Exorcista-amatér totiž vymítá všechno, co považuje za špatné. Je v tom převelice spravedlivý – nedělá rozdíl mezi zombií a veganem, mezi komunistou a nacistou nebo černobylským mutantem.
Conan Destilátor, osmý svazek humorných povídek o vesnickém exorcistovi Jakubu Vandrovcovi musel při cestě za čtenáři překonat řadu překážek.
Finanční těžkosti obvyklého nakladatele, u kterého vyšlo prvních sedm dílů a úmrtí hvězdného překladatele Pavla Weigela, který se dosud sérii věnoval, přivodily fandům velké starosti. Ti sebrali osudem hozenou rukavici a kniha vychází přičiněním Vandrovcova fanklubu „Legion Wedrowycz“. Další překážkou je distribuce, která zatím probíhá jen korespondenčně, nebo v hrstce vybraných knihkupectví.
Technické drobnosti
Zbývá se tedy podívat, jestli titul čtenáři může stát za námahu a peníze. Nejdříve s dovolením smetu ze stolu technické drobnosti. Kniha má přibližně stejný formát jako předchozí díly, a přestože grafická úprava je trochu jiná (podobnější té polské), opět se podařilo zajistit originální ilustrace i přebal Andrzeje Laskiho.
Překlad je na velmi dobré úrovni – překladatele Stanislava Komárka osobně neznám, ale snažil se a podařilo se mu se ctí pokračovat v kvalitě nastavené v minulosti panem Weigelem. Kniha má navíc tak dobře udělané korektury a redakci, že by se z toho nejedno zavedené nakladatelství mohlo poučit.
Jednotlivé povídky se pak nesou ve Vandrovcovské tradici nekorektního humoru vycházejícího především z komických postav, které působily nepatřičně už v minulém století, ale nyní musí čelit realitě současnosti. Konzervativní vidláčtí staříci, kteří pamatují ještě Lenina (aby ne, sami mu v jedné povídce probodli srdce osikovým kůlem) a zkázu Titaniku (ale nebyla to jejich vina) řeší problémy postaru, pomocí praktické magie a granátu schovaného v kapse vaťáku. Pro neznalé, vaťák a beranice je exorcistická uniforma titulní postavy. Jeho parťák Semen Korčaško nosí bělogvardějskou uniformu s kozáckou papachou.
Jejich metody řešení problémů ale většinou fungují – především proto, že i natvrdlý obecní policista Birský si uvědomuje, že když nebude po jejich, rekonstrukce hospody potrvá několik týdnů.
Patnáct povídek
Povídek kniha obsahuje patnáct, plus jednu „bonusovou“. Mezi vrcholy celé sbírky určitě patří povídky Modrooký nindža, Záměna a Stalkeři. To jsou opravdové perly.
V Modrookém nindžovi zákeřní Bardaci na Jakuba najmou orientálního vraha, za velkých nákladů až někde v zemi vycházejícího slunce. Jakub nemá ani tak problém se šikmookému střízlíkovi ubránit, jako spíš přesvědčit ho, že nemá hned po nezdařeném atentátu páchat seppuku.
V Záměně Semen zaskakuje za malého Péťu ve školní lavici kvůli písemce z ruštiny (magická výměna mozků, nějaká exorcistická magie). Ukazuje se ale, že školní osnovy se za sto let stačily poněkud změnit.
Stalkeři zase provázejí dvojici staříků do zakázaného pásma kolem Černobylu. Gazík se ale porouchá, a mutantů se zdá být víc, než nábojů v zásobníku pepešky. Tohle jsou stoprocentní perly.
Druhou ligu, řekněme osmdesátiprocentní, představují povídky Profesor Kramarz (kde polská armáda požádá Jakuba o pomoc v boji proti stádům mutantních Cthulhu-slonů), Trubka (výprava do alternativní reality za účelem získání náhradního dílu k destilační koloně), Tlustá čára (Jakub se vyrovnává se zapomenutým reliktem komunismu, rudým upírem), Pramen (kde se konečně dozvíme, proč je Semen tak nekonečně moudrý, i když v mládí nemohl chodit do školy) a Těžký revír (kde policista Birski dostává posilu z města, nadšeného nováčka, a zaučuje ho do místních zvyklostí).
Třetí stupeň jsou pořád ještě dobré povídky – daly by se charakterizovat jako velmi rozvinuté vtipy. Jsou založené na dobrém nápadu a skončí dřív, než se nápad vyčerpá. Ale už to nejsou ty gejzíry úžasného humoru. Sem patří povídky Budík (probudil by i mrtvého), Conan Destilátor (titulní povídka je prostě o tom, jak to bylo s Conanem ve skutečnosti), Roh hojnosti (kde Jakub vyšetřuje podivnou epidemii anorexie a zachraňuje tak děvčata před zkázou), Kletba (Jakubovi tentokrát hrozí, že by se mohl stát abstinentem) a Ufoni (kde Jakub odvrací mimozemskou invazi).
Průměrná je jen povídka Labyrint hanby, ve které dostane Jakub lekci slušného chování a uřízne si ostudu – to je něco, co by se Jakubovi snad ani stávat nemělo. Možná příběhu křivdím, ale připadá mi, že příliš narušuje zvyklosti Vandrovcovského univerza.
Vynechal jsem záměrně povídku Školní vzpomínky. Je jistě vtipná v originále, ale některý humor je prostě tak specifický, že za hranicemi Polska musí nutně selhat. Na druhou stranu chápu, že vydat nekompletní sbírku povídek se editorům české verze nechtělo.
Bonusová povídka pak vůbec není Vandrovcovská, je to hádám upoutávka na chystanou knihu Upír z okrsku (Pokračování humorného románu „Upír z činžáku“). Jako upoutávka funguje, jako bonus je vítaným zpěstřením.
Andrzej Pilipiuk – mistr humorné lokální fantasy
Andrzej Pilipiuk se asi celosvětového věhlasu nedočká. Jeho tvorba je ryze východoevropská, charaktery hrdinů jsou příliš vyhraněné.
Exorcista-amatér totiž vymýtá všechno, co považuje za špatné. Je v tom převelice spravedlivý – nedělá rozdíl mezi zombií a veganem, mezi komunistou a nacistou nebo černobylským mutantem. Některé vtipné narážky pak jsou bohužel tak polské, že i my potřebujeme mít v knize dvě nebo tři vysvětlující poznámky pod čarou (které ale naštěstí nechybí).
Nedovedu si představit, že by se tomuhle smáli čtenáři v Indii, Mexiku, nebo Austrálii. To není kritika – zkušenosti totiž ukazují, že jediný multikulturní humor, který funguje univerzálně po celém světě a nikoho moc neuráží, jsou vtipy o prdění.
Tohle je humor kvalitní a při čtení jsem se občas neudržel a vyprskl smíchy, někdy k nelibosti okolí.
Conan Destilátor tedy dál nese prapor hrdého odporu proti pokroku i přes meze zákona. A pokud z řady dosud u nás vydaných Vandrovcových příhod kvalitou někam vybočuje, je to spíš směrem nahoru. Jestli jste dočetli až sem, přidávám důležitou poznámku – ke čtení není nutná znalost předchozích dílů.
Andrzej Pilipiuk – Conan Destilátor
Vydal: Legion wedrowycz
Počet stran: 400
Cena: 399,-