Resident Evil: Village cover
Zdroj: CAPCOM

Je to teprve pár dnů, co jsme se dozvěděli, že nejnovější díl ze série Resident Evil s podtitulem Village spatří světlo světa již 7. května. Kromě data vydání jsme zjistili i něco o příběhu, jak to bude s platformami, na které se hry dočkáme, a samozřejmě i pořádné ukázky hratelnosti.

Resident Evil: Village Maiden 1
Zdroj: CAPCOM

Vývojáři vydali hratelné demo pro Playstation 5, které není žádným úsekem z očekávané hry.

Nicméně si prožijete krátký příběh bez zbraní, střelby a krytí, ale se stejnou atmosférou v prostředí, kde se bude odehrávat samotná hra.

Kromě toho jsme se dočkali i dalších informací a novinek.

Třeba hráče The Division 2 potěší menší cross-over v podobě skinů a vybavení pro vaše hrdiny inspirované světem Resident Evil.

Každý, kdo si tento týden hru zahraje, získá oděv policejní uniformy Leona, kromě toho budou moci hráči získat i další kousky vybavení stylizované do známých postav této série.

Také jsme dostali oznámení 3D CGI snímku Resident Evil: Infinite Darkness, který bude mít celosvětovou premiéru na streamovací službě Netflix.

Resident Evil: Village Maiden 2
Zdroj: CAPCOM

Děj se bude točit kolem dvou oblíbených postav Claire a Leona a bude zasazen pár let po událostech v Resident Evil 4.

Z prvních záběrů vypadá tento celovečerní snímek velice zajímavě.

Podobně jako u předělávky Resident Evil 3, kde jsme jako malý bonus dostali zdarma mulitplayerovu hru s názvem Resistance, na kterou se velice brzo zapomnělo hlavně kvůli malému obsahu, se touto cestou Capcom vydává znova a k Resident Evil: Village zdarma hráči obdrží multiplayerovou hru s názvem RE:Verse.

Hra svojí stylizací připomíná střílečku XIII a hráči proti sobě půjdou, ať už jako ikonické postavy z tohoto universa, nebo i jako všemožná monstra.

Další děsivý zážitek

Resident Evil: Village Maiden 3
Zdroj: CAPCOM

Ale pojďme zpět k tomu nejdůležitějšímu, a to je samozřejmě Resident Evil: Village a našim dojmům z demoverze pro Playstation 5.

V hlavní hře se opět chopíme Ethana Winterse, známého hrdiny ze sedmého dílu, který je dle mého tím nejlepším v celé sérii.

Ethan se vydává na strastiplnou cestu z děsivé vesnice do ještě děsivějšího zámku, aby nalezl svojí unesenou dceru. Proto náš hrdina nemůže couvnout a musí překonat veškeré překážky, které ho čekají.

Oproti sedmému dílu vývojáři představili pár novinek, třeba jako je systém krytí, který se zatím jevil trošku nemastně.

Větší rozličnost nepřátel, tak aby byla potřeba využívat více taktik v soubojích. Velice omezující inventář, kde bude potřeba i správného skládání jednotlivého vybavení, tak abyste s sebou toho mohli vzít co nejvíce.

Dále budete potkávat obtloustlého obchodníka, u kterého budete moci nakupovat nové vybavení, ale i vylepšovat svůj dosavadní arzenál.

Resident Evil: Village Maiden 4
Zdroj: CAPCOM

Má dojít i k velkému vylepšení atmosféry, která má být opravdu až děsivá.

Zvuky by měly pomoci k indikaci míry nebezpečí. Což jsme mohli již vyzkoušet v demu Maiden, na které se nyní podíváme.

Jak jsem již zmínil, jedná se o takový teaser na celou hru, ve kterém se nechopíme hlavního hrdiny, ale neznámé osoby uvězněné v děsivém hradu.

Demo právě slouží jako ukázka atmosféry, grafického zpracování na PS5 a velkého zapojení všech možných zvuků.

Momentálně si Maiden mohou vyzkoušet pouze majitelé nové konzole od Sony, ale vývojáři slibují, že před samotným vydáním bude možné demo vyzkoušet i na dalších platformách. Takže se časem snad dočkají všichni hráči.

Maiden, krátký ale děsivý

Resident Evil: Village Maiden 5
Zdroj: CAPCOM

Demo začíná tak, že se proberete v temné a strašidelné kobce, nevíte, co tam děláte ani jak jste se tam dostali.

No, a úkol je jediný. Uprchnout z tohoto děsivého místa.

Základní principy jsou velice podobné těm ze sedmého dílu, ať co se týče ovládání, tak různých mechanizmů a logických hádanek.

Prozkoumáváte okolí a překonáváte překážky v podobě zamčených dveří a buď pomocí velkých štípaček, šperháku či oka se dostanete dál.

Po vizuální stránce vypadá hra na PS5 opravdu dobře, hlavně přechody mezi světlem a tmou jsou ohromující a vypadají naprosto uvěřitelně. Bohužel toho v ukázce není vidět tolik.

Kromě temné kobky se podíváte i do prostor nádherně zdobeného zámku, ale opravdu jen na skok.

Resident Evil: Village Maiden 6
Zdroj: CAPCOM

Audio je také velice povedené a hrát tuto hru v noci se sluchátky může být pro někoho i děsivé. Vývojáři vsadili na jistotu.

Postupem vám předhazují měnící se scenérie, v dálce pohybující se stín, další kroky a rány či padající objekty.

Bohužel, co mě zklamalo nejvíce, je nevyužití haptické odezvy u ovladače DualSense. Ve spojení s povedeným audiovizálem by se mohlo jednat o nezapomenutelný zážitek. Takhle musíme jen doufat, že se pořádné odezvy dočkáme v plné hře.

Maiden nelze hodnotit ani jako pořádné demo, hlavně kvůli jeho délce, ale kdo vlastní Playstation 5, tak rozhodně může vyzkoušet, jestli vůbec bude takovýto typ her pro něj či nikoliv.

Resident Evil: Village Maiden 7
Zdroj: CAPCOM

Resident Evil: Village se dle prvních dojmů, ukázek, drobného vyzkoušení, jeví jako jedna z her, o kterých se bude mluvit celý rok.

Mě osobně do nedávna hra nechávala naprosto chladným, i když mě sedmý díl série opravdu bavil, tak nyní se na ni opravdu těším a věřím, že se bude jednat minimálně o nejlepší hru jara 2021.

Poslední informaci jsem si nechal na samotný závěr. Ta potěší hlavně majitele konzole Playstation 4, jelikož původně hra měla vyjít pouze na novou generaci konzolí, tak si nakonec i majitelé PS4 budou moci vychutnat nejnovější díl Resident Evilu 8.

Nejspíše grafická kvalita nebude na stejné úrovni, ale snad to nebude takový velký rozdíl jako je třeba u Cyberpunku 2077. Jak to bude u staré generace u konkurenční konzole zatím nevíme.

Pro připomenutí hra vychází 7.5.2021, všichni majitelé dostanou zdarma multiplayerovu hru s názvem Resident Evil: Village, hráči hry The Division 2 mohou získat kostýmy spojené ze sérií Resident Evil a těšit se můžeme i na CGI film, který bude na Netflixu.