Na Měsíci by žil jen šílenec. Buď vás zabije okolní prostředí, nebo náhoda. Nebo se zabijete sami. Detektiv Damien Zackon, kterého na nejhříšnější místo v celém vesmíru právě přidělili, ale umírání v plánu rozhodně nemá…

Coby průměrný turista navštívíte Měsíc pravděpodobně jen jednou za život. Poté, co se necháte zlákat k několikadenní návštěvě kasina na oběžné dráze Země, vás trajekt převeze do jednoho z hlavních přístavů na Měsíci. Ubytujete se, projdete hlavní zábavní parky a navštívíte místa, kde svého času přistála posádka Apolla 11.

Tady většina turistů končí. Pak jsou tu ale ti druzí: ti, kteří přijíždějí kvůli nelegálním operacím, drogám, nevázanému sexu i hazardním hrám s milionovými vklady. Ti zamíří na úplně jiné místo: na odvrácenou stranu Měsíce neboli do Očistce – a do jeho metropole Sínu.

Vítejte v Očistci. Přichází Zackon

Nováček v místním policejním sboru, detektiv Damien Zackon, si o odvrácené straně Měsíce nedělá iluze. Tedy ne že by tu byl dobrovolně. Ještě na Zemi šlápl na kuří oko pár mocným lidem. A ti nemají smysl pro humor. Aby ochránil svou ženu i dceru, vstupuje do bizarního programu na ochranu svědků: jeho rodina zůstane v bezpečí, pokud se samotný Damien Zackon schová na zřejmě nejhorším místě v celém vesmíru: v Sínu neboli Městě hříchu.

Nikde jinde neseženete účinnější fet, levnější plastickou operaci, luxusnější děvky… ani zkorumpovanější policii. Možná i proto není divu, že když v místním policejním revíru dojde k sérii krvavých vražd, svěří vyšetřování právě nováčkovi. Jak ale Zackon během vyšetřování zjišťuje, klacky mu pod nohy nehážou jen kolegové, ale i zdejší vládce, výstřední miliardář Fletcher Mosas, a jeho ambiciózní dcera… a stopy přitom Zackona zavedou až do nečekaně vysokých pater zdejší politiky.

[miptheme_quote author=“z kodexu Mosas“ style=“text-left“]Je dobré mít konkurenta. A ještě lepší je roztříštit mu lebku.[/miptheme_quote]

Popkulturní koktejl

Na začátek našeho hodnocení to nejdůležitější. Protože recenze jsou sice fajn, všichni je rádi čtem a tak vůbec, ale stejně vás všechny zajímá jen jedna věc, takže… ne, obálka ani vydavatel nekecali. Fakt tam ten Tarantino je. Teda když víte, po čem se dívat.

Román Na odvrácené straně australského autora Anthonyho O’Neilla představuje originální mix hned několika velkých popkulturních inspirací: od starých noirových detektivek přes bizarně ironické tarantinovské dialogy a komiksovou poetiku až po neodolatelně psychopatické androidy.

Zní vám to šíleně? To taky je. Svůj absurdní koktejl přitom Anthony O’Neill, mimochodem debutant na poli sci-fi, zvládl nejen namíchat, ale i zkušeně naservírovat. A kdybyste mohli, poprosili byste ho o další rundu. Přitom to nedává smysl. Román Na odvrácené straně je totiž hodně divný.

klivá hra se čtenářem

Akce je v O’Neillově románu pomálu. Zato se v něm hodně mluví. A hodně se v něm popisuje: prostředí, postavy i zdánlivě nepodstatné maličkosti.

Že to zní jako nuda? Omyl. Jsou to právěoriginální popisy plné černého humoru, které na O’Neillově knize tolik baví a které posouvají děj dopředu. (A vzpomeňte si na tuhle recenzi, až se dostanete ke scéně, ve které šílený android vyzývá členy kapely Čistý prachy k demokratickému hlasování.)

Nejsilnější stránkou románu Na odvrácené straně totiž není ani tak příběh jako spíš prokreslený svět, bizarnost jednotlivých scén a postavy, které většinou čeká jen to nejhorší. O’Neill svůj příběh lemuje desítkami uťatých končetin, roztříštěných lebek i rozsekaných tkání – ale vždy s úsměvem a v dokonale padnoucím obleku.

Autor a jeho zručné pero přitom se čtenářem hrají ošklivou hru. Na několika málo stránkách představí novou vedlejší postavu, donutí vás si ji zamilovat – aby ji na dalších stránkách nechal zemřít krvavou a bolestivou smrtí. Zkrátka: tohle chcete.

[miptheme_quote author=“z kodexu Mosas“ style=“text-left“]Když nemůžeš hlavou prorazit zeď, rozraz hlavu tomu, kdo ji před tebe postavil.[/miptheme_quote]

Klasická zápletka nepřekvapí

Kromě zábavných popisů a všudypřítomného černého humoru za zmínku rozhodně stojí i dialogy (čímž se opět vracíme k už anoncovanému Tarantinovi). Jsou chytré, ironické, a kdykoliv se necháte ukolébat ke klidu, další replika vás zaručeně zarazí do židle. Nebo vás z ní rovnou shodí. (Mimochodem, těšte se na psychopatického androida. Je boží. Fakt.)

Samotný příběh přitom nepřekvapí. Jde o sci-fi variaci na klasickou zápletku „poctivý policajt přichází do hnízda zmijí” a ano, je to přesně to, co si představujete. Vnést nový prvek do takto archetypálního příběhu samozřejmě není nic jednoduchého. A nedaří se to ani O’Neillovi. Ale víte co? Bude vám to úplně jedno.

Pokud totiž fandíte klasickým noirovým detektivkám, komiksům, zvrácenému humoru nebo nejrůznějším popkulturním bizarnostem, jako celek vás Na odvrácené straně dostane. A svou roli v tom hraje i vynikající český překlad Jana Kalandry. Ten se s románem australského autora popasoval skvěle, a to přesto, že si na mnoha místech musel vypomoct notnou dávkou vlastní kreativity (připomeňme reportéra O. P. Ravdoo nebo samotného detektiva Zackona).

[miptheme_quote author=“z kodexu Mosas“ style=“text-left“]Usmívej se. Usmívej se. Usmívej se. Zabíjej. Usmívej se.[/miptheme_quote]

Palec nahoru

Náš celkový verdikt tak je jasný. Velký příběh plný nečekaných zvratů od O’Neillova románu nečekejte. Zato se těšte na prokreslený a temně fascinující svět, dialogy plné černého humoru, přesně tak ukecané padouchy, jak máme všichni rádi, a nějaké to láskyplné pohlazení francouzským klíčem přes temeno lebky. Za nás posíláme do nakladatelství Leda velký palec nahoru.

Anthony O´Neill: Na odvrácené straně

Vydal: nakladatelství Leda, 2018

Překlad: Jan Kalandra

Počet stran: 432

Cena: 313 Kč

[review]

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit