Tereza Janišová – Lvářka cover
Autor: Dwight Steffenson

Spřízněné duše existují. Jenom je občas vedle prostoru dělí i čas. V případě Vavřínky a Josefa to osud netrefil zhruba o čtyři sta let – ona žije v Praze Rudolfa II., on v naší současnosti. Přesto se jednoho večera na začátku léta potkávají na Petříně. Čáry a kouzla, nebo magie dávných věků?

Na konci loňského roku se na pultech knihkupectví objevila nová kniha Terezy Janišové, autorky fantasy série Erilian. Křest Lvářky proběhl v lednu letošního roku a patronkou se stala herečka Barbora Hrzánová, která později knihu načetla.

A tak se na konci srpna ke knize, kterou ilustrovala Barbora Kyšková, přidala také audiokniha. Pro autorku to není první podobný počin – úvodní díl trilogie Erilian vyšel v audioknižní podobě v roce 2016, nyní probíhá natáčení celé série včetně nového provedení prvního dílu.

Ze 16. století do současnosti

Tereza Janišová – Lvářka obálka 1
Autor: Barbora Kyšková

Lvářka vypráví příběh dívky ze 16. století, Vavřínky Pilíkové, která je kvůli tomu, že rozumí bylinkám a umí vyléčit leckterý neduh, odsouzena za čarodějnictví.

V Praze 21. století Josef právě končí vysokoškolská studia a odjíždí do zahraničí.

Poslední bláznivou noc v rodném městě si chtěl užít, a tak tomu, co se stalo, ani za mák nevěří. Tu podivnou zrzavou dívku, která na něj právě vypadla z ohně, považuje za přelud.

Vavřínka, těsně pod hranicí zletilosti, která je obvyklá v našich krajích a době, se musí vypořádat se životem v moderním městě a mnohými nástrahami, úřady nevyjímaje. Naštěstí si najde silného spojence, starého lékárníka, který se o ni nejen postará, ale také ji naučí přežít v moderní džungli velkoměsta.

Nemohlo by se jednat o příběh o lásce napříč staletími, kdyby se Josef s Vavřínkou znovu nepotkali a kdyby je nečekala další cesta do minulosti, respektive Vavřínčiny současnosti – do Prahy 16. století, kde vládne Rudolf II., po ulicích se prohání magistr Kelly ve svém černém kočáru a Rabi Löw právě spřádá plány na stavbu Maiselovy synagogy.

Stejně jako Erilian nelze Lvářku jednoznačně zařadit do obvyklých literárních škatulek, audioknižní zpracování jakékoli pokusy také poněkud sabotuje. I když je prostředí a styl vyprávění dosti pohádkový, kniha rozhodně není pro děti.

Protagonisté řeší problémy mladých dospělých lidí, jako jsou vztahy, první práce, sexuální orientace, drogy a alkohol; autorka si troufla do textu umístit také ne úplně slušné narážky a sprostá slova.

S velkým důvtipem Tereza Janišová zakomponovala historické reálie včetně zapomenutých povolání, mezi nimiž dominuje právě lvářka – pečovatelka o královské šelmy.

Tereza Janišová – Lvářka obálka 2
Autor: Barbora Kyšková

Ludmila Nebeská a její dcera Otýlie, se kterými se Vavřínka seznámí ve Lvím dvoře, jsou historicky doložené osoby, které se skutečně staraly o Rudolfův zvěřinec.

V historických pramenech najdeme zmínku dokonce i o Laurencianě Pylmannové – a hle, vidíte podobnost se jménem Vavřínka Pilíková?

S podobnou péčí byly do knihy zakomponovány i další známé osobnosti, jako například výše zmínění Rabi Löw a Edward Kelly.

Zejména u druhého jmenovaného se však autorka uchýlila k vyšší míře fikce, která převážila nad historickou přesností ve prospěch příběhu.

V případě Josefovy dějové linky je možná trochu nečekaně kladen velký důraz na židovské tradice, podíváme se s ním na svatbu i do starého židovského ghetta. To vše se v příběhu vyskytuje nenásilně a uvěřitelně.

Lvářka je postavena více na světě a samotných postavách. Dějová linka je sice promyšlená, a to občas do neuvěřitelných detailů, avšak zejména v závěru některé z postav poněkud nepochopitelně změní své dosavadní chování – snad v zájmu zvýšení dramatičnosti.

Příběh tak kolísá mezi pohádkovým zjednodušením a nadbytečnou detailností. Kupříkladu nikdo neřeší rozdíly v mluvě 16. a 21. století – ani jedna scéna o tom, že by si postavy nerozuměly; naproti tomu starý lékárník pro Vavřínku vyběhává doklady a spekuluje, že se určitě narodila v nějaké sektě, proto o ní nejsou ve 21. století záznamy.

Žoviální Hrzánová

Máme tedy fantasy historickou romanci cílenou na starší mládež a mladé dospělé čtenáře, zkrátka knihu, kterou bych úplně mladým čtenářům do rukou nedávala. Audioknihu načetla Barbora Hrzánová, známá herečka a zkušená audioknižní vypravěčka.

V jejím portfoliu najdeme například Hrdý Budžes, ale vedle nahrávek pro dospělé posluchače především audioknihy pro děti. 

Pokud jste se někdy zamýšleli nad tím, jestli a jak moc může výkon vypravěče ovlivnit vaše vnímání příběhu, je Lvářka v podání Hrzánové velmi dobrou ukázkou toho, že může a velmi.

Audiokniha je totiž načtena způsobem, který od počátku naznačuje, že se jedná o dětskou knihu. Excitovaný projev nebývá u „dospělých“ audioknih úplně typický, největší míry ovlivnění vypravěčem se dočkaly přímé řeči. Hrzánová totiž některým postavám, zejména Vavřínce, ale i Rudolfovi II. nebo Josefově mamince přiřkla projev nadmíru žoviální, který často nekoresponduje s charakterem postavy.

Vavřínka tak působí víc bodrým dojmem, než by její situaci a naznačeným charakterovým vlastnostem odpovídalo. Na vypravěčce je znát, že si četbu užívá, ale v mnoha místech to audioknize samotné neprospívá.

Tempo přednesu je spíš pomalejší, po technické stránce se však jedná o vydařenou audioknihu.

Kapitoly jsou vhodně rozdělené na kratší úseky, které uvozují stylové melodie: pokud se děj zrovna pohybuje po židovském Starém Městě, zazní úryvky klezmeru, v rudolfinské Praze jsou to odlišné dobové melodie, jako celek tak znělky působí vyváženě a vhodně dokreslují děj. Na úplném závěru zazní celá jidiš píseň.

Lvářka je svým způsobem pozoruhodná audiokniha. Do detailně promyšleného světa zasadila autorka dvojici mladých lidí a nechala je tápat. V pohádkové atmosféře řeší tvrdou realitu obou časových rovin, ústy vypravěčky, která z nich svým projevem dělá poťouchlé snílky.

Právě kvůli historickým narážkám a poněkud netypickému pojetí věřím, že si knihu užijí spíš starší čtenáři a posluchači, přesněji posluchačky, které mají Báru Hrzánovou v oblibě bez ohledu na roli. Pokud ji pustíte dětem, nedivte se, až budete muset vysvětlovat, co s člověkem dělá kouření trávy a co znamená slovo „přefiknout“.

Tereza Janišová – Lvářka

Vydal: Nakladatelství Supraphon, 2020

Čte: Barbora Hrzánová

Formát: CD, MP3

Cena: 279 Kč (CD), 189 Kč (digitální download) 

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
70 %
Zpracování a cena
70 %
Styl a překlad
70 %
Cíl knihy a splnění
70 %
Alena Tománková
Hledejte mě v knihovně. Starám se o přijíždějící zahraniční spisovatele a pomáhám se žánrovým conem. Píšu blog o knihách, bookstagram pro mě není sprosté slovo a audioknih poslouchám stejně jako přečtu knih. Univerzální témata k hovoru: Pokémoni, divné knihy, audioknihy, nesmrtelnost brouka.
lvarka-pohadkovy-pribeh-plny-prazskych-legend-a-historickych-postav-ktery-plyne-napric-casem-v-praze-rudolfa-ii-i-v-te-soucasne+ Detailně vybudovaný svět + Využití historicky doložených osobností + Audiokniha po zvukové stránce velmi kvalitně zpracovaná - Na konci příběhu se postavy začínají chovat jinak, aby závěr mohl být víc napínavý - Kolísání mezi pohádkovostí a přílišnou přesností - Barbora Hrzánová svým projevem ovlivňuje posluchačovo vnímání postav