Marvel´s Spider-Man 2
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Marvel´s Spider-Man 2 zavede hráče do epického herního příběhu společně s Peterem Parkerem a Milesem Moralesem.

Je tomu již více než pět let, co nám společnost Insomniac Games přinesla jednu z nejlepších superhrdinských her všech dob. Příběh Petera Parkera ve hře Marvel’s Spider-Man byl jednoznačnou trefou do černého a tak bylo více než jasné, že u jedné hry to neskončí. Jasným důkazem byl spin-off s Milesem Moralesem z roku 2020.

Na plnohodnotné pokračování prvního dílu jsme si však museli pěkných pár let počkat. Marvel´s Spider-Man 2 je ale už zde a my si tak můžeme naplno vychutnat nejočekávanější PS5 exkluzivitu letošního roku. A věřte, že je nač se těšit…

Příběh přímo navazuje na události, které se odehrály v prvním Spider-manovi a DLC zaměřeném na Milese Moralese. Pokud vás náhodou obě hry minuly, což rozhodně doporučuji napravit, nemusíte zoufat. Autoři si pro vás na začátku připravili příjemné shrnutí, které vás uvede do obrazu.

Marvel´s Spider-Man 2
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Pak už se ale naplno vrháme do akce a víru událostí, které si svou epičností a audiovizuálem nic nezadají ani s těmi největšími filmovými blockbustery. Tohle je zkrátka hodně velká jízda.

Ve dvou se to lépe táhne

Ostatně právě příběh je jedním z hlavních taháků hry. Ten nás zavádí na stará známá místa, abychom zde prožili příběh obou Spider-manů, tedy Petera Parkera i Milese Moralese. A oba se budou potýkat nejen se zločinem, ale i s vlastními osobními problémy, což jak znalci Spider-manova loru dobře vědí, je jeden z hlavních pilířů všech dobrých spidermanovských příběhů. A zde tomu samozřejmě nebude jinak.

Většinu z nás ale samozřejmě zajímá především ta superhrdinská stránka. A té si zde užijeme skutečně do sytosti. Do New Yorku totiž vtrhne lovec Kraven, který má v plánu osvobodit bandu superpadouchů a pak je lovit pro zábavu. Navíc jak už to tak bývá, pouze u jednoho padoucha to nezůstane. A tak se každá ruka a pavučina bude hodit.

No a pak je zde Venom. Mimozemský symbiont, který mezitím číhá ve stínech a vyčkává. Přeci jen, není žádným velkým tajemstvím, že si zde střihne vcelku důležitou roličku, která pořádně zahýbá s celým příběhem. Na jeho entré si však budete muset nějakou tu chvíli počkat.

Více už ale neprozradím, abychom vás neochudili o překvapení, které si pro nás autoři přichystali. Ostatně, jak již bylo řečeno, je to právě příběh, který je jednou z hlavních deviz Spider-mana 2. A díky Sony si ho opět užijete i s českými titulky.

Marvel´s Spider-Man 2
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Opulentnější verze svých předchůdců

Na první pohled působí Spider-man 2 takřka ve všech ohledech jako akčnější, rychlejší a celkově opulentnější verze svých předchůdců, A skutečně tomu tak je. Zároveň je ale potřeba říct, že  staví především na stále stejných základech.

Neočekávejte tak nepřeberné množství nových herních mechanik, ale spíše řadu menších vylepšení, které dohromady tvoří dechberoucí celek a posouvají celkový zážitek ze hry oproti svým předchůdcům o úroveň dál.

Ostatně máme zde hned dva hlavní hrdiny a to znamená dvojitá porce všeho. Více skillů, speciálních schopností, upgradů, oblečků a dalších možných i nemožných věcí, které vás napadnou.

A to platí i pro samotné město, které je nyní větší a živější, než kdy dřív. Oproti původním hrám je navíc nyní prakticky dvakrát větší. A tak se kromě Manhattanu podíváme i do Queensu, Brooklynu a na Coney Island. Takže míst k prozkoumávání a pro boj se zločinem zde máme více než dost.

S ohledem na velikost mapy tak bylo vcelku pochopitelné, že autoři zapracují na nových možnostech pohybu po městě a cestování. K už tak bohaté paletě z prvního dílu přibývá do vašeho arzenálu i efektní možnost plachtění za pomoci speciálního oblečku, potažmo vylepšená možnost fast travelu, který vás tentokrát přenese prakticky na jakékoliv místo ve městě.

Marvel´s Spider-Man 2
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Ovšem ruku na srdce, fast travel budete pravděpodobně využívat jen minimálně, protože kdo by netoužil se prohánět nad střechami New Yorku s větrem ve vlasech. A kombinace pavučin a plachtění je přesně tou návykovou záležitostí, kterou si budete užívat plnými doušky…

Tím však zdaleka nekončíme. Autoři skutečně zapracovali snad na každém detailu hry. Navíc zde máme hned dva hlavní hrdiny a to znamená dvojitá porce všeho. Více skillů, speciálních schopností, upgradů, oblečků a dalších možných i nemožných věcí, které vás napadnou. Novinek je tak zde více než dost a mají šanci uspokojit i ty nejnáročnější hráče.

Technický stav

Nakonec zde máme technický stav. Ten je na velice dobré úrovni. Přesto se ale vývojáři nevyhnuli nějakým těm bugům a technickým problémům, které ve hře můžete potkat. Naštěstí se nejedná o nic co by zásadním způsobem kazilo celkový dojem ze hry. Na drtivou většinu z nich vám navíc bude stačit restartovat hru. O zbytek se bezpochyby postarají budoucí opravy.

V rámci jednotlivých režimů nabízí Spider-Man 2 standard se kterým se na PS5 u exkluzivních titulů v poslední době setkáváme. To jest režim kvality a výkonu. Zatímco první slibuje 30 fps, vyšší rozlišení, víc detailů, všechny funkce ray tracingu, lepší vlasy i maximální hustotu chodců a dopravy.

Ten druhý láká na 60 fps výměnou za nižší rozlišení, omezený ray tracing, jednodušší vlasy a menší hustotu chodců a dopravy. Navíc je k dispozici na podporovaných zařízeních režim VRR a 120Hz režim.

Marvel´s Spider-Man 2
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

To jaký režim zvolíte je samozřejmě čistě na vás, ale za mě mohu říct, že rozdíl v grafice je opravdu znát. A tak pokud hrajete z pohodlí gauče na velké televizi rozhodně bych se 30fps neobával a zkusil jít do něj.

Závěrem

Už asi tušíte, jak si Spider-man 2 u nás vedl. Peter s Milesem nám servírují skutečně pompézní menu, které však i přes líbivé pozlátko na povrchu, které vás dokáže posadit doslova na zadek, nepřináší zase tolik zásadních inovací, kolik by mohl. Revoluce se tak tentokrát nekoná, ale vlastně to není ani potřeba.

Autoři vsází především na jistotu a na to, co tak dobře fungovalo v předchozích dílech. K tomu přidávají příjemné bonusy navíc a dohromady vytvořili dílo, které je takřka ve všech ohledech vypilováno k dokonalosti a my tak dostáváme do rukou vůbec tu nejlepší hru se Spider-manem, která tu kdy byla.

S klidným srdcem tak můžeme říct, že zde máme další hru, která bude bezpochyby aspirovat na GOTY. A pokud ho náhodou nezíská, jelikož konkurence v podobě Baldur´s Gate 3 je skutečně tvrdá, stále se s přehledem jedná o nejlepší letošní konzolovou exkluzivitu. Takže vzhůru do víru velkoměsta. Tvůj přátelský soused Spider-Man čeká..

Marvel´s Spider-Man 2

Vývojář: Insomniac Games

Vydavatel: Sony Interactive Entertainment

Platforma: PlayStation 5

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
90 %
Petr Čapek
Otec, blogger, recenzent, ale především nadšenec do moderních technologií a nejrůznějších geekovin.
marvels-spider-man-2-vas-akcnejsi-rychlejsi-a-opulentnejsi-pratelsky-soused+ Více hratelných postav + Skvělá hudba a dabing + Filmový příběh + Spousta doplňkových aktivit + Větší a živější město + Česká lokalizace - Méně inovací než by mohlo být - Pár až moc natahovaných boss fightů - Místy technické chybky a bugy