Dávné proroctví se naplnilo. Svět, jak jsme ho znali, skončil. A krajinou bez naděje kráčí poslední hrdina světa lidí…

Všechno začalo, když se slunce rozpadlo na dvě půlky a zemi roztrhla hrozivá Trhlina. Z té se vyvalily hordy ďábelských stvůr – a lidstvo nebylo připravené. Mocná Sedma a Andělští rytíři, kteří na tuto chvíli čekali po dlouhá staletí, padli. Svedli svou bitvu a prohráli.

Dnes jsou někdejší vůdci pryč, chrabří rytíři vymřeli, nebojácní ochránci byli umlčeni. Není naděje. Je jen Tulák: mlčenlivý muž beze jména, který prochází postapokalyptickou krajinou. Na jeho bedrech spočívá velký úkol – dopravit na sever jedinou naději lidstva…

Kontroverzní Tulák

Málokterý literární debut vzbudil tolik pozornosti jako prvotina britského spisovatele Petera Newmana. Co podle slov samotného autora původně vzniklo jako jediná scéna (která zahrnovala pouze osamělého hrdinu s dítětem a mečem), se nakonec proměnilo v celou trilogii. (Mimochodem, v češtině zatím vyšly pouze dva díly: Tulák a Zlo.)

A že nejde jen tak o ledajakou trilogii, dokazuje jak Cena Davida Gemmella, kterou získal Tulák, tak ohlasy mezi samotnými fanoušky. A ty jsou, jak dokazují recenze i vášnivé diskuse na knižních serverech, plné emocí. Zatímco jedni neskrývají nadšení nad originálním a propracovaným světem, do kterého Newman své čtenáře v Tulákovi uvádí, druzí autorovi vytýkají pomalý dějový spád a netradiční styl.

Jedno je každopádně jisté. Tulák, první díl Newmanovy trilogie, se mezi ostatními fantasy a sci-fi dílky rozhodně nemusí krčit v koutě.

Kráčející hrdina

Na začátek jedno varování. Pokud v knihách hledáte promyšlené dějové linky, zásadní zvraty a nečekaná odhalení, zřejmě vám Tulák nebyl souzen. Samotný příběh je totiž velmi jednoduchý a dá se shrnout jedinou větou: hrdina jde, dějí se věci… a hrdina stále jde.

Jenže to, co z Tuláka dělá knihu, na kterou jen tak nezapomenete, rozhodně není děj. Je to především neuvěřitelná autorova imaginace a promyšlený svět, který patří k tomu nejoriginálnějšímu, co se na poli fantasy a sci-fi v posledních letech urodilo.

Čas lidí skončil

Takhle nějak by to vypadalo, kdyby Šílený Max potkal Malaz a lovecraftovské stvůry. Newman ve svém debutu vykresluje zhroucený svět, který vyrůstá z trosek kdysi technologicky vyspělé civilizace. Zatímco prosperující sever zůstává pod ochranou zbytků dříve mocné Sedmy (a jeho neposkvrněnost stráží jak ostře hlídaná zeď, tak nesmlouvavé detektory nákazy), jih – místo, kde se před osmi lety rozevřela smrtící Trhlina – je peklem na zemi.

Jeho města ovládají zrůdní poskoci mocného Uchvatitele: nestvůrné hříčky přírody, magie i genetických mutací. Každá z nich spatřila světlo světa jiným způsobem: zatímco jedna svou esencí nakazila těla svých protivníků, jiná neustále přešívá své proměňující se tělo z mrtvých údů a těl. Dnes, osm let po svém zrození, zrůdy ovládají celý jih – ve jménu Uchvatitele a často i ve svém vlastním.

A lidé, kteří Uchvatitelovo tažení přežili, se svým novým pánům začínají stále víc podobat. Nezastavitelná nákaza, genetické mutace a také nejrůznější tělesná vylepšení prostřednictvím čipů a implantátů mění podobu lidstva a dokreslují obrázek jeho finální zkázy.

Archetypální hrdina

Touto krajinou bez naděje kráčí Tulák: mlčenlivý hrdina, který pod pláštěm skrývá dítě, na provazu vede kozu a před sebou má jediný úkol. Dopravit na sever meč legendární Gamy, která před osmi lety padla v boji s Uchvatitelem.

Tulák je němý. Z jakého důvodu, čtenář netuší, tenhle fakt ale ovlivňuje nejen jeho postavu jako takovou, ale i celý způsob vyprávění. Ten se mnohem víc než na dialogy soustředí na vnější popis jednotlivých scén, většinou prostřednictvím krátkých, úsečných a neosobních vět.

Samotnému Tulákovi do hlavy nahlédnout nedokážeme, jedno je přesto jasné: tohle je archetypální hrdina se vším všudy. Bezejmenný muž jako by byl posledním strážcem dobra a morálky ve světě, který zešílel. A bezbranné dítě, které Tulák (jako symbol ztracené nevinnosti a čistoty) opatruje, jeho roli absolutně kladného hrdiny ještě podtrhuje.

Tulák budí otázky

Nečekejte snadné čtení. Newmanova prvotina vyžaduje čtenářovu absolutní spolupráci: donutí vás zapojit obrazotvornost a s každou další větou se víc a víc nořit do dechberoucího hnusu, v nějž se svět „po Trhlině“ proměnil.

Za vaši snahu vás ale Tulák bohatě odmění. Jak čtenářským zážitkem, tak otázkami, které vzbuzuje. Může být například Newmanův svět stvůr a temných vládců ve skutečnosti vyobrazením Země zdevastované jadernou katastrofou? Přestože to samotný autor nepřiznává, tato paralela se nabízí. A prvnímu dílu celé trilogie tak dodává rozměr, který z Tuláka dělá ještě zajímavější počin.

Nám už teď nezbývá než čekat, jak budou Tulákova dobrodružství (a dobrodružství jeho přátel) pokračovat. Druhý díl s názvem Zlo už vyšel i v češtině, a to v roce 2017, na překlad závěrečného dílu Sedma si zatím musíme ještě počkat.

Peter Newman: Tulák

Vydal: Nakladatelství Host, 2016

Překlad: Jakub Kalina

Počet stran: 375

Cena: 296,-

UložitUložit

UložitUložit