Země se vzpamatovává ze šoku odhalení informace, že za 400 let dojde k mimozemské invazi. Nejtajnější obranné plány planety jsou prozrazeny. OSN vybírá tři jedince, kteří jsou budoucností naší mateřské planety a invazi mohou zabránit. A z jednoho z nich mají mimozemšťané opravdový strach.

Vzpomínáte, jak skončil první díl trilogie Liou Cch’-sina? Jakpak by ne, jinak byste tuto (audio) knihu do ruky nevzali. Potom také jistě tušíte, že lidstvo nečekají úplně dobré časy.

Autor nám ukazuje svět, jaký by mohl být, kdyby se zastavil další vývoj technologií. Ocitáme se v mírné budoucnosti, kde je nutné seznámit se s novými postavami, novými figurkami na šachovnici této již dříve rozehrané partie. A pokud vám v Problému tří těles dělala problém všechna ta čínská jména, nemějte obavu. Bude hůř.

Ještě více (hlavních) postav

Lidstvo již o Trisolaris ví, kapitoly z prostředí počítačové hry proto nejsou tak četné ani významné pro další děj, jako tomu bylo v prvním díle (pokud jste si právě ty oblíbili, je mi líto). Pozemská civilizace chce proti invazi bojovat, a tak vyvolila čtyři meditátory, aby vymysleli brilantní plán na záchranu lidstva. Jedním z nich je i druhořadý vědec Luo Ťi, který naprosto netuší, z jakého důvodu byl vybrán právě on.

Sledujeme tedy nápady, plány a filozofická hloubání a dloubání nejen této čtveřice, ale i několika dalších postav, včetně Luova kamaráda – policisty a dalšího Číňana, jehož hlavním úkolem je dostát vysokým nárokům svého otce, slavného generála.

Samozřejmě nechybí ani množství intrik. Ty jsou mnohdy hlavní hnací silou, jelikož ne každý plán se hodí všem zúčastněným a jelikož existuje jen málo způsobů, jakými mohou Trisolarané dění na Zemi přímo ovlivňovat.

Ze světa počítačové hry tak do toho reálného vstupují průvodci, kteří mají být mimozemskou odpovědí na činnost pozemských meditátorů. Jednou z mála věcí, které Trisolarané nedokáží, je čtení lidských myšlenek, a proto jsou tito pozemští stoupenci nezbytní.

Děj se, stejně jako v prvním díle, zpočátku odvíjí hodně pomalu. Dozvídáme se detaily ze života postav, a to i takové, které jsou nám zdánlivě k ničemu. Že měly svůj význam, však ukazují pozdější kapitoly a svědčí o velké promyšlenosti celku – opravdu velkého celku, jelikož kniha má 600 stran, audiokniha 22 hodin.

Pokud se přes pomalejší úvod dokážete prokousat, budete odměněni výletem do budoucnosti. Události, které nastartovaly v první polovině knihy, mají svůj dopad na světovou situaci o 200 let později. Kam se za tu dobu lidstvo posunulo, když jej brzdily sofony? Ách, teprve teď nastává to pravé sci-fi, a nutno říct, že se Liou Cch’-sin se zbylou populací zrovna nemazlí. Vlastně… zbydou mu ještě nějaké postavy do třetího dílu?

Audiokniha

Hlasem Problému tří těles se stal Zbyšek Horák, a i když se do Temného lesa minulí protagonisté neprobojovali, jeho hlas vám v uších bude rezonovat dál. Audiotéka, která na vydání spolupracovala s vydavatelstvím Bookmedia, opět vsadila na osvědčené jméno.

Výkon Zbyška Horáka, kterého jsem mimochodem za Problém tří těles začala tajně zbožňovat, by však v Temném lese mohl být lepší, kdyby jej kočíroval rozhodný režisér s jasnou vizí. Tím však Jakub Tabery, který je známý spíše tím, že hercům nechává volnou ruku, rozhodně není.

Zbyšek Horák je perfektní jako dabér Jeremyho Clarksona a populárně naučných pořadů. Tento dlouhý a náročný kus, jakým Temný les je, ale vyžaduje něco trochu jiného než rozjásané krátké proslovy britského krále nekorektního humoru.

Věty, které měly být přečteny jako jeden táhlý oblouk, mají často několik dílčích vrcholů, což do značné míry narušuje plynulost posluchačského zážitku. A toto nepříjemné kolísání mohl režisér ovlivnit. A měl to udělat.

Další věcí, kterou mohl (a měl) udělat, je – vzhledem k množství postav a dějových linií – použití znělek. Zvuk handpanu, který známe z Problému tří těles, se v Temném lese objevuje v první půli. Druhou, více sci-fi část uvozuje znělka odlišná. Dělících zvuků je v knize ale zatraceně málo, a tak se snadno může stát, že se děj přesune jinam, a vy si toho všimnete, až když vám vyprávění přestane dávat smysl. Čtyřicetiminutové tracky jsou podle mého názoru také zbytečně dlouhé.

Dalším způsobem, jak pomoci posluchači, by byla cesta, kterou se vydalo konkurenční vydavatelství v případě Mycelia – zde každou z hlavních linek čte jiný herec. Zbyšek Horák by mohl zůstat Luo Ťim, jehož části jsou v knize nejvýraznější, o zbytek by se postarali herečtí kolegové. Osobně bych se za takovou verzi přimlouvala.

Po zvukové stránce lze Temný les označit za čistější než jeho první díl. Tempo vyprávění koresponduje s tempem děje, avšak právě kvůli své celkové délce mohou být některé spíše kontemplativní pasáže dosti nezáživné a je možné jejich poslech v přehrávači zrychlit.

Závěrem

Stejně jako Problém tří těles, ani Temný les není oddechovou knihou pro běžného čtenáře. Po tomto díle sáhnete, pokud se nebojíte filozoficky laděných děl větších rozsahů. A pokud jste přežili první díl, do druhého se budete chtít pustit zcela dobrovolně. Po pomalejším rozjezdu následuje kosmický průlet turbo rychlostí, po kterém se pravděpodobně budete chtít vrhnout do víru Vzpomínky na Zemi.

Audiokniha je dobrou alternativou na cesty, nebo pokud vás tloušťka knihy apriori odrazuje. Smiřte se ale s tím, že některé části budete z důvodu zdlouhavosti projíždět zrychleným přehráváním, hledat, kde jste skončili, a stejně budete mít občas problém s orientací mezi jednotlivými dějovými liniemi.

Liou Cch‘-sin: Temný les

Vydavatel: Audiotéka, Bookmedia

Interpret: Zbyšek Horák

Délka: 22 hodin 3 minuty

Cena: 299,-