Skrytá rizika kvantové démonologie cover

Když astrál s astrálem se hádá, umělá inteligence ovládá Zemi, když esoterikou posedlé lesby vyvolávají démony… Tehdy se lidstvo řítí do průšvihu, o jakém se mu ani nesnilo. A vy chcete být u toho, protože je to fakt sranda.

Bylo, nebylo…

Skrytá rizika kvantové démonologie obálkaNápad oživit lesbický vztah o novou dimenzi, čímž měla na mysli sexuální magii, sdělila Amanda Biachi své přítelkyni u romantické večeře. Sexem (ale esoterikou bohužel ne) posedlá přítulka souhlasila, jen nedodržela jednu absolutně zbytečnou drobnou podmínečku. Aby mladá holka vydržela celibát celý TÝDEN, to po ní přece nemohl nikdo chtít. A tak se o pár dní později proháněly Baltimorem tři astrální entity a v Amandině bytě policajti a úklidová služba, protože nám z holek vyšlo moc pěkné mlaskavé puzzle.

Mezitím bylo v astrálu boží dopuštění. Živlový král Paradal nemohl dopustit, aby se mu po Zemi toulali tři zdivočelí démoni, a tak sem poslal démona Yarana. Buď jim vysvětlí, že se mají vrátit do svojí sféry, nebo je zabije. Spolupracovat bude se zástupci umělé inteligence, kteří zahladí případné stopy a všechno bude jako dřív.

Neprůstřelný plán. A proto jej naši tři odpadlíci s Metatronem v čele rozstřílejí kulometem. A vybuchujícími mršinami. Démoni jsou totiž věční, a za ta léta nudy nasbírali spoustu nápadů, jak někomu zničit oblek a zkazit den. Nemluvě o tom, že ženská démoní entita Tiftif Yarana svým zvrhlým způsobem miluje, což dává dotyčnému čumáčkovi najevo při každém setkání. Třeba prohozením letištní halou, nebo plným zásobníkem.

Čumáček a Jack Daniels

Yaran se ve svém úkolu chudák plácá jak studentík mezi zkouškami. Od pozemské umělé inteligence vyfasoval tělo, ale proti svým bývalým kolegům je ve značné nevýhodě. Jeho pozemské identitě přiřadili šéfa FBI, který mu sežral historku děravější jak ementál, s kryptografickými schopnostmi animované myši. A pak ještě několik mobilů, na které mu střídavě volají kolegové z FBI, astrální šéfové a umělá inteligence, která si z neznámých důvodů určila přezdívky po drahých šutrech. Ještě že mu život v naší sféře vylepšuje Jack Daniels a roztomilá sestra esoteričky Amandy.

Ziona je neústupná, tvrdohlavá ezokrá… dáma, jejíž vibrace a oči v barvě kouřového topazu působí Yaranovu lidskému tělu nevídané reakce, kterým chudák astrál ani nemůže rozumět. A zamilovaný astrál dělá právě takové kraviny, v jaké byste asi doufali.

Svým způsobem mi bylo Yarana líto. Tiftif z něj dělá trhací kalendář, Ziona si ho obmotala kolem prstíku amuletem, a do toho všeho musí snášet škodolibé androidy, kteří jsou daleko mocnější, než by lidstvo čekalo, ale přesto nejsou tak daleko, aby si s astrálem poradili bez astrála. A ještě nutí Yaranovi obleky s PROUŽKEM! Je to vážně chudák.

Démoni jsou věční a lidští, jako je umělá inteligence škodolibá a sarkastická

Pro čtenáře neznalé Hetešova uměleckého rukopisu může být začátek knihy poněkud šílený. Démoni se dělí na kategorie (živlový král, anděl) a sféry (Země, Uranu, Jupiteru…), ale všichni jsou stejně lidští a správně sprostí, když se něco po*ere. Jednoho to může překvapit, že je Cherub podle Yarana astrální šplhoun, čili pablb… ale na druhou stranu, Skrytá rizika jsou čistá Hetešovina. Takhle autor prostě píše a vy si zvyknete jako nic. Už jen proto, že neúcta k autoritám je tak strašně sympatická vlastnost. Komu ale sprostější výrazivo vadí, ten si Skrytá rizika opravdu neužije, varuji předem.

Umělá inteligence si na Zemi pro změnu dělá, co chce a nikdo ji nezastaví, protože o tom především nikdo z lidí ani neví. Sherlock (řídící mozek v FBI) tak informace skrývá, přehazuje, podsouvá a upravuje, jak se to zrovna hodí, jen aby lidičkové na nic nepřišli. A oni mu to žerou, protože UI má jednoduše devadesátiprocentní úspěšnost, pokud jí lidé věnují dostatek informací. Ne, že by si jich většinu nedokázala získat sama. Lidští vyšetřovatelé jsou už v podstatě zbyteční. To si ovšem nikdo nepřipouští, a tak se dobrou polovinu knihy vydávají po absolutně blbých stopách. K těm dobrým je UI pustí leda omylem.

Petr Heteša to opět dokázal

Když jsem četla anotaci, připadala jsem si jako Alenka v říši divů. Dvě nadpřirozené entity, umělá inteligence a astrální svět. Spolupráce androidů a démonů. Démon ze sféry Saturnu, jenž poskytuje technickou podporu. A pidi válka mezi démony, o které lidi vůbec nemají vědět. Říkala jsem si, jak strašlivý mišmaš chce autor proboha ještě vymyslet (a to v té anotaci není šíleností ani půlka).

Jenže on to opět dokázal. Androidům vymyslel hybridy, démonům způsob, jak zapadnout mezi lidi, Yarana mrskl do lidského těla, nechal ho lehce ovládat fyziologickými projevy (každodenní osmihodinové nebytí je pro něj něco divného, ale co teprve takové pnutí v kalhotách!) a z Metatrona udělal lehce zmateného rebela.

Protože proč ne? Skrytá rizika se podobají trošku Inficu a trošku Morphinu. Pořád je to stejný Heteša, jakého máme rádi, s odrzlými hláškami, Jackem Danielsem a výtahy, které měří hladinu alkoholu v krvi. Jen cigára s velbloudem a koks mi tu chybí. Na druhou stranu je Harajel závislá zase na něčem jiném. Originálnějším.

Přesto mi na Skrytých rizicích pořád něco chybělo. Cigára to nebyla, drogy taky ne, zvířátek se v textu také pár objevilo. Možná mám problém s tím, že byla dobrá polovina astrálních entit zamrzlá v pubertě? Nebo se mi nezdálo, že měly některé postavy tak pomalé duševní pochody, že by je předhonil i ledovec?

Těžko říct. Skrytá rizika kvantové démonologie jsou dobrou knihou, jen mám pořád pocit, že Petr Heteša má na mnohem víc… A Nezkoušej na mě zapomenout je tak pořád nejlepší. I tak ale vím, že si Skrytá rizika přečtu znovu. A ještě jednou. Protože můžu být kritická a prskat, ale já tohohle autora stejně miluji. Žalujte mě.

Petr Heteša: Skrytá rizika kvantové démonologie

Obálka: Lukáš Tuma

Vydal: Nakladatelství Brokilon 2019

Počet stran: 528

Cena: 358 Kč