Nacházíme se v Londýně plném čarodějů. Ne, nejde o další díl Harryho Pottera, i když temných mágů je tu víc než dost. Mezi místními obyvateli magické sféry se již léta vlečou politické rozbroje o hlavní slovo v Radě. A když se navíc objeví záhadná relikvie, je kolem toho velké pozdvižení, které otřásá všemi kruhy magického společenství – politickými i nepolitickými.
A tady vstupuje na scénu mladý věštec Alex Verus, který s výše popsaným nechce mít absolutně nic společného.
Benedict Jacka nás v úvodním díle své fantasy série o Alexu Verusovi zavádí do Londýna, kde se z neobyčejného obchodníka s magickými předměty stává ještě neobyčejnější klíč k otevření tajemné sochy.
Mladý Alex se svými věšteckými schopnostmi je tak uvržen do víru politických tahanic a machinací, kdy se ho každá strana snaží buď získat pro sebe nebo zabít v případě, že by se rozhodl pracovat pro stranu druhou.
Jeho zdánlivě nevýrazná a ne-příliš-čarodějná asistentka Luna se do Alexova dobrodružství nechtěně zaplete také, když mu předá záhadnou rudě zářící kostku, jenž by mohla posloužit k otevření relikvie.
Nevýhodou ovšem je, že když Alex přibral ke své nebezpečné záležitosti Lunu, vzal s ní i její kletbu, která přináší smůlu všem v okolí. Musí se tak vyhýbat nejen nebezpečným lidem a nástrahám relikvie, ale také kletbě jeho kamarádky.
Rychlost a zmatek
Děj, jenž se odehrává na tři sta devatenácti stranách, je plný zvratů, čekaných i nečekaných. Problém je, že těch zvratů je až moc.
Přidejte do toho „nakukování“ do několika variant budoucnosti nejasně vysvětlenou politickou situaci, která ovšem hraje v příběhu poměrně zásadní roli, několik postav, jejichž původ je absolutně neznámý a spoustu dalších nedovysvětlených nebo absolutně nevysvětlených věcí a získáte totální maglajz.
Autor si často trochu protiřečí, hlavně co se týče věštění. Jakmile se v příběhu objeví cestování časem nebo třeba jen věštění budoucnosti, je třeba zbystřit. Jacka se příliš neobtěžoval s jednolitým vysvětlováním celého procesu věštění, pouze útržkovitě občas něco pronesl.
Člověk se pak musel vrátit klidně o půl knihy zpátky, aby se přesvědčil, že to tak vážně je. Alex si v jeden moment v klidu věští budoucnost a probíhá její různé alternativy, ale o čtyřicet stran dál vysvětluje, že nelze věštit, pakliže není učiněno nějaké rozhodnutí, které se budoucnosti týká.
Čtenář je tak často vystavován nelibé myšlence, jestli si z něj autor dělá legraci nebo je vážně tak mimo, něco mu v knize uniklo a musí se tam vrátit.
Kromě toho, že je kniha zbytečně zmatečná a v tomto směru příliš „sofistikovaná“ (přepí*ená, pozn. překladu), moc jí nenapomáhá ani tempo, jímž se děj odvíjí. Prvních asi padesát stran je příšerně pomalých. I když je čtenář do děje v podstatě vhozen, táhne se to.
Pak se děj knihy krapet rozjede, ale je to víceméně chození kolem horké kaše. Útržkovitě se dozvídáme o Alexově minulosti, o snovém světě zvaném Jinde a jiných zajímavých detailech, které ale nejsou hlouběji vysvětleny. A když konečně přijde vyvrcholení, tak vzápětí kniha končí a zanechává čtenáře s mnoha otázkami a otevřenými konci.
Sympatická Luna, podivínský Alex a jiskřičky
Postav je v hlavní dějové lince tak akorát, ani to ovšem nezajišťuje, že se nebudou plést. Khazad, Levistus, Škvára, Lyle, Morden. Se vším tím zmatkem okolo byla skoro potřeba zapsat si, kdo patří na kterou stranu. Alespoň tu jsou hlavní hrdinové, u kterých zaručeně víme, kam se řadí.
Třeba taková Luna. Je často nejistá, bojí se, ale přeci má dost odvahy, aby se postavila nepřátelům a pomohla Alexovi. Její kletba jí značně limituje a je si toho vědoma, proto se snaží, aby nepůsobila svému okolí ještě větší škody.
Je milá, snaží se příliš nevyčnívat a z ohledu a lásky k ostatním se jim snaží vyhýbat, co nejvíc to jde. Zkrátka je to postava, se kterou se dá lehce ztotožnit, i když často vlastně nevím, proč.
Vedle ní stojí Alex. Stará duše v mladém těle. Děj sledujeme jeho pohledem, ale příliš nám toho neodkrývá. Neustále mluví o své minulosti, a když už to vypadá, že se trochu rozpovídá, nerozpovídá se natolik, aby to ukojilo potřeby čtenáře. Další otevřená věc. V hlavním hrdinovi je občas zkrátka těžké se vyznat.
Někdy zní jako normální mladý kluk, na kterého byla navalena spousta neočekávaného a nechtěného dobrodružství, jindy jako tisíciletý stařík.
Díky těmto dvěma postavám příběh nepostrádá romantickou linku. Což je dobře. Není nijak explicitní, je spíše opatrná a je to vlastně jediná věc, která se v knize souvisle vyvíjí. Představuje tak stabilní plochu v rozvlněném ději. A to se odehrává v podstatě na pozadí celého příběhu!
Nesuď knihu podle obalu
U Předurčeného se toto rčení docela hodí. Obálka totiž působí poněkud prvoplánově. Celkovému dojmu příliš nedodává ani měkká vazba. Co je ovšem na četbě příjemné, jsou krásně vonící žluté stránky, řádkování a odsazení od krajů.
Díky tomu se knížka čte rychle a oči příliš netrpí při mžourání na malá písmenka, která by mohla být příliš blízko u sebe. Tady jsou hezky velká a dostatečně daleko od sebe, takže si člověk nemusí ukazovat prstem, u kterého řádku skončil.
A navíc se pod trochu nešťastnou obálkou ukrývá docela zajímavý příběh (i když má své zjevné mouchy).
(Zatím?) nevyužitý potenciál
Kniha má rozhodně potenciál. Je však otázka, jestli se projeví v dalších dílech série nebo nás autor opět zanechá na stezce plné otevřených konců a nezodpovězených otázek. A snad poznáme z Londýna o něco víc než jen Britské muzeum, Camden Town a Canary Wharf, když už se knížka řadí do urban fantasy.
Co je bohužel nutné podotknout je fakt, že zatím mne Benedict Jacka příliš nepřesvědčil o tom, že bych v četbě série o Alexovi a jeho sympatické asistentce Luně měla pokračovat.
I když měl příběh vážně zajímavý nápad, až tak originální mi nepřipadal a příliš věcí, které by mne přesvědčily o tom, že má opravdu cenu pokračovat, v něm nebylo.
Benedict Jacka: Předurčený
Vydal: Nakladatelství Fantom Print, 2020
Překladatel: Kateřina Niklová
Obálka: Zuzi Maat
Počet stran: 319
Cena: 319 Kč