Dávné proroctví se naplnilo. Svět, jak jsme ho znali, skončil. A krajinou bez naděje kráčí poslední hrdina světa lidí…
Všechno začalo, když se slunce rozpadlo na dvě půlky a zemi roztrhla hrozivá Trhlina. Z té se vyvalily hordy ďábelských stvůr – a lidstvo nebylo připravené. Mocná Sedma a Andělští rytíři, kteří na tuto chvíli čekali po dlouhá staletí, padli. Svedli svou bitvu a prohráli.
Dnes jsou někdejší vůdci pryč, chrabří rytíři vymřeli, nebojácní ochránci byli umlčeni. Není naděje. Je jen Tulák: mlčenlivý muž beze jména, který prochází postapokalyptickou krajinou. Na jeho bedrech spočívá velký úkol – dopravit na sever jedinou naději lidstva…
Kontroverzní Tulák
A že nejde jen tak o ledajakou trilogii, dokazuje jak Cena Davida Gemmella, kterou získal Tulák, tak ohlasy mezi samotnými fanoušky. A ty jsou, jak dokazují recenze i vášnivé diskuse na knižních serverech, plné emocí. Zatímco jedni neskrývají nadšení nad originálním a propracovaným světem, do kterého Newman své čtenáře v Tulákovi uvádí, druzí autorovi vytýkají pomalý dějový spád a netradiční styl.
Jedno je každopádně jisté. Tulák, první díl Newmanovy trilogie, se mezi ostatními fantasy a sci-fi dílky rozhodně nemusí krčit v koutě.
Kráčející hrdina
Na začátek jedno varování. Pokud v knihách hledáte promyšlené dějové linky, zásadní zvraty a nečekaná odhalení, zřejmě vám Tulák nebyl souzen. Samotný příběh je totiž velmi jednoduchý a dá se shrnout jedinou větou: hrdina jde, dějí se věci… a hrdina stále jde.
Jenže to, co z Tuláka dělá knihu, na kterou jen tak nezapomenete, rozhodně není děj. Je to především neuvěřitelná autorova imaginace a promyšlený svět, který patří k tomu nejoriginálnějšímu, co se na poli fantasy a sci-fi v posledních letech urodilo.
Čas lidí skončil
Jeho města ovládají zrůdní poskoci mocného Uchvatitele: nestvůrné hříčky přírody, magie i genetických mutací. Každá z nich spatřila světlo světa jiným způsobem: zatímco jedna svou esencí nakazila těla svých protivníků, jiná neustále přešívá své proměňující se tělo z mrtvých údů a těl. Dnes, osm let po svém zrození, zrůdy ovládají celý jih – ve jménu Uchvatitele a často i ve svém vlastním.
A lidé, kteří Uchvatitelovo tažení přežili, se svým novým pánům začínají stále víc podobat. Nezastavitelná nákaza, genetické mutace a také nejrůznější tělesná vylepšení prostřednictvím čipů a implantátů mění podobu lidstva a dokreslují obrázek jeho finální zkázy.
Archetypální hrdina
Tulák je němý. Z jakého důvodu, čtenář netuší, tenhle fakt ale ovlivňuje nejen jeho postavu jako takovou, ale i celý způsob vyprávění. Ten se mnohem víc než na dialogy soustředí na vnější popis jednotlivých scén, většinou prostřednictvím krátkých, úsečných a neosobních vět.
Samotnému Tulákovi do hlavy nahlédnout nedokážeme, jedno je přesto jasné: tohle je archetypální hrdina se vším všudy. Bezejmenný muž jako by byl posledním strážcem dobra a morálky ve světě, který zešílel. A bezbranné dítě, které Tulák (jako symbol ztracené nevinnosti a čistoty) opatruje, jeho roli absolutně kladného hrdiny ještě podtrhuje.
Tulák budí otázky
Nečekejte snadné čtení. Newmanova prvotina vyžaduje čtenářovu absolutní spolupráci: donutí vás zapojit obrazotvornost a s každou další větou se víc a víc nořit do dechberoucího hnusu, v nějž se svět „po Trhlině“ proměnil.
Za vaši snahu vás ale Tulák bohatě odmění. Jak čtenářským zážitkem, tak otázkami, které vzbuzuje. Může být například Newmanův svět stvůr a temných vládců ve skutečnosti vyobrazením Země zdevastované jadernou katastrofou? Přestože to samotný autor nepřiznává, tato paralela se nabízí. A prvnímu dílu celé trilogie tak dodává rozměr, který z Tuláka dělá ještě zajímavější počin.
Nám už teď nezbývá než čekat, jak budou Tulákova dobrodružství (a dobrodružství jeho přátel) pokračovat. Druhý díl s názvem Zlo už vyšel i v češtině, a to v roce 2017, na překlad závěrečného dílu Sedma si zatím musíme ještě počkat.
Peter Newman: Tulák
Vydal: Nakladatelství Host, 2016
Překlad: Jakub Kalina
Počet stran: 375
Cena: 296,-