Mafia: Definitive edition cover
Autor: 2K Games

Jedna z nejdiskutovanějších a nejočekávanějších her letošního podzimu je zde! Řeč samozřejmě není o ničem jiném, než o legendární Mafii. Tu si po dlouhých osmnácti letech vzalo na paškál studio Hangar 13 a přináší nám ji v podobě plnohodnotného remake. 

Strašák jménem Hangar 13

Mafia: Definitive edition 1
Autor: 2K Games

Pokud jste poslední dva tři měsíce nestrávili na opuštěném ostrově, patrně vám nemohla uniknout mediální masáž, která se okolo Mafia: Definitive edition roztočila. Ostatně, není divu.

Mafie patří i po osmnácti letech mezi vůbec to nejlepší, co čeští vývojáři pustili do světa.

A pro celou řadu hráčů se jedná o nedotknutelnou legendu.

Když tedy společnost 2K oznámila chystaný remake, minimálně v českých luzích a hájích to vzbudilo pořádný poprask.

K tomuto pozdvižení nemalou měrou přispělo i studio Hangar 13, které se chystané předělávky mělo zhostit.

Mafia III: Definitive Edition cover
Autor: 2K Games

Většina z nás má stále ještě v paměti neslavný konec třetí Mafie, která se i přes výborné prodeje rozhodně nedá označit za dobrou hru.

Obavy tak byly bezpochyby na místě a většina hráčů byla mírně řečeno skeptická. Pověst legendární české značky byla v ohrožení.

Nyní však již mohu říct, že studiu Hangar 13 se povedlo v podstatě nemožné, vývojáři vstali z popela a dávají alespoň částečně zapomenout na nepovedenou třetí epizodu této herní značky.

Stará, nebo nová?

Mafia: Definitive edition 2
Autor: 2K Games

Samozřejmě nic není úplně černobílé a tak ani hodnocení znovuzrozené Mafie nebude zcela jednostrannou záležitostí. Ostatně, to ani nejde.

Právě u této hry se budou střetávat dvě generace hráčů, z nichž každá bude mít na aktuální novinku trochu jiný pohled.

Na jedné straně máme ostřílené matadory, kteří mají stále v živé paměti původní hru, pro které je tento kousek v podstatě modlou. Na straně druhé jsou pak hráči, kteří v době vydání původní Mafie ani nebyli na světě.

Dva zcela odlišné světy a jedna hra, která se snaží zavděčit všem. Může to vůbec dopadnout dobře?

Odpověď na tuto otázku není úplně jednoduchá. Jisté však je, že v Hangar 13 stáli před skutečně nelehkým úkolem.

Mafia: Definitive edition 3
Autor: 2K Games

Výsledkem je hra, která stojí rozkročená mezi původní klasikou a moderním pojetím her.

Z každého se snaží brát to nejlepší a i když ne vždy to funguje na jedničku ostudu značce Mafia: Definitive edition rozhodně nedělá.

Tímto hodnocením však již maličko předbíháme, zaměřme se nejdříve na samotnou hru.

Tommy, Paulie, Sam a ti druzí…

Mafia: Definitive edition 4
Autor: 2K Games

Představovat Mafii českým hráčům je pravděpodobně nošením dříví do lesa. Ostatně, příběh zůstává až na pár drobných úprav a lehké učesání více méně stejný.

Opět se tak můžeme těšit na výlet do města Lost Heaven v němž potkáme staré známé postavy, kterým vévodí bývalý taxikář Tommy Angelo.

Nezapomnělo se samozřejmě ani na Paulieho, Sama, Dona Salieriho, či jejich hlavního konkurenta Dona Morrela.

Právě kolem nich se začíná roztáčet mafiánský příběh odehrávající se ve třicátých letech 20. století.

Oproti původní hře vývojáři slibovali propracovanější příběh jednotlivých postav, který dá vše do lepších souvislostí.

Mafia: Definitive edition 5
Autor: 2K Games

Za pomoci rozšířených cut scén jsme se tak měli dočkat ještě filmovějšího zážitku, než tomu bylo v původní hře.

A to více méně autoři dodrželi, byť je samozřejmě jasné, že zázraky očekávat nemůžeme.

Změny jsou tak skutečně jen dílčí a ve větší míře si jich všimnou především pravověrní fanoušci, kteří znají původní hru do nejmenších detailů.

Nejpatrnější změnou v příběhu je tak větší zapojení Sáry a jejího vztahu s Tommym, který se v aktuálním remake dočkal vcelku příjemného rozšíření.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak i režim Volné jízdy, na který autoři nezapomněli. Ten v sobě ukrývá i fanouškům dobře známou Extrémní jízdu, díky které s touto hrou můžete strávit pěkných pár hodin navíc.

Mafia: Definitive edition 5
Autor: 2K Games

Do hry navíc přibyly i sběratelské předměty, ve stylu druhé a třetí Mafie.

Tentokrát na nás sice nečeká 180 zatykačů i tak se ale sběratelé archievementů mají skutečně na co těšit.

I přes řadu změn se však Mafia: DE v zásadě drží osmnáct let staré předlohy, která v tomto ohledu opět ukazuje své kvality.

Autoři samozřejmě mohli zajít ještě dál, a do základního příběhu více zasáhnout.

V tomto ohledu však zůstávají vývojáři z Hangar 13 relativně věrni předloze a snaží se zachovat původního ducha a atmosféru hry. V oblasti atmosféry a grafiky hra skutečně exceluje a moc se jí vytknout nedá.

Kromě grafiky však nejzásadnější změny najdeme v oblasti gameplaye a to může být pro řadu hráčů nejproblematičtější částí celé hry.

Nechvalně proslulý cover shooter

Mafia: Definitive edition 6
Autor: 2K Games

Herní mechanismy původní hry jsou v kontextu dnešní doby již samozřejmě zastaralé, a tak bylo vcelku jasné, že se v tomto ohledu dočkáme změny.

A ta samozřejmě přišla. Hra se tak více posunula k nechvalně proslulé třetí Mafii.

Z Mafia: DE se tak stal v podstatě klasický cover shooter. Zde již nechám na každém z vás, na kolik vám bude tato změna vadit, či nikoliv. Je samozřejmě jasné, že právě tato změna sebou ponese poměrně dost kontroverze, jelikož se díky ní v některých chvílích dost zásadně mění celková hratelnost hry.

Osobně však tento posun k modernějšímu pojetí vnímám spíše pozitivně a v zásadě s ním nemám moc velký problém.

Mafia: Definitive edition 7
Autor: 2K Games

Trochu však již zamrzí změna v oblasti chování aut. Na výběr je zde ze dvou módů arkádovitější a klasičtější pojetí, které vychází z podobného nastavení jako v druhé Mafii.

Ty tam je tak propracovaná fyzika a simulace z původní Mafie.

Věřte však, že závod vás dokáže i tak pořádně potrápit. V tomto ohledu se nicméně vývojáři odklonili od původního pojetí a jdou tak trochu na ruku samotným hráčům. To je ostatně vidět i na obtížnosti samotné hry.

Klasická obtížnost

Mafia: Definitive edition 8
Autor: 2K Games

Mafia nabízí tři základní obtížnosti hry, od snadné až po těžkou. Tedy standardní rozvržení, které známe z většiny her.

Ani jedna z nich však není skutečnou výzvou, která by se alespoň trochu blížila původní hře.

Autoři na ní však naštěstí nezapomněli. Na scénu přichází tzv. klasická obtížnost, která dává po pravdě největší smysl. Tedy alespoň pro hráče původní hry, cokoliv jiného pro ně bude až moc snadné.

Na druhou stranu je však potřeba říct, že právě na tuto obtížnost dokáže umělá inteligence docela nepříjemně podvádět a vy tak dokážete dostat headshoot, či molotovovým koktejlem i ve chvílích, kdy to prostě technicky snad ani není možné.

Zkrátka nic není úplně dokonalé a toto nastavení by si zasloužilo ještě lehce trochu vyladit. Na druhou stranu i díky těmto nedokonalostem se z klasické obtížnosti stává ta pravá výzva, která vám po dohrání hry přinese maximální uspokojení.

Grafika a dabing

Mafia: Definitive edition 9
Autor: 2K Games

Mafie tak rozhodně není úplně dokonalou hrou a leccos by se na ní dalo ještě vylepšit a vyhladit.

To ale ostatně platilo i pro původní hru. V čem však nová Mafia exceluje, je grafika a český dabing, který je skutečně na vynikající úrovni.

O grafické stránce asi netřeba dlouze diskutovat, stačí se podívat na pár obrázků ze hry a hned vám bude jasné, že tento kousek patří k tomu nejhezčímu, po čem můžeme v současné době sáhnout.

To samé se dá říct i o českém dabingu. Ten se v průběhu let z her prakticky vytratil a čeští hráči si tak musejí vystačit s titulky. V případě Mafie se však autoři rozhodli jinak. I na tomto příkladě je tak krásně vidět, že si studio Hangar 13 váží původní hry a snaží se o skutečně důstojnou poctu této herní klasice.

Finančně se patrně český dabing dvakrát nevyplatí, fanoušci však mohou jásat nadšením. Zpět se navíc podařilo přivést naprostou většinu dabérů z původní hry.

Mafia: Definitive edition 10
Autor: 2K Games

Těšit se tak můžeme opět na Marka Vašuta, Petra Rychlého, Luďka Čtvrtlíka ale i na nováčky Marcela Vašinku či Lucii Pernetovou, kteří se na původní Mafii nepodíleli.

A výsledek skutečně stojí za to.

Ano, někteří fanoušci sice mohou namítat, že Marek Vašut je pro roli Tommyho již příliš starý, jako celek však dabing působí opravdu vynikajícím dojmem.

A to i přesto, že řada dialogů byla zcela přepsána a místy jsme tak přišli o dnes již legendární hlášky.

Závěrem

Mafia: Definitive edition 11
Autor: 2K Games

Srovnání s původní hrou se pravděpodobně většina z nás nevyhne.

Avšak ačkoliv Mafia: Definitive edition není dokonalou hrou, která by nás doslova posadila na zadek, jedná se skutečně o důstojnou poctu původní hře.

A tak i když na tomto kousku můžeme najít celou řadu chyb, ve výsledku lze remake rozhodně doporučit, obzvláště když přihlédneme k sympatické cenovce, za kterou se toto dílko prodává.

Nezbývá než vývojářům zatleskat a uznat, že i v Hangar 13 umí udělat dobrou Mafii…

Mafia: Definitive edition

Vývojář: Hangar 13

Vydavatel: 2K Games

Série: Mafia

Režim: Videohra pro jednoho hráče

Platformy: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Petr Čapek
Otec, blogger, recenzent, ale především nadšenec do moderních technologií a nejrůznějších geekovin.
remake-mafie-prinasi-ceskou-klasiku-v-modernejsim-kabatku-pro-novou-generaci-hracu+ grafika + český dabing + atmosféra - v klasické obtížnosti nevyvážená AI - některé nedotažené změny - v soundtracku chybí legendární “Belleville od Django Reinhardta”