Fallout: Nová Kalifornie cover
Zdroj / Autor: Eddy Shinjuku

Válka, válka se nikdy nemění. Tak to platí již od roku 1997, kdy spatřil světlo světa první Fallout. A platilo to i v případě deskové hry, která dorazila o dvacet let později. A nyní máme na stole rozšíření s názvem Fallout: Nová Kalifornie, které přináší nové questy, společníky, vaulty nebo itemy. A především také nové hratelné postavy.

První dojmy po rozbalení

Ve chvíli kdy dostanete do ruky Fallout: Nová Kalifornie, uvidíte na první pohled krabici o zhruba dvou třetinách velikosti základní verze deskové hry Fallout. Proč takové srovnání? Protože základní verzi budete k hraní potřebovat. Pokud ji tedy nemáte, mrkněte na naši recenzi a pak si ji určitě pořiďte.

Fallout: Nová Kalifornie 1
Zdroj: Fantasymag.cz

Máte? Tak jdeme dál! Fallout: Nová Kalifornie tedy nepůsobí takovým robustním dojmem jako základní verze, ale ve vaší sbírce se i tak bude dobře vyjímat a tvořit s původní hrou krásný pár.

Trochu zamrzí prostor uvnitř krabice, který působí klaustrofobickým dojmem a herní dílky tam po vypreparování poskládáte jen tak tak. A není to rozměrem krabice jako takové, ale jen prostorem uvnitř, který byl šel zvětšit bez nějakých problémů. Ale co, alespoň nás to donutí herní prvky vždy vzorně poskládat…

Obsah

Po otevření nás samozřejmě čeká co? Vylamování dílků přeci. A že je co vylamovat. Máme tu totiž 12 nových mapových dílů, 5 figurek s jejich kartami, 6 žetonů nepřátel, 66 karet setkání, 32 karet úkolů, 9 speciálních karet, 55 karet předmětů a vybavení no a nakonec 6 karet scénářů.

Ty se dají hrát buď samostatně, nebo jako doplněk scénářů z původní hry, ale o tom až později. Potěšila mě kvalita zpracování, která je na stejné úrovni jako u původní hry. To znamená kvalitní výseky a tisk, nikde žádné zatrhávání při vymačkávání žetonů a herních dílů a v neposlední řadě také plastové herní figurky.

Fallout: Nová Kalifornie 2
Zdroj: ADC Blackfire

Již zmíněných pět nových figurek zahrnuje Pistolnici, Obchodníka, Rangera, Dezertéra z Enklávy a také Mr. Handyho, víceúčelového domácího robota. Každá z nových postav přináší do hry i nové schopnosti a bonusy, díky kterým bude každá další hra unikátním zážitkem.

Pistolnice má bonus ke střelbě, ale nemůže přijímat společníky. Ranger rychleji prozkoumává mapu a Obchodník má (překvapivě) větší možnosti obchodování. Stejně jako scénáře, můžete kombinovat s původní hrou i nové žetony nepřátel, nebo mapové díly. Důležité upozornění – pokud si budete někdy chtít zahrát jen základní scénář, nepoužívejte žádné mapové díly z rozšíření. Zní to sice samozřejmě, ale i to se stává, věřte mi.

Pravidla a herní zážitek

Z pohledu pravidel dochází k lehčím změnám. Pro začátek si připomeňme, že celý princip deskového Falloutu se točí okolo vaší postavy, která plní úkoly, sbírá zkušenosti, nakupuje itemy a postupuje dle scénáře který zrovna hrajete. Ostatní hráči s vámi obchodují, plní si svoje úkoly a snaží se dosáhnout svých vlastních cílů.

V základní verzi pak díky plnění úkolů získáváte body vlivu, které nakonec rozhodují o vítězi. To však neplatí pro scénář Fallout: Nová Kalifornie. Body vlivu zde nehrají roli. Všichni hráči totiž vyhrávají nebo prohrávají společně. Nově jsou zde také skupinové zkušenosti, neboli za splnění úkolu získáte zkušenosti nejen vy, ale i každý další přeživší. Tento prvek přidává do hry svěží vítr a hlavně mění celkový zážitek.

Fallout: Nová Kalifornie 3
Zdroj: Fantasymag.cz

Za pomocí relativně malých změn přinesl coop mód, který je (obzvláště při nižším počtu hráčů) skutečným oříškem. Fallout: Nová Kalifornie si můžete stejně jako základní verzi zahrát v jednom až čtyřech hráčích. Zároveň je škoda, že coop scénář je jen jeden, jelikož jednou z hlavních výtek k základní verzi byla absence nějaké větší interakce s ostatními hráči. To se podařilo vyřešit a mohlo se z toho vytěžit i více.

Ještě se vrátím k počtu hráčů – ano, je možné hrát i sólo, ale nedoporučuji to, pokud nejste příznivec hard core zážitků. Dokonce i ve dvou hráčích budete mít velké problémy scénář dohrát. Podle toho jak se dařilo nám, jsou scénáře Fallout: Nová Kalifornie opravdu dělány s ohledem na čtyři hráče v poli. 

Příběh

Příběhově se vracíme do dob Falloutu 1 a 2. Prvním ze dvou nových scénářů je Mistrův vzestup, který se odkazuje právě na první Fallout. Narazíte na Děti katedrály, Bratrstvo oceli i samotného Vůdce.

Fallout: Nová Kalifornie 4
Zdroj: ADC Blackfire

Druhým již zmíněný kooperativním scénářem Fallout: Nová Kalifornie volně odkazuje na příběh Fallout 2. Jste po návštěvě města Arroyo vysláni na výpravu která má město zachránit od smrtelného sucha. Výprava vás zavede do Vaultů, kde narazíte na…To už si nechám pro sebe. Každopádně tušíte, že o staré známé tu není nouze.

Celý zážitek ze hry je krásná dávka nostalgie. Ale nebojte, není potřeba být hardcore fanoušek Fallout univerza, užijete si to i jen pokud vás prostě baví post-apo příběhy a dobré deskovky. Kovaní fanoušci si jen najdou něco extra, toť vše.

Změny přichází i pro scénáře ze základní verze hry, takže pokud jste si je ohráli od začátku do konce a zpět, tak můžete jásat – upravené scénáře přináší mnoho překvapení, nové mapové díly a spoustu itemů. U nich jsem navíc měl pocit většího efektu, nebo snad vlivu na hru. Už to prostě není jen hezký doplněk. 

Shrnutí

Než se pustím do hodnocení, pojďme si shrnout, co bych očekával od rozšíření deskové hry. Rozhodně nový herní obsah. V ideálním případě rozšíření herních principů a ještě lépe napravení designových nedostatků, pokud základní hra nějaké měla. V případě základní deskové hry Fallout například již zmíněná absence věší interakce mezi hráči. A teď co nám přinesl Fallout: Nová Kalifornie

Nový herní obsah – Dva nové scénáře, rozšíření původních scénářů, nové postavy a itemy. 

Rozšíření herních principů – Nové postavy přináší nové možnosti, je tu i změna principu díky kterému vyhráváte scénář. 

Napravení designových nedostatků – Máme tu konečně kooperativní scénář! Sice jen jeden, ale je to výborná změna. 

Fallout: Nová Kalifornie 5
Zdroj: Fantasymag.cz

Pokud vás bavila základní verze Fallout, není co řešit. Rozšíření Fallout: Nová Kalifornie přináší vše co bych očekával a já jen těžko hledám nedostatky. Zmínit mohu jen nevyváženost kooperativního módu, který je výrazně těžší s ubývajícím počtem hráčů a také to že kooperativní scénář je jen jeden.

Když už se podařilo tento oříšek rozlousknout, stálo by za to ho vytěžit maximálně. Jinak jde ale o kvalitní rozšíření a stále platí, že jde o plnohodnotný Fallout zážitek

Fallout: Nová Kalifornie 

Vydavatel: ADC Blackfire

Počet hráčů: 1-4

Věk hráčů: 14 let

Dobra hraní: 120-180 minut

Jazyk materiálu: CZ

Jazyk pravidel: CZ

Autor: Andrew Fischer, Nathan I Hajek

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
85 %
Ondřej Šilhavý
Pražský kavárenský geek. Milovník knih, psů, mma, tetování a hraní čehokoliv na čemkoliv. Ukecaný introvert a nově taky blogger. Snažím se dělat včechno a nestíhám nic. Nejradši mám klasické fantasy hnihy a strategické či RPG hry. Až vyrostu, tak budu Batman (sorry rodičové!)
recenze-fallout-nova-kalifornie-povalecna-postapo-amerika-s-novymi-pribehy-spolecniky-a-hromadou-radioaktivniho-spadu+ Nové postavy + Kooperativní mód + Rozšíření původních scénářů - Kooperativní scénář je jen jeden - Nevyvážená obtížnost dle počtu hráčů