V roce 2015 na návštěvníky sociálních sítí zamával takový roztomilý robůtek v teplákovce a těžkých botách a prohlašoval něco ve smyslu: “Tady se rodí Nanits, bude to velký, tak buď u toho!” Tak jsem u toho byl jako fanoušek, těšil se, sledoval přípravy a čekal. Byly to inspirující časy, kdy autoři Nanits světa ukazovali publiku drafty a designérské varianty světa Nanits, kostýmy, zbraně a další vychytávky. Vypadalo to, že to bude velké.
Po roce a kousek (začátkem roku 2017) přiletěla první vlaštovka ve formě aplikace pro mobilní zařízení s pilotním Prologem k Nanits Chronicles a s příslibem dalšího pokračování. Oddělme však komiks Nanits Chronicles a jejich příběh, který nás zatáhne někam za rok 2100 a ještě dál, od příběhu vzniku aplikace a možná nové komiksové platformy.
Co je co a kdo je kdo
Udělejme si trošku pořádek v pojmech:
Nanits, kdyby bylo skloňovatelné, bychom zde rozebírali ve všech pádech. Co je tedy Nanits?
– Nanits je fiktivní nanotechnologie, která je ultimativním lékem ve fiktivní blízké budoucnosti.
– Kolem tohoto léku se točí několik exkluzivních serií komiksu Nanits Chronicles.
– Nanits Universe Inc., resp. Ltd. je skutečné eseróčko, které drží, celý tenhle svět pod křídly.
– Nanits Reader (nyní v Appstore a na Google Play jako Nanits: Best Comic Book Reader) je aplikace, v tuto chvíli pro iOS a Android, která je unikátním technologickým výdobytkem, kde si můžete komixy prohlížet.
– Nanits Composer je také aplikace, ne mobilní, sloužící autorům, kteří se chtějí přidat a oživit svůj komiks o vymoženosti, které čtečka nabízí, a zprostředkovat jej dalšímu publiku.
Když jsme si srovnali názvosloví značky Nanits, pojďme na jména těch, kteří toto nové komixové universum vydupali ze země: Michael Petrus, Robert Kaločai, a Veronika Šiřinová.
– Michaela Petruse možná znáte buďto jako autora komixů z ABC (např. Obloha zítřka a GEN7), nebo jako ilustrátora, jehož ilustrace sbírají různá ocenění, a který v současnosti mimo jiné radí kreativcům jak žít na umělecké noze a nekodrcat přitom od honoráře k honoráři. Založil kreativní agenturu profiKOMIKS a později se stal součástí Nanits Universe.
– Robert Kaločai se předtím pohyboval kolem filmu a televize. Když se mu v hlavě začal rodit námět na Chronicles, nehledal výmluvy, ale cesty, jak udělat komix nelimitovaný stránkami, který bude atraktivní, zajímavý, nebude to jenom placka, kterou čtete jako pdfko či jiný nanicovatý formát.
– Veronika Šiřinová – dáma z marketingu s obchodním duchem, rovněž se zkušeností z médií. Díky ní a její komunikační strategii se podařilo na Nanits upozornit velké hráče komixového světa. A díky ní byla a je jejich pozornost tomuhle nevšednímu a inovativnímu projektu věnována.
Jen scrolujte!
Původní záměr byl vyvinout aplikaci jako nosič pro edice Nanits Chronicles (Následně potom i Nanits Underground, Dark World, a možná i další, o nichž ještě nevíme). Na to se tým soustředil a mazlil jak Chronicles tak i aplikaci k dokonalosti a současně k jednoduchosti. Cílem bylo přinést nový zážitek, který bude pro uživatele současně nevšední a snadno ovladatelný a uživatel nebude zatěžován nějakou zbytečnou interaktivitou či ovládáním.
Vznikla tak čtečka, kde je komiks uložen v několika vrstvách, které se při posouvání pásu komiksu seshora dolů pohybují různou rychlostí, čímž lze dosáhnout zajímavých paralaxových až trojrozměrných efektů.
Celá funkcionalita spočívá v jednoduchém apelu: “Jen scrolujte!” Nic víc vážně není potřeba, o listování stránku po stránce mluví autoři jako o archaické činnosti a když Nanits okusíte, dáte jim za pravdu. Chvála bohům, jestli v Nanits světě nějací jsou, že nedošlo k nějakým pokusům o volby větvení děje nebo o to, že nějaké prvky budou ještě více paralax, když se na ně tapne a podobně. Skutečně: Jenom scrolujte. Při prohlížení metrů (ano, už jsme si řekli, že stránkování je z pravěku) komiksu, je možno podpořit příběh podkresovou hudbou a zvukovými efekty podle atmosféry děje.
Jinak je to komiks jak má být, obrázky, rámečky, bubliny… Komiks zůstává komiksem a nekoná se nějaká překotná inovace, při které by zůstával stát rozum, ale je to promyšleně užitá kombinace snoubící komiksovou platformu a mobilní dotykové technologie.
Příběhu startupu Nanits Universe
Na začátku roku 2017 byla aplikace již dostupná v App Store a první early adopteři a fanoušci komiksu mohli obdivovat, jaké možnosti tenhle komiks přivedený k životu, nabízí. V únoru startuje kampaň na Kickstarteru
Po úspěšném crowdfundingu se vývoj aplikace rozjel na plné obrátky.
Vzniká i Composer, ve kterém se k údivu i samotných autorů překvapivě rychle nakliká samotný layout s vrstvami a parametry paralaxu. Z databáze zvuků (produkce studia Noise Activity) se přidá podkres a komiks může do do aplikace.
Příběh pokračuje a ze snu o vyprávění komiksu se stává startup. S ním se rozjíždí i shánění investorů a pobídek. S ideály, které se nakonec zformují v heslo “We bring comic books to life”, odlétá tým Nanits Universe v září 2017 na TechCrunch, kde přičichává ke světu Silicon Valley. Přes program CzechInvestu Czech Accelerator se do Valley vrací o pár měsíců později na tříměsíční zkušenou v startupovém accelerátoru US Market Access.
Samozřejmě, nebyly to jediné jejich cesty, nemluvíme o návštěvách různých Comic conů a dalších setkáních, která formovala myšlenku Nanits Universa, resp. její ideovou otáčku, kdy se zaměření opečovávat dítě Nanits Chronicles změnilo v záměr stvořit novou spíše indie komiksovou platformu, která bude otevřená nezávislým autorům.
Do San Franciska autoři odlétali s touhou přivést do Nanits čtečky velká jména a velké hrdiny. Tato myšlenka se však ukázala jako lichá. Nabízet Marvelu další distribuční platformu? Přesvědčovat komiksové komerční molochy, že Nanits jsou ta revoluce, která jim chyběla? Nejjistější způsob, jak zjistit, že cesta nikam nevede je zkusit se po ní vydat. A stačilo prý pár schůzek, aby bylo jasné, že z některých dveří má smysl nohu vytáhnout a nechat je zavřít se.
Fandíme nováčkům, ale…
Záměry autorů, a řekněme si bez patosu: “vynálezců”, paralaxového komixu přinést jednoduchou aplikaci se kterou bude snadné pracovat a uživatel snadno pochopí její ovládání, se naplnily. Potud na výbornou
S vědomím toho, jak ušlechtilá věc je otevřít novou technologickou a distribuční platformu, je možné, že uživatel zaznamená narůstající míru neuspořádanosti v Nanits Readeru.
Paralaxové formě komiksu, kterou přináší Nanits svědčí čistá, ideálně barevná, kresba s výraznými konturami, čitelným letteringem a promyšleným konceptem naznačeného trojrozměrna. Potom je skutečně čtení komiksu příjemným zážitkem. Oproti tomu, čarami chlupaté černobílé črty, kde koncept třetího rozměru je pojat tak, že se jenom rozjíždějí políčka s obrázky, zanechávají unavené oči a podivný dojem.
Nanits ve svých začátcích zaváněla luxusem a precizností. Jsou to již skoro čtyři roky. Za ty čtyři roky prodělal aplikace ideový twist a samotné komiksy ságy Nanits v ní jsou výjimečnými počiny, převyšující o dvě hlavy další zveřejněná dílka.
Působí to, jakoby adaptace na nový cíl čtečky ještě neproběhla kompletně. Namísto vizionářského rozmazlování vlastního dítěte Nanits, ze kterého chcete mít obdivovaného premianta, máte najednou školku nevyzpytatelných fracků, o které musíte pečovat. Namísto kreativců se kterými sdílíte svoji vizi, je potřeba zaměstnat tým, možná ne tak kreativních, ale spolehlivých a pečlivých spolupracovníků, kteří budou komunikovat s autory, budou udržovat aktualizované informace, vychytají nedostatky v informacích a budou strážci, kteří udrží laťku značky Nanits nad úrovni průměru.
Čtečka je zdarma, několik málo komixů také. Většina je placených, ale asi nejzajímavější monetizační model, který Nanits nabízí je měsíční poplatek 99 centů (méně než 30 korun), za který uživatel dostane neomezenou knihovnu s přístupy ke všem dostupným komiksům.
Držte jeden palec!
Nanits Universe se v letech 2018 a 2019 otevírala novým autorům, přišla například: Worm World Saga (po velmi dospěláckém Nanits Chronicles, komix pro děti!) další český autor Petr Kopl, jeho Sherlockové a Ztracený svět, později monster story Kodoja, vyvražďovačka Katrina Hates Dead Shit , On the Coast of Dreams (opět od Michaela Petruse), Kotletovo Bratrstvo krve a další více či méně povedená díla…
Na začátku roku 2020 projekt opustili hlavní investoři a jestli i pověstná štěstěna, se uvidí.
Je třeba držet jeden palec autorům konceptu paralaxového komiksu. Aby se jim podařilo sehnat nějaký finanční záchranný kruh, aby platforma nebyla odsouzena k zániku.
Současně bude potřeba i tvůrců komiksů, kteří se s ní sžijí a naučí se tvořit díla přizpůsobená přímo pro platformu Nanits, aby nešlo jenom o konverzi do dalšího formátu, když už tu je. Bude fajn, když kreativní autoři opustí v hlavách placatý dvojrozměr vyprávění, na který jsme zvyklí od dob kramářských písní a nebudou se bát vstoupit do nabízených hloubek třetího rozměru a zvukové stopy.
Možná se ptáte, proč je třeba držet jeden palec, když máme dva? A autoři si přání štěstí zaslouží nyní více než kdykoli předtím.
Kontruji tedy protiotázkou: A čím míníte v Nanits Readeru scrolovat, když budete mít oba palce v pěstích? Bez čtenářů to totiž nejde vůbec!