Václav Dvořák: Písečníci a probuzení krále
Zdroj: Václav Dvořák

Tomáš Nebula se po dlouhém letu v hibernaci probouzí společně se svými přáteli v hvězdné soustavě Ró.

Vzpomínky na události kolem Písečnice a temné planetky Potemnice jsou pro ně stále čerstvé, ale zároveň je čekají prázdniny a po oslavě dvanáctých narozenin druhý ročník akademie Singularity.

Jak to tak ale bývá, všechno se komplikuje a Tomáš se musí hned několikrát rozhodovat, zdali do svých problémů zatáhne i své přátele, nebo se je pokusí ochránit mlčením.

Přichází temnota

Na začátku příběhu se nic nezdá tak hrozivé. Tomáš a Olle se vypravují na lov komet, zatímco děvčata tráví volné dny na Singularitě a všichni sní o tom, že právě oni budou vylosováni na výsadek na jedinou obydlenou planetu soustavy Akvárii, kam se vypraví jen několik šťastlivců. Je to statisticky skoro nemožné a znamenalo by to pro ně kvůli výcviku přijít o prázdniny, přesto se dá tušit, jak to dopadne.

„Ano,“ přisvědčil Fraxinus. Zamračil se. „Stala se ta nejnepravděpodobnější věc ve vesmíru a tahle nemehla byla vylosována do výsadku.“

„Do výsadku na Akvárii?“ zvolali bratři Melkevejensenovi ohromeně a Fraxinus řekl věc, kterou nechtěli slyšet: „Jejich výcvik pod mým velením začíná pozítří ráno v pět nula nula.“ (str. 47)

Není to ale prostá náhoda, která by neměla vysvětlení. A tohle je ve skutečnosti už druhé tajemství, které na nás od začátku knihy vykoukne. Skoro od první stránky se začnou objevovat otázky a podivné události, které se s postupem času prohlubují, zhutňují a nabývají na pochmurnosti. A Tomáš bude většinu knihy těmto nástrahám z vlastní volby čelit sám.

Václav Dvořák: Písečníci a probuzení krále
Zdroj: Václav Dvořák

Provází ho temnota, podivná pocitová záležitost, která Tomáše tísní a je příznakem něčeho nepojmenovatelného, co ho ohrožuje, dusí, svazuje a zabraňuje mu učinit to, co Tomáš považuje za správné. Už dřív s ní měl co dočinění, ale tentokrát se zápolení s ní stává významným tématem.

Tomáš neví, jestli je to symptom nějakého vnějšího vlivu, důsledek jeho zvláštních schopností nebo opravdové fyzické ohrožení. Ale jedno je pak jisté: na palubě se ukrývá někdo, kdo chce Tomáše zabít a možná nejen jeho.

Tomáš zprvu nechce nikomu přiznat, co se s ním děje, protože si přeje nebýt tak odlišný jako ostatní a nepřijít o své přátele. Mohli by ho považovat za blázna, mohlo by to uškodit jeho studiím na akademii. Už tak se u něj projevuje mimořádný pátračský talent, který mu rovným dílem pomáhá i komplikuje život.

Situace se ještě víc zamotá ve chvíli, kdy Tomášovi dojde, že po každém významném projevu přítomnosti temnoty se v jeho osobní poště objeví kus deníku po jeho rodičích. A Tomáš zoufale touží o své rodině a svém původu zjistit, co se dá, proto doopravdy nechce, aby útoky přestaly a on o zdroj informací přišel. Má tušení, že velitel Poutníka by mu mohl poradit, ale dostat se k němu je prakticky nemožné.

Navíc se zdá, že tohle tajemství je hluboce propojeno s výpravou jeho rodičů na Písečnici (a Potemnici). Působí to dojmem, že dospělí vědí víc, než říkají, a že to tají záměrně – což našemu hrdinovi, který se obává, že je s ním něco špatně, nijak nepomáhá. Během knihy tak narůstá i vrstva tajností, které má Tomáš před ostatními, což jen zvětšuje propast mezi nimi a několikrát vede i k vážným nehodám, nemluvě o neustálé hrozbě vyloučení z akademie.

„Kadete Nebulo, slyšte svůj trest. Za vaše prohřešky vám bude pozdrženo udělení hodnosti kadeta třetí úrovně. Zůstanete kadetem druhé úrovně i ve třetím ročníku, dokud nezměníte své chování.“ (450)

Nakonec se ale všechny uzly rozpletou a tajemství jsou rozkryta a to ještě předtím, než dojde na nebezpečný střet s opravdovým nepřítelem. Tomáš a jeho přátelé nad ním dokáží zvítězit jen díky důvěře mezi sebou, svým jedinečným schopnostem, tvrdému výcviku a v neposlední řadě síle přátelství a umění využít silné stránky jednoho každého z nich.

S přáteli není nic nemožné

Příběh se odvíjí v průběhu druhého ročníku školy. Všeobecná struktura studia je už známá z prvního dílu, takže jí není věnovano tolik prostoru, rozvolňuje se tak vztah ke škole jako takové a není to hlavním tahounem četby.

Těžíště se totiž přesune víc k tajemství Tomášovy minulosti a k souvislostem spojeným s výpravou jeho rodičů. Děj se odvíjí v několika vrstvách a poskytuje řadu zápletek a detailů, které celkový dojem umocňují.

Přesto čtenáře nezahltí a jednotlivé kameny příběhu se připomínají a skládají do celkové mozaiky v přirozeném a nenásilném tempu. Je navíc příjemné zjistit, že jakýkoli ze zmíněných detailů má své vysvětlení, zapadá do celkového kontextu a dává smysl.

Je tu výprava na Akvárii, která končí víc než dramaticky a přinese na stanici nové (a některé nezvané) hosty. Je tu podivný průběh gravibalového turnaje, tentokrát odsunutý na druhou kolej a odhalující další dovednosti Pátračů. Čekají nás letecké závody skrz prstence planety nebo vědecký úkol s inteligentním mimozemským organismem vedoucí k mimořádně napínavému výsadku na zamrzlou planetu.

Ani tentokrát se neobejdeme bez rivality a sázek mezi Písečníky a Ignisany, jejichž původ a společenské uspořádání o něco víc odkryje nový učitel historie. A Tomáš svým mlčením ohrožuje nejen sebe, což šéf bezpečnosti Fraxinus dobře ví.

Vztahy mezi Tomášem, Ollem, Alicí a Janou projdou několika turbulencemi a ukazují, že ne vždycky jde všechno hladce a s porozuměním. Čtveřice se nicméně dokáže udržet pospolu i během losování nových týmů, které společně mají projít druhým ročníkem, a znovu se ocitnou ve společnosti Sao Banga a Primalucy.

Nemohou už ale spolu bydlet a bodování týmů se komplikuje podivným chování Primalucy a Tomášovým trápením s temnotou. Major Fraxinus si nenechá ujít jedinou příležitost k tomu, aby poukázal na nedostatky v Tomášově chování – a objektivně k tomu má dobré důvody, které chápeme, nakolik soucítíme i s Tomášem. Méně racionální je nenávist Ignisanů a ani zde si to Tomáš nijak neusnadňuje.

Přátelé tak musejí ustát odloučení, hádky, neupřímnost a tajnosti, musejí překonat zrnka nedůvěry a přemoci vše, co je ohrožuje, protože jejich přátelství je pro ně to nejcennější a ze všech problémů se dostanou jen díky vzájemné spolupráci.

A pak je tu Lucinka. I když se s ní po celou knihu prakticky nesetkáme, je přítomná jak v Tomášových myšlenkách, tak jako téma hádek s Janou i pocitem provinění, že se Lucce za celý druhák Tomáš nemůže věnovat. Vyústění jejich společného příběhu vyzývá k otázkám, co to mělo znamenat – a kam to vede. Nicméně dosavadní autorův přístup v nás zanechává důvěru, že nic nezůstane nevystětleno.

Velká porce dobrého čtiva

Kniha je co do počtu stran skoro dvojnásobná vzhledem k předchozímu dílu a je to znát na vývoji napětí: na všechno je tu dost místa a je potěšením se do všeho ponořit. Silnou stránkou je bezpochyby vypravěčský styl, který si udržuje svižné tempo.

Příběhové odbočky vždy znovu přitáhnou čtenářský zájem a autor zdařile pracuje s rozvržením děje tak, aby nešlo knihu snadno odložit. Poteší i vědomá, konzistentní a zábavná práce se jmény.

Autor se také nebojí faktografických detailů nenásilně zapojených do vyprávění. Ve vesmíru se spousta fyzikálních jevů projevuje jinak než v gravitaci a všechny tyhle drobnosti dodávají příběhu věrohodnost a zajímavost.

Závěrečné rozuzlení všemu dává rámec a poskytuje dostatečné vysvětlení. Je ale pravdou, že po tak dlouhém budování napětí je výsledek trochu rozpačitý a očividně potřebuje nakopnout v další knize. Čtenář má skutečně chuť ve čtení pokračovat a to je to nejdůležitější.

Za zmínku rozhodně stojí i celkový a dotažený vizuál knihy. Pevné desky, mnoho tematicky sjednocených barevných ilustrací Jakuba Cenkla (včetně vykresleného plánku Singularity na vnitřní straně desek) a zvládnutá redakce dokreslují pocit dobře odvedené a pečlivé práce. Jde zkrátka nejen o hodnotný, ale také krásný počin, který je navíc možné obohatit přílohami a záložkami.

Shrnuto jednou větou, je to nebývale dobrá sci-fi literatura pro děti, ale i jejich rodiče, která nám tu dlouho chyběla, a nezbývá než ji doporučit!

Václav Dvořák: Písečníci a probuzení krále

Vydal: Václav Dvořák, 2022

Počet stran: 528 / pevná vazba

Cena: 537 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
80 %
Zpracování, cena
90 %
Styl a překlad
90 %
Cíl knihy, splnění
85 %
Kristýna Obrdlíková
Čtenářka, fotografka, gamedesignérka, hráčka, vypravěčka a máma. Závislá na příbězích, hudbě a kráse života. Dávám si pauzu od knihovničení, ale pořád něco zkouším, hledám, někam směřuji. Pravda je někde tam venku.
pisecnici-a-probuzeni-krale-pokracovani-dobrodruzneho-pribehu-z-daleke-budoucnosti-ocenene-magnesii-literou+ Konzistentní a dobře odvedené vyprávění dobrodružného příběhu + Zajímavý a promyšlený svět, který stále nabízí nové otázky + Ilustrace a provedení – Pro malé čtenáře je docela dlouhá (velká / těžká), rodič ale bude spokojen. – Pokud si nesednete s motivacemi hlavní postavy, budete většinu knihy trpět