Star Wars: Rebellion / Star Wars: Rebelie cover
Autor: Darren Tan

Kdysi dávno v předaleké galaxii zuřila občanská válka. Rebelové ve svém prvním vítězství nad Galaktickým impériem ukořistili plány Hvězdy Smrti. Podaří s jim vyvolat celogalaktickou vzpouru nebo Impérium nastolí mír svou drtivou silou?

Geneze Star Wars stolních her

Star Wars: Rebellion / Star Wars: Rebelie krabice
Autor: ADC Blackfire

Star Wars je fenomén, který není třeba představovat. Za více než půl století své existence se sága o galaktickém konfliktu a rytířích Jedi rozšířila z filmových pláten do seriálů, knih, hraček, počítačových her a samozřejmě i her deskových. A i z těch je na výběr hromada.

Pokud se chcete pustit do bitvy na zemi, je k dispozici skvělá miniaturová hra Legion. Pokud byste raději svištěli vesmírem v legendárních stíhačkách můžete sáhnout po X-wing miniatures.

Star Wars: Rebellion / Star Wars: Rebelie 3D
Autor: ADC Blackfire

Pokud se chcete pustit do soubojů jednotlivých postav, je tu třeba kostkovo-karetní hra Star Wars Destiny. A pokud byste chtěli všechno z toho, zkrátka celé Star Wars v jedné krabici, tak je tu Star Wars: Rebellion.

Tuto skvělou hru, kterou nejen moje maličkost považuje za to nejlepší, co si z předaleké galaxie můžete na stole zahrát vydalo před lety vydavatelství FFG (v české mutaci pak Blackfire) a za jejím vývojem stojí Corey Konieczka, který se podepsal také pod nejnovější inkarnaci legendární vesmírné strategie Twilight Imperium.

Co najdete v krabici

Star Wars: Rebellion / Star Wars: Rebelie plocha
Autor: ADC Blackfire

Star Wars Rebellion je velká strategická hra pro dva hráče (ano, dle krabice dá hrát i ve více lidech, ale ve více hráčích to není úplně ono, věřte mi). Každý z hráčů se ujme velení jedné ze znepřátelených stran – Rebelské Aliance nebo Galaktického impéria a s pomocí hlavních postav bude plnit mise, ovládat flotily a armády a snažit se dosáhnout svého ultimátního cíle.

Což v případě rebelů je vyvolat celogalaktické povstání a svrhnout Impérium, které se na oplátku snaží stůj, co stůj najít hlavní rebelskou základnu a vymazat ji z mapy galaxie.

Star Wars: Rebellion / Star Wars: Rebelie figurky
Autor: ADC Blackfire

Jedná se o hru epických rozměrů a epická je i herní doba. Jedna partie rebelie může trvat až čtyři hodiny, ale nehrozí že byste se nudili. Jen je toho prostě hodně, a to i v krabici.

Ano, na herním plánu je celá galaxie. I proto je plán složen se dvou rozkládacích dílů, jelikož na jeden by se všechny planety přehledně úplně nevešly. K tomu má každý hráč vlastní herní desku, která funguje hlavně jako přehledový plán schopností jednotek tvořících jeho vojenskou sílu. Tyto jednotky se pohybují po plánu a jsou reprezentovány plastovými miniaturami.

Star Wars: Rebellion / Star Wars: Rebelie 2
Autor: ADC Blackfire

Opravdu malými miniaturami v opravu velkém množství – celkem 153 figurek. V krémově bílém vyvedení rebelští vojáci, snowspeedery, generátory štítu, iontové kanóny, stíhačky x-wing a y-wing, corelianské korvety a mon calamarské křižníky představují síly rebelie.

Šedé figurky stormtrooperů, AT-ST, AT-AT, stíhaček TIE, křižníků a super destruktorů spolu se dvěma Hvězdami smrti jsou pak věrnými služebníky impéria. Pravda, vzhledem k jejich velikosti nejsou příliš detailní a pokud byste si je chtěli namalovat asi byste potřebovali lupu a fakt hooodně malý štětec. Ale ve hře fungují fantasticky.

Star Wars: Rebellion / Star Wars: Rebelie Hvězda smrti
Autor: Martin Lebduška

Kromě této hromady plastu má každý hráč k dispozici papírové stojánky s dvanácti postavami patřící na jeho stranu Síly. Dále pak každý dostane balíček karet misí, balíček akčních karet. Ještě tu je balíček karet úkolů pro rebelského hráče a balíček tajných projektů pro hráče imperiálního. A taky karty jednotlivých planet a karty určené pro bitvy.

Veškeré obrázky na kartách a postavičkách nejsou screenshoty z filmů, ale digitální ilustrace, které vypadají velice dobře. Celkově kvalita komponent je na dost slušné úrovni, i když je pravda že z hlediska produkce by spousta novějších her zvládla strčit rebelii do kapsy.

A to nemluvím o systému uložení do krabice, který ve hře úplně chybí, což značně prodlužuje přípravu. Protože tohle není vše, co v krabici je.

Star Wars: Rebellion / Star Wars: Rebelie kostky
Autor: Martin Lebduška

Ještě tam nejdete pěknou hromadu žetonů různých druhů určujících zranění jednotek či loajalitu jednotlivých planet. Podstavce pod postavy indikující, jestli třeba nejsou v zajetí či rovnou v karbonitu. Tři obří žetony s troskami planet, které měli tu smůlu, že stály před paprskem Hvězdy smrti. A kostky. Rovnou deset kostek. A ve dvou barvách! Nebudeme přece troškaři.

Jak tuhle hromadu komponent zprovoznit se dočtete hned ve dvou sešitech pravidel, kde jeden představuje základní koncept pravidel hry, a druhý je pak rejstříkem jednotlivých pravidel. Stačí tedy přečíst ten první. A ani toho se není třeba bát. Má jen nějakých 16 stran a spoustu obrázků.

Vzhůru do boje

Star Wars: Rebellion / Star Wars: Rebelie karbonit
Autor: Martin Lebduška

Na začátek hry je třeba rozložit mapu, určit počáteční loajalitu systémů a rozmístit startovní armády. Rebelský hráč si určí, na které planetě se bude schovávat jeho základna, její kartu si schová na určené místo herního plánu.

Stejně jako ve filmu se i hlavní děj hry točí okolo postav. Ty má k dispozici na začátku každý hráč čtyři a postupem hry se k němu přidávají další. Tyto postavy mohou plnit mise či velet armádám či kazit mise protihráči.

Mise jsou napsány na kartách a vždy spadají do jedné z kategorií – diplomatické, výzvědné či vojenské a každá z postav je v těchto třech směrech různě nadaná, což je znázorněno barevnými ikonami na jejím stojánku.

Princezna Leia je dobrá špiónka či diplomatka, i když v diplomacii ji předčí vůdkyně rebelie Mon Mothma či samotný císař Palpatine. Ve vojenských akcích moc zdatná není, zvlášť pokud by stála proti obávanému Darth Vaderovi.

Star Wars: Rebellion / Star Wars: Rebelie Mustafar
Autor: Fantasy Flight Games

Na začátku kola vždy vyberete, které postavy vyšlete na jaké mise tím, že na lícem dolů otočené karty postavíte jednotlivé postavy. Nemusíte všechny postavy posílat na mise, můžete si některé nechat v zásobě pro jiné využití.

Misí je na výběr hromada, budete zajímat rebely, získávat tajné informace, plánovat přepady továren, stavět smrtonosné zbraně, získávat vůdce planet na svou stranu či hledat podivného malého staříka na zapadlé planetě porostlé džunglí.

Když jde postava na misi úspěch záleží na tom, jestli soupeř pošle nějakou svou postavu, aby vám v tom zabránila. Pokud vás nechá být mise se povede, pokud však na stejnou planetu přijde nepřítel tak kostky a dovednost jednotlivých postav rozhodnou o úspěchu. Vyšší dovednost postavy vám dá více kostek, a tím zvýší vaše šance. Avšak nikdy není nic jisté a Síla dokáže pomoci každé straně.

Star Wars: Rebellion / Star Wars: Rebelie karty
Autor: Fantasy Flight Games

Postavy na herním plánu mohou také přesouvat jednotky svojí frakce z okolních planet směrem k sobě a tím vyvolat bitvu. A to je pak panečku kostkovaná, každá jednotka přidává určitý počet kostek kterými házíte a tady záleží i na barvách.

Červené kostky představují velké kanóny a torpéda a zranění z nich může být přiděleno pouze velkým strojům – křižníkům a tankům, zatímco černé kostky jsou rány z blasterů a zranění z nich putuje do malých stíhaček či vojáků. Štěstěnu z kostek můžete přiklonit na svou stranu pomocí bojových karet, které primárně získáte z velitelských schopností postav.

A tak se za svištění blasterů, výbuchů politických tahanic, třeskotu světelných mečů a hukotu hyperpohonu řítíte, abyste dosáhli svého cíle. Impérium posílá své vojáky a sondy do všech koutů galaxie, vyslýchá zajaté rebely a podrobuje si světy za účelem získání informace o poloze rebelské základny.

Star Wars: Rebellion / Star Wars: Rebelie Impérium
Autor: Fantasy Flight Games

Imperiální hráč svými misemi získává karty planet, které mu ukazují kde rebelský hráč není a jednotkami pročesává planety – jakmile vstoupí na nějakou planetu, nebo nějaká z planet prohlásí svou loajalitu k impériu, rebelský hráč musí odhalit, zda se na ní nachází.

Pokud se Impériu podaří porazit všechny pozemní jednotky co má rebel schovány na základně, vítězí. A ano, zničení planety Hvězdou smrti se také počítá.

Rebel se zase snaží splnit karty cílů které mu určují například zničit imperiální hvězdný destruktor, získat podporu jednoho celého sektoru galaxie či zničit obávanou Hvězdu Smrti.

Za každý takový splněný úkol se přiblíží vítězství o malý krůček – posune svůj žeton na počítadle kol o jedna níže. A ve chvíli, kdy se tento žeton ocitne na žetonu počítajícího kola, galaxie povstane a svrhne Impérium a rebelové mohou slavit vítězství za zvuku veselé hudby a tancujíc s Ewoky.

Hodnocení

Star Wars: Rebellion / Star Wars: Rebelie desk 2
Autor: Fantasy Flight Games

Každá partie Star Wars Rebellion je plná strategizování, plánování a v případě rebelů i blufování. Úžasné je, že téměř vždy až do poslední chvíle není jasné, kdo zvládne urvat vítězství.

Podaří se rebelům vyjednat alianci s Hutty dříve, než se Hvězda smrti přiblíží do palebné pozice? Nachází se tajná rebelská základna opravdu na planetě, ke které směřují tuny kráčejících tanků? Podaří se Luka Skywalkera přetáhnout na temnou stranu Síly, nebo jej ze zajetí včas stihne zachránit Han Solo?

Star Wars: Rebellion / Star Wars: Rebelie poradac
Autor: Feldherr

Celá hra je plná emocí, a i když nevyhrajete, tak si užijete spoustu malých úspěchů. Jakou radost má Impérium, když Luke osvobodí princeznu Leiu, jen proto, aby sám padl do zajetí a byl následně zalit do karbonitu.

O radosti rebelů, která doprovází výbuch Hvězdy smrti mluvit nemusím. Nemenší je i ve chvíli kdy rebelský útočný oddíl vedený Wedgem Antillem obsadí samotný Coruscant.

Pokud vás podobné historky nedojímají a pořádně ani neznáte rozdíl mezi Star Wars a Star Trekem, tak za prvé se divím, že jste dočetli až sem, a za druhé vězte, že Star Wars Rebellion si užijí i nefanoušci, pakliže mají rádi strategické hry.

Star Wars: Rebellion / Star Wars: Rebelie ENG baleni
Autor: Fantasy Flight Games

Zažil jsem partii, kde jsem drtil zuby nad soupeřem označujícím Imperiální destruktory za „vesmírné šipky“ a Coreliánské korvety za „vesmírná kladiva“ a celou hru si náramně užil. Pravda však je, že nejlépe si hru užijí nadšenci hvězdných válek, a to ideálně za poslechu hudby Johna Williamse.

Hra má jako každá pár much. Například souboje dokáží být místy zdlouhavé – to však napravuje rozšíření inspirované Rogue one, které do soubojů přidalo nové možnosti. Hlavní vadou hry tak tedy je to, že se již nedá jednoduše najít na pultech obchodů, a tak je třeba se po ní trochu porozhlédnout. Ale opravdu za to stojí.

Star Wars: Rebellion / Star Wars: Rebelie

Autor: Corey Konieczka

Vydal: Fantasy Flight Games / ADC Blackfire

Věk hráčů: 14+

Počet hráčů: 2-4

Doba hry: 180+ minut

Čeština: v balení hry

Cena: 2200 Kč (ENG verze)

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
95 %
Martin Madman Lebduška
Kromě hraní her a psaní o nich se rád baví metalem a četbou SF a fantasy (zejména všeho co vypadne z pera Neila Gaimana). Jeho profese marketingového specialisty ho deformovala zájmem o data a statistiky, a tak si všechny deskoherní výsledky zapisuje, a analyzuje své tahy za dlouhých zimních večerů.
star-wars-rebellion-zazijte-starou-trilogii-hvezdnych-valek-znicte-hvezdu-smrti-nebo-ovladnete-vesmir-jmenem-imperia+ Star Wars na stole + Epický zážitek + Hutná strategie - Na celé odpoledne - Jen pro dva hráče - Náhoda v kostkách - Už se nedá jednoduše sehnat