Osud se s nikým nemazlí a každý musí hrát s kartami, které mu jsou rozdány. Někdo je nahoře a někdo dole a pro prvotinu Pavla Bareše to platí dvojnásob. Projekt Kronos vypráví především o lidech, kterým osud nepřál a o své místo na světě se musí poprat.  

Někdo je nahoře a někdo dole

V roce 2052 nás může čekat spousta věcí, mezi které patří hladomor, neodstatek vody, zničená planeta, nebo třeba blahobyt. Pavel Bareš se vydal tou temnější cestou a v jeho světě se odehrála (opět) světová válka. A jelikož už naše zbraně pokročily, nehrozí už žádné globální oteplování. Svět totiž zahalila nukleární zima.

Celá civilizace je pak koncentrovaná do několika málo měst, mezi které patří také Attiona City. Na první pohled město krásné a vyspělé, které se pyšní být výspou lidské civilizace. Avšak dle rčení „na vrh huj a vespod fuj“ i tady něco hnije a zapáchá. Doslova. Město má totiž dvě vrstvy, horní, ve které žije městská honorace a vůbec všichni, na které se štěstěna usmála.

A pak také vrstvu spodní, kterou od té horní odděluje téměř neprodyšný strop a ve které žije spodina a to výslovně. Naprostý nedostatek světla, čistého vzduchu, nebo jídla, které by složením nebylo nepodobné legendárním amarounům z Návštěvníků. S tím vším se musejí ubyvatelé spodní části města, zvaného příznačně Donwtown, poprat.

Pokud by to přeci jen bylo málo, pak je tu ještě despotická vláda Institutu, organizace která vládne z horní části města a tahá za nitky v pozadí. Že už by to stačilo? No, tak ještě přidejme přítomnost gangů, drogových dealerů a virové nákazy, která kosí Downtownery rychleji, než splašený kombajn žito.

Tři dějové linky

Touhle parádou se prohání Jason, mladý klučina, který žije v nuzných podmínkách se svojí osamnělou matkou. Ta tráví noci na šichtách, aby Jasonovi zaplatila drahou školu a tím ho dostala na světlo, pryč z Downtownu. Ale Jason má plány uplně jiné a zatímco matka vydělává, on se prohání městem ve svém superhrdinském převleku Dawnera a potírá zlo, které je podle něj příčinou utrpení obyvatel Downtownu. Musí se ale stále stíhat vracet domů, chodit do školy a především pochopit své vlastní schopnosti…

Ale také vládnoucí Institut si musí najít svou cestu, jak zajišťovat pořádek a k tomu mu slouží Sirotčinec, výcvikové centrum pro mladé adepty, kteří jsou zde podrobováni testům, fyzické a mentální přípravě. Peter, Nataly, Thomas a nováček Luco jsou v posledním ročníku přípravy a podnikají poslední kroky před tím, než budou vypuštěni do akce.

Kdo je však Luco, který s ostatními adepty předchozí ročníky neabsolvoval? Odkud k nim přišel a proč nemá jedno oko? Nejen na tyto otázky se snaží mladí nováčci odpovědět během toho, co trénují a poznávají první intriky, zrady a hnilobu města.

Třetí dějová linka pak sleduje Davida Foxe, agenta Projektu Kronos, který má svůj náročný trénink už dávno za sebou, ale kromě oficiálních cílů, má možná ještě nějaké své vlastní. Pátrání po původu nákazy v Downtownu však může nabrat směr, který je nebezpečný i pro Davida…

Románový debut spisovatele od nepaměti

Pro Pavla Bareše, se jedná o románový debut. Projekt Kronos prý rozepsal již na střední škole, kde samotný nápad vznikl původně při hraní Dračího doupěte a postupně s ním pracoval až do dokončení studia, což se mu podařilo během pár let na Karlově univerzitě. A ani psaní na střední škole nebyly jeho úplné začátky, neboť jak sám tvrdí, psal od nepaměti a své první dílo dotvořil někdy v předškolním věku.

Pavel Bareš si pro téma svého prvního románu vybral město, které hnije. Vizi budoucnosti, která je ponurá a nepříjemná. A toto téma zpracoval velice dobře. Pokud bych snad měl začínajícím autorům radit, čeho se v prvních dílech vyvarovat, byly by to právě ty aspekty, které Bareš do svého příběhu zakomponoval.

Relativně mnoho postav, vyprávění z několika perspektiv a problesky do minulosti. Pokud se do tohoto poustí nezkušený spisovatel, téměř s jistotou se popálí. Ale budiž zde Projekt Kronos důkazem, že to jde.

Přesto se Bareš občas nevyhne zbytečnému zabíhání do detailů a nechává se občas unést vlastním příběhem. Je to daň za komplikovaný děj, a jak jsem již napsal, v rámci možností se s tím popral dobře. Slušně pak využil prostor a dialogy k dobrému rozvedení (některých) postav, které mají hloubku a charakter.

Pochválit musím také tempo děje, které má hlavně ze začátku rychlý spád, aby vás vtáhlo a postupně dochází k variaci mezi pomalejšími, popisnými pasážemi a akčnějšími scénami. Z románu také čiší láska k městu, které sice vizuálně jasně připomíná New York, či jinou podobnou megapoli, ale každý si tam můžeme najít to své a lépe pak pochopit motivy hlavního hrdiny Jasona.

Otevřený závěr

Celkově hodnotím Projekt Kronos kladně, přestože mám malé výhrady. Jednak občasná zbytečná rozepsanost, druhak mnoho postav, které mohou na někoho působit zmatečně. Některé postavy by si také zasloužili více prostoru a rozpracování. Není totiž z textu vždy jasné jak důležitou, či epizodní roli hrají.

Na druhou stranu, obzvláště v kontextu toho, že jde o prvotinu, se jedná o povedené dílo a já si rád přečtu pokračování. To bude o to víc potřeba, jelikož kniha končí otevřeně a některé dějové linky zůstanou bez jasného dokončení. Avšak autor sám se dušuje, že v plánované trilogii všechny linky uzavře a hlavní příběhovou osu už má danou. Po přečtení prvního dílu nemám důvod mu nevěřit.

 

Pavel Bareš: Projekt Kronos

Vydal: Nakladatelství Host, 2017

Počet stran: 568

Cena: 332 Kč

[review]

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit