Pánové, zavřete oči. Tohle totiž není kniha pro vás. Sukuba, příběh plný démonů, intrik a sexu, je čistokrevné holčičí čtení. Život Georginy Kincaidové, sukuby ze Seattlu, ale není ani zdaleka tak exotický. Pracuje v knihkupectví, spí se svým šéfem, její nesmrtelní přátelé si z ní nepřestávají dělat legraci a nejhorší ze všeho je to, že si nemůže vyjít na rande, aniž by z dotyčného muže nevysála život.

Ještě před pár lety byl žánr young adult v rámci fantasy a sci-fi tak trochu otloukánkem. Pak ale přišly Stmívání nebo Hunger Games a vydavatelé si rázem uvědomili, že v příbězích, které umně splétají paranormální nebo fantasy prvky s mezilidskými vztahy, je ohromný potenciál. 

Při pohledu na obálky knih ze šestidílné série Sukuba byste mohli snadno podlehnout dojmu, že příběhy hlavní hrdinky Georginy Kincaid se vezou právě na téhle populární vlně.  Ovšem nenechte se zmást. Pro běžné čtenářky young adult, zvyklé číst o letmých dotecích a lásce, která hory přenáší, totiž může být Sukuba ošklivý šok. 

Život podle sukuby

Být sukuba přitom zní jako sranda. Můžete podle libosti měnit podobu, nepotřebujete make-up ani kulmu na vlasy a váš šatník je prakticky nevyčerpatelný. Muži vás zbožňují. A navíc máte vlastně jediný úkol. Svádět.

Život Georginy Kincaidové, sukuby ze Seattlu, ale není ani zdaleka tak exotický. Pracuje v knihkupectví, spí se svým šéfem, její nesmrtelní přátelé si z ní nepřestávají dělat legraci a nejhorší ze všeho je to, že si nemůže vyjít na rande, aniž by z dotyčného muže nevysála život. Ups.

Ona by přitom dala všechno na světě za jedinou věc: kdyby se směla dotknout slavného a neodolatelného spisovatele Setha Mortensena!

Snění o Sethovi ale musí počkat. Ve světě nadpřirozených bytostí se totiž začíná dít něco podivného… a velmi nebezpečného.

Než přišla Vampýrská akademie

Že o tomhle příběhu slyšíte poprvé? Pak si doplňte vzdělání. Byla to totiž právě šestidílná série Sukuba, která odstartovala literární kariéru populární americké spisovatelky Richelle Mead. Jen pár měsíců po vydání prvního dílu Sukuby v Americe vyšel i první díl její super úspěšné Vampýrské akademie, která probudila naprosté davové šílenství.

I když se tak Sukuba rázem ocitla ve stínu úspěšnější „upírské“ série, dvě věci už jí nikdo neodpáře. Byla první. A Georgina Kincaid je navíc v porovnání s běžnými hrdinkami young adult románů naprosto unikátním zjevením.

Bez skrupulí a bez výčitek

Zapomeňte na nevinné a jednoznačně kladné dívky a ženy, které obvykle autorky young adult umisťují do centra pozornosti. Georgina je jiná. Podvedla muže, kterého milovala, zaprodala svou duši peklu a po dlouhá staletí ničila životy všech, kdo se k ní dostali příliš blízko. 

A nezměnilo se to dodnes. Rozbíjí vztahy, nemá skrupule a nemá ani výčitky. Tedy do chvíle, než potká Setha Mortensena. Se kterým ji, jak se zdá, pojí něco víc než jen vzájemná přitažlivost…

Panna Marie, nebo Máří Magdalena?

Sukuba je zkrátka jiná než běžné young adult série. Její příběh je dospělejší, plný explicitního sexu na všechny možné způsoby (a když píšeme na „všechny možné způsoby“, myslíme to vážně) a taky zalidněný až překvapivě realistickými a detailně propracovanými postavami. (Pokud samozřejmě odhlédneme od toho, že hlavní hrdinka může libovolně měnit podobu nebo že její nejlepší kamarádi jsou upíři a skřet. Ale chápeme se, že?) A možná to je právě kámen úrazu.

Jak totiž ukazují diskuse na sociální síti Goodreads, především americké publikum nese Georgininu plastičnost a opakující se morální selhávání velmi těžce (mimochodem, kontrast s pozitivními komentáři na české Databázi knih je přitom do očí bijící).

Zřejmě totiž platí, že aby měla young adult ženská postava u mladých (amerických) čtenářek úspěch, musí jít o kombinaci Panny Marie a Matky Terezy. Protože, očividně, žádné „reálné scénáře, charaktery a pohnutky v young adult nechceme“. Největším šokem totiž pro většinu čtenářek – alespoň soudě dle amerických recenzí – je, že Georgina (sukuba, všimli jste si?) není černobíle věrná a jednoznačně kladná bytost. 

Mohli bychom teď mladým čtenářkám udělat přednášku o tom, že je fajn, když literatura vychází ze života, a to dokonce i když jde „jen“ o young adult. Ale pro tentokrát za tu cynickou tetku, která mládeži zničí iluze o světě a vztazích, být nechceme (on to život jednou pravděpodobně udělá za nás). A tak místo toho napíšeme, že pokud si něco v sérii Sukuba skutečně zaslouží kritiku, nejsou to ani tak postavy jako spíš děj.

Předvídatelná vztahovka

Po našlapaném prvním dílu, který slouží jako vynikající intro do sukubího světa a jeho mytologie, totiž děj výrazně zvolní. A co hůř (tedy hůř pro nás, fandy všeho nadpřirozeného a paranormálního) – především ve druhé polovině série všichni ti andělé, démoni, sukuby a skřeti postupně ustupují do pozadí, aby se stali pouze nezvyklým komparzem pro tak trochu jinou „vztahovku“. A často dokonce pouhou dějovou vatou. 

A opravdu: především v přelomovém čtvrtém díle, kdy Georgina odjíždí sabotovat činnost kanadských satanistů (ano, je to přesně tak bizarní, jak to zní), se nemůžeme ubránit pocitu, že o nějaké nadpřirozeno nebo paranormálno už tu vlastně nejde.

Jednotlivé díly navíc trpí klasickým problémem většiny románů Richelle Mead: už po pár stránkách zkrátka víte, kdo je padouch. Veškeré napětí se tak redukuje na jedinou otázku: dočkají se Seth a Georgina svého happy endu?

Nechápejte to špatně. Věříme, že i podobně laděné příběhy mají na literárním trhu své místo a řadu nadšených čtenářů si určitě najdou. Ale obzvlášť, pokud jste zvyklí na young adult klasičtějšího střihu, můžete se u poklidného a předvídatelného sukubího tempa trochu nudit. 

Ojedinělý úkaz

Sukuba tak rozhodně není čtení pro každého. To ale vlastně nevadí. Tenhle originální mix paranormálna, silných ženských hrdinek, morálních dilemat a sexu totiž ani pro každého být nemůže. 

Jedno je ale jisté. Na poli běžné literární produkce pro mladé dívky a ženy jde rozhodně o ojedinělý úkaz. Který si minimálně prolistování zaslouží.

Richelle Mead: série Sukuba

Vydal: Nakladatelství Domino

Počet stran: dle jednotlivého dílu ze šestidílné série

Cena: dle jednotlivého dílu ze šestidílné série