Kateřina Loučková: Tajemství černé dámy cover
Autor / Zdroj: François Baranger

V obsáhlém díle se na jednom poli potkává čest a láska se zradou a intrikami. Příběh s téměř detektivní zápletkou stojí na pevných základech, nikam nechvátá a vtahuje čtenáře do děje neotřelými popisy a znalostí reálií. 

Přestože autorka Kateřina Loučková není na poli fantasy žádným nováčkem, jde o její tištěnou prvotinu. Již na prvních stranách je znát její vypsanost a znalost tématu, když s neochvějnou jistotou rozehrává děj, který způsobí potíže nejen mladému zemanovi z Vlčiště a urozené panně Malwině. Ale bez toho by to byla nuda, že.

Ve vztahu k současnému světu se ocitáme v době a místě přesně neurčeném. Až na pár výjimek vše nasvědčuje zhruba střední Evropě kolem 15. století.

Zeman Bergar z Vlčiště odvezl k domluvenému sňatku dceru svého barona Dietmara a zpátky se vrací s dívkou, jež před domluveným sňatkem utíká. Je to urozená panna, která má dostat věno od krále, a tak je samozřejmě horké zboží. Nechce se ale provdat za bratrance Ericha, protože s ním vyrůstala a považuje jej za bratra.

Tento důvod tvoří zpočátku chatrnou berličku k rozjetí děje, jelikož je dobře známo, že šlechta se mezi sebou, nehledíc na příbuzenské svazky, brala bez uzardění. Navíc to trochu nekoresponduje se všemi dobře vykreslenými pocity a společenskými překážkami, které musí Bergar a Malwina překonat. Ale přesto se ke konci každý, kdo chce dílo pořádně pitvat, dočká svého vysvětlení.

Děj plyne velmi, ale opravdu velmi pozvolna. Trvá bezmála sto stran než s Malwinou doputují do domova zemana z Vlčiště malého léna poblíž hradu Skalburg sídla barona Dietmara, jehož si zeman Bergar velmi považuje.

Kateřina Loučková: Tajemství černé dámy obálka
Zdroj: Straky na vrbě

Autorka ovšem nevycpává stránky vatou, využívá situace, aby naznačila, že ani jeden z hlavních hrdinů není bez tajemství a stará se o to, aby každý vedl svůj vnitřní souboj. Vše doprovází kouzelné popisy, které netvoří přehnané celky, ale v drobných úsecích přirozeně procházejí celou knihou. Je také velmi příjemné, že se nic neděje náhodou a přitom není zapomínáno na stavovské překážky, které okořeňují děj a vedou jej do zdárného konce.

Ze začátku dělá největší potíž vyznat se ve všech mocenských vztazích, které mají vliv na události. Situace není vychrlena v jednom bloku, ale informace přicházejí postupně a je na čtenáři, aby si je zapamatoval a včas oprášil, aby neztratil přehled.

Když zeman z Vlčiště konečně doputuje na Skalburg, zjišťuje, že jeho pán měl vážnou nehodu a leží na smrtelném loži. Bergar se dostane do křížku s baronovým synem a dědicem mladým pánem Junebokem a je okamžitě zbaven titulů i půdy. Což znamená ohrožení nejen pro jeho chráněnku pannu Malwinu, ale i pro jeho rodinu – starou matku a sestru Nikoletu včetně poddaných, jejichž prospěch jim všem ležel na srdci. Do děje v tuto chvíli vcházejí další postavy, které jsou jeho důležitou součástí.

I když se zdá, že vojáků je v celém ději velmi málo, jedná se často spíše o jednotky kusů, vyznat se ve všech postavách dá zpočátku trochu zabrat. Adler se občas přimotá k Abekenům, Gréta s Dlétou splynou dohromady a Bergar zní velmi podobně jako království Bergam. Je opravdu třeba dávat pozor. Jakmile se postavy dostanou čtenáři pod kůži, ztrácí tento problém na významu.

Postavy jsou velmi barvité a živé. Snad jen mladému pánu dědici Junebokovi chybělo věrohodné pozadí. To ovšem vyvažuje velitel jeho osobní strážce Thorsten. Zprvu padouch vzhledem i povahou přesto inteligentní a jeho loajálnost je řízena spíš rozumem než slepým následovnictvím.

Bergar s Malwinou představují trochu klišé ústřední postavy. Ona je jemná panna potřebující ochránce, on je uvědomělý, čestný, chrabrý a setsakramentsky umanutý. Ovšem v protikladu k nim je postupně vystavěn další vztah dvou postav, který je naopak živelný, plný napětí a překážek. Sledovat vývoj obou vztahů je napínavé a zajímavé.

Ztráta panství a titulů Bergara tíží, ale nakonec ne tolik jako podezření, že nehoda jeho milovaného pána nebyla nehodou. Pouští se do komplikovaného vyšetřování, v němž svědci umírají dříve, než stačí vyzradit svá tajemství.

Děj i v prostředku knihy plyne pozvolně, ale o to více roste napětí. Situace se chvíli zdá bezvýchodná, důkazy v nedohlednu, domněnky se kupí, ale chyby protivníků koneckonců také. Střípek po střípku skládá Bergar události předcházející osudné baronově nehodě a netuší, že na jeho stranu pomalu přechází další komplic, který pátrá na vlastní pěst. 

Bez příjezdu královského prokurátora by snad kniha neměla konce, nebo dopadla tragicky. Ačkoliv se jeho přítomnost může zdát jako deus ex machina, neopomněla autorka dát jeho příchodu do děje věrohodné pozadí.

Dokáže se psanec Bergar dostat do blízkosti váženého muže? Uvěří jeho předloženým důkazům? Ale co když intriky, které zapříčinily veškeré nešťastné události sahají dál, než kohokoliv může napadnout?

Kniha je velmi působivý celek. V literatuře poslední dobou zanedbávané popisy zde příjemně dokreslují atmosféru a originální obraty pohladí čtenáře po duši. Díky autorčiným znalostem reálií dostane čtenář plejádu dobové módy od urozených dam po rytíře.

Nahlédne do běžného života pozdního středověku a rozšíří si svůj slovník a spoustu soudobých slovíček, jejichž význam lze snadno odvodit z děje. S postavami v knize čtenář souzní a rozumí jejich rozhodnutím, nikdo není plochý bez významné role. Přímá řeč není strojová a vždy odpovídá společenskému postavení mluvčího, jeho inteligenci i situaci.

Svět, ve kterém se příběh odehrává, je podobný tomu našemu, zároveň lze v detailech nalézt v podobnost s jinými fantastickými příběhy. Prvky slovanské fantasy a její magie jsou v ději utlačovány vývojem situace a náboženstvím, který se dá přirovnat k reálné historii.

V závěru, který chytne a nepustí je čtenáři bohatě kompenzováno pozvolné vypravěčské tempo, protože děj začne uhánět kupředu. Pro nikoho už není cesta zpátky. Pozorný čtenář si udělá dost dobrou představu o tom, jak se vše odehrálo, přesto netuší nic jistě a rozuzlení jej dokáže náležitě uspokojit.

Konečně dojde i na nějakou tu bitvu, přesto v celé knize hrají prim osobní souboje, které jsou dobře a záživně popsané. Ani dámy, na které kniha spíše cílí, se nebudou cítit přesycené a znuděné.

Zůstává nevysvětlena snad jen přítomnost jedné Malwininy přítelkyně a osobně bych uvítala příjemnější rozchod dvou postav, obě sice mají příslib budoucnosti, přesto (vzhledem k živelnosti jejich vztahu) bych potřebovala ještě jeden ukradený polibek.

Pochválit musím spousty nenápadných zmínek na správných místech, které ovlivní děj a také symbolickou linku šachů, která v příběhu hraje podstatnou roli. S ní naprosto dokonale koresponduje název knihy. Redakční práce na knize jsou dobře odvedené až na pár zbloudilých písmenek.

Kniha je velmi kvalitní nejen obsahově, ale i materiálově. Brožovaná vazba je poctivá a nerozpadá se, obálka je na pohmat příjemná, lahodí oku a dobře cílí na konkrétní čtenáře. Velmi příjemné a povedené jsou černobílé ilustrace, jimž nebarevnost neubírá na atmosféře a vypovídající hodnotě. Snad už chybí jen mapa pro náročnější čtenáře, které kniha jistojistě osloví.

Čeští autoři už dlouho dokazují, že se se zahraniční konkurencí můžou hrdě porovnávat. Běžný komerční čtenář už dokáže rozpoznat i kdejaký zahraniční brak, který se na českém trhu ocitne.

Dělá mi proto radost, že mohu s rukou na srdci doporučit tak dobrou knihu české autorky, kterou Tajemství černé dámy bezesporu je. Hutnost děje a pomalé přesto plynulé tempo bylo velmi příjemné osvěžení, které mě vytrhlo z jednohubkových příběhů, které se po čase vytratí z paměti.

Kateřina Loučková: Tajemství černé dámy

Vydal: Nakladatelství Straky na Vrbě, 2022

Obálka: Janina Strnadová

Počet stran: 503 / brožovaná vazba

Cena: 390 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
88 %
Zpracování, cena
88 %
Styl a překlad
88 %
Cíl knihy, splnění
95 %
Andrea Čekanová
Spisovatelka, která vystudovala knihovnictví, aby nakonec pracovala v oblastí síťových technologií. Matka tří kousků, které učí lásce ke knihám. Fanynka Stephena Kinga, Ira Levina, Jonase Jonassona. Svět fantastiky pro ni dlouho nepřekročil práh Bradavic, Středozemě, těžařské lodi Červený trpaslík, Tardis, Rivie či Zimohradu. Nyní, samozřejmě s ručníkem přes rameno, vyráží do nekonečna a ještě dál.
tajemstvi-cerne-damy-fantasy-romance-ktera-ukradne-srdce-fanynek-chrabrych-ochrancu-a-jemnych-pannen+ kvalitní zpracování + zohlednění všech faktů společenských náležitostí + napětí, postavy, reálie - podobná jména a názvy - začátek náročnější na orientaci v mocenských vztazích