Petra Slováková: Střípky času cover

Jak nám již často bylo řečeno skrze mnohé příběhy, hrát si s předivem času není zrovna dobrý nápad. Ale taková Jana si s tím hlavu nedělá, důležité je pro ni totiž přežít v přítomnosti. Jenže, co když tím vším změní svoji celou budoucnost?

Petra Slováková: Střípky času obálkaToto nové české young adult fantasy nás zavede do rázovitého kraje a hornického města, do samotné Ostravy. Tam bydlí totiž hlavní hrdinka Jana, která se doslova pere se životem. Oproti ostatním svým vrstevníkům musí řešit více věcí, než jen se snažit o dobré známky ve škole. Její matka je nenapravitelná alkoholička, a když zrovna není doma, kde se o ní musí Jana starat včetně úklidu bytu po prozvracené noci, zajišťuje její dcera příjmy pro zaplacení základních věcí jako je nájem.

Sem tam ovšem nastávají trochu světlejší okamžiky, když se její matka přesune do léčebny a Janě tak odpadá spousta starostí. Ale kde může mladá holka jako je ona, vzít dostatek peněz na život a ještě chodit na střední školu? Ano, tušíte správně, že tohle nebude tak úplně čistý život.

Jana se totiž rozhodla krást, ale trochu jinak než ostatní zloději. Její velkou výhodou je totiž schopnost cestování časem, kdy si v minulosti vytipuje bohaté budovy a z nich vždy nějakou cennou drobnost odcizí. Zastavárny v přítomnosti se postarají o zbytek, Jana si může oddechnout a poplatit všechny účty.

Nejspíše si přijde jedinečná a nepolapitelná, jenže velmi brzy má nastat chvíle, kdy překročí pomyslnou hranici. Netuší totiž, že existuje tajné oddělení policie zabývající se lidmi ovládajícími magii či využívající další unikátní schopnosti. A právě ti ji mají již ve svém hledáčku a chystají její dopadení. Jenže jak to tak bývá, takovými konci také začíná něco nového – pro Janu se odkrývá zcela nepoznaný svět, zjišťuje totiž, že není sama a v ulicích Ostravy se prohání spousta dalších takových obdařených. Jenže nemůže být tohle vědění daleko nebezpečnější?

Ukázka z knihy

Jeden z Dozorců se sklonil k zemi, aby nahlédl do sklepa. Zadržela jsem dech. Měla jsem pocit, že místo, kde se .schovávám, propalují neživé oči. Přitiskla jsem si dlaně na uši, zavřela oči a snažila se potichu i myslet. Být neviditelá. Celá jsem se třásla. Před očima mi poskakovaly mžitky. Pak se ozvalo několik nezřetelných zašeptání. Zněla sotva jako vítr prohánějící se ulicí.

Postava se mihla za dalším oknem a pak zmizela. Vykoukla jsem skulinou zpoza desky. Doufala jsem, že jsou pryč. Pak mi pohled sklouzl do místnosti. Trhla jsem sebou a málem zaječela. Jedna z těch bytostí nějak neslyšeně proklouzla dolů a teď stála u skříní. Prohlížela si rozbité police a svým pohybem trhala letité pavučiny.

– strana 13

Jedná se o svižné young adult fantasy, a tak můžete očekávat lehčí čtení pro mládež se stručnějším světem a lehkou romantickou linkou v pozadí. Pro své urban fantasy si Petra Slováková vybrala za ústřední místo samotnou Ostravu, která je mnohými lidmi v České republice opomíjena a považována za špinavou a ošklivou. Jenže opak je pravdou, Ostrava je krásné industriální město se svojí osobitou atmosférou, která se do lehce temného příběhu výborně hodila.

Spisovatelka zlehka popisuje místa, kudy hlavní hrdinka prochází a já si tak živě uměla v mysli vše představit. Na druhou stranu si říkám, jestli to nebude tím, že jsem (poslední roky) ostravačka a daná místa znám. Tak jako celý příběh je vzhledem k cílové skupině stručnější, tak i samotné popisy daných lokalit nemusejí být mnohdy stoprocentně vypovídající pro neznalého tak, aby ho dokázaly nalákat na návštěvu tohoto města. Každopádně využití českého prostředí pro knihu velmi oceňuji a s tím souvisí i použití zajímavých českých jmen jako je Bartoloměj či Klement.

Na pozadí Ostravy se tak odehrává náš tajemný melancholický příběh, který odkrývá, že zde nežijí pouze obyčejní lidé, ale také obdaření. Ti se dělí do dvou skupin – na ty schopné ovládat magii a čarovat rozličná kouzla dle svých schopností či načerpaných znalostí od svých předků z čarodějných knih, a pak na ty, kteří mají jednu speciální schopnost, kterou mohou využívat tak, jak jim sama dovolí.

Jana je tedy cestovatelka časem, narazíme ale i na člověka, který k sobě dokáže vázat cizí duše nebo na takového, který čte emoce v druhých. Tito lidé své schopnosti před běžným obyvatelstvem tají a není divu. Vždyť na správný chod města dohlíží také speciální policie, jenž má v hledáčku lidi zneužívající magii nebo své schopnosti pro vlastní obohacení. Taková Jana, ta je pro ně drobným kriminálníkem, protože v Ostravě se najdou mnohem horší individua, třeba temný čaroděj, který to tady chce ovládnout za cenu mnoha obětí.

Naší hlavní hrdinkou je nejen Jana, protože později vytváří spikleneckou dvojici s jedním z temných čarodějů, aby mohla bojovat proti tomu nejtemnějšímu z nich. Oba dva mají pokřivenou minulost, která je svedla z té správné cesty. Příběh tak všechny ty young adult knihy s princeznami nebo dobrodružkami obětujícími vlastní život za druhé převrací naopak a čtenářům nabízí netradiční zážitek s hlavními hrdiny, kteří prostě nejsou tak úplně klaďasi a nedodržují všechna pravidla společnosti.

Celý příběh se proplétá skrze strany knihy bez členění na kapitoly, bylo tak pro mne obtížnější najít si během čtení místo, ve kterém mám knihu odložit. Právě díky použití prvku cestování časem působila nejprve kniha zmateněji, nerozuměla jsem podivnému spojení mezi hrdiny (protože hlavní hrdinka jej měla teprve poznat, zatímco on ji znal již dávno z minulosti) a tempo děje bylo pomalejší, občas rozvířené akcí s nezvratnými a děsivými následky. Jenže právě ono cestování časem bylo zajímavým klíčem, který všechny události v poslední části knihy osvětlil a vše do sebe perfektně zapadlo.

Takže pro koho je tahle kniha? Rozhodně ne pro zasněné romantičky a její temná melancholická atmosféra vás odradí od čtení před spaním. Je to ale na druhou stranu na poli young adult něco netradičního a neokoukaného, co rozhodně dokáže rozbít tu monotónnost typů příběhů pro mládež. A hlavně, pokud vás poslední dobou neustále otravují nové a nové série a chcete kusovku, která funguje jen sama o sobě, můžou být Střípky času tou pravou volbou.

Petra Slováková: Střípky času

Vydal: Nakladatelství Host, 2019

Obálka: Braňo Matis

Počet stran: 320

Vazba: brožovaná

Cena: 329 Kč