Vítejte ve Vaultu 84! Děsí vás současná světová politika, nekontrolované mocnosti a státníci a jaderná válka? Nevěště hlavu, řešení je za rohem! Společnost Vault-Tec, ten nejlepší dodavatel, když dojde na atomové kryty, přináší poslední z řady veřejných obranných krytů. Jestli půjde do tuhého, a dojde na jadernou válku, Vault 84 vám pomůže nejen přežít, ale nakonec i prospívat v radiací ozářené pustině. Tak rychle, tady to podepište, nafasujete modrožlutou kombinézu a uvidíme se na druhé straně. A nezapomeňte, každý obyvatel Vaultu 84 musí být S.P.E.C.I.Á.L.ní!

Postapo na desce stolu

Každému, kdo má alespoň základní povědomí o herním žánru, je pojem Fallout velice dobře známé. Post-apokalyptické RPG je legendou herního žánru a nyní si ho můžeme zahrát i během nocí, kdy vypadne proud.

Pokud tedy máte svíčky. Fallout totiž přichází ve formě deskové hry a my se společně podíváme, jestli se povedlo udržet atmosféru zmaru, pustiny a a swingové hudby. 

Hra samotná je určena pro 1-4 hráče, přičemž nepočítejte s nějakým extra válčením mezi sebou. Pokud hrajete ve více hráčích, vaše interakce spočívá v zásadě jen v obchodování, ale jinak si každý jde za svým cílem sám.

Cílem každého hráče, je postupným plněním úkolů, sbíráním vybavení a přikláněním se k jedné či oné frakci, sbírat tzv. body vlivu. Kdo nasbírá potřebný počet bodů vlivu, ten vyhrává. Jednoduché, že? 

Herní principy

V deskovém Falloutu, se každý hráč může postavit do role jedné z klasických postav: obyvatel Vaultu, obyvatel pustiny, supermutant, ghůl a nebo odnož Bratrstva oceli. Do začátku dostanete nějaké to vybavení, pár zátek a jde se na to. Hra se hraje na kola, ve kterých může každý z hráčů udělat dvě akce. Posun postavy, odhalování mapy, souboj s nepřáteli, provádění úkolů, střetnutí, nebo táboření.

Poté, co si každý z hráčů odehraje to své, přijdou na řadu nepřátelé, jelikož bez nich by to byla v pustině nuda. Celá hra se odehrává v rámci čtyř možných scénářů, které v balení najdete a každý z nich pak řeší spor dvou frakcí, na jejichž stranu se můžete přidat. 

Abyste získali body vlivu, musíte plnit úkoly. Ty se dělí na samostatné, ve kterých v zásadě pomáháte lidem z pustiny a pak právě na ty, které napomáhají jedné z frakcí. Musíte si však dávat pozor, kdo které frakci napomáhá a snažit se odhadnout, jaké má kdo cíle. Nikdy totiž nevíte, jak blízko je některý z hráčů k ukončení hry.

V plnění úkolů vám pak bude napomáhat legendární systém S.P.E.C.I.A.L. (zkratky pro Strenght/Síla, Perception/Postřeh, Endurance/Odolnost, Charisma, Inteligence a Luck/Štěstí). S postupem hry získáváte do jednotlivých kategorií body, které ve formě jednotlivých písmenek vykládáte na svůj herní panel. Co je pak na kartičkách s úkoly vtipné je fakt, že na každý úkol, který máte, navazuje několik možných výsledků, podle toho jak se rozhodnete a jak se vám úkol podaří.

A výsledek vašeho úkolu neovlivní jen vás, ale i všechny ostatní hráče ve hře.  

Souboje

Souboje jsou řešeny formou házení kostek, přičemž kostky mají na sobě označeno, na které části těla můžete vystřelit. Každý z nepřátel má své slabé místo, kde je zranitelný a přesně to místo vy musíte trefit. Celý systém se jmenuje VATS a kdo hraje Fallout, bude opět jako doma.

Souboje jsou díky tomu napínavé a především naprosto dokonale vystihují podstatu  soubojů z původních her.

V úspěšnosti soubojů vám napomáhají zbraně a vaše S.P.E.C.I.A.L. body. Pokud máte trochu štěstí, můžete díky nim házet znovu a zvýšit tím svou šanci na zásah. Pokud se vám podaří nepřítele zabít, získáte XP (zkušenosti). Prostě zážitek se vším všudy! Zkušenosti jako takové jsou řešeny skrze políčka pod vašimi S.P.E.C.I.A.L. body.

Postupně s každou získanou zkušeností posunujete ukazatel XP, až nakonec zíkáte novou úroveň a díky tomu i nový bod do S.P.E.C.I.A.L. Díky tomu, že se ukazatel XP posunuje jen po těch bodech S.P.E.C.I.A.L. které zatím máte, tak se získáváním dalších úrovní postupně zpomaluje, což zabraňuje tomu, aby jeden z hráčů nějak více utekl ostatním.

Vítězové a poražení

Celá hra je ukončena tím, že některý z hráčů získá potřebný počet bodů vlivu, nebo získá některá z frakcí takovou moc, že ovládne celou pustinu a v tu chvíli prohrávají všichni hráči. Dobře zde funguje moment překvapení, který udržuje všechny hráče v napětí. Co však stojí za malou výtku je fakt, že je jen na hráčích, ke které frakci se přidají a může se stát, že zatímco vy podporujete například Bratrstvo oceli, ostatní hráči pracují na úkolech pro Institut a tím pádem získávají body mnohem rychleji.

Spolu s tím souvisí i to, že zatímco je mnohem lákavější plnit úkoly navazující na váš příběh, občas v zájmu vítězství musíte zvolit uplně jiný směr a váš příběh vyzní trochu do ztracena. Na druhou stranu, se tím vyhnete nudě při každém dalším hraní. To, co je totiž častý neduh u her s naskriptovaným příběhem, je zde touto formou elegantně vyřešeno.

Samotná hra, vám zabere dvě až tři hodiny, dle počtu hráčů. Bohužel vyjma obchodu nedochází k žádné velké interakci, takže spíš jen čekáte na vlastní tah. To se může v plném počtu hráčů skutečně protáhnout. Na druhou stranu je tu i možnost si hru zahrát o samotě, čímž se ale ochudíte o společenský aspekt, který přece dělá deskovky tím, čím jsou. Jinak je ale varianta pro jednoho hráče výborná a nemá absolutně žádný hendikep.

Fantasy Flight Games

Autoři Falloutu nejsou v oblasti adaptace herní tématiky žádní nováčci. Když se podíváte, na čem kdy pracovali, najdete takové kousky jako DOOM, Starcraft, Warcraft, Battlestar Galactica nebo Hry o trůny. To samo o sobě nemusí nikoho naplňovat pozitivními pocity, ale podstatné je, že i přechozí adaptace dopadly na výbornou a ukázaly, že to není jen o tom vzít slavné jméno a vyždímat ho, ale především nabídnout poctivý herní zážitek.

Ano, fanoušci Falloutu si tu automaticky najdou to své a budou se pravděpodobně bavit o něco víc, ale to neznamená, že by hra nebyla pro všechny fanoušky deskovek.

Závěrem

V balení hry najdete karty úkolů, kostky VATS, mapové díly, zátky od Nuka Coly a spousty dalších karet potřebných ke hře. Co ale vyčnívá, jsou figurky herních postav, za které můžete hrát. Zní to možná jako maličkost, ale neuvěřitelně to napomáhá vnořit se do příběhu.

A jestli se něco tvůrcům z Fantasy Flight Games, resp. vydavatelům Blackfire, povedlo, tak je to atmosféra Falloutu. Nemluvím uplně o těch nejstarších dílech, které se odehrávají v poušti, ale spíše se tu navazuje na Fallout 3 a 4.

Očekávejte tedy lokace z Bostonu a Washingtonu D.C. Ale není to jen o lokacích, ale o celém balíčku. Systém S.P.E.C.I.A.L., zkušenosti, souboje, úkoly a nádherné miniatury, to všechno tvoří skvělý mix, který jsem si opravdu užil.

Dokonce mám pocit, že deskový Fallout dokázal atmosféru vytvořit lépe, než prozatím poslední Fallout 76. Vytvářet deskovou hru podle takto známé předlohy je dvousečný meč. Dostáváte sice do začátku značku, kterou nemusíte propagovat, ale o to větší jsou očekávání.

A já si troufám říci, že očekávání jsou splněna, ba překonána. Jestli se někdy budeme muset stěhovat do krytů, doufám, že bude tato hra v základním vybavení. Ukrátila by nám spoustu dlouhých nocí.

Fallout: Desková hra

Autoři: Andrew Fischer, Nathan I Hajek

Vydavatel: Blackfire

Délka hry: 120-180 minut

Čeština: v balení hry

Počet hráčů: 1-4

Doporučený věk: 14+

Cena: 1259,-