Spider-Man zažíval, co se popularity týče, v posledních dvou dekádách vzestupy a pády. Ty většinou odpovídaly tomu, jak se zrovna povedl poslední film o pavoučím muži. A jelikož Marvel sklízí úspěchy ve velkém, není divu, že i ze Spider-Mana se stal opět velký fenomén. Herní fenomén.

Narozdíl od ostatních Marvelovských hrdinů, se mu ale dostalo jedné velké pocty, a to áčkového herního titulu, který vyšel exkluzivně na PS4. Pojďme se tedy podívat na to, jestli se herní verze vyrovná té filmové. Nebo ji dokonce předčí?

První náhled a rozložení sil

Prvním zjištením, které mě na začátku hry potkalo, byl fakt že tohle není ten mladičký a nezkušený Spider-Man z filmového plátna. Je starší a zkušenější. Možná ale dobře, že se Insomniac games nemuseli nutně držet současného filmového kánonu a měli relativně volné ruce. A velký rozpočet.

Ten je vidět od první chvíle, kdy se spustíte mezi věžáky nacpaný New York a začnete poletovat. Ten pocit se špatně popisuje, ale vsadím se, že každý, kdo začal Spider-Mana hrát, měl v prvních chvílích na tváři přiblbý úsměv.

Podařilo se totiž naprosto dokonale přenést ten pocit, že jste to VY, kdo zrovna letí vzduchem a metá salta.

Napomáhá tomu i nádherná grafika, což se netýká jen města a jeho různých podob během dne, nebo noci, ale i postav a jejich animací. Všechno působí plynule, intuitivně a láká ke zkoumání New Yorku.

Asi nejsem jediný, kdo místo hlavního příběhu strávil prvních několik desítek minut prostým skotačením a zkoumáním, kam všude se dostanu.

K dispozici totiž máte vymodelovaný celý New York, samozřejmě s úpravami, adekvátními k příběhu. Tam, kde v reálu stojí Trump Internetional Hotel, najdete ve hře Fisk Tower, kterou vlastní megabohatý záporňák Wilson Fisk alias Kingpin.

A tam, kde ve hře narazíte na hlavní budovu Oscorp, kterou vlastní starosta Norman Osborn, stojí ve skutečnosti softwarová firma bývalého starosty New Yorku, Michaela Bloomberga.

Je potřeba ještě dalších důkazů, že si autoři s mapou opravdu pohráli? 

Povedený příběh

Ale dost bezcílného poletování, pojďmě se podívat na příběh. Už jsem zmínil, že ve hře potkáte jednoho z klasických padouchů, Wilsona Fiska. Právě jeho mrakodrap musíte vzít hned na začátku ztečí, a postupně se prokousat skrz několik pater, až právě k němu. Fisk sice skončí ve vězení, ale ukazuje se, že mocenské vákuum chce vyplnit někdo jiný.

Někdo monohem horší, než byl Fisk. Tajemní zabijáci v rituálních maskách postupně obsazují zbrojnice, skrýše a připravují se na něco většího. Kdo jim rozkazuje a jaký je jejich cíl, na to bude muset Spider-Man a jeho přátelé přijít.

Starosta Osborn zatím rozjíždí kampaň za znovuzvolení a Spider-Man ve své civilní podobě, jako Peter Parker, pomáhá doktoru Octaviovi s revolučním vynálezem, mechanickými pažemi ovládanými myslí…

A tak, jako tomu u Spider-Mana bývá, má pavouk co dělat, aby to stíhal. Chvíli pomáháte tetě May v útulku pro bezdomovce, jen abyste zjistili, že jdete pozdě na večeři s Mary Jane a zároveň probíhá útok na banku, který musíte zastavit.

Přidejte do toho nejen Fiska, ale také další oblíbence, jako Rhino, Shockera, Vulture nebo Scorpiona. S postupem hry se New York mění v jeden obrovský chaos a je jen na vás, jak se s tím poperete.

Jen samotný příběh vám zabere nějakých dvacet hodin hraní a další hodiny a hodiny si připravte na vedlejší úkoly a miniúkoly. 

Pomocníci, vychytávky a ovládání

Naštěstí na tohle všechno Peter není sám, pomáhá mu jeho ex-partnerka Mary Jane. Ačkoliv, on je ten jejich vztah složitý, jako vždycky. Dokonce se občas přesunete do její kůže, a budete hrát detektivní pasáže.

Mary Jane, na rozdíl od Spider-Mana, nemá žádné speciální vlastnosti, a tak se musí spolehnout na důvtip a svůj foťák. Právě střídání rolí a díky tomu i střídání tempa hry, je jedna z věcí, které se mi na hře líbily. A je toho víc!

Během hraní, získáváte za všechny úkoly, bitky a skoky zkušenosti, díky kterým se posunujete na další úroveň. A s každou další úrovní získáváte nejen pasivní atributy, jako sílu nebo odolnost, ale především dovednostní body, oblečky a „udělátka“. Dovednostní body můžete utrácet za vylepšené skoky, údery a další triky.

Oblečky jsou kapitola sama pro sebe, protože mezi zhruba třicítkou obleků, máte nabídku od konzervativních klasických variant, až po ultramoderní robotické varianty, v černožluté barvě. Každý oblek navíc přináší vlastní speciální vlastnost.

A udělátka? To jsou prostě další možnosti, jak si Spider-Man vypomáhá v boji.

Počínaje základními vystřelovacími pavučinami a konče pavučino-bombami, nebo malinkými robůtky od Tonyho Starka. Jak je z takových možností vidno, souboje jsou alfou a omegou této hry. Zažijete jich nespočet a budete se muset porvat s několika typy nepřátel.

A s ohledem na to, s kým zrovna soupeříte, budete muset vybrat i odpovídající styl. Zatímco základní lumpy můžete kosit takřka čímkoliv, jakmile má protivník štít, obušek, nebo je to supervazoun, obyčejné kopy a údery na ně nestačí.

Právě tady pak příchází na řadu další schopnosti a udělátka, díky kterým si poradíte s každým. Při tolika možnostech co v boji použít, by to svádělo k obavám, že v tom zamotáte. Ale k mé radosti nic takového nehrozí. Souboje jsou plynulé a až s postupem hry získáváte neskutečné množství způsobů, jak k nim přistoupit.

A i když děláte čím dál víc komplikovanější komba, je to pořád tak intuitivní, jako na začátku. 

Velké úkoly, malé úkoly a úkoly, které jsme už někde viděli?

S postupem v příběhu postupně odhalujete další části města, ve kterých kromě příběhu najdete i základny padouchů, které můžete čistit, mini úkoly od Taskmastera, Black Cat, nebo Haryho Osborna, a nebo můžete policii vypomoci se zneškodněním zločinců.

Každý typ úkolu se samozřejmě liší. Zatímco Taskmaster vám dává různé výzvy, ve kterých musíte likvidovat nastražené bomby nebo lovit drony mezi mrakodrapy, Black Cat před vámi schovává své malé artefakty, které musíte najít.

S Harym se osobně ani nepotkáte, ale pomáháte mu plnit úkoly z výzkumných stanic, což obnáší napojování satelitů nebo monitorování znečištění ovzduší. Stejně tak můžete hledat své staré batohy, které Spider-Man dříve rozmístil po New Yorku nebo fotit památky a důležitá místa, k čemuž slouží povedený fotomód, ve kterém můžete nejen fotit památky, ale taky soubojové momentky, a samozřejmě selfie na kterých vám Spider-Man ochotně zapózuje.

Abyste všechny miniúkoly objevili na mapě, musíte postupně odemykat rádiové věže, které vám mapu odhalí dále.

Tohle je upřímně trochu zastaralý koncept, který už známe z jiných her, jako je např. Assasins Cred. Na druhou stranu, díky tomu nejste na začátku zavaleni obrovskou mapou s milionem úkolů, ale jdete krok za krokem a ve chvíli, kdy už máte pavoučího muže v ruce, nikde se neztratíte. Rozhodně to však není jediný herní koncept, který známe z jiných her.

Pokud jde například o souboje, každý, kdo hrál sérii Batman Arkham Asylum, City a Knight, bude hned doma. Stejně tak pohyb po městě nebo tiché zneškodňování nepřátel, to všechno mi bylo nadmíru povědomé. Ale opět se vracím k přechozí pointě – je to špatně, když Insomniac Games přezali mechaniky, které fungují a ještě je vylepšili?

Proto není tohle „vykrádání“ něco, co bych chtěl vyčítat. Funguje to a to je důležité. A proč vlastně tyto miniúkoly plnit? Protože si za ně můžete postupně odemykat nové obleky, speciální schopnosti a udělátka. Občas se to může změnit v čistý „grind“, kdy prostě čistíte město, jen abyste nasbírali potřebné žetony za splnění úkolů, ale obecně jsou miniúkoly fajn a líbí se mi jejich variabilita. 

Adrenalinová zábava, která vás nepustí hrát něco jiného

V čem Spider-Man exceluje, je zábava kterou přináší, a díky které se k ní automaticky všichni vrací. Není to hra u které musíte přemýšlet, jestli na ni máte náladu. Ani vás nenapadne projíždět vaší knihovnu her. Insomniac Games dokázali, že AAA tituly pro jednoho hráče, nejsou zdaleka mrtvé.

Možná právě naopak. My nechceme další kopie battle royal multiplayerovek. Co jsem Spider-Mana nainstaloval, nezahrál jsem si nic jiného, dokud jsem nedohrál příběh, a i poté jsem se rád vracel pro splnění menších úkolů a pročištění mapy od všech miniher.

A to je asi nejlepší kompliment, který pro Spider-Mana mám, je to prostě zábava a o zábavě hraní je. Spider-Man není revoluční hra, ale je ve všech ohledech dobrá. Převzala mechaniky z jiných her, ale obohatila je o skvělý příběh a spoustu malých vylepšení. Tak se utíkejte bavit, já jdu vyfotit selfie na vrchol Avengers Tower. 

Spider-Man

Platforma: PlayStation 4

Výrobce: Insomniac Games