Proč se lidé (dobře, někteří lidé) rádi bojí? Těžko říct. S jednoznačnou odpovědí vědci zatím nepřišli a kolika se zeptáte psychologů, tolika různých teorií se doberete. Ono je to ale nakonec jedno, jestli to je potřeba temných zákoutí duše anebo druh adrenalinové zábavy. Faktem zůstává, že nezanedbatelná část lidstva se v strašidelných příbězích vyžívá už od dávných dob. Fascinují ji příběhy plné duchů, přízraků a nadpřirozených jevů, upírů a vlkodlaků, dobrovolně se bojí monster ze záhrobí i z jiných dimenzí, zavděk vezme i nějakým tím pouze lidským zloduchem…

Pokud se i vy počítáte do této skupiny, zpozorněte.

Dost možná vám totiž unikl projekt 9 kroků k Temnotě.

Hororový projekt

Počin vydavatelství Audioberg z přelomu let 2016 a 2017 tvoří 10 audioknih dohromady obsahujících 22 hororových povídek anglosaských autorů, především z období viktoriánské Anglie.

Páteř souboru tvoří povídky H. P. Lovecrafta (autorův medailonek si můžete přečíst zde), najdete zde díla klasiků jako jsou E. A. Poe, Bram Stoker, ale i méně známých autorů, a dokonce i autorek. Ve své době byli průkopníci žánru, nedosáhli však takového věhlasu jako jejich výše zmínění kolegové.

Projekt je výjimečný i tím, že při jeho realizaci dostali prostor studenti především uměleckých škol. Režijní dohled měl na starost student filmové režie na pražské FAMU Luboš Kučera.

Autorem hudby je student filmové vědy a hudebník Pavel Mrkvička. Za úžasným výtvarným provedením projektu stojí grafik, ilustrátor a toho času taky student paleontologie Karel Cettl. Hlavním interpretem celé série se stal čerstvý absolvent činoherního herectví na pražské DAMU Petr Šmíd.

Tématické celky a povídky

Jak už výše napsáno, soubor je rozdělen do 10 tematických celků, 9 kroků k Temnotě vedoucích a Temnotě samotné. Názvy vystihují hlavní motiv povídek:

#1 O smrti a jiných hrůzách, #2 Iluze, #3 Zvuky ve tmě, #4 Vrazi, #5 Roviny bytí, #6 Touha, #7 Přízrak, #8 Dotek , Smrti, #9 O lásce a jiných citech, #10 TEMNOTA.

Podívejme se na obsah. První dvě audioknihy – „O smrti a jiných hrůzách“ a „Iluze“ – vás bohužel pravděpodobně k nákupu zbylých osmi zrovna nepovzbudí. Až snad na povídku Chladný vzduch neurazí, ale ani nenadchnou. Petr Šmíd se teprve rozehřívá a především v konfrontaci s Jiřím Dvořákem ve vedlejších rolích působí trochu ztuhle. U povídky Azathoth pak jen překvapeně zvednete obočí, protože Arnošt Goldflam byl, při vší úctě k mistrovi, do role velmi špatná volba.

Byla by ale škoda nechat se odradit, protože už třetí audiokniha „Zvuky ve tmě“ je kvalitativně někde jinde. „Hudba Ericha Zanna“ je po právu považována za jednu z nejlepších Lovecraftových povídek. „Soudcův dům“ od Brama Stokera, známého především jako autora legendárního Drákuly, je pak učebnicovou ukázkou budování hutné atmosféry strachu, při které se budete bát opustit křeslo. Přednes Petra Šmída je v třetím kroku již mnohem jistější a příjemnější.

Jestliže je třetí audiokniha poctou klasikům žánru, čtvrtý díl „Vrazi“ představuje méně známé, avšak zajímavé autory. Frederick George Loring v povídce „Sářina hrobka“ předvádí zdařilou variaci na klasické upírské téma. Po ní následuje jedno z největších příjemných překvapení celého souboru.

Jedná se o povídku americké autorky Mary Eleanor Wilkins Freeman. „Luella Millerová“ je příběh, ze kterého příjemně mrazí, je vtipný a má víc vrstev, než stihnete při prvním poslechu rozpoznat. Přednesu mladé herečky Marty Dancingerové lze v dalších povídkách projektu vytknout mnoho, tady ale snad i tak trochu kouzlem nechtěného funguje dokonale.

Druhá polovina audioknih tohoto hororového souboru pak drží už vcelku vyrovnanou úroveň. Z pátého dílu „Roviny bytí“, který je celý věnovaný Lovecraftovi, je určitě nejpůsobivější „Proměna Juana Romera“. Šestá „Touha“ obsahuje sice pouze jedinou povídku, Lovecraftova „Vyvržence“, ta je ale dostatečně působivá, aby mohla stát samostatně. Sedmý díl „Přízrak“ je asi z druhé poloviny nejslabší. Obsahuje dvě povídky, které spojuje téma duchů a prokletých předmětů. Obě jsou obsahově průměrné a asi nebudete mít potřebu se k nim ještě někdy vracet.

To se rozhodně ale nedá říct o osmém „Doteku Smrti“. Roberta E. Howarda známe všichni především jako tvůrce barbara Conana. Tady se ale ve dvou povídkách můžete přesvědčit, že mu nebyl cizí ani hororový žánr. „Příšera z mohyly“, překvapivě dobře fungující spojení hororu a westernu, má i jeden z nejlepších hudebních doprovodů série.

V devátém dílu „O lásce a jiných citech“ zaujme další ženská autorka, Mary Elizabeth Penn. Její „Nájemnice chaty pod cedry“ balancuje umně na pomezí červené knihovny a hororové duchařiny.  Poslední díl „Temnota“ by měl být vyvrcholením celé série. Na co vás ale „Draculův host“ od Brama Stokera navnadí, tomu už „Komnata ve věži“ nedostojí.

Obsah roven zpracování?

Jak je nevyrovnaný obsah, tak i zpracování. Přednes studentů je bohužel často nepřirozený a toporný. Vynikne to obzvláště v dialozích s mistry oboru, jako je třeba již zmíněný Jiří Dvořák nebo Pavel Nový a Arnošt Goldflam. Petr Šmíd určitě neměl jednoduchou pozici a rozhodně se zlepšoval. Marta Dancingerová pak ve většině rolí bohužel jen nepokrytě přehrává.

Čemu není co vytknout, je hudební doprovod a grafické zpracování. Ilustrace Karla Cettla jsou opravdu výjimečné. Díky nim člověku přijde líto, že si audioknihy nemůže koupit jako CD, ale pouze stáhnout. Když jste navíc uvěřili ujišťování vydavatele, že spolu s audioknihami budou ke stažení k vytištění i grafiky a obaly na CD, ty jsou ale dostupné jen do třetího dílu, to už i naštve.

Finální rozhřešení

Jaký z toho tedy vyplývá celkový verdikt? Na jedničku s hvězdičkou to není, ale… Nápad skvělý. Škoda, že úroveň zpracování je nevyrovnaná a chybí smysl pro detail.

Projekt přesto stojí za pozornost, ať už fanouškem hororu jste nebo se s ním chcete teprve seznámit. I když k tomu cena jednotlivých dílů souboru může svádět, nenakupujte bez rozmyslu hned vše. Poslechněte si ukázky, vyberte si povídky svých oblíbenců nebo naopak objevte nové, když vás zaujmou. Šance, že pak strávíte poslechem příjemně mrazivý večer, je vysoká.

9 kroků k Temnotě

Vydal: Vydavatelství Audioberg 2016/2017

Obsah: 10 audioknih #1 O smrti a jiných hrůzách, #2 Iluze, #3 Zvuky ve tmě, #4 Vrazi, #5 Roviny bytí, #6 Touha, #7 Přízrak, #8 Dotek , Smrti, #9 O lásce a jiných citech, #10 TEMNOTA.

Délka: Dle každé audioknihy

Cena: 99 Kč

Audioknihy poskytla Audioteka.cz