná, ale to museli z tak originální zbraně jako je chopeš udělat srp? Jako vážně? Jedinou výhodu vidím v tom, že postava na obale je k nám otočená zády, což se o třetím díle říct nedá. Že na každém obale je jiný luk bych ještě skousla, ale že z hlavní postavy udělali nemehlo, které ani neumí vystřelit z luku, to teda nepochopím. Jak jinak se dá vysvětlit, že postava na obale chce vypustit šíp bez natažené tětivy? Kam ten šíp asi doletí, to teda fakt netuším…

Autorem této série je Taran Matharu, který se narodil v Londýně v roce 1990 a je napůl Brazilec a napůl Ind. Sám o sobě tvrdí, že začal psát už jako devítiletý. Na své čtyřměsíční praxi v nakladatelství Penguin Random House se seznámil s moderní nakladatelskou prací. Poté začal pracovat na svém prvním románu Učedník, který každý den aktualizoval na Wattpad.com. Díky tomu se jeho román stal velice známým a za necelý půlrok ho četlo přes tři miliony lidí.

Autor k této sérii napsal ještě dvě povídky. První nese název Origins a zjistíme v ní, jaká nebezpečí číhala na Arktura, Fletcherova učitele a přítele, při jeho studiu jako neurozeného invokátora na Vokanské akademii.

Druhá povídka se jmenuje A Fine Welcome: Othello’s Journey a je to příběh o Othellově nesnadné cestě plné nástrah právě na Vokanskou akademii, kde se setká s Fletcherem. Na letošní rok si pro nás autor připravil ještě další knihu s názvem The Outcast, která bude delším a podrobnějším Arkturovým příběhem ještě předtím, než se setkal s Fletcherem.

[review]