Mafia II: Definitive Edition cover
Autor: 2K Games

Celá herní scéna v posledních týdnech žije oznámením společnosti 2K. Ta se rozhodla sáhnout na rodinné zlato a chystá plnohodnotný remake legendární Mafia. Pojďme si tedy ukrátit čekání na přepracovanou jedničku a po dlouhých deseti letech si v remasterované edici druhého dílu Mafia zavzpomínat na příběh Vita Scallety.

Okénko do historie

Mafia II: Definitive Edition 1
Autor: 2K Games

Ještě než se však podíváme na to, jak si vůbec definitivní edice této legendy vede, sluší se zapátrat trochu v historii a připomenout si kořeny celé gangsterské série. Ostatně, byl to právě první díl Mafia, který způsobil na herním trhu menší revoluci.

Nenápadný titul od bezejmenného vývojářského studia kdesi z “východu” Evropy vzbudil zasloužený poprask. Mafia ukázala ve své době zcela novou cestu, zajímavé herní mechanismy a především pak způsob, jakým hráčům vyprávěla svůj příběh.

Ten byl podpořen geniálním soundtrackem a výborným dabingem, který dnes již patří do zlatého fondu. Právě tak vznikla legenda, na kterou nedá řada hráčů dodnes dopustit.

Mafia II: Definitive Edition 2
Autor: 2K Games

Bylo tedy více než jasné, že očekávání od druhého dílu rozhodně nebudou malá. V jeho případě se však bohužel do jisté míry projevila snad určitá nezkušenost vývojářského týmu, chybějící finance, či pracovní síla.

Vydání druhé Mafia tak provázela řada obtíží, které ve výsledku měly na svědomí to, že hra nakonec nevyšla ve zcela stejné podobě, jak to vývojáři původně zamýšleli.

Přijetí od veřejnosti a hráčů tak bylo o poznání chladnější, než v případě prvního dílu, přesto se i přes zjevné chyby podařilo druhé Mafii v průběhu let získat takřka kultovní status.

Mafia II: Definitive Edition 3
Autor: 2K Games

My Češi jsme zkrátka vlastenci a prakticky celá starší generace hráčů, ke které se chtě nechtě počítám i já, na původních dvou Mafiích vyrostla a považuje ji za svatý grál.

Informace o chystaném remaku prvního dílu tak na jedné straně vzbuzují nadšení, zároveň i obavy, jak to nakonec celé dopadne.

V případě druhého dílu jsme naštěstí mohli zůstat relativně klidní. Autoři totiž u právě vydané definitivní edice neslibují žádné zásadní změny. Určitého vylepšení se tak dočkala snad jen grafika a možná oprava některých známých chyb.

Zdarma i za plnou cenu, záleží kde…

Mafia II: Definitive Edition 4
Autor: 2K Games

Po pravdě, změn je zde tak málo, že se vydavatel rozhodl všem, co mají původní Mafii II přiřazenou na Steamu ve své knihovně, dát upgrade na definitivní kolekci zcela zdarma.

Díky tomu mají hráči na PC možnost získat zdarma nejen hru s lehce vylepšenou grafikou, ale především pak kromě základní hry i všechna vydaná DLC, které tato definitivní edice obsahuje.

Konzolisté v tomto případě, minimálně co se ceny týče, bohužel ostrouhají a budou tak muset zaplatit plnou cenu. Vlastně se ani není co divit.

Mafia II: Definitive Edition 5
Autor: 2K Games

Když nepočítáme zpětně kompatibilní titul ze starého Xboxu 360, je to vůbec poprvé, co se druhá Mafia podívá na současnou generaci konzolí.

Na nich doplňuje třetí díl z roku 2016, který se mimochodem dočkal stejně jako druhý díl své definitivní edice. Tentokrát sice bez remasteru, ale opět s kompletním obsahem.

V této recenzi vycházím právě konzolové verze hry. Ta by měla na rozdíl od PC, kde hra již v době svého vydání vypadala lépe než na konzolích, nabídnout přeci jen větší grafický update, o který jde dle vývojářů především.

Stojí však remaster skutečně za vaše těžce vydělané peníze, nebo hrají vývojáři jen na city a sází na trochu nostalgie?

Šaty dělají člověka

Mafia II: Definitive Edition 6
Autor: 2K Games

Vývojáři z 2K svěřili původní Mafii II studiu d3t ltd, které mělo vcelku jednoduchý úkol.

Dát dohromady kompletně dostupný obsah této hry, graficky jej učesat a pokud možno jej ve verzi 1:1 přinést hráčům na současnou generaci konzolí a PC. A to se více méně podařilo.

Ostřejší textury a celkově vyhlazenější a detailnější grafika vás minimálně v případě konzolové verze praští takřka okamžitě do očí.

Za zmínku stojí i práce se světlem, či detaily obličejů některých postav. Zde však přichází první výtka. Lifting obličeje se bohužel u některých postav dvakrát nepovedl a ve výsledku tak vypadají hůř, než v původní verzi hry. To samé platí i o celé řadě dalších detailů, kterým autoři už nevěnovali tolik pozornosti.

Mafia II: Definitive Edition 7
Autor: 2K Games

Ne snad, že by s tím padal celkový zážitek z hry, avšak s ohledem na jinak povedený grafický update tyto nedodělky zamrzí.

Zároveň je však potřeba podotknout, že se stále jedná jen o “remaster” a tak se výraznější grafické změny, či zásahy nedaly očekávat. Byť by jsme za ně byli samozřejmě rádi.

Mimochodem právě díky tomu můžeme na PC vcelku snadno narazit na speciální mód, který vám nabídne výrazně lepší grafiku, než samotní vývojáři hry. O tom ostatně svědčí i fakt, že právě na PC mají majitelé původní Mafia dostupný upgrade na definitivní edici zdarma.

Stará dobrá Mafia

Mafia II: Definitive Edition 8
Autor: 2K Games

To už však maličko odbočujeme. Jisté je, že na první pohled má Mafia II: Definitive edition rozhodně co nabídnout. Opět se tak můžeme těšit na výborný příběh, dnes již legendární dabing a atmosféru, kterou hře může závidět většina dnešních titulů.

Minimálně z tohoto důvodu by se do aktuálně vydaného remasteru měli pustit všichni hráči, které z nějakého důvodu hra v době svého vydání zcela minula. My ostatní si s radostí užijeme trochu té nostalgie.

Mafia II: Definitive Edition 9
Autor: 2K Games

Zároveň je však potřeba říct, že jakkoliv je druhá Mafia nadčasovým titulem, bez chyby rozhodně není. Už u původní hry tak zamrzela řada chybek, kolísající hratelnost, stejně jako nevyužitý potenciál “otevřeného světa”, který působí zbytečně prázdně.

V tomto ohledu se však Mafia ve své definitivní edici žádných změn nedočkala. Což je rozhodně škoda, prostoru pro zajímavé nápady zde měli autoři více než dost. Přeci jen deset let je deset let a zub času někde zapracovat musel.

Mafia v nejlepší formě, říkali…

Mafia II: Definitive Edition 10
Autor: 2K Games

Bohužel nebyl to jen zub času, kdo na této hře zapracoval, ale i sami vývojáři. A přijdeme na to nepříjemně brzo, tedy minimálně co se PS4 verze týče.

Už v rámci úvodní cut-scény se připravte na propady snímků a nepříjemné zasekávání obrazu. A ne, tohoto nešvaru se jen tak nezbavíte, ba právě naopak. S ubíhajícím časem se podobně glitche a bugy začnou vršit jeden za druhým a vy si tak budete velice často pokládat otázku, zda je toto skutečně DEFINITIVNÍ EDICE, která by měla nabídnout hru v té nejlepší kondici.

Mnohdy se tak dokonce s propady FPS dostanete až na hranici samotné hratelnosti. Takto by skutečně povedený remaster vypadat neměl.

Mafia II: Definitive Edition 11
Autor: 2K Games

Po pravdě takové množství chyb na sebe nenavršila ani původní hra z roku 2010. Přeci jen, aby se vám sekala na konzoli deset let stará hra, která rozhodně nemůže soupeřit v soutěži krásy o první místo, není zrovna normální.

Kapitolou samou o sobě je pak zvuková stránka hry. Ano, stále se můžeme těšit na legendární český dabing. Rozhodně se však nedá říct, že by v d3t ltd měli schopné zvukaře.

Mafia II: Definitive Edition 12
Autor: 2K Games

Zvukové stopy se tak občas ve hře chovají vskutku prapodivně. Jednou na vás půjde zvuk pouze z jedné strany, aby v následující scéně hlasitost vyrazila k výšinám, nebo byla naopak tak potichu, že ji sotva uslyšíte.

Přesahující hudba z cut-scény do gameplaye je pak jen dovršením celkového zmaru.

Pomyslnou nahnilou třešničkou na dortu, která rozhodně nepotěší “sběrače trofejí” je pak u PS4 verze zaglitchový jeden achievement, který prostě nejde získat, i kdyby jste se na hlavu stavěli. Platina tak v případě definitivní edice Mafia II zatím nikomu necinkne.

Závěrem

Mafia II: Definitive Edition 13
Autor: 2K Games

Na vývojáře tak čeká ještě pořádné množství práce na to, aby si tato edice mohla skutečně říkat definitivní. Do té doby si připravte pevné nervy.

Chyby, které se vývojářům podařilo v rámci remasteru nasekat totiž rozhodně k celkovému dojmu a hernímu zážitku dvakrát nepřidávají. Můžeme tak jen doufat, že se brzo dočkáme nějakého toho updatu, který ty nejhorší chyby opraví. Byla by totiž věčná škoda, aby tato nestárnoucí klasika skončila ve stavu, v jakém se aktuálně nachází.

Mafia II: Definitive Edition 14
Autor: 2K Games

I přes veškeré zde zmíněné chyby a nedostatky, které se podařilo vývojářům z d3t ltd nasekat, by byla věčná škoda definitivní edici Mafia II minout.

Přeci jen to, že se zatím nejedná o zrovna povedený remaster ještě neznamená, že hra jako taková je špatná.

Ano, Mafia II má už od dob svého vydání své mouchy na kráse, i přesto se však dokázala nesmazatelně zapsat do našich srdcí. Je tedy jen dobře, že dostala novou šanci oslovit další generaci hráčů, kteří se s touto legendou již nestihli potkat.

O to více však zamrzí stav, v jakém se aktuální edice této nestárnoucí klasiky nachází.

Mafia II: Definitive Edition

Původní datum vydání: 19. května 2020

Vydavatel: 2K Games

Platformy: PlayStation 4 (testováno v recenzi), Xbox One, Microsoft Windows

Vývojáři: Hangar 13, D3T Limited

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
65 %
Petr Čapek
Otec, blogger, recenzent, ale především nadšenec do moderních technologií a nejrůznějších geekovin.
mafia-ii-nabizi-ve-verzi-definitive-edition-notnou-davku-remasterovane-nostalgie-s-par-grafickymi-a-technickymi-vadami-na-krase+ příběh + atmosféra + nostalgie + geniální dabing + kompletní obsah - neustálé propady FPS až na hranici hratelnosti - řada nových technických chyb minimálně u PS4 verze - odfláknuté některé grafické detaily - remaster nabízí naprosté minimum vylepšení - nevyužitý potenciál otevřeného světa