Carlton Mellick III: Magořina cover
Zdroj: Nakladatelství Carcosa

Parta teenagerů vyráží na odlehlou chatu. Stokrát omletý příběh, který si pod rukama Carltona Mellicka říká o pořádný nářez. A když se duchovní otec bizarního hororu rozhodne napsat dílo po vzoru klasického slasheru, tak krev poteče proudem za pěkně úchylných podmínek.

Vezměte tři roztleskávačky, tři nadržené fotbalisty, přidejte odlehlou chatu v lesích, spoustu alkoholu, sexu a nezapomeňte na vraždícího magora. Místo vagónu chilli přisypte zvrhlou představivost Mellicka. Vznikne krvavá šílenost, která vás velmi snadno znechutí. V žánru bizarního hororu se to dá ovšem považovat za pochvalu.

Ale humor stranou, varování na zadní straně přebalu, že kniha je pro čtenáře 18+ se silnou psychikou, je myšleno skutečně vážně a nevyplatí se jej zlehčovat.

Přitom se příběh z větší části zdá poměrně nezávadný. Líným tempem plyne kupředu, až si přejete, aby se konečně něco stalo. Nečekaně vtipná situace cestou na odlehlou chatu ujistí čtenáře, že tohle nebude zas tak klasická vyvražďovačka.

Pár strašidelných historek se snaží navodit atmosféru, ale nevyděsí tolik, jako pozvolné odhalování literárního pozadí postav. Každý z šestice hrdinů, i když se tváří sebevíc oukej, má nějakou svou třináctou komnatu.

Milostný trojúhelník mezi Desdemonou zvanou Des, jejím přítelem Rickem a Kevinem je ještě nejmíň zajímavý. O poznání šokující jsou Jasper a Crystal s jejich sexuálním životem. Pozornost přitahuje také Stephanie, která od začátku vystupuje jako plachá dívka. Může za to však psychické trauma, které si z rodinného prostřední přiváží. Její rozhodnutí nakonec rozpohybuje děj a konečně dojde na potoky krve. Studenti začnou zjišťovat, že les kolem nich není tak docela pustý a liduprázdný, jak by se mohlo zdát.

Carlton Mellick III: Magořina obálka
Zdroj: Nakladatelství Carcosa

Dál ovšem vyplouvají na povrch další šokující informace o všech protagonistech. Některá odhalení dokonce přijdou až v úplném závěru, takže v zásadě nemají vliv na děj. Zatímco tahání kostlivců ze skříně zprvu působí (vzhledem k žánru) přirozeně, v jisté chvíli je z příběhu cítit laciná snaha ještě více šokovat.

Nelogické dělení

Krátká novela sestává z pouhých šesti kapitol a epilogu. Pod každou kapitolou je jméno jednoho z šestice hlavních hrdinů. Dá se tedy předpokládat, že události nám bude vyprávět právě on, ale není tomu tak (výjimku tvoří epilog). Po pár odstavcích následuje optické rozdělení v podobě pařezu se zabodnutou mačetou a příběh sledujeme očima někoho dalšího.

Ve vyprávění v er formě se dalo snadno zorientovat, dokud se ve třech čtvrtinách příběhu nezačali střídat vypravěči po pár odstavcích a čtenář snadno ztratil nit.

To nejlepší teprve přijde

Dobrou polovinu knihy to vypadá, že Mellick své čtenáře šetří. Studenti se opíjí, souloží, předhání se v tom, kdo udělá větší dojem a nikdo nevypadá, že se chystá umřít. Až ve chvíli, kdy se Stephanie rozhodne, se objeví záhadné šedé stvoření.

Studenti jsou tou dobou již rozdělení na dvě skupinky a každý milovník hororu ví, že podobné jednání téměř nikdy nepředstavuje nic dobrého. Podivné stvoření má tedy půlku práce hotovou a nemuselo hnout ani prstem. Optimista může doufat, že partička, která se z chaty vzdálila, má ještě šanci vyváznout.

Od této chvíle příběh nabývá na spádu a rychleji plyne. Z části i proto, že se studentům začnou dít skutečně absurdní věci, které navíc vygradují do rozměrů, kam se odváží zajít jen málokterý horor.

Desdemona se posadí. Smyčky střev si u těla přidržuje, jako by svírala polštář.

„Přežiju to, že jo?“ zeptá se Ricka. „I když mi tohle všechno vypadlo z břicha, doktoři mi to tam zase vrátí, že? Někdy lidem vyříznou kilometry střev a oni to přežijou, že? Možná už pak nezvládnou jíst to, co mívali ve zvyku, ale přežijou…, je to tak Ricku?“

Vyhřezlá střeva, díra v hlavě, děsivá zranění a sexuální scény nejsou hlavním obracečem žaludku, to představuje jen takovou vlažnou polívčičku. Spíš se nabízí otázka, kdo je v příběhu to skutečné monstrum?

Za každé plus jedno minus

Vygradování příběhu dávalo smysl a mělo návaznost na první část knihy. Dá se tedy hovořit o propracovanosti, ačkoliv děj může působit prvoplánově.

Postavy jsou barvité a jejich motivaci rozumíme, ale někdy promlouvají trochu mimo mísu, ať už k sobě nebo k přátelům, a to jen proto, aby ještě více šokovaly. Zároveň bylo možné si povšimnout, že všechny spojuje jedna věc – ignorace. Každý z nich mohl mít osud daleko veselejší, bez trýznivých zkušeností a následků, kdyby je někdo vnímal.

Není to poprvé, co Mellick mezi řádky upozorňuje na určitou problematiku. Pokud jde skutečně o cíl, stoupla u mě kniha o level výše.

Některé popisy vyvolávají obraz hrůzy přímo před očima, jiné pasáže by snesly trochu více osvětlit.

V knize se bohužel nachází i spousta chyb z nepozornosti. Často mi takové překlepy splývají s textem, ale tady byly poměrně rušivé.

Obálka je velmi podařená a sděluje vše, co potřebujete o knize vědět. Z části odhalená část ženského těla vulgárně nazývaná po domestikovaném přežvýkavci, krev a vražedný pohled vyšinuté slečinky. Do koho se chystá zatnou mačetu? Vsadím se, že to neuhodnete.

Pokud se budu s hodnocením pohybovat v mantinelech definice bizarního hororu, je Magořina opravdu skvělá magořina. Stále stupňování k žánru zjevně patří, i když jinde bych některé momenty považovala za chybu.

Přesto musím podotknout, že v předchozích knihách autor ukázal, že umí šokovat daleko přirozeněji a nečiší z toho: „Co bych tak ještě mohl vymyslet…“.

Samozřejmě to neplatí o všem, co se v knize dočtete. Jedna ze závěrečných scén (dává v rámci příběhu smysl a nepůsobí z literárního hlediska přetaženě), by se klidně mohla postavit do řady vedle děl Markýze de Sade.

Nutno ovšem pochválit několik vtipných scén, které odlehčily dění. Samozřejmě to nejsou vtípky, patřící na rodinnou oslavu, ale tady byly na správném místě.

Poslední slova

Magořina je kontroverzní dílo plné krve a násilí, přesto dějově dobře vystavěné. Vše je popsané velmi syrově a není nouze o fakta, o kterých jste dosud třeba ani netušili. Rozhodně si výrazně rozšíříte znalosti v různých oblastech, kterými pak budete moci děsit kamarády na podobných výletech na chatu. Přeji šťastný návrat.

Po knize sáhněte, pokud hledáte pořádný šok a chcete na chvíli vypnout od reality. Odvážně do toho!

Carlton Mellick III: Magořina

Vydal: Nakladatelství Carcosa, 2020

Obálka: Ed Mironiuk

Překlad: Milan Žáček

Počet stran + vazba: 174, brožovaná

Cena:  279 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
75 %
Zpracování, cena
50 %
Styl a překlad
70 %
Cíl knihy, splnění
90 %
Andrea Čekanová
Spisovatelka, která vystudovala knihovnictví, aby nakonec pracovala v oblastí síťových technologií. Matka tří kousků, které učí lásce ke knihám. Fanynka Stephena Kinga, Ira Levina, Jonase Jonassona. Svět fantastiky pro ni dlouho nepřekročil práh Bradavic, Středozemě, těžařské lodi Červený trpaslík, Tardis, Rivie či Zimohradu. Nyní, samozřejmě s ručníkem přes rameno, vyráží do nekonečna a ještě dál.
magorina-beckovy-hororovy-masakr-teenageru-ktery-sokuje-nevidanou-brutalitou-je-cteni-pouze-pro-otrle+ humorné situace odlehčující děj + náznak přesahu + bohatě vykreslené postavy - překlepy - přehnané chování postav - uměle působící stupňování bizarností