Mafia III: Definitive Edition cover
Autor: 2K Games

Jsou tomu již takřka čtyři roky, co světlo světa spatřila hra, na kterou by všichni pyšní fanoušci původní české Mafie nejraději zapomněli. Mafia 3 zkrátka a dobře v době svého vydání díru do světa neudělala. A bohužel se jí to nedaří ani s příchodem Definitivní edice.

Mafia 3 v nejlepší kondici?

Mafia III: Definitive Edition 1
Autor: 2K Games

O třetí Mafii toho bylo napsáno již více než dost, a tak se znovu rozepisovat o čtyři roky staré hře na první pohled nemá moc smysl.

Na straně druhé, chystaný remake první Mafie již nezadržitelně vchází do dveří, a ať se to někomu líbí, nebo ne, trojka zkrátka patří do rodiny, a tak bychom na ní neměli úplně zapomínat.

Obzvláště, když se nyní dočkala i své Definitivní edice, která slibuje veškerý dodatečný obsah a nějaká ta další vylepšení.

A právě zde je jeden z hlavních kamenů úrazu. Asi nemá smysl chodit moc kolem horké kaše, ale definitivní edice třetího dílu se ve skutečnosti moc nepovedla. A to i když odhlédneme od známých problémů, které tato hra má a které jí hráči vyčítají již od prvotního vydání.

Jak už samotný název napovídá, tato edice by měla přinést hru v té nejlepší kondici. Ostatně, Mafia 3 je stále relativně mladá hra, a tak zde oproti druhému dílu nebylo moc co upravovat. Stačilo připravit úhledný balíček a naservírovat ho hráčům na zlatém podnose.

Jak se nedělají definitivní edice

Mafia III: Definitive Edition 2
Autor: 2K Games

Realita byla bohužel jiná. Vývojářům se při vytváření této definitivní edice podařila vcelku nevídaná věc. Nejen, že hra nepřináší prakticky žádná vylepšení, ona ale byla dokonce horší než původní hra.

Po přechodu na Definitive Edition bylo z konzolových verzí úplně odstraněno grafické vylepšení pro silnější konzole Xbox One X a Playstation 4 Pro. Přitom v původní hře vše bylo. Nyní chyběla podpora 4K, HDR, zmizelo lepší nasvícení, antialiasing a rovněž textury. Kvalita grafiky šla na výkonnějších konzolích opravdu znatelně dolu a tak není divu, že se rozhořčení hráči začali ozývat.

Ostatně, něco podobného se vývojářům povedlo i u Definitivní edice druhého dílu, o čemž jsme psali nedávno. Bylo tedy sice krásné, že majitelům původní hry vývojáři zdarma upgradovali Mafii 3 na její Definitivní edici a to na všech platformách, zároveň se však nedá ubránit pocitu, že to byl tak trochu danajský dar.

Společnost 2K se naštěstí s touto situací nespokojila, vyslechla všechny výtky hráčů, a tak autoři hry již uvolnili update, který naprostou většinu těch největších problémů buď odstraňuje, nebo naopak vrací zpět grafická vylepšení pro výše zmíněné konzole.

Mafia III: Definitive Edition 3
Autor: 2K Games

Pokud vás tedy Definitivní edice třetí Mafie kvůli výše zmíněným problémům zcela odradila, tak věřte, že ty nejhorší problémy jsou vyřešeny.

Sem tam samozřejmě můžete narazit ještě na nějaký ten glitch.

Více méně se však nejedná již o nic zásadního a vy se tak můžete konečně pustit do relativně bezproblémového průchodu hrou.

Tedy za předpokladu, že víte jaká úskalí tato hra skýtá, to hlavní se totiž nezměnilo a samotný gameplay stále dosti vázne.

Snaha o oživení

Mafia III: Definitive Edition 4
Autor: 2K Games

2K ostatně již předem avizovalo, že se třetí Mafie žádných extra vylepšení nedočká.

U příležitosti chystaného remaku prvního dílu se tak jedná o pouhé znovuuvedení hry na trh, tentokrát však v kompletní edici se všemi dostupnými DLC.

Pokud vás tedy původní hra minula, či se vám nechtělo dokupovat rozšíření Mafia 3: Definitive edition by vás mohla oslovit.

Na straně druhé, celkové hodnocení stojí a padá s původní hrou, která se bohužel žádných změn nedočkala. Ano, aktuální balíček je díky obsaženým DLC bezpochyby atraktivnější, celkový dojem to bohužel zachránit nedokáže.

Promarněný potenciál

Mafia III: Definitive Edition 5
Autor: 2K Games

Třetí Mafie totiž není ničím jiným, než průměrnou městskou akcí, kterou zcela zabíjí přílišná repetetivnost a nezajímavost jednotlivých misí.

Vývojáři se odklonili od původního konceptu a stejně jako u druhého dílu vsadili na otevřený svět.

Avšak zatímco druhý díl byl v podstatě stále přísně lineární záležitostí, v třetí Mafii máte volnosti mnohem víc. Bohužel. Vývojáři totiž zcela evidentně s tímto konceptem neumí správně zacházet a celkový potenciál byl tak trestuhodně nevyužit.

Což je rozhodně škoda. Pokud se totiž na třetí Mafii podíváme pouze z příběhové stránky, tak má hra rozhodně co nabídnout.

Příběh Lincolna Claye rozhodně stojí za pozornost, stejně jako hrdina sám. Když k tomu přidáme nějaký ten povedený zvrat, pár známých z předchozího dílu, neokoukané prostředí a perfektní soundtrack je na úspěch takřka jistě zaděláno.

Mafia III: Definitive Edition 6
Autor: 2K Games

Tedy pokud nejste vývojář z Hangar 13 a zrovna neděláte na třetí Mafii.

Všechna tato superlativa se totiž vývojářům podařilo s úspěchem spláchnout do kanálu již zmíněnou repetetivností a k uzoufání rozkouskovaným dějem.

Zatímco v úvodních pár hodinách akce střídá akci a o cut scény, které nás dostanou do děje, není nouze, s postupujícím časem nastupuje rutina, která vše halí do těžkého závoje utkaného z nudy.

DLC – světlo na konci tunelu.

Mafia III: Definitive Edition 7
Autor: 2K Games

Naštěstí je zde Definitivní edice, která nám dává alespoň malou šanci uniknout z tohoto ubíjejícího stereotypu v podobě tří DLC, které možná trochu paradoxně nabízí o poznání více zábavy než původní hra.

Pokud vás tedy pomalu ale jistě přestane bavit osa přines, rozbij, zaber, můžete si odskočit k jednomu ze třech DLC.

Díky tomu se alespoň trochu daří narušit ubíjející stereotyp, do kterého hra upadá.

Do hry navíc přidávají kromě nových příběhových částí i daleko více možností, jak se svým časem v New Bordeaux naložit.

Můžete tak opětovně vystavět vyhořelý bar u Sammyho, nebo se naopak pustit do pěstování marihuany, či si užít nové zabijácké kontrakty. Tyto aktivity celkový dojem sice nezachrání, jedná se však o vítané osvěžení v záplavě neustálého zabírání nových čtvrtí v New Bordeaux.

Závěrem

Mafia III: Definitive Edition 8
Autor: 2K Games

Když pomineme úvodní technické problémy, kterými tato hra ještě před týdnem trpěla a které se již naštěstí podařilo opravit, zaslouží si definitivní edice třetí Mafie přeci jen o něco lepší hodnocení, než původní hra.

Rozhodně to není tím, že by Mafia 3 zrála jako víno, ale především díky tomu, že vývojáři dávají tento nepatrný upgrade majitelům původní hry zdarma.

V neposlední řadě pak i za obsažená DLC, kterými se daří alespoň částečně narušit jinak ubíjející stereotyp původní hry.

Mafia III: Definitive Edition 9
Autor: 2K Games

Jinak se stále jedná o lehce zapomenutelnou a především pak průměrnou městskou akci, která nenabízí oproti konkurenci doslova nic navíc.

Vyplatí se tedy investovat do této hry? Upřímně s klidným srdcem to doporučit nemohu.

Jestli však budete počítat se všemi neduhy, které tato hra má a původní hru občas proložíte nějakým tím DLC, ve výsledku se možná i vcelku dobře pobavíte.

Na oslavné ódy to ale rozhodně není.

Mafia III: Definitive Edition

Vývojáři: Hangar 13[a]

Vydavatel: 2K Games

Datum vydání: 19. května 2020

Platformy: Windows, PS4, Xbox One, Mac OS

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
60 %
Petr Čapek
Otec, blogger, recenzent, ale především nadšenec do moderních technologií a nejrůznějších geekovin.
treti-mafia-si-po-ctyrech-letech-snazi-napravit-reputaci-jde-to-ale-vubec+ příběh + zajímavé prostředí + soundtrack - repetetivnost - technické nedokonalosti - AI