Marjorie Liu: Netvora - Probuzení cover

Seznamte se s arkanikem Maikou, tedy napůl člověkem a napůl prastarým. Ačkoliv na rozdíl od jiných arkaniků ona na první pohled vypadá jako čistý člověk, o to horší dědictví se nachází uvnitř jejího těla. Jen málo šťastných přežilo krutou válku, zajatecký zábor a další muka. Maika za to zaplatila pouze svojí rukou, o kterou přišla. Ale i přes křehký mír se rozhodne riskovat a pátrat po své minulosti. Po tom, kdo je zač a co se to s ní děje.

Za tím vším může být také to, že uvnitř sebe nosí cosi temného a děsivého, co se pomalu probouzí a snaží dostat na tento svět. Otázkou je, kdo je pro Maiku nebezpečnější, ona sama nebo nepřátelé všude kole? A dokáže svému osudu postavit čelem?

Spisovatelka Marjorie Liu a ilustrátorka Sana Takeda se spolu neviděly poprvé. Již v minulosti spolupracovaly na komiksu X-23 pro Marvel a obě si natolik sedly, že se společně pustily na další dílo – na Monstress, tedy česky Netvoru. A tak v roce 2016 uzřelo světlo světa první vydání, první díl Netvory, dívky bojující s osudem a démonem uvnitř svého těla.

Komplexní svět, který si žádá svůj čas

Marjorie Liu: Netvora - Probuzení obálkaKdyž Netvoru otevřete poprvé, jste vrženi přímo do příběhu a zpočátku je těžké se orientovat, kdo je kdo a jaké jsou jeho cíle. Nemluvě o tom, že politiky a zájmy národů či sekt zde mají své důležité místo. Abyste se v tomto novém rozsáhlém světe orientovali, vždy na konci kapitoly vás čeká strana s výkladem od profesora Tam-Tama, která se věnuje určitému tématu ohledně fungování světa. Jak příběh plyne, postupně tak začínáte chápat souvislosti, až ke konci vše zapadne. Díky tomuto představování světa je první díl také obsáhlejší na rozdíl od jeho následníků.

Jenže právě toto vržení do příběhu bez kontextu, menší chaos a zmatek při čtení je jedna z věcí, která může čtenáře odradit. Což je škoda. Jakmile totiž pochopíte všechny souvislosti, do pokračování se naplno ponoříte.

Ale zpět k Netvoře a jejímu světu, kde se setkáváme se třemi rasami – prastarými, dlouhověkými stvořeními se vzhledem zvířat, s lidmi a s arkaniky, kteří jsou výsledkem mísení předchozích dvou zmíněných ras. Celou knihou prosakuje rasismus, nenávist mezi jednotlivými rasami a krutost. Vždyť zde fungují i čarodějky, které zabíjejí arkaniky, aby z jejich těla vytáhly esenci poskytující jim nové možnosti.

Často jsem přemýšlela, na koho je Netvora cílena. Samotná hrdinka je silná žena (tedy spíše dívka) jdoucí za svým cílem, světu vládnou matriarchální skupiny a jezdí se tady na jednorožcích. Jenže na druhou stranu je zde krev, mučení a smrt, které se křehkým dívkám asi zamlouvat nebudou. To, zda je Netvora zrovna pro vás, budete tak muset usoudit sami.

Hlavní hrdinka Maika, arkanická vlčice, mi přišla lehce nesympatická, ale copak se mohu divit jejímu konání vzhledem k věcem, které si prožila? Fandila jsem ji, aby dosáhla svého nelehkého cíle, aby přemohla všechny nepříjemnosti osudu. Jenže při tom všem je také místy krutá a bezohledná, vždyť v tomhle světě nejde věřit nikomu. Jenže se mi nelíbilo vůči té nejmilejší postavě celého příběhu, Kipě. Kipa je arkanické dítě, liška, která je hrozně hodná, pozitivní, v každém se snaží vidět to nejlepší, včetně Maiky, která by ji ale bez mrknutí oka klidně obětovala, kdyby musela. Kipa je takovým odlehčujícím a světlým elementem celé knihy, který si jistě zamilujete.

Kresba

Když sahám po komiksu, je pro mne to nejdůležitější kresba. Kdybych stála pouze o příběh, sáhnu po knize, jenže při komiksech chci potěšit především svůj zrak. Ačkoliv je Netvora místy vedena v temnější atmosféře a barvách, je velice detailní, promyšlená do nejmenších drobností, od detailů na šatech přes vykreslené místnosti, ulice a města.

Fantasy z ní přímo srší, vždyť nabízí nepřeberné množství humanoidů, však arkanici jsou všichni tak rozdílní – lišky, lvi, vlci, mořské panny, vše, nač pomyslíte. A to nemluvím o dalších zvířatech, tvorech a démonech, kteří ať již okrajově nebo přímo v první linii doplňují celý příběh. Místy kresba kolísá na hranici fantasy a steampunku, do knihy proniká spousta zajímavých vynálezů, ale ty si najdou své místo především v pozdějších dílech.

Přiznám se, že v komiksu mi chyběl jeden menší detail a to konkrétně očíslování stránek. Bohužel se mi u prvního dílu stalo, že jsem přeskočila dvoustranu a po čase mi nové informace do sebe nezapadaly. Tak jsme zpětně zalistovala a zjistila svůj přehmat mezi stránkami. Pak už jsem si při otáčení dávala větší prostor, ale tím, že příběh přeskakuje v místech, časech i v mysli, v první chvíli tak nemusíte přelistovanou stránku postřehnout. Co se týče jednotlivých dějových linií odehrávajících se v odlišných dobách a místech, lehce je od sebe odlišíte především barevnou atmosférou.

Každopádně i přesto je nutné zmínit, že tento komiks sklízí jeden úspěch za druhým. Vždyť první tři díly, které mimochodem byly již vydány v českém překladu, jsou oceněny v Hugo awards za předchozí roky jako nejlepší grafický příběh. Čtvrtý nejnovější díl prozatím vyčkává, zda i on si v následujícím roce toto ocenění vyslouží.

Slovo závěrem

Komu tedy příběh doporučit? Pokud máte rádi silné ženské hrdinky a celkové soustředění světa především na ženy a hlavně pokud vám nevadí krev a smrt v přímém přenosu, pak může být tahle dívka s démonem uvnitř svého těla to pravé pro vás. Počátky jsou obtížné kvůli rozsáhlému světu, ale ručím vám, že jakmile se do něj dostanete a pochopíte jej, Netvoru si rozhodně zamilujete. A to nejen díky té propracovanosti světa, ale také díky dokonalé kresbě, kterou si vychutná každé oko.

Marjorie Liu: Netvora – Probuzení

Vydal: Nakladatelství Crew, 2019

Ilustrace: Sana Takeda

Překladatel: Filip Škába

Počet stran: 192 / brožovaná

Cena: 449 Kč