Jan Marek Šík a Lenka Šíková: Rituál cover

Představte si zemi, ve které je magie na denním pořádku. Ve škole se tak děti učí nejen šermovat, ale i logicky argumentovat, připravovat lektvary… A spoustu času věnují přípravě na tajemný Rituál, který musí podstoupit krátce po šestnáctých narozeninách. Protože v tomhle světě, kde mají dokonce i kameny svobodnou vůli, lidé o své budoucnosti nerozhodují. Místo toho podstoupí Proměnu a po Rituálu se stanou tím, co jim předurčil tajemný Soudce.

Nic není tak ideální, jak se zdá

Jan Marek Šík a Lenka Šíková: Rituál obálkaPrávě do takového světa se narodila Edra a její kamarádky, Malena a Ingerda. Trio těchto neohrožených dívek se spolu kamarádilo snad odjakživa. Každá z nich je úplně jiná, pocházejí z různých společenských vrstev a čeká je opravdu důležitý rok. Mají dokončit školu, podstoupit Rituál a tím dospět. S blížícími se šestnáctými narozeninami se děvčata ale nemohou přestat ptát: Jak probíhá Rituál? Co o něm vlastně víme? A budeme si moci vybrat, čím se staneme? Myšlenka, že o vaší budoucnosti rozhodne někdo úplně cizí, se „překvapivě“ nikomu nezamlouvá. A učitelé jen mlží a omezují se na neurčité fráze. Všechno prý bude, jak má být.

Holky proto logicky zaútočí i na své příbuzné. Jaké je ale jejich překvapení, když se dozví, že nikdo z dospělých si na svůj Rituál vlastně už ani nevzpomíná. A co hůř, nevybavují si ani to, čím chtěli být před Rituálem. Jako by přišli o všechny vzpomínky a stali se někým úplně jiným. Na ničem z toho, co bylo před Rituálem, už nezáleží. Protože jejich cesta byla zvolena, stali se tím, co jim bylo určeno, a jsou tak šťastní. Nebo tedy z větší části. A představa, že by se Soudce mohl snad zmýlit, jim přijde naprosto absurdní.

Otázka zní, jestli jsou o jeho neomylnosti opravdu natolik přesvědčení, nebo se prostě bojí. Kdokoliv by snad chtěl znevažovat jeho úřad, nebo dokonce poukázat na nějaké nesrovnalosti, ten se se zlou potáže. Okamžitě se objeví Soudcovi lidé a následuje kolo vyslýchání a u obzvláště zvědavých jedinců i trocha toho mučení. Velký Soudce vše vidí a o všem ví. A metody jeho vojáků jsou přinejmenším… zvláštní. Široká veřejnost o tom ale nic neví. Nebo se tak alespoň tváří. A pokud už někdo vybočuje z řady, odejde raději dobrovolně někam do ústraní, kde nebude vyčnívat a bude mít svůj klid. Třeba doprostřed hlubokých lesů nebo do archivu zastrčené školy.

Výrazná podoba s Bradavicemi Harryho Pottera

Přinejmenším polovinu knihy tak sledujeme poslední školní rok našich děvčat, kterak se snaží připravit na závěrečnou zkoušku a u toho zjistit, co je při Proměně a Rituálu vlastně čeká. Edra má jakožto hlavní hrdinka opravdu velké štěstí, trošku toho tajemného nadání, a zoufale by si přála stát se básnířkou, třebaže jí všichni učitelé i spolužáci předpovídají dráhu léčitelky. Edra má totiž bylinkářství v rodině (maminka i babička jsou proslulé svými schopnostmi) a ve škole se jedná o její nejoblíbenější předmět. Malena je zase průšvihářka, jež se poslední rok školy z ničeho nic začne věnovat šermu, a co víc, najde si kamaráda v cizinci Erivojovi, jenž se přistěhoval z jiného království.

Ostatní se jí snaží pomáhat, ale tohle děvče má neuvěřitelný talent komplikovat si život. A co se týče Ingerdy… Chytrá a svědomitá studentka, která si prázdniny bez knížek nedokáže představit. Pořád by si jen četla, a při hodinách vysype z rukávu doslovné definice čehokoliv, na co se jí učitelé zeptají. Nemůžu si pomoci, ale celá ta povedená trojice mi velice silně připomíná Harryho, Rona a Hermionu.

Navíc po cestě za Edřinou babičkou, kam dívky vyrazily kvůli vyřešení jednoho delikátního problému, narazí na hrozivý les, kde sice možná nežijí kentauři a obří pavouci, za to ale spousta jiných příšerek a taky jedna čarodějnice. Nicméně uznávám, že nějaký ten Temný les, Fangorn nebo třeba Hluboký hvozd má každá druhá fantasy. Mohla bych pokračovat, ale přece vám nevykecám úplně celou knížku.

Zajímavý svět, o jehož zákonech se ale téměř nic nedozvíte

Manželé Šíkovi si na nějakou výraznou originalitu nehráli. Místo ní vdechli život světu, který v sobě kombinuje to nejlepší z Harryho Pottera, Tří mušketýrů, Orwella a spousty dalších. Třebaže se jedná o prvotinu, je tenhle mix překvapivě čtivý, a proto mě velmi mrzí, že autoři nepropracovali svůj svět o malinko víc. Z knihy víme, že je tu několik království (a Rituál s Proměnou musí podstoupit všichni), vládne jakási Královna (ale moc se neví, odkud přišla) a o všem rozhoduje svrchovaný Soudce (ale jeho postava bude zřejmě rozpracována až v pokračování). Kapitola o zlých a krotkých kamenech vypadala také nesmírně zajímavě, takže bych se o nich a fungování magie dozvěděla s radostí daleko víc.

Navíc beru velmi pozitivně, že ačkoliv se jedná o knihu pro náctileté, a ještě ke všemu z pohledu patnáctiletých děvčat, na lásku v ní skoro nenarazíte. Jistěže se občas nějaký ten cit vyskytne a dojde dokonce k jedné nabídce k sňatku, ale rámcově holky na tyhle pitomosti prostě nemají čas. Musejí řešit svou budoucnost, snaží se pochopit, co je čeká… A proč se jim lidé v okolí mění před očima. A i když se Edra touží stát básnířkou, žádné připitomělé básně uprostřed textu se nekonají. Třikrát sláva tomu, že to konečně někoho napadlo.

Někdy prostě stačí samotné tajemno, zajímavá zápletka a čtivě napsaný příběh, abyste se od knihy neodlepili. Teď už jen zbývá, aby se autoři naučili lépe dávkovat napětí (které se ke konci knihy pozvolna vypařilo) a více popisovat zákonitosti jejich světa. Na prvotinu to nebylo špatné, ale ráda bych se o tom království dozvěděla daleko víc. Stejně jako o Zlu, jež se ho snaží ovládnout.

Jan Marek Šík a Lenka Šíková: Rituál

Vydal: Nakladatelství Host, 2019

Obálka: Braňo Matis

Počet stran: 400

Cena: 369 Kč