Ze severu prosakují zvěsti, že se ochranná bariéra pomalu tenčí a brzy vpustí mezi lidi pradávné zlo. A na západě se pro změnu objeví mladík celý od krve, který si nic nepamatuje a směřuje od vesnice, která byla celá vyvražděna. Je oběť nebo vrah? Vřetena osudu se dávají do pohybu a je jen na odvaze našich hrdinů, zda tohle všechno vůbec může skončit dobře.

Nahlednutí do světa Nadaných

Představte si svět, ve kterém existuje Esence, materie, která naplňuje a dává život lidem, zvířatům, všemu. Jenže v některých lidech není jen plamínek života ve formě Esence, jsou jí přeplnění a dokážou ji využívat. Říká se jim Nadaní a mají vlastní školy, kde se učí své schopnosti ovládat.

Asi by podle všeho měli být za ty moudřejší, schopnější a nejspíše ve vedení nebo jako rádcové, ale všechno je teď jinak. Lidé s Nadanými rozpoutali válku, po které byli zbývající Nadaní zasaženi zásadami, které jim znemožňují jakkoliv napadnout lidi a mnohem více. A díky tomu a lidské nenávisti je to pro Nadané v běžném světě nebezpečné, a tak se shlukují ve školách.

Jenže pak je tu ještě jiný druh Nadaných – Auguři, kteří dokáží nahlédnout do budoucnosti či lidských myšlenek. Během války byli definitivně vybiti a jakmile se u některého dítěte objeví tato schopnost, je proměněno ve Stín – v člověka, který je nejen odstřihnut od Esence, ale také je vzhledově navždy poznamenán a patří mezi vyvrhele.

A právě v tomhle světě žije Davian, jeden z Nadaných, za zdmi své školy. Jenže se blíží zkouška a Davian stále neumí ovládat svoji Esenci, a tak se svým kamarádem v noci prchá jako o život, neboť trestem je pouze přeměna ve Stín. To ještě netuší, že je téže noci škola vyvražděna neznámým agresorem a jejich kamarádka zůstala uvnitř.

Ale to je teprve začátek celého dobrodružství, neboť ze severu prosakují zvěsti, že se ochranná bariéra pomalu tenčí a brzy vpustí mezi lidi pradávné zlo. A na západě se pro změnu objeví mladík celý od krve, který si nic nepamatuje a směřuje od vesnice, která byla celá vyvražděna. Je oběť nebo vrah? Vřetena osudu se dávají do pohybu a je jen na odvaze našich hrdinů, zda tohle všechno vůbec může skončit dobře.

Tři dějové linie

Jak vám již z představení příběhu může být zřejmé, děj se odehrává v naprosto novém světě s novými mechanismy. Setkáváme se nejen s Esencí, ale také s další magickou energií Kanem. Jejich fungování je vcelku lehce pochopitelné (ačkoliv doma jsme trošku dumali o vzájemném použití těchto energií), stejně tak jako dvě hlavní kategorie Nadaných a dále potrestaných Stínů.

To je v podstatě jediná taková změna, jinak svět funguje obdobně jako náš svět za dřívějších dob. Jen do něj postupem času začnou pronikat i další tajemné a děsivé postavy, ale i ty jsou pomalu představovány bez zbytečného hloubání. Právě proto je kniha snadno uchopitelná i pro občasné čtenáře fantasy, kteří si ještě s reáliemi neumí rychle poradit.

Příběh se odehrává na třech hlavních dějových liniích, které se průběžně scházejí či rozcházejí. Našimi hlavní hrdiny, jejichž osudy sledujeme, jsou tři bývalí studenti a přátelé Davian, Wirr a Asha, s kterými ostatní rozehrají nemilou hru a vytrhnou je z jejich dosavadního života a obydlí. Místy sledujeme osudy i dalších jedinců, kteří se připletou našim hrdinům do cesty. Ti totiž neputují sami a mají různorodou společnost a rozličné úkoly. Nehledě na to, že prochází místy, kde Nadaní nejsou vítání.

Ačkoliv nás kniha provádí příběhem a hledá cestičku mezi všemi těmi události, které jsou jako lavina, do toho dokáže postupně odhalovat drobné intriky a tahání za nitek mocných (v průběhu knihy začnete přemýšlet, kdo je doopravdy tím nejmocnějším), ale také překvapit i tajnou historií postav, která pěkně zamává s celým děním.

Young adult nejen pro náctileté

I přesto, že bych tuto knihu umístila do kategorie young adult, je potřeba si uvědomit, že zde probíhají souboje na život a na smrt. Mnohdy nepříjemné výpady, či střípkovité mučení. Proto knihu nedoporučuji křehkým dívkám. Musím říct, že i mně při jedné situaci doslova zamrazilo a musela jsem knihu chvíli odložit, protože jsem si dovolila vše na okamžik představit. A žádnou velkou romantiku v téhle knize rozhodně nehledejte.

Závěr knihy byl velmi překvapující. Přiznám se, že ačkoliv jsem to tak nějak tímto směrem tušila, i přesto udělá dojem. Celá tahle tečka za knihou dodává příběhu dojem, že jsme viděli jen úvod něčeho daleko většího, co je teprve za ohradou, kterou brzy prorazí. Přiznám se, že se velmi těším na další díly, jestli doopravdy předvedou daleko lítější události než doposud.

Pokud jste milovníci map, mám pro vás dobrou zprávu. Na vnitřní obálce knihy naleznete mapu s důležitými záchytnými body, především městy, kudy naši dobrodruzi budou procházet.

Chtěla bych také poukázat na překlad a nikoliv formulaci slov a skladbu vět, neboť se mi originál do ruky nedostal, ale k použití netradičních znamének. V textu se sem tam objeví středníky a pomlčky, ačkoliv v naší literatuře není jejich užívaní až tak běžné.

Poznámka pod čarou: Ačkoliv nese série jméno Licanius, s lykantropií nemá tahle kniha nic společného. Pokud po ní tedy sáhnete, mějte na paměti, že tady žádné vlkodlaky nenajdete.

Závěr, který připravuje na další díl

Jedno velké dobrodružství, které vyžene do světa naprosté zelenáče, mladé hrdiny. Svět prodchnutý zvláštním druhem magie a nepřítelem, který je ještě stále uvězněn za pomalu slábnoucí bariérou.

Příběh nás připravuje na něco ještě většího, co se odehraje v dalším díle a vezte, že jestli se jednou začtete, tak budete chtít pokračovat. Zdejší reálie jsou snadno pochopitelné kýmkoliv, kniha ale není úplně pro všechny, protože obsahuje lehkou dávku násilí.

James Islington: Stín věcí ztracených

Vydal: Nakladatelství Host, 2018

Překlad: Milan Pohl

Počet stran: 677

Cena: 386,-