Stephen King: Pohádka
Zdroj: Nakladatelství BETA

Pohádka Stephena Kinga vás přenese do království, které je kolébkou příběhů. Každé království ale čeká na svého zachránce.

Netradiční spojení Kinga a Pohádky vzbuzuje spoustu otázek. Vyměkl mistr hororů? Nebo je pořád ve skvělé formě? Jak bude v jeho podání vypadat Pohádka? Fantasy laděný příběh přináší mnohem více než jen souboj dobra se zlem.

Bezpochyby originální a čtivý příběh naservíroval Stephen King svým fanoušků. Je v něm kousek pohádky, nějaká ta zakletá princezna, ale také hromada napětí, drásavé osudy a potoky krve. To vše provází plynulé vyprávění podtržené pevným přátelstvím.

Nejobsáhlejší Pohádka na světě se stylizuje do osobitého podání v ich formě sedmnáctiletého Charlieho Reada, který vypráví o netradičním zážitku bez nejmenších pochyb, že jej skutečně prožil.

V poutavém začátku seznámí čtenáře se svým těžkým dětstvím, kdy tragicky přišel o maminku a utrápený otec propadl alkoholu. Charlie se v tom období choval jako grázl a vandal, maskoval tím své existenční starosti, které jeho otec v truchlení ignoroval. Naštěstí oba vše přestáli a Charlie svým způsobem předčasně vyspěl. Jednoho dne zachránil život nerudnému sousedovi panu Bowditchi. Tím změnil život obou.

Starý pán musel zůstat v nemocnici a Charlie se mezitím staral a jeho dům a stařičkou fenu Radar. V domě narazil na spoustu záhadných věcí, z nichž nejpodivněji se jevila zamčená kůlna za domem, odkud zaslechl záhadné zvuky.

Stephen King: Pohádka
Zdroj: Nakladatelství BETA

Obsáhlý úvod, v němž se Charlie sbližuje s panem Bowditchem a Radar se může jevit jako vleklý, ale ve skutečnosti je vznik netradičního přátelství poutavý a plný skrytých příběhových nitek, na které je citlivě upozorněno a čtenář zvědavě čeká, až vyplují na povrch.

Když pan Bowditch umřel, odkázal Charliemu svůj dům a spolu s ním i tajemství ukryté ve studni v kůlně. Ta představuje přechod do jiného světa, kde se mimo jiné nachází i sluneční hodiny, schopné vrátit čas a zachránit umírající fenku Radar. Charlie si Radar oblíbil a nerad by po panu Bowditchi ztratil i novou kamarádku. Vyráží na pouť, která bude nebezpečná a v dobrý konec může jen doufat. A tady, zhruba ve třetině knížky, začíná úplně jiný příběh. Ten, který je děsivou Pohádkou.

Pohádkový svět, ve kterém se Charlie ocitá je v mnohém podobný tomu našemu, ale je daleko více protkán kouzly a stižen děsivou kletbou uzurpátora trůnu Vraha křídel. Není nouze o děsivé tvory, prokleté princezny, škodolibé záporáky, ale i dobré duše, které Charliemu pomohou. Chlapec zde naráží na spoustu námětů nejen z pohádkových děl, která jsou čtenáři dobře známá.

Představa, že spisovatel z našeho světa zde mohl narazit na svůj životní námět je sice fascinující, ale spousta předestřených příběhů byla napsána dříve než postavy ve studni mohly plnit svůj prokletý úkol. Nabízí se tedy otázka, zda King ztvárnil pomyslnou studnici příběhů – pohádek, nebo si pouze zahrává se čtenáři.

Ale zpět k Charliemu.  Vše, co se na jeho výletu může pokazit, se samozřejmě pokazí. Z Charlieho se tak nevolky stává ten, který má celé království zachránit přitom on si jen přeje vrátit se v pořádku s Radar ke svému otci.

Je to trochu klasické příběhové klišé, že ten nejméně chtivý zachránit svět se o to nakonec bude muset pokusit, ale King to nenechal jen tak vyšumět. Psychologii hlavního hrdiny a jeho nevyhnutelnou volbu zpracoval velmi uvěřitelně.

Trochu schválně narafičené působily některé artefakty a setkání, bez nichž by děj nemohl probíhat podle autorova plánu. Ať už to byl trpaslík nebo přítomnost dvou zbraní a čirá náhoda, jak Charliemu přišly pod ruku. Ale dejme tomu, je to pohádka a tam se takové věci dějí.

S popisy tentokráte King nijak výrazně nepřehání (a to je co říct, vzhledem k celkovému objemu knihy), vše je čtivé a působí přirozeně, a to jak výlet do studně, tak příběh odehrávající se v reálném světě. Jedině při zlomu, který přišel až za polovinou knihy a byl tedy už nutně očekávaný, trochu ochabla pozornost.

Příběh zde nabral road tripovou příchuť, a když došlo k plot twistu, dobrovolně jsem na pár dní knihu odložila, protože mi bylo líto loučit se s příjemně laděným fantasy příběhem a sklouznout k nefalšovanému kingovskému běsnění. Následující a závěrečná část je trochu jako další dílo.

Přichází nový děj, nová pravidla a nové postavy, které místy trochu splývaly, ale King bez uzardění přiznal, že si je toho vědom, a to s velkou lehkostí, které Charlieho zpovědi dodalo na uvěřitelnosti.

Co se týče dialogů, stál King před velkou výzvou. Lidé v království byli vesměs stiženi prokletím, které jim bránilo se přirozeně vyjadřovat. Vším hladce proklouzl. Když hlasité volání hluché postavy psané Caps Lockem začalo být na obtíž, sám to vycítil a s upřímným zdůvodněním – to by vás nebavilo číst – vše převyprávěl. Dobře vysvětlené byly také jazykové bariéry a určité obraty, vesměs moderní, které Charlie najednou nemohl používat. Vše bylo osvětleno, i když na můj vkus se tak mohlo stát trochu dříve.

V knize se nachází kapitoly dělené na podkapitoly. Každá kapitola je působivě ilustrovaná a pravidelně se střídají kreslíři Gabriel Rodriguez a Nicolas Delort. Nepozorný čtenář si toho nemá šanci všimnout, oba umělci vychází z děje, a i když odlišnosti jsou poznat, duch celé knihy se v nich perfektně odráží.

Ilustraci na přebalu zařídil Will Staehle a je velmi přímočará, odkazující se na anotaci a rozhodně poutá pozornost. Je tomu náhodou že při zběžném pohledu připomíná dračí oko? V ději na tento první dojem budete odkaz marně hledat, ale čtenářské recenze často zmiňují dávný fantasy laděný příběh Dračí oči od Stephena Kinga.

Ještě zpátky ke kapitolám. Nejsou standardně pojmenovány, ale obsahují několik jedno až tříslovných vět, které popisují stěžejní okamžiky děje. Působí to trochu jako autorovy poznámky, aby se lépe orientoval v obsahu kapitol během autorských revizí.

Vše, co chtěl Stephen King ve své Pohádce říct bezpochyby řekl, aby ne, když na to měl přes sedm set stran. Působivá je myšlenka, že svět ve studni měl sloužil jako inspirace pohádkových děl. Což sice má své mouchy, ale pro autory je to vlhkým snem. King se samozřejmě neinspiroval jen ve folklóru, významné odkazy v Pohádce směřují k H.P. Lovecraftovi, ale i dalším významným autorům i filozofům.

Příběh je celistvý a uzavřený a dotýká se spousty témat. Alkoholismu, jako hrozby v dalekosáhlém měřítku, ale také lidské hamižnosti, statečnosti, vděčnosti a hlavně lásky.

Žádná romantická klišé nečekejte, jde spíš o ty ryzí city, které člověk cítí v rodině a k čtyřnohým přátelům. Láska která se v knize odehrává na té nejočekávanější rovině je sice taková, jakou může cítit sedmnáctiletý mladík, ale nesklouzne k patosu a nakonec se dočkáte i nečekaného happyendu.

Vše je tak, jak má být v pravé pohádce pro dospělé. Proto milovníci Kinga zbystřete a pokud chcete strávit pár příjemných večerů, během nichž se nebudete moci odtrhnout od četby, rozhodně neváhejte.

Stephen King: Pohádka

Vydal: Pavel Dobrovský – BETA s.r.o. (2023)

Překlad: Adéla Bartlová

Ilustrace: Gabriel Rodriguez a Nicolas Delort

Počet stran + vazba: 728, hardback

Cena: 549 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
95 %
Zpracování, cena
95 %
Styl a překlad
95 %
Cíl knihy, splnění
85 %
Andrea Čekanová
Spisovatelka, která vystudovala knihovnictví, aby nakonec pracovala v oblastí síťových technologií. Matka tří kousků, které učí lásce ke knihám. Fanynka Stephena Kinga, Ira Levina, Jonase Jonassona. Svět fantastiky pro ni dlouho nepřekročil práh Bradavic, Středozemě, těžařské lodi Červený trpaslík, Tardis, Rivie či Zimohradu. Nyní, samozřejmě s ručníkem přes rameno, vyráží do nekonečna a ještě dál.
pohadka-nejobsahlejsi-pohadkovy-pribeh-pro-dospele-od-stephena-kinga+ postavy a jejich motivace + humor + originální pojetí inspirace - názvy kapitol - v půlce úpadek napětí a následný očekávaný plot twist