Pracovní náplní Benedikta Klausnera je odhalovat pojistné podvodníky. K jejich dopadení používá neobvyklé metody – vidí do minulosti a rozmlouvá se záhrobím.
Své schopnosti Klausner úspěšně tají až do chvíle, kdy podnikatel Mlynář zabije svou dobře pojištěnou manželku. Usvědčení vraha pak přestává být otázkou peněz a stává se pro Benedikta osobní záležitostí.
Veronika Fiedlerová spojila klasický detektivní román s duchařským prostředím. Hlavní hrdina Benedikt Klausner, umí komunikovat se světem mrtvých.
V této knize s hlavním hrdinou vyšetříme čtyři případy, které na sebe postupně navazují. Zároveň s tím odhaluje složitou mozaiku Benediktovy osobnosti a vysvětlení, jak přišel ke své schopnosti.
Benediktův běžný případ čtenáře seznamuje s podnikatelem Evženem Mlynářem, jehož žena zemřela za záhadných okolností. Musí se vybrat do Moravského Brodu a zjistit víc. Což není problém vzhledem k jeho schopnostem, jež mu značně ulehčí situaci.
Odpočívejte v pokoji je trochu složitější případ. O to víc, že Benedikt na místě činu musí přespat a zjistit, co se tam stalo. A tak se ocitáme ve wellnes hotelu Anna Spa, kde se dějí zvláštní věci a skoro to vypadá, jako by něco bylo ve zdech.
Jak jinak vysvětlit smrt tří návštěvnic wellnes? A aby toho nebylo málo, tak vyšetřování zavede Benedikta do temného lesa, kde se ukrývá jakási zvláštní a prastará mocnost.
Tajemství černé dámy je o dost černější a děsivější než předchozí dobrodružství. Spisovatelka si zahrává s myšlenkou, že v bytech zůstává otisk, proto se v tomto příběhu hodně zaměřuje na minulost bytu. A právě ta minulost, otisk, je schopen znepříjemnit žijícímu majiteli život.
Mladá žena, která se sem nastěhovala, tak každou noc zažívá noční můry. Což o to, to by se možná dalo zvládnout, ale má pocit, jako kdyby tam bylo ještě něco děsivějšího. A tak je na Benediktovi, aby celé záhadě přišel na kloub.
Smrt si říká Benedikt je posledním příběhem z celé čtveřice. Vyšetřovatel je přizván k záhadnému případu, k němuž za chvíli přibude další mrtvý. A je na našem detektivovi, aby včasným rozuzlením nejasností, zabránil dalším úmrtím… obzvlášť, když jsou ta úmrtí spojená s jeho osobou. Podaří se vyšetřovateli nemožné a vyřeší zapeklitý případ?
Benedikt Klausner je hrdina, který vám k srdci přiroste hned. Je to velmi složitá osobnost, která je plná temných tajemství z jeho minulosti. Na základě výše zmíněných příběhů postupně odkrýváme střípky Benediktovy historie, která je mnohem děsivější, než se na první pohled zdálo.
Koho jsem si oblíbila, byla Ester, Klausnerova průvodkyně ve světě mrtvých. Ta její podoba, určitá divokost, ale především to, jak vždy uměla našeho detektiva skvěle utnout, je nezapomenutelná.
Benedikt v knize nejednou zdůrazňuje, jak je komunikace se záhrobím komplikovaná a nebezpečná, a že není radno si s ním zahrávat, na základě toho musí pravidelně provádět rituály, aby se ochránil před nečekanou návštěvou. Ale i mistr tesař se jednou utne a právě tohle utnutí se Benediktovy stane osudným.
Spisovatelka Veronika Fiedlerová to na čtenáře narafičila celkem šikovně. Zpočátku vás seznámí s relativně příjemnými duchy, kteří se dají zahnat až podezřele snadno, ale postupem času začíná přitvrzovat a celý příběh jakoby potemní. A věřte mi, pak za osvětlený pokoj budete velmi rádi.
Přestože se příběhem mihlo postav několik, tak si jich čtenář zapamatuje jen pár. Ale není to, protože by nebyly nijak zajímavé. Ale protože víc vás právě fascinují nemrtví, kterých se to knihou hemží jako slimáků po dešti. Je zajímavé vysvětlení, jak se kdo ocitl v dané situaci.
Pro mě nejděsivější byly právě scény zaměřující se na wellnes Anna Spa. Všechno tam dávalo až neuvěřitelný smysl a vy, jakožto čtenář/divák, jste trnuli až do posledního okamžiku, kdy se Benedikt musel vypravit do lesa a celé to rozčísnout. Ale ani představa, že se mrtví mohou do někoho vtělit, taky není zrovna uklidňující.
Čím víc se začítám do knížek Nakladatelství Golden Dog, tak si říkám, že se rozhodli nám smrt připomenout ve všech jejích podobách. A zároveň nás připravit na to, že smrt si jednoho dne přijde pro každého.
Co mě ještě fascinovalo, tak byla obálka. Jednoduchá, úderná, trochu připomínající staré horory a barvy dané tak, aby si čtenář či náhodný kolemjdoucí okamžitě vybavil smrt.
Navíc také brožované vydání dodává čtení své kouzlo, začínám mít tento formát čím dál tím raději. Je příjemný a lehký na přenos a dobře se drží. Vřele pak doporučuji si po dočtení v klidu projít jednotlivé ilustrace, které jsou v černobílém provedení. Hned se na ně díváte jinak.
Autorem těchto kreseb je Diego Quiňones. Jakožto čtenáře mě potěšily přiložené záložky, které se prostě hodily.
Co mě překvapilo, byl otevřený konec, který si prostě říká o další pokračování. Celý román Pozdravy záhrobí je čtivé spojení detektivky s duchařskými příběhy. Ale udělané tak elegantně, že chvílemi zapomenete napětím dýchat. Hodně dělají autorčiny popisy prostředí a nálad hlavních aktérů.
Co českého čtenáře potěší je fakt, že je příběh vyprávěný v Česku. Tím pádem se do pocitů jednotlivců snadněji vžijete a jsou vám bližší. Každá postava má své místo, danou roli, a když tu roli splní, spisovatelka plynule přejde k dalšímu vyprávění.
Pokud milujete detektivky a horory, tak je čtení Pozdravů záhrobí tím pravým čtením pro vás. Temná a místy až děsivá atmosféra vás zaručeně ochladí i v těchto parných dnech. Zároveň se víc dozvíte o naší matičce zemi, která je taktéž nedílnou součástí vyprávění.
Veronika Fiedlerová: Pozdravy záhrobí
Vydal: Nakladatelství Golden Dog, 2021
Obálka: Michal Březina
Ilustrátor: Diego Quiňones
Počet stran: 351
Cena: 349 Kč