Souzené země jsou domovem osmi kopyt poolorčích válečníků. Každé kopyto brání svůj vyprahlý kousek země před čistokrevnými orčími siláky, kentauřími válečníky, i mnohým dalším nebezpečenstvím. Sami sebe pak musí navíc chránit ještě před lidmi, kteří už zapomněli, že mezi nimi a orčím vpádem do lidských zemí stojí pouhých osm band kříženců. Je to svět temný, hnusný a zlý.
Žít v sedle! Zemřít na mazlovi!
První díl nového fantasy cyklu Země Lot pojednává právě o jednom z těchto kopyt (klanů). Poloorci v něm si říkají Šedí bastardi, a cítí se drsní jako rašple. Musejí být, protože duše Souzených zemí je vyprahlá a mrtvá. Téhle zemi už nezbývají slzy ani pro sebe samou, natož pro její lid.
Šedí bastardi to vědí, a proto nežádají nic. Užívají života v sedlech obřích divočáků (jimž s láskou přezdívají mazlové) a umírají pokud možno v boji. Leckdy to nevyjde, protože jsou tito poloorci výbušní, posedlí sexem a velikostí vlastního přirození, ale život není dokonalý, a musí ho tak prostě brát.
Vše důležité začíná v bordelu
Kříženci jsou neplodní, a tak není divu, že je sex jednou z hlavních zdrojů zábavy pro každý den. Kniha začíná stylově v posteli u křížence Šakala a jeho oblíbené děvky. Když se u bordelu ukáže hlídka lidských třasořitek, sejde Šakal za přítelem Kaňourem na dvůr… A pak se všechno podělá.
Šedí bastardi nebyli vždycky svobodní. Lidé dřív křížence využívali jako silné otroky. Každému bylo jedno, jestli nějaký ten otrok zdechne, nebo bude žít, a podle toho s nimi bylo zacházeno, dokud svou užitečnost neprokázali v boji. Nyní mají v pusté zemi vlastně jen tu svobodu, a jsou proto velmi citliví na panské chování a urážky. Když si tedy začne jeden z vojáků dokazovat, o kolik má jeho život větší cenu, skončí to (dost nepřekvapivě) jeho smrtí.
Tahle smrt posléze odstartuje řetězec průšvihů, o jakých se Šakalovi ani nesnilo. Aby bylo jasno, Šakal je věrný svému kopytu. Miluje Souzené a svého mazla, Kaňour je pro něj jako bratr, a Nádherná, jediná ženská mezi jezdci na mazlech, je pro něj jako ségra, se kterou by si strašně rád vyzkoušel sourozeneckou hru na šest (kdyby ho ta bestie nechala).
Jenomže si ve své mladické aroganci myslí, že ví všechno nejlíp, a že starý Jílmistr vede kopyto do záhuby (v čemž se teda tak úplně neplete), takže kuje pikle, jak by dosedl na jeho místo. A možná by to i vyšlo… Nebýt toho zavražděného pitomce, jedné elfky a tlustého kouzelníka, jehož ambice sahají daleko za hranice Souzených.
Tetování, věrnost a krev
Šakala si musí oblíbit naprosto každý. Silný a věrný fešák s velkým ptákem, roztomilý půlork se slabostí pro ženské a smyslem pro humor. Jde si dost tvrdě za svým, a když se něco nepovede, pořádně si v tom vyráchá čumák. Pokud něco lehkomyslně slíbí, můžete se vsadit, že bude přinucen splnit svůj slib takovým způsobem, jaký by ho nenapadl ani ve snu. Svým způsobem je to chudák, ale geniálně napsaný.
Jeho bratrem v kopytě (když už ne krví) je troják Kaňour. Troják vznikne zkřížením půlorčice a orka, což se moc často nestává, protože jak už jsem psala, chlapi půlorci jsou neplodní vždycky a holčiny většinou taky. Je dost silný a za bráchu by dal ruku do ohně. Svého mazla pojmenoval poeticky Vozmrd, a i když mu to nepálí tolik jako Šakovi, není to úplný tupec. Každopádně má čuch na lidi.
Ústřední trojlístek doplňuje Nádherná. Cílevědomá kříženka, jež by se správně měla starat o šlichťáky a děcka, případně roztáhnout nohy unaveným chlapům a podat jim chlast. Ona to ale vidí jinak. Co se Šakal s Kaňourem učili několik let, to ona zvládla za daleko kratší dobu. Je odhodlaná všem dokázat, že patří mezi jezdce na mazlech, že umí bojovat, a co si budem povídat, že je vlastně lepší než jakýkoliv chlap.
Tihle tři jsou stejně jako ostatní obyvatelé Pece věrní svému kopytu, což dokazuje i tetování na jejich rukou a zádech. Pokud někdo zradí, nebo se neúspěšně pokusí převzít velení, za trest mu bývalí přátelé zohyzdí veškerá tetování (a že jich je) a vyženou ho pryč. Nebo rovnou zabijí, se zrádci se nikdo nemaže. Všechno záleží na libovůli jejich šéfa. Což je v tomto případě starý a nemocný Jílmistr, který moc dobře ví, že jeho čas pomalu končí. Doposud však neřekl poslední slovo, a krev poteče proudem.
Temný a zlý svět
Šedí bastardi jsou velmi svérázní. Celý ten svět je opravdu pustý, temný a hnusný, nahrává parchantům a slušňáky umlátí. Snad je to tím, že nás autor vzal zatím pouze do Ul-wundul, jak orci přezdívají Souzeným. Prach a pustina, špína a kal bažiny. Nic jiného kříženci neznají, a přece o té zemi mluví s láskou a popisují ji tak, až má čtenář pocit, jako by tam nedávno byl.
Po dočtení knihy budete znát každý kámen a jeskyni. Otrhané prapory v bažinách mi daly vzpomenout na opuštěné věže v Gothicu, ke kterému se vracím taky pomalu každý druhý rok. A i když autor tvrdí, že se inspiroval Středozemí, starými spaghetti westerny a španělskými conquistadory, já tam vidím i něco jiného.
Při četbě jsem si vzpomněla na chaos Warhammeru, marnost odsouzenců v Myrtaně a vulgarismy trpaslíků z českého překladu Zaklínače. Obecně by se dalo říct, že jsou Bastardi bahnem sebraným ze dna všech uvedených příkladů. Ale co si budeme povídat, právě v tom bahně se leckdy ukrývá ten nejlepší a nejvzácnější poklad. Citlivějším povahám je doporučit opravdu nemůžu, protože vulgarismy se to v knize jenom hemží.
Do konce života mě nejspíš neopustí představa Macka jedoucího na mazlovi bez gatí, jak točí pérem o průměru dřevěného korbele. Zdejší humor není právě pro intelektuály (tedy většinou), ale většině fantazáků nejspíš sedne.
Dost tomu nahrává také geniální překlad Hany Vrábelové, protože výrazy jako koňomrdi, třasořitky, batoláči a šlichťáci skvěle dokreslují atmosféru. Nemluvě o jménech typu Kaňour, Syfloun, Vozmrd a Blbý Troky. Dlouho jsem neviděla, aby si někdo takhle vyhrál s názvoslovím a vážně mě to bavilo. Takže děkuji!
Už se moc těším na druhý díl a modlím se, aby to autor dopsal (protože tahle knížka mě chňapla natolik, že jsem si na Goodreads okamžitě vyhledala, že plánované jsou celkem čtyři díly).
Zápory jsem hledala. Nenašla. Prosím tedy nakladatelství Host o další díl. Fofrem.
Jonathan French: Šedí bastardi
Vydal: Nakladatelství Host, 2019
Obálka: Duncan Spilling
Počet stran: 459 / pevná vazba
Cena: 389 Kč