Theodora Gossová: Případ alchymistovy dcery cover
Autor. Donna Dorna

Potkají se Mary Jekyllová, Diana Hydeová, Beatrice Rappacciniová, Catherine Moreauová, Justine Frankensteinová a Sherlock Holmes. Ne, to není začátek vtipu, nýbrž průběh knihy Případ alchymistovy dcery od Theodory Gossové.

Některá ze jmen jsou vám jistě povědomá – minimálně u slovutného detektiva byste se měli chytat. O tom, jak se jim povedlo dostat se nejen na stránky jedné knihy, ale taky pod jednu střechu, nebude v tomto příběhu vyprávět nikdo jiný, než ženy samotné.

Sherlock i s Watsonem totiž v tomto případě hrají tak trochu druhé housle, tady se připravte na pravou a ryzí girl power.

Zde jsou nestvůry

Theodora Gossová: Případ alchymistovy dcery obálka
Autor: Kateřina Bažantová

Mary Jekyllová právě pochovala svou matku a rozhlíží se, co se životem, domem a ubohým zbytkem rodinných financí dál, když v tom…

MARY: Je vážně nutné začínat pohřbem?

A poté, co nás Catherine přesvědčí, že jiný způsob by nemusel dopadnout nejlépe, vyprávění pokračuje. A teď – kdo je Catherine a kde se tam vzala?

Autorka si pro tuto knihu připravila opravdu zajímavý koncept, který se více vysvětlí až v závěru, nicméně bez větších spoilerů lze prozradit, že jednotlivé osoby, o kterých se v tomto příběhu píše, do něj často vstupují svými komentáři a korekcemi.

Má to své výhody: vidíme, co si myslí i jiné postavy, a často se jedná o to nejvtipnější, co na dotčených scénách můžeme najít. K jednoznačným nevýhodám však patří zejména to, že se díky výskytu určitých jmen vlastně dopředu dozvídáme, jak kniha skončí – kdo to přežije a s partou nestvůrných dívek zůstane.

Nestvůrných… při pohledu na výčet jmen v prvním odstavci lze vytušit, o koho tady půjde: dcery známých literárních postav příběhů z 19. století. O tom, jestli jsou Mary Jekyllová a Diana Hydeová ve skutečnosti sestry, můžeme pouze spekulovat.

Novela Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda od Roberta Louise Stevensona se poprvé objevila v roce 1886. Beatrici Rappacciniovou nejspíš tak dobře jako ostatní znát nebudete, její domovská povídka Dcera Rappacciniho od Nathaniela Hawthorna z roku 1844 česky vyšla pouze třikrát ve sbírkách nebo antologii, naposledy koncem 80. let.

Catherine utekla z Ostrova doktora Moreaua H. G. Wellse z roku 1896. A Justine Frankensteinová je nejmladším doktorovým výtvorem ze známého příběhu Mary Shelley, který byl poprvé vydán anonymně už v roce 1818.

Pokud daná díla nemáte dopodrobna nastudovaná, nemusíte mít obavu, že knihu Případ alchymistovy dcery nepochopíte. Autorka totiž jednotlivé postavy přibírá do vyprávění postupně a vždy je nechá odvyprávět vlastní životní příběh. V jedné knize tak vlastně dostáváte jakousi metačítanku gotických klasik.

Pokud však tušíte, odkud vítr vane, je vám jistá nenormálnost těchto literárních potomků na první pohled zřejmá.

Athénin klub

Přes postupné přidávání postav se bohužel autorka nevyhnula zmatku způsobeného přemírou osob a obsazení, jmen a zainteresovaných stran. Stejně tak příběh samotný, onen Případ alchymistovy dcery, vlastně stojí v pozadí faktu, že je potřeba dát toto dámské seskupení dohromady.

Vzniká tak Athénin klub, což je shodou okolností název a jednotící prvek série, ve které je tato kniha prvním dílem.

V originálním anglickém znění vyšla ještě další dvě pokračování – v jednom z nich se dívky vydávají po Evropě ve stopách Lucindy Van Helsingové, ve druhém se ztratí nejen jejich služebná Alice, ale také samotný Sherlock Holmes, a pouze Athénin klub může záhadu rozluštit a odhalit při tom spiknutí proti královně Viktorii.

Vypadá to, že se české Argo rozhodlo i do těchto překladů investovat (Nestvůrné dámy na cestách již najdeme v edičním plánu), přestože první díl má na jednu stranu velký potenciál a zajímavý námět, ale jinak není ničím víc než úvodem a představením jednotlivých aktérů.

Po dějové stránce se linie vyšetřování ztrácí v množství balastu, Sherlock Holmes se místy chová vyloženě neholmesovsky, jen aby mohla vyniknout genialita a důvtip této skupiny mladých a na svou dobu moderních žen – vždyť máme devadesátá léta (devatenáctého století)!

Přesto kniha i přes svou občasnou zdlouhavost a nevyvážené tempo dokáže navnadit ke čtení pokračování. Jen by druhý díl mohl vyjít dřív než v blíže neurčené budoucnosti.

Propůjčovat si postavy jiných autorů, tím spíš ty nechvalně známé, skýtá mnohá úskalí. Neholmesovské chování je pouze jedním z prvků, naznačená romantická linka pak celému útvaru ubírá další body k pomyslné fantastické uvěřitelnosti.

Zejména ženské postavy jsou však zpracované vhodně a věrně, jejich chování odpovídá příběhům, které popisují a které dost často vycházejí z původních děl. Zatímco ústřední trojice – Mary, Diana a Catherine – jsou výplodem autorčiny fantazie na základě děl autorů 19. století, Beatrice a Justine jsou přímo převzaty z jejich původních příběhů.

A jsou to právě tyto ženy, ale nejen ty, které v průběhu vyprávění vstupují do děje svými komentáři. V okamžiku, kdy se k situaci vyjadřuje postava, která se v knize jinak zatím neobjevila, je Případ alchymistovy dcery zvláštně matoucí. Na jednu stranu podivný, na tu druhou potom v okamžiku, kdy všechno sedne dohromady, vzniká velmi příjemný aha efekt. 

V českém vydání stojí za zmínku také samotná obálka knihy, kterou zdobí ilustrace Kateřiny Bažantové a je pro český trh unikátní.

Závěr

Případ alchymistovy dcery přes svůj značně originální námět a způsob zpracování po příběhové stránce pokulhává. Dějová linka samotná stojí mírně v pozadí za hlavním údělem knihy, kterým je seznámení se skupinou netypických žen, jež mají vykročeno k dalším dvěma případům.

Přesto, nebo možná právě proto, dokáže dílo navnadit k přečtení pokračování, ve kterém se můžeme těšit na nové dcery slavných literárních postav. Dalším výrazným prvkem je akcentace girl power, ženské síly a důvtipu, za kterým si slovutný Sherlock Holmes místy vypadá jako průměrný trouba, jehož hlavním přínosem je rozsáhlá síť poslíčků z řad chudých chlapců.

Ponořit se do světa konce devatenáctého století může být zajímavé, ale Athénin spolek nebude tím úplně nejzábavnějším průvodcem. Série by mohla mít i více pokračování, přeci jen věnovat celou jednu knihu úvodu do světa, který najde využití pouze ve dvou dalších případech, působí lehce jako plýtvání literárním potenciálem.

Theodora Gossová: Případ alchymistovy dcery

Série: Neobyčejná dobrodružství Athénina klubu #1

Vydal: Nakladatelství Argo, 2019

Překlad: Petra Diestlerová

Obálka: Kateřina Bažantová

Počet stran: 344 stran / vázaná

Cena: 348,- Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
60 %
Zpracování a cena
75 %
Styl a překlad
75 %
Cíl knihy a splnění
60 %
Alena Tománková
Hledejte mě v knihovně. Starám se o přijíždějící zahraniční spisovatele a pomáhám se žánrovým conem. Píšu blog o knihách, bookstagram pro mě není sprosté slovo a audioknih poslouchám stejně jako přečtu knih. Univerzální témata k hovoru: Pokémoni, divné knihy, audioknihy, nesmrtelnost brouka.
pripad-alchymistovy-dcery-mary-jekyllova-patra-za-pomoci-sherlocka-holmese-a-doktora-watsona-po-vrahovi-sveho-otce-doktoru-hydeovi+ využití klasických děl + zajímavý způsob vyprávění  + originální česká obálka + girl power - vyšetřování se ztrácí pod osobními příběhy jednotlivých postav - bez dalších pokračování je kniha nezajímavou jednohubkou - girl power – mužské postavy vypadají hloupější