Joe Hill: Rohy cover
Zdroj: Dimension Films

Představte si, že vám jednoho dne narostou rohy. Že každý, kdo se na vás podívá má nutkání podělit se o své největší hříchy či touhy, jejichž uskutečnění brání společenské normy. Že se o každém, koho se dotknete dozvíte všechno, úplně všechno. I to, že před rokem brutálně zavraždil vaši holku. 

Přesně to se stane Iggy Perrishovi. Probudí se s bolestí hlavy, kterou ale tak docela nemá na svědomí kocovina. Matně si vzpomíná, že se předešlý večer opil a následně pomočil kříž na pietním místě, kde zavraždili jeho Merrin.

Začne se v koutku duše domnívat, že jde o jakousi formu Božího trestu, přesto ho zdravý rozum vede nejdřív do nemocnice. Pořád může jít o nějaký nádor, nebo halucinace.

Vzápětí ale zjistí, že lidé nekřičí a neomdlévají hrůzou, když potkají rohatce na ulici, naopak k němu hovoří tak upřímně, jako nehovoří ani k sobě samým. Chtějí, aby jim Iggy schválil nejrůznější věci, jako opustit manžela, šňupnout si v práci, zničit auto sokyni v lásce, zabořit nos do krabice koblih a najíst se jako prase.

Iggy tuto proměnu samozřejmě přičítá svým rohům a brzy si uvědomí, že mu v nemocnici nepomůžou, protože doktor se soustředí víc na vlastní skryté touhy než na jeho problém. Rozhodne se hledat spásu v kostele, dobrým znamením se jeví, že neuhořel na prahu, ale ani kněz mu nedokáže pomoci. Rozhodne se tedy zajet domů za rodiči, babičkou a bratrem, kde je vystaven dosud největší zkoušce.

Joe Hill: Rohy obálka
Zdroj: Nakladatelství Beta-Dobrovský

Kniha je rozdělena do pěti částí. Úvodní část Peklo, kdy Iggy zjišťuje, že má rohy, je dechberoucí a přiková čtenáře na místě. Hill v této části dokáže nastolit spoustu otázek, díky kterým bude chtít každý číst až do konce. Proč má rohy? Co všechno s nimi dokáže? A kdo zavraždil Merrin?

Merrin Williamsová, Iggova životní láska, byla před rokem znásilněna a zavražděna. Pachatele se nepodařilo usvědčit, protože laboratoř se vzorky z místa činu shořela. Všichni ve městě ale věří, že to udělal Iggy a v záchvatu upřímnosti, když se podívají na jeho nové já, jsou k němu v této věci zatraceně upřímní.

Je možné, že to skutečně udělal? Iggy má totiž velmi chatrné alibi – spal opilý v autě po hádce s Merrin. Je možné, že by vraždu spáchal a nevzpomínal si na ni?

Hill nechá čtenáře, aby jej tato otázka napadla, vzápětí ji ale vyvrátí. V domě rodičů se Iggy dozví spoustu nepříjemných pravd. Třeba, že jeho otec zařídil vyhoření laboratoře a rodiče svou víru v nevinnu syna jen předstírají. S nejzásadnějším faktem ale přijde jeho bratr Terry, který se před Iggym hroutí a přísahá, že Merrin nezabil. Že ji s kamarádem Leem jen vezli domů…

Další části knihy už bohužel neodsýpají tak rychle. Vše zásadní se čtenář dozvěděl v úvodní části. Někdy děj působí příliš natahovaný. Hill přechází do minulosti, odhaluje pozadí událostí a zároveň zahlcuje čtenáře detaily. Někdy zbytečnými jindy nezbytnými. Vypráví o seznámení Iggyho s Merrin, o vzniku přátelství mezi Iggym, Leem a Terrym.

Postupně se začne minulost a přítomnost střídat, když Iggy kráčí po stopách vraha, a vykresluje podstatné situace. Čtenář se tak vše důležité dozví ve správný čas. V tomto ohledu je kniha skvěle dělená.

I když je děj vyprávěn na přeskáčku, není problém se zorientovat. Er forma sleduje příběh vesměs jen Iggyho úhlem pohledu. Napětí postupně zase roste, protože příběh je velmi bohatý na okolnosti a všechny zásadní se postupně začnou propojovat.

Hill si celou dobu pohrává s tím, co je pro čtenáře důležité. Zprvu to je samotný význam rohů a smrt Merrin, později motivace postav, existence dalších fantaskních vjemů, smysl všech potíží a nakonec pomsta, spravedlnost.

I když je čtenáři vrah brzy znám, není snadné jej porazit ani pro samotného ďábla, kterým se Iggy jistojistě stává. Pokud se k vám lidé chovají upřímně, můžete se snadno dostat do svízelné situace, kdy narazíte na někoho, jehož nejniternější touha je zabít vás.

Iggy má ovšem stran pomsty další pomocníky. Nejen rohy, které se učí pomalu ovládat, ale objevuje další nově nabyté schopnosti. Také si všimne, že jej oddaně následují hadi, a i ti smrtelně jedovatí jsou k němu přítulní. Však to byl právě had, který prostřednictvím ďábla přiměl Evu v ráji zhřešit.

Náboženství vytváří v knize silný podkres. Většinu času si Hill pohrává s pojmem Boží spravedlnost. Iggy i Merrin chodili do kostela, byli častými dobrovolníky při akcích pořádaných církví a Iggy se během své pouti v knize často ptá, proč se jej Merrin nedovolala, když byla zabíjena a znásilňována.

Hill pomocí kupy otázek, které nastolil v úvodu, zvyšuje v čtenáři v napětí celou druhou polovinu knihy. Neodpovídá na ně hned, ale pomalu a zároveň je průběžně přetlouká jinými.

Kniha je mixem několik žánrů. Jedním z hlavních motivů je samozřejmě láska a taktéž bolest z její ztráty. Fantaskní prvky, které zastupují rohy, jsou doplněny o snový domek ve stromě. Krutě popsané scény násilí vyznívají hororově a pátrání po vrahovi plní funkci detektivního thrilleru.

To vše podtrhuje sonda do hlubin lidské duše. O čem neetickém, nevhodném, zakázaném, nemravném sní lidé kolem nás? Kde koření zlo? Kam až dokáže zajít závist a zášť? Jak situaci ovlivní rozhodování lidí, kteří se bojí ztráty svého postavení a majetku? A co udělá člověk, který už nemá co ztratit?

Je poznat, že Hill se učil od toho nejlepšího a nebojí se do svých děl vkládat víc než jen zajímavý děj. Naleznete zde spoustu skvělých popisů, které v sobě mají víc než jen sdělení toho, jak něco vypadá nebo působí. Z vyprávění v minulosti dýchají vzpomínky na bezstarostné dětství, jimž se staví v silný kontrast přítomnost plná dospěláckých starostí a problémů.

Rohy pod hlavičkou nakladatelství Beta-Dobrovský vyšly už dvakrát. Druhé vydání je vymazlené k dokonalosti, obzvlášť díky působivé kresbě na obálce. Snad kromě několika chybějícím slovům pozbývá i chyby či překlepy.

I když kniha v sobě má spoustu myšlenek, její závěrečné vyznění už nepůsobí nijak velkolepě. Přesto je konec fascinující svým završením všech příběhových linek v dokonalé harmonii a čtenář tak pocítí naprosté uspokojení z četby. Hill rozhodně ukázal, že věnovat se jeho dílům není promarněný čas.

Joe Hill: Rohy

Vydal: Nakladatelství Beta-Dobrovský, 2022

Překlad: Adéla Bartlová

Počet stran + vazba: 308, hardback

Cena:  380 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
88 %
Zpracování, cena
90 %
Styl a překlad
95 %
Cíl knihy, splnění
95 %
Andrea Čekanová
Spisovatelka, která vystudovala knihovnictví, aby nakonec pracovala v oblastí síťových technologií. Matka tří kousků, které učí lásce ke knihám. Fanynka Stephena Kinga, Ira Levina, Jonase Jonassona. Svět fantastiky pro ni dlouho nepřekročil práh Bradavic, Středozemě, těžařské lodi Červený trpaslík, Tardis, Rivie či Zimohradu. Nyní, samozřejmě s ručníkem přes rameno, vyráží do nekonečna a ještě dál.
rohy-napinavy-ctivy-a-temny-pribeh-o-premene-cloveka-v-dabla-od-syna-stephena-kinga+ originální děj + sdělení mezi řádky + obálka + vykreslení motivace - místy uměle natahované