Ben Aaronovitch: Řeky Londýna cover
Autor: GodFan

Stojíte promrzlí s vaší kolegyní a hlídáte místo naprosto brutálního a nevysvětlitelného činu. Kolegyně se rozhodne dojít pro kávu, aby se pohybem i teplým nápojem trochu zahřála. Odsouhlasíte, že chcete taky jednu, a stojíte dál na místě, rozhlížíte se kolem sebe a snažíte se udržet pozornost. Když tu vás osloví duch a podá výpověď o celém činu.

Tak přesně tohle se stalo Peteru Grantovi, mladému policistovi, který se chystá na zařazení k příslušnému oddělení. Výpověď ducha si samozřejmě zapsal, ale jak má nadřízeným vysvětlit, že ho oslovila nadpřirozená bytost? A zatímco se snaží přijít na to, jestli mu totálně přeskočilo nebo doopravdy viděl přízrak, který mu celou událost do detailu popsal, ujme se ho do svého „oddělení“ inspektor Nightingale, který se zabývá nadpřirozenými případy. A v tu chvíli se vydáváme na pořádné městské fantasy dobrodružství.

Detektivní městská fantasy otevírá brány (skoro) všem věkovým kategoriím

Ben Aaronovitch: Řeky Londýna obalka
Autor: Nakladatelství Argo

Máte rádi detektivky? Máte rádi fantasy? Výborně, tahle kniha bude přesně pro vás! I když trochu postrádá takovou tu typickou náladu napětí, která doprovází snad každou detektivku, kniha vás rozhodně nebude nudit, naopak.

Poslední dobou mi totiž běžné detektivky přijdou naprosto stejné a s ničím novým se nepřichází.

Díky fantasy prvkům v Řekách Londýna se ale kniha naprosto vymyká zažité struktuře detektivních příběhů, a tudíž přichází s něčím úplně novým.

Určit u téhle knihy, pro koho je vlastně napsaná, je poněkud těžké. Na své si přijdou jak dospívající, tak dospělí. I když je zde zmínka o erekcích a milostných tužbách mladého chlapa, rozhodně to není nijak výrazné, prostě jen komentování reality.

To jen upozorňuji, kdybyste knihu náhodou chtěli koupit své dospívající ratolesti a usoudili, že takové výrazy ještě nejsou vhodné pro jeho věkovou kategorii.

Ke knize s mapou

Jak už název napovídá, děj se odehrává v hlavním městě Velké Británie. Pokud znáte Londýn jako své vlastní boty, budete v pořádku. Pokud ne, doporučuji si ke čtení vzít mapu. Děj se totiž rozprostírá opravdu celém Londýně.

Některé ulice, čtvrti, budovy a parky vám nejspíš známé budou, např. Baker Street nebo Fleet Street, Royal Opera House či kostel sv. Pavla v Covent Garden (nikoliv katedrála sv. Pavla!), problém nastává, když se přemístíme do okrajových částí města, které čtenářům neznalých londýnské geografie mohou dělat potíže se zachycením děje. Obzvlášť ve chvíli, kdy na scénu vstoupí opravdové Řeky Londýna.

Mocná Matka Temže s přítoky, například řekou Tyburn nebo Beverley Brook, a Otec Temže, také se svými přítoky – za zmínku stojí třeba Oxley. Jelikož se Matka a Otec Temže neustále přou a lezou si do zelí, musí mladý konstábl Peter řešit kromě série vražd řešit i jejich hašteření.

Napínavé až do nečekaného konce

Děj je celkem složitý, jak kvůli prolínání dvou dějových linek (usmiřování Matky a Otce Temže, vyšetřování série nadpřirozených vražd), tak kvůli neustálému přejíždění po Londýně a v neposlední řadě i kvůli tomu, že brutální napadení, které se v Londýně dějí, jsou sice sériová, ale pachatel je pokaždé jiný.

Lehce se také zamotáte v postavách, hlavně Henry Pyke a pan Punch vám dají zabrat. Spousta postav navíc zůstává záhadná až do samotného konce – u některých se jejich tajemství ani nedozvíme. Autor si očividně nechává nějaký materiál do dalších knih.

Co se ale knize musí nechat – je těžké se od ní odtrhnout. Má rychlý spád, neustále se něco děje a závěr je naprosto nečekaný. Epilog nás pak naláká na další knihu v sérii – Měsíc nad Soho (o té ale až příště). Čtenáře, který byl zklamaný, že se toho o postavách a historii umění magie příliš nedozvěděl, tak navnadí ke koupi další knihy.

Co hodnotím velmi kladně je fakt, že díky psaní ich-formou celý příběh působí, jako kdybychom s Peterem opravdu chodili po Londýně a hledali známky přítomnosti jakéhokoliv vestigia – to je jakási stopa po přítomnosti magie, kterou z daného místa nebo předmětu doslova „vycítíte“. Naopak je pro mne bylo opravdu poměrně těžké vyznat se ve všech postavách a v ději – občas řešíme vraždy, občas řeky, občas oboje najednou, jindy se zase s Peterem cvičíme v magii. Vyznat se je tedy opravdu oříšek.

Obálka: Marketingový tah i skryté odkazy na děj

Na obálce knihy máme komentář od Diany Gabaldon, rovněž spisovatelce, která napsala velmi kladně hodnocenou Cizinku. Ta knihu komentuje slovy, cituji: „Co by se stalo, kdyby dospělý Harry Potter začal pracovat u policie“. Tady si dovolím pár off-topic poznámek.

Zaprvé, dospělý Harry Potter v podstatě u policie pracuje. Jen se ta policie trochu liší. Zadruhé, Harry Potter v dospělosti už kouzlit uměl, Peter Grant se to teprve učí. A zatřetí, světy Harryho Pottera a Petera Granta se prostě a jednoduše absolutně liší. Chápu marketingový tah – lidi to budou kupovat jak šílený jenom proto, že tam je Potter. Komentář je ale totálně zcestný a kniha je od potterovského universa hoooooodně daleko. Vlastně snad jedinými společnými prvky jsou přítomnost magie a místo, kde se děj odehrává.

Co se ale týče zbytku obálky, přijde mi velmi originální – zahrnuje všechny znaky příběhu, který se uvnitř knihy nachází. Seržanta, řeky, typicky londýnský double-decker, ducha, hlavu jednoho nešťastníka a spoustu dalších věcí, jejichž význam pochopíte teprve až se k tomu v příběhu dostanete

Závěrem

Jak už jsem zmiňovala, kniha je hodně zamotaná a občas je těžké se v ději a postavách (a v Londýně) vyznat. Příběh vás ale jen tak nepustí a vlastně i díky té zašmodrchanosti vydržíte u knihy hodiny a hodiny jen proto, že chcete už konečně dojít tomu rozuzlení a pochopení všech dějových smyček.

Myslím, že ve většině případů si knihu budete muset přečíst znovu, abyste se v ději vyznali, případně si opravdu psát poznámky a u knihy mít i mapu Londýna a vyhledávač, abyste si udělali obrázek, kde se jaká čtvrť nebo řeka nachází. Je to asi jako kdybyste dali přečíst městskou fantasy z Prahy cizinci nebo mimopražákovi – taky nejspíš nebude vědět, kde je Prosek nebo Krč, kudy teče Botič, nedejbože Rokytka. Tohle tedy úplně vytknout nemůžu, urban fantasy je v tomhle holt trochu složitější.

Celkový dojem z knihy je ale velmi kladný, ať už se jedná o opravdu lidský přístup, obálku nebo zajímavý děj a fakt, že příběh vyčnívá jak z detektivního žánru, tak z žánru fantasy.

Ben Aaronovitch: Řeky Londýna

Vydal: Nakladatelství Argo, 2015

Tvůrce obálky: Kateřina Bažantová

Počet stran: 276 / brožovaná

Cena: 246 Kč