Císař je mrtev, ať žije… císař? Vážně? Oficiální dědic je již několik let „uklizen“ mezi záhadnými mnichy kdesi na druhém konci světa, jeho sourozenec na odlehlých ostrovech podstupuje brutální výcvik elitních zabijáků a sestra Adare neví, komu může v paláci věřit. Protože jedno je jisté – jejich otce zabil někdo blízký, někdo mocný… někdo, pro koho je rozvrácení říše jen prvním krokem na mnohem temnější cestě.
Učebnicový příklad chycení čtenáře
A víte, co je skvělé? Že některé repliky z rozhovoru, u kterých si při prvním čtení říkáte, kdovíjak nesklouzávají k patosu a netlačí na pilu až moc, začnou po dočtení celé trilogie dávat mnohem větší smysl a hlavně se vám mnohem víc zaryjí do srdce. Paráda.
Podobně parádní je pak i rozjezd děje o několik tisícileté později, kdy jsou už csestriim jen přízraky z báchorek, jimiž se děsí malé děti před spaním. Místo fantasy epochálního rozmachu jak od Eriksona najednou Staveley přesedlává na politický a military thriller, přičemž za některé pasáže by se nestyděl ani George R. R. Martin. Tři dějové linie se soustředí kolem sympatických a sympaticky omylných postav, které jsou dostatečně rozdílné, aby si každý našel svého favorita.
Tři sourozenci
Nejvíc politický je zase příběh princezny Adare, která se zprvu snaží prosadit v ryze mužském světě vrcholné politiky Annurské říše – a jako bonus pohnat k zodpovědnosti otcova vraha. Problém? Oním vrahem je nejvyšší kněz bohyně, od níž odvozuje Adařin rod svůj původ. Vystoupit proti němu veřejně by se rovnalo vyhlášení občanské války. Ovšem krev není voda a volá po pomstě. Zvláště když víte, že jste další na řadě…
Což je pocit, který dobře zná i Valyn, budoucí ketrall – elitní asasín a odborník na speciální operace. Během výcviku narazí na loď plnou zmasakrovaných těl a od umírajícího vojáka si vyslechne varování o zradě, která číhá nejen v dalekém císařském paláci, ale i mezi ketrally.
Úspěšné absolvování (a přežití, protože ketrallové se s ničím nepáří a ztráty na životech považují za nedílnou součást výcviku) se pro něj stává náhle mnohem důležitější. A to ještě netuší, že brzy jej bude pohánět nejen pocit povinnosti, ale i sveřepá touha po pomstě na těch, kdo zabili nejen jeho otce, ale i jeho lásku…
Vyladěný komorní příběh
Která na sebe naštěstí nenechala dlouho trvat. Pravda, nebyl to takový fofr, jako u trilogie Prachmistři (vřele doporučujeme), ale i tak velký palec do Ostravy na adresu vydavatele. Prozřetelnost ohně byla… rozhodně ne komorní. Adare (která mimochodem už nepůsobí tak neuvěřitelně a strojeně jako v jedničce) musela po boku zrádce nejen císařského rodu, ale lidstva jako celku, čelit invazi brutálních barbarů (a nakonec vsadit vše na hodně nebezpečnou kartu po boku náboženských fanatiků a s oporou jen u bytostí, kterých se lidé bojí snad ještě víc než dávných csestriim).
A do toho ještě přichází jedno odhalení o původu nebezpečí hrozícím nejen Annuru, ale i světu za druhým. Ve hře nejsou jen csestriim, ale i bohové – toho času nejen pokojně dlící kdesi v zásvětí, ale i zatraceně neklidně vartující v lidských tělech po světě. Staveley prostě šlápl na plyn a od thrilleru kvapíkem přešel na zatraceně epickou fantasy.
Čte se to jedna báseň, stejně dobře jako jednička, a nadšení stoupá… ovšem kdesi v pozadí zároveň začíná hlodat malý červík pochybností – dokáže tohle Staveley ukočírovat? My, co máme za sebou už i trojku, odpověď známe – ale bez ohledu na ni platí, že jak Císařovy čepele, tak Prozřetelnost ohně se bez problémů dostanou mezi nejlepší fantasy, jaké u nás v posledních letech vyšly. Na poli nových ság jim mohou konkurovat jen již zmínění Prachmistři a pak Stín krkavce od Anthonyho Ryana.
Zatraceně dobrej…
Ano, na konci možná budete trochu potlučení, ale ten adrenalin vám už nikdo nevezme.
Prostě ano, běžte do Staveleyho! Je zatraceně dobrej.
Brian Staveley: Císařovy čepele
Brian Staveley: Prozřetelnost ohně
Překlad: Hana Vlčinská. Petra Kubešová
Vydal: Nakladatelství FANTOM Print, Ostrava 2016, 2017
Počet stran: 448 / 528
Cena: 314,- / 359,-
[review]