Ratchet & Clank cover
Zdroj: Sony

V našem měsíčním přehledu her jsme vás informovali o tom, že kromě klasických her zdarma v rámci služby PS Plus je pro majitelé konzole od Sony, bez ohledu na to, zda jsou majiteli služby či nikoliv, zdarma jeden z největších exkluzivních hitů Ratchet & Clank pro PS4 z roku 2016.

 

Proto jsme nelenili a pustili se znova do jedné z největších herních ikon z rodiny PlayStation znova a připravili si pro vás menší recenzi. Společně s náhledem, co čekat od nového dílu jenž se na nás řítí s velkým očekáváním.

Ratchet & Clank z roku 2016 byl takovým restartem série a remakem zároveň. Málo kdo si pamatuje, že se jednalo již o třináctý díl série a první Ratchet vyšel již na stařičký první PlayStation.

Ratchet & Clank 2
Zdroj: Sony

Nejvíce dílů vyšlo právě na druhý a třetí generaci konzole od Sony. Některé díly byly opravdovým hitem, zatímco jiné se trošku vezly na úspěchu. Proto nastal na PS4 tento návrat ke kořenům, a aby si i mladší ročníky dokázali najít cestu k této značce bez předchozích zkušeností.

Staronový Clank nerezaví a Ratchet je stále poslední svého druhu

Hra je sice z velké části remakem úplně prvního dílu, ale také si vzala části i z těch ostatních a do toho přinesla něco úplně nového. Příběh z větší části sleduje události původní 14 let staré hry. Avšak obsahuje i dostatek originálního obsahu v podobě nových hlášek, rozšířených scén apod.

Dokonce se hra krásně prolíná se stejnojmenným animovaným filmem, jelikož se hned několik scén z filmu objeví přímo ve hře. Takže část filmu de facto nahradí cut-scénu. V době vydání hry teprve film mířil do kin, nyní si můžete užít obě věci společně, jak hru, tak film.

Příběh začíná na jedné menší planetě, kde se náš hrdina Ratchet živí hrabáním ve všelijakých strojích, a tím hrabáním mám na mysli opravu. Jednoho dne má tuto planetu navštívit skupina galaktických hrdinů a ochránců zákona pod vedení slavného kapitána jménem Qwark. Ratchet, stejně jako spousta jiných, tuto skupinu obdivuje a chtěl by se stát jejím členem, jelikož akorát probíhá nábor.

Ratchet & Clank 3
Zdroj: Sony

Náš hrdina je ale odmítnut kapitánem, a tak se zkroušeně vrací do své dílny, kde potká malého robota Clanka, který se záhadným způsobem dostal z továrny na zlé roboty a jediné, co si pamatuje je nutkání předat zprávu galaktickým hrdinům o hrozbě zlého superpadoucha. To je něco pro dobrodružnou duši Ratcheta a ten hned vyráží společně s Clankem předat zprávu.

Galaktičtí hrdinové, ale již opustili planetu, a tak se tato neobvyklá dvojice vydává v jejich stopách, čím se dostávají do velkého nebezpečí. Pak už začíná smršť neustálého střílení, hopsání, překonávání překážek, vylepšování vybavení, a to vše zabalené do hezkého vizuálu s notnou dávkou humoru.

Hra se odehrává v několika různých, a hlavně odlišných světech. I když se jedná o lineární hru, tak každý ze světů nabízí, takový menší otevřený mikrosvět. Po dokončení příběhu na dané mapě, můžete dál prozkoumávat jeho útroby, vyčistit ho od zbytku nepřátel a získat nějaké „šroubky“ na víc.

Kromě toho vývojáři připravili něco pro ty největší šťouraly a sběrače všech možných ocenění a předmětů. Nyní se hráči mohou vrhnout na sběr hezkých památečních kartiček, jež znázorňují jednotlivé postavy herního světa, nebo zajímavé zbraně.

Platidlem jsou zde šrouby, které získáváte za porážení nepřátel, nebo rozbíjení různých předmětů a krabic. Za ty pak nakupujete nové vybavení, jak pro Ratcheta, i Clanka, ale hlavně nové zbraně.

Ratchet & Clank 4
Zdroj: Sony

Vývojáři zde připravili opravdu netradiční arzenál. Kromě raketometu na hráče čekají i takové výstřednosti, jako je zbraň, která donutí zasažené tančit, nebo brokovnice měnící nepřítele na pixelové obrázky, ale i tradičnější zbraně v podobě plamenometu, laseru, granátů či řízených raket. Celkově má Ratchet v záloze šestnáct různých zbraní, což už je slušný počet na takový typ hry.

Každá zbraň má vlastní levelovací systém. Buď můžete zbraně vylepšovat u obchodníka za krystaly, což ve směs znamená navýšit procentuální sílu, výdrž či zásobník.

Druhá možnost vylepšení je ještě o něco zajímavější, jelikož veškeré zbraně se vylepšují i na základě používání. Na maximální úrovni je zbraň o hodně mocnější, což se hodí kvůli postupně zvyšující se tuhosti nepřátel.

Zbraň, kterou používáte nejvíce, se samozřejmě vylepšuje rychleji, naštěstí hra nutí hráče neustále střídat zbraně kvůli limitu munice. Ale to jen do doby, než jich bude mít hráč tolik, že sám nebude vědět kterou použít dříve.

Clank je také cenným pomocníkem. Díky jeho schopnostem vrtulky může Ratchet překonávat větší vzdálenosti. Někdy se i Clank dostane do nebezpečí sám, a malé, a spíše logické, části hry budou hráči hrát pouze za Clanka. Což je také drobné osvěžení po částech hry plného urputného boje.

I když je hra už pár let stará, tak má stále co nabídnout i v dnešní době. Co se týče hratelnosti, tak splňuje všechny parametry i současných her a po grafické stránce se stále jedná o velmi pěknou a roztomilou hru.

Pokud vlastníte systém PS4, nebo PS5, tak není nad čím váhat, jelikož Ratchet & Clank je nyní stále zdarma a za vyzkoušení rozhodně stojí.

Nová konzole, nový díl, nové možnosti

Do toho se nám pomalu blíží vydání nového dílu Ratchet & Clank: Rift Apart, tak proč se pořádně nenaladit na tuhle očekávanou pecku.

Ratchet & Clank 5
Zdroj: Sony

Bohužel nový díl bude exkluzivně pro Playstation 5, což je kvůli stálému nedostatku počtu konzolí trošku smutná zpráva, ale budeme doufat, že do té doby se většina poptávky pokryje. Na druhou stranu se díky tomu vývojáři nemusejí držet zpátky a mohou přinést opravdový next-gen začátek se vším všudy.

Datum vydání je stanoven na 11. června, a co je nejlepší zprávou, je to, že hra bude obsahovat české titulky, což je v pokračujícím trendu Sony v lokalizacích největších titulů.

Příběhově by hra měla navazovat na díl Ratchet & Clank: Into the Nexus z roku 2013. Vývojáři ale druhým dechem říkají, že nebude potřeba znalosti žádného dílu a že i tento díl bude ideální pro nové hráče této série. Znalost je pouze drobnou výhodou.

Příběh se bude točit kolem zlého Dr. Nefariouse, který po neúspěšných pokusech o ovládnutí galaxie vytvoří přístroj na přesun do jiné dimenze, ale celé se to pokazí a světy se v rámci dimenzionálních trhlin neustále přelévají. Což způsobuje totální chaos ve všech světech a galaxií.

V rámci cest do nových alternativních dimenzí se Ratchet potká s novou hratelnou postavou, což je opačné pohlaví živočišného druhu. Ratchet byl do této chvíle posledním svého druhu, což naznačuje budování nového vztahu, a i nové možnosti v hratelnosti a uvidíme, možná i nějakou možnost kooperace.

Co se týče hratelnosti, tak by se dle náhledu gameplaye v této části neměly dít žádné velké změny, ale pouze dopilování již tak chytlavé hratelnosti. Dále můžeme očekávat novinky díky výkonu nové konzole, jakými jsou instantní změny prostředí v rámci přechodu dimenzionálními trhlinami.

Teprve uvidíme, jestli to bude jen v rámci nalajnovaných částí hry, nebo jestli tyto přechody budou nahodilé či půjdou volně využívat.

Ratchet & Clank 6
Zdroj: Sony

Ratchet & Clank: Rift Apart není jen velmi očekávaná exkluzivita pro systém Playstation 5, ale rozhodně se o ní bude hovořit i jako o hře roku.

Studio Insomniac Games je prostě zárukou kvality a jejich poslední hry sbírají jen ty nejlepší ocenění i prodeje, kromě série Ratchet & Clank mají na starosti i poslední díly Marvel’s Spider-Man a i spin-off Marvel’s Spider-Man: Miles Morales.

Ratchet & Clank

Vývojář: Insomniac Games

Vydavatel: Sony

Žánr: akční adventura

Herní mód: Hra pro jednoho hráče

Platformy: PlayStation 4

Datum vydání: 12.dubna 2016

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Matěj Pejsar
Milovník veškeré možné zábavy, ale hlavně her, filmů, seriálů a knížek. Preferuje singleplayerové hraní, a když mulitiplayer, tak s bandou přátel než s partou neznámých. Nejoblíbenější žánr je fantasy, nebo sci-fi RPG. Ze sportu dává přednost honění za kulatým nesmyslem, takže fotbalu.
ratchet-clank-zazijte-si-vesmirne-dobrodruzstvi-plne-strelby-a-hopsani-a-varujte-galakticke-hrdiny-pred-straslivym-superpadouchem+ slušný výběr zbraní + výborné předělání původního dílu + notná dávka humoru + akční hratelnost - různorodost a otevřenost světů je na dnešní poměry menší - neobsahuje českou lokalizaci