Špioni v převleku cover
Autor: 20th Century Fox

Parodií a variací na klasické špionážní filmy reprezentované eskapádami Jamese Bonda existují desítky. Příspěvkem studia Blue Skye Sutdios do tohoto žánru je animák Špioni v převleku, který se v kinech objevil loni a trailer sliboval jednoduchou zábavu, klasické gagy a hlavně herecký duet „Spidermana“ Toma Hollanda a Willa Smitha.

Špioni v převleku 1
Autor: 20th Century Fox

Film vše splnil a Špioni jsou zábavnou podívanou, u které se budou bavit děti i dospělí.

Snímek stojí na základní myšlence, že násilí nic neřeší (diskutabilní, leč to je otázka na jinou diskusi.) Špioni v převleku se tak dělí doslova na dvě poloviny, které navíc reprezentují dvě hvězdná jména showbyznysu.

Na jedné straně stojí mladičký vynálezce Walter Beckett, který svůj intelekt zasvětil boji se zločinem výhradně nenásilnou cestou.

Z jeho hlavy tak pochází žvýkačkové střely a psychonarkotické obrázky koťátek vysílané v záplavách třpytek, o jejichž smyslu a využitelnosti se snaží přesvědčit své okolí.

Špioni v převleku 2
Autor: 20th Century Fox

Tom Holland svým jemňoučkým hláskem skvěle podporuje „klučíkovost“ hlavního hrdiny, kterému maminka na smrtelné posteli řekla, ať je hodný. Waltera dabuje Adam Mišík a jeho podání se původnímu znění velmi blíží.

Rozhodně celkový dojem z postavy nekazí.
Proti růžovoučké tsunami lásky a pozitivní nálady stojí ve filmu agent Lance Sterling, jemuž hlas propůjčil Will Smith.

Co k němu říct? Cokoliv udělá nebo promluví, je to prostě chlapák. Borec. Bourák. Prostě nadsamec, co v perfektně padnoucím obleku brázdí ulice v nadupaném fáru se spoustou technických serepetiček, ženy omračuje jiskrou v oku a muže ranou pěstí. Prostě dokonalá představa hrdiny bondovského typu.

Špioni v převleku 3
Autor: 20th Century Fox

Jeho perfektnost je tak přehnaná, až paroduje sebe sama. Nikoliv tím, že by se shazoval, ale bude vás to bavit.

Animace totiž umožnila filmařům skutečně psí kusy, kterých neváhají využívat a hnát agenta do stále divočejších akčních scén.

Smithův hlas výborně podtrhuje celkovou maskulinitu vyrýsovaného hrdiny, Michal Holán v českém dabingu se snaží, ale není to úplně ono.

Kvalitní scénář! Hurá!

Špioni v převleku 4
Autor: 20th Century Fox

Autoři Špionů v převleku po celou stopáž filmu pracují s kolizí těchto dvou světu. Byl jsem mile překvapen, že se snímek nezvrhl do růžové propagandy, že silný muž je špatný a hodné sluníčko správné.

Naopak oba hrdiny sice film vykresluje velmi jednostranně a přehnaně, ale o to lépe může pracovat se vzniklými kontrasty.

Co je ale nejdůležitější především – film má ucházející scénář, takže příběh dává smysl a vtipné scénky a gagy vyplňují velmi rovnoměrně celou délku snímku (že už by to v Hollywoodu pochopili?). To vede k tomu, že si drsňák Sterling postupně uvědomí, že to nemusí jít jenom po zlém, takže ideální remíza, všichni spokojení.

Špioni v převleku 5
Autor: 20th Century Fox

Tato katarze a vyústění filmu není ani zdaleka originální nebo alespoň nově pojatá. Filmaři se nesnažili nic přidat a jedou si v bezpečných mantinelech klasického vztahu: „Nemám tě rád… (o hodinu později) tak jo, jsi fajn.“

Tuto osvědčenou klasiku prezentují divákům v nádherně barevném, výbušném a dramatickém kabátku, takže si ani nevšimnete, že už vymezených 90 minut uplynulo.

Originální zápletka

Špioni v převleku 6
Autor: 20th Century Fox

Sice jsem psal, že vývoj vztahu hlavních hrdinů je klasický a jeho vyprávění nijak nezměněné, jednu novotu ale tvůrci přidali. Tím se snímek odliší od ostatních, proto to není jen nudná kopie, ale zábavná variace.

Lance Sterling se totiž velmi záhy po začátku filmu potká s Walterem, respektive s jeho vybavením, které přestane dělat jednostranné BUM a míst toho dělá MŇAU.

Mladý vynálezce tak dostane padáka, jenže záhy se do průšvihu dostane i sám mocný agent. Ten ve snaze se ukrýt zaběhne k Walterovi do domu a tam získá převlek, o kterém se mu ani nesnilo.

Stane se z něj holub

Ano, zní to blbě, ale snímek z téhle představy generuje neskutečně zábavné scénky.

Ať to je objevování svého nového těla (bez rukou, nohou a odděleného vylučovacího ústrojí) po konflikty s dalšími holuby, kteří se na něj nalepí, až po prostý fakt, že stále stojí proti drsnému a nebezpečnému nepříteli, který si je může velmi pohodlně dát k obědu (v případě holuba toto přirovnání platí 100%).

Opozice správně oponuje a nepřekáží

Špioni v převleku 7
Autor: 20th Century Fox

A to je další naprosto očividná věc, na které moderní filmy neberou dostatečný ohled. Správný nepřítel je stejně nezbytný, jak dostatečně hodný hlavní hrdina.

Ve Špionech se objevil pán s velmi sympatickým jménem Killian, který má mechanickou paži a touhou vyhladit všechny tajné agenty po světě. Je to naprosté klišé, ale když to funguje, tak proč ne?

V reálném životě totálně neschopný Walter, totálně nekoordinovaný opeřenec Lance a jeho holubí suita proto musí napnout všechny síly a využít všechno štěstí v celém univerzu, aby nejen vypátrali tajemného zloducha, ale také unikli agentce Jonesové, která jde Sterlingovi po krku, protože jej podezírá ze zločinu.

Špioni v převleku 8
Autor: 20th Century Fox

Dvojité pronásledování nabízí prostor pro celou řadu bláznivých a zábavných eskapád, které filmaři vyplňují vtipnými hláškami i gagy, které nejsou infantilní a ani ne příliš dospělé.

Takže se děti i jejich rodině budou u filmu chechtat velmi často společně stejnému vtipu. To v animácích nebývá tak úplně časté.

Jistě, vtipy jsou občas založené jen na tom, že holub zjistí, že má kloaku nebo prostě a jednoduše neumí létat, ale navzdory jednoduchosti to prostě vyvolá smích v momentě, kdy to smích vyvolat má.

Dvojice hlavních hrdinů, pronásledovaná i pronásledující, přechází z jedné akční scény do druhé. Ani zde scénář Brada Copelanda a Lloyda Taylora nevybíhá z klasického výběru, který okoukali z desítek klasických bondovek.

Špioni v převleku 9
Autor: 20th Century Fox

Špioni v převleku jsou velmi povedený snímek, který velmi hravým způsobem variuje klasické téma špionských akčních snímků a ty v řádně upravené verzi představuje dětem, které se u sledování budou bavit.

Budou fandit hlavním hrdinům, bát se záporáka, budou nadávat agentce Jonesové za to, co dělá a tak dále.

Snímek není žádným šokujícím aspirantem na Oscara, ale jako příjemná oddechovka pro celou rodinu poslouží skvěle. I při opakovaném zhlédnutí.

Špioni v převleku

Režie: Nick Bruno, Troy Quane

Scénář: Brad Copeland, Lloyd Taylor

Hudba: Theodore Shapiro

Hrají: Tom Holland, Will Smith, Ben Mendelsohn, Rashida Jones, Karen Gillan, DJ Khaled, Masi Oka, Rachel Brosnahan a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
75 %
Lukáš Vaníček
Mám rád fantastiku všeho druhu, ale opravdu s gustem si vychutnám dobrý horor, kyberpunk nebo oddechové akční sci-fi. Jelikož mám rád i publicistiku, stále mě baví psát recenze, reportáže i rozhovory. Doufám, že to někoho baví i číst… Nicméně jednou jsem už byl dokonce citovaný v diplomové práci jako zdroj!
spioni-v-prevleku-holub-s-hlasem-willa-smithe-dokaze-nadelat-poradnou-paseku-hlavne-kdyz-mu-pomaha-spiderman-tom-holland+ vtipné gagy + napínavý akční příběh + kontrast mezi hlavními hrdiny - neoriginální téma - klišé