Oživlá auta, neortodoxní odvykací kúra, kanál plný krys, kukuřičné pole. Situace zdánlivě obyčejné i ty, které děsí na první dobrou.
Kolem výše zmíněného Stephen King vybudoval příběhy, jimiž chce děsit své čtenáře. Že mu to jde, dokazuje čtvrté vydání povídek z počátku jeho plodné kariéry.
První, čím kniha rozhodně zaujme, je prostý přebal s děsivou krysou od Murina Wolfa. Tento kreslíř doprovodil každou povídku originálním černobílým obrázkem, v němž je vždy zakomponovaný název. Ilustrace koresponduje s obsahem povídky a u lecjaké je děsivější než ona samotná.
Noční směna obsahuje povídkové skvosty, podle kterých vznikly úspěšné filmy a pak i ty méně podařené, u kterých se čtenář může domnívat, že šlo o grafomanskou onanii. Problémem je, že u Kinga jsme zvyklí na rozpracované prostředí a krátký formát na to ne vždy poskytuje prostor. Ty horší i ty lepší povídky mají občas něco společné – nedotažený konec a ten u povídek vždy vynikne. Někdy je otevřený konec to nejlepší, co může nastat, ale když přijde v půlce, zkazí to dojem z jinak povedeného vyprávění.
Než se ponoříte do četby samotné, čeká vás Úvod od Johna D. MacDonalda v němž skládá Stephenu Kingovi literární poklonu. Poté následuje Předmluva samotného autora, v níž autor ukazuje čtenáři (a trochu přesvědčuje i sám sebe), že ví, co dělá. Je z toho cítit nostalgická úslužnost úspěšného spisovatele, kterému nastává doba největší slávy. Je to milé, ale se svými jedenácti stranami možná zbytečně dlouhé.
Pojďte se podívat na všechny povídky postupně.
Prokletí Jeruzalému
Roztahaná povídka prezentovaná formou dopisů, kde vyniká vytříbené vyjadřování odpovídající době, v níž se odehrává. V hlavní roli se ocitá rádoby rodinné prokletí, tajemná atmosféra a děsivá sekta v jistém městečku Jerusalem´s Lot.
Noční směna
Povídku můžete najít i v dalších Kingových povídkových knihách možná proto, že je syrově hororová. Najdete v ní děsivé příšery, ale i silný mezilidský podtext, škoda jen, že po dlouhé expozici dojde rychle na konec.
Noční příboj
Postapokalyptické povídce by slušela delší verze, počáteční zmatenost vystřídá dění, který milovníka tohoto žánru ničím nezaskočí. Neohromí ani konec, který se topí v nostalgii.
Jsem brána
Působivý horor s příchutí sci-fi si hraje hlavně s hrozivou morfologickou proměnou. Originálnímu pozadí příběhu nesvědčí zmatený začátek, ale konec probudí děs a hrůzu dokonale.
Šroťák
Známá a často publikovaná povídka si svou prestiž zaslouží právem. Hromady krve, děsivý stroj bez kapky smilování a mystické pozadí strhne čtenáře od první věty a nenechá jej vydechnout.
Kostlivec
Bubák ve skříni a jeden dokonalý otec. Příběh skrytý na pozadí je děsivý hlavně formou podání z úst hlavního aktéra, který tragicky přišel o děti. Mohl tomu zabránit? Inu tuto odpověď si musí najít každý sám.
Šedá hmota
Přiměřeně napětí i nudy. Krátký prostor nedal vyniknout nápadu a soustředil se na přeměnu Timmyho otce. Pomalé tempo ukončil rychlý a otevřený konec. Pozitivem je paralela k lenosti, alkoholismu a obžerství.
Bojiště
Snad i vtipný příběh o pomstě, se kterou se náhle potýká nájemný zabiják. Způsobů, jak by mohl boj rychle skončit se nabízí nespočet, a protože se tak nestane, dělá to z hlavního hrdiny patlala. Konec pobaví, i když je stejně absurdní jako celá povídka.
Náklaďáky
King je mistr ve vymýšlení – Co kdyby…? A je to zjevné i z příběhu, ve kterém dojde k automobilové revoluci. Zdánlivě lehké řešení se ale rozplývá v nedohlednu a mrazí ještě chvíli po dočtení. Velmi povedená myšlenka i zpracování.
Mrtví se někdy vracejí
Excelentní povídka, ve které se s poněkud chabým důvodem, ale za to s ohromující hrůzou setká hlavní postava s vrahy svého bratra. Navzdory marnému boji s úzkostí, která u něj přetrvává, zachová v závěru chladnou hlavu a postaví se protivníkům. Vázne tu ale konec, který je trochu odbytý a finálně vůbec nic neřeší.
Jahodové jaro
Lehce předvídatelná, ale naštěstí krátká povídka, která zaujme několika děravými místy. Povedená je zmatená a ponurá atmosféra, která koresponduje s dějem.
Římsa
Zdánlivě tuctový název ukrývá naprostý skvost. Do poslední chvíle napínavý souboj mafiánského bosse s milencem jeho ženy vás přinutí slupnout povídku jako malinu. Přitom žádný závratný děj nečekejte, pouze dechberoucí popis jednoho heroického výkonu.
Trávníkář
Bizarní příběh, který nemá hlavu ani patu. Dobrého vysvětlení se nedočkáte a být konec trochu víc ujetější, zdatně by obstála v sekci bizarro horor. Takhle nezbývá nic jiného než být rádi, že povídka má jen pár stran.
Nekuřáci, a. s.
Slibně rozehranou odvykací kůru ukončí rádoby wau vyvrcholení. Silné drama, které celý příběh rozehrává tím trochu zaniká. Přesto povídce nelze upřít nápaditost a děsivě originální myšlenku, jak lze skoncovat se zlozvykem.
Já vím, co potřebuješ
Skvělý příběh s psychokinetickými prvky, ve kterém King zavraždil hlavně konec. Hlavní postava dokázala desítky let počkat na svou vyvolenou, happy end se ale nekoná. Ačkoliv King umí nasadit poslední třešničku za svým vyprávěním, tady to nevyšlo.
Děti kukuřice
Povídka posloužila jako předloha kultovního filmu Kukuřičné děti. Jak mnozí budou vědět, točí se kolem náboženského fanatismu a předem zpackaného výletu dvou manželů. Že může být ještě něco horšího, než skřípající vztah se mají brzy přesvědčit. Povídka je strhující, ale závěr je nedostačující tečkou za tím vším.
Poslední příčka žebříku
Poetický název ukrývá pohnuté vyprávění, které se z větší části zaobírá událostí před lety, ale přitom úzce souvisí se současností Larryho a jeho sestry Kitty. Silné sdělení nikoho nenechá na pochybách, že naši blízcí jsou ti, které bychom nikdy neměli odstavit na vedlejší kolej. Troufnu si říct, že to je jedna z nejlepších, a přitom málo doceněných prací Stephena Kinga.
Muž, který miloval květiny
Těžkopádné ponoření do kraťoučké povídky vás přinutí myslet si, že tentokrát se King pustil do něčeho odlehčenějšího. Nenechte se zmást, přesně o to totiž autorovi jde. Nicméně největším plusem jeho pokusu je to, že ho máte rychle za sebou.
Na dobrou noc
Návrat do Kingova upírského Salem´s Lotu vypadá přesně tak, jak čtenář očekává. Může předem prohraný boj něco zvrátit? Poutavé čtení končí náhle, ale ne tak nepřirozeně jako některé další příběhy. Je zajímavé vidět, kolik se dá vytěžit z jednoho dobrého nápadu.
Žena v pokoji
Dramatický příběh o tom, co je správné, co je lepší a jestli syn dokáže pomoci matce spíš než doktoři v nemocnici. Je na čtenáři, aby si svůj úsudek udělal sám. Silný podtón příběhu tvoří skvělou tečku za povídkovou knihou, přestože je napsán ne zrovna plynule.
Noční směna je pestrá směsice zajímavých námětů pro čtenáře, kteří se nebojí bát. Jak už to u povídek bývá, každá osloví jiného čtenáře, některé jsou podařené a jiné tolik ne.
Přihlédneme-li k tomu, že jde o Kingovu ranou tvorbu, je působivé vidět, kolik dalších námětů dokázal rozpracovat i několikrát a jak snadno vytvoří hutnou atmosféru a silné postavy na pozadí krátkých příběhů.
Pokud se bojíte jeho obsáhlých popisů a tisíci stránkových knih. Je právě tato sbírka povídek vhodnou volbou.
Stephen King: Noční směna
Vydal: Pavel Dobrovský – BETA s.r.o. (2023)
Překlad: Ivan Němeček, Pavel Medek
Počet stran: 372 / hardback
Cena: 330 Kč