Drizzt Do´Urden, kdo by to jméno neznal. Knihy R. A. Salvatoreho s tímto hrdinou vychází na českém trhu již pěknou řádku let. Nebyl by to ovšem hrdina, aby neměl své věrné společníky. A právě o nich je dnes recenzovaná kniha. Zraněný Drizzt leží na Bruenorově výstupu a počítá své poslední nádechy v životě. Zvládnou se jeho přátelé vrátit včas? A především, jak si poradí s tím problémem, že všichni již dávno zemřeli?

Znovuzrození bájných Společníků

Catti, Bruenor, Regis a Wulgar. To jsou vše jména, která jsou čtenářům Salvatoreho velice dobře známa. Temného elfa Drizzta mnohokrát doprovázeli na jeho strastiplných cestách a dobrodružstvích. Jenže na rozdíl od elfů, nemají všichni takové štěstí a jejich život je mnohem kratší.

Kniha Společníci nás tak zastihla v situaci, kdy Dizzt umírá vlivem zranění na Bruenorově výstupu a je na to sám. Jeho přátelé, včetně jeho lásky Catti, již zemřeli. Jak tomu ovšem někdy bývá, lidé (trpaslíci, půlčíci…) činí a bohové mění. A tak dostávají, díky zázračné moci bohyně Mielikki, všichni druhou šanci.

Každý ze společníků se tak může znovu narodit, znovu prožít léta dospívání a ve věku jednadvaceti let se setkat na Bruenorově výstupu. Catti, Bruenor a Regis této šance využijí. Wulfgar dá přednost zaslouženému setkání se svou rodinou a hodování v síni slávy se svými padlými druhy. 

Nic však není tak jednoduché, jak to vypadá. Každý ze společníků si sice pamatuje vše, ze svého dosavadního života, ale to vám v těle batolete stejně moc nepomůže. Všichni se navíc narodili rozeseti pocelém světě, takže příštích dvacet let, mají o zábavu postaráno. Každý ze společníků navíc pojal svůj nový život tak trochu po svém.

Catti se narodila do rodiny pouštního kmene, kam od začátku nezapadala. A nebylo to jen kvůli jejím modrým očím. O jejích pletkách s kouzly se velice brzo dozví nesprávní lidé a Catti se musí s rodiči rozloučit, aby se vydala na výpravu. Bruenor prožívá ne nepodobný příběh. Je již odmala cvičen v boji, aby jako nástupce svého nového otce mohl sloužit v královské stráži. Ale co chcete učit trpaslíka protřelého léty a léty tvrdých soubojů? Trpaslíka, který zemřel s bojovou sekerou v ruce? Bruenora neustálé předstírání nezkušeného junáka unavuje, až to v něm jednou bouchne a se všemi spolucvičícími vytře podlahu. Tím se vydá, stejně jako Catti na svou novou cestu.

Nejzajímavější osud čeká Regise, půlčíka, který platil vždy tak trochu za otloukánka. Ke všem dobrodružstvím se napůl připletl, sem tam něco ukradl, ale vždy se viděl ve stínu slavných hrdinů. Tentokrát však ne, dostal druhou šanci a všechno bude jinak. Regis se rozhodne již odmlada pilně trénovat a cvičit, aby z něj v dospělosti byl ten nejnebezpečnější a nejmazanější zloděj na Planině. A Wulfgar? Inu, kdo ví, jakým směrem se jeho kroky vydaly poté, co odmítl výzvu bohyně Mielikki a nepřipojil se ke svým bývalým souputníkům.

Společníci jako jeden díl skládanky

Psát recenzi na sérii o Drizztovi je vždy radost. R.A. Salvatore není nějaký geniální spisovatel, který se zapíše do učebnic, ale je to pro mě krásný příklad poctivého řemeslníka. Zná svět Faerûn, kam všechny své příběhy zasazuje a především zná Drizzta. A možná právě proto, jak dobře ho zná, odtušil, že potřebuje na chvíli odpočinek.

Proto se nenechte zmást obálkou, na které najdete Drizzta brázdícího zasněženou krajinu se svou věrnou panterkou Guenhwyvar. Obálka samotná je sice vydařená a udržuje laťku, nastavenou předchozími díly série, ale Drizztův příběh se odehrává jinde a jindy, tohle je o jeho společnících. A pro mě to bylo příjemné osvěžení. 

Sledujeme střídavě každého z nich a je téměř škoda, že kniha není delší, protože vtěsnat dvacet jedna let a tři postavy do necelých čtyřset stran, to již vyžaduje určité omezení. Nejde tedy o žádnou epickou ságu, ale spíše svižnou kroniku, která zapisuje hlavní body v životě každého z nich. To, co původně vypadalo jako jednoduchý úkol, totiž sejít se na Bruenorově výstupu nejpozději v den svých dvacátých prvních narozenin o noci jarní rovnodennosti, se všem značně komplikuje.

Nejvíce prostoru dostal překvapivě Regis a jsem za to i vděčný, protože je rozhodně nejzajímavější. Jeho cesta je dynamická, plná zvratů a jeho odhodlání stát se opravdu plnohodnotným hrdinou mě bavilo. Naopak Bruenor byl stále takový mrzout jako vždy a nepomáhá, že jeho cesta je lehce přímočará. Dohromady to však funguje jako příjemná předehra k dalším knihám v sérii.

Trochu zklamaný bych byl, kdyby již nebylo na trhu k dostání pokračování příběhu, tedy Noc lovce. Hodnotím-li ale knihu jako samostatné dílo, pak mi tam něco chybí. Jako bych dostal v restauraci předkrm a následně dorazil číšník s účtem. Prostě berte Společníky jen jako návnadu na něco (snad) uspojivého. S ohledem na stáří prvních dílů pak mohou Společníci fungovat i jako jakýsi restart a úvod pro nové čtenáře. Na druhou stranu by byla škoda začátky série vynechat, protože minimálně trilogie Planina ledového větru stojí za přečtení, a minout ji by byla chyba.

Série s Drizztem Do´Urdenem v hlavní roli

Pokud jde o sérii jako takovou, ta čítá již dvacet devět knih u nás vydaných, počítaje v to i Noc lovce. To není málo, že. Naštěstí je série rozdělena do tématických trilogií a není zásadní problém začít s jinou knihou, než chronologicky prvním dílem Domovina.

Kniha Společníci zapadá do „podsérie“ Rozervání. V té se spojilo několik světových spisovatelů, aby odvyprávěli jakési menší příběhy, jež na sebe nijak úzce nenavazují. Kromě R.A. Salvatoreho to jsou třeba Paul S. Kemp, Erin M. Evans nebo Ed Greenwood.

Další knihy v rámci Rozervání by měly následovat, ale Společníci byli první, neboť právě na ně navazuje nová kniha Noc lovce a podsérie Kodex společníků. Zní to možná zmateně, ale takový už je osud rozmáchlých fantasy světů, mezi které Faerûn a potažmo Planina ledového větru patří. 

Konec nebo začátek?

Z knihy Společníci, mám dobrý pocit. Obzvláště pro čtenáře, kteří již s Drizztem tráví nějaký ten pátek bude setkání s Catti, Bruenorem, Regisem a Wulfgarem jako hrnek horkého čaje v chladným zimních nocích. Zahřeje a potěší. Nechá vás vzpomenout na to, čím si vlastně Drizzt a jeho družina prošli a zároveň naplní nadějí do budoucna. Už teď víme, že cesta na Bruenorův výstup není konec, ale hlavně začátek. A že se je na co těšit. 

R.A. Salvatore: Společníci

Vydal: Nakladatelství Fantom Print, 2018

Překlad: Kateřina Niklová 

Autor obálky: Tyler Jacobson

Počet stran: 384

Vazba: brožovaná

Cena: 314,-