Na začátek si dejme menší prezenčku. Rok 2059? Máme. Londýn, eh, totiž Scion? Tady! Pohodlné papuče na čtení? Ty si teď, milé děti, nasaďte. A poslechněte si pohádku o tom, jak vznikl tento svět…

Bylo, nebylo, před dlouhými dvěma stoletími se královně Viktorii narodil syn. Muž, kterého dnes dějiny znají jako Edvarda VII., si později získal mnoho přízvisek. Padlý princ, krvavý král, dost možná i Jack Rozparovač… a zřejmě také historicky první jasnovidec.

Tak začíná příběh, který v dnešním Scionu zná každé malé dítě. Příběh o tom, jak se zrodila epidemie jasnovidectví, která zaplavila tento svět jako mor. A příběh o tom, jak se zrodil hrdinný Scion, všemocný režim, který projevy jasnovidectví potírá tak, jak si tahle nepřirozenost zaslouží. Naprostou likvidací.

Tenhle příběh moc dobře zná i devatenáctiletá Paige Mahoneyová. Ona sama páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Patří totiž k „nepřirozeným“: k jasnovidcům, kteří dokážou využívat všudypřítomný éter a rozeznávat a ovlivňovat tak duševní krajinu jiných lidí.

ed vševidoucíma očima Scionu se jí dosud úspěšně podařilo skrývat ve stínech londýnského podsvětí. Pak se ale během okamžiku její život navždy změnil. Neznámí lidé ji přepadli, unesli a v tajnosti převezli do někdejšího Oxfordu – do města, které před 200 lety zmizelo z map. Od té doby Paige pomalu zjišťuje, že autoritářský Scion, který celý život znala, je zřejmě jen zástěrkou pro něco mnohem děsivějšího…

Zrodila se nová J. K. Rowlingová?

Psal se rok 2013 a po internetu začaly kolovat velké zvěsti. Jak vzrušeně oznamovaly fantasy a sci-fi ziny po celém světě, nakladatelství Bloomsbury dost možná objevilo další J. K. Rowlingovou. Fanoušci se nemohli dočkat a novináři se oháněli šestimístnou cifrou, kterou tehdy nakladatelství (které mimochodem vydalo i Harryho Pottera) za první tři díly chystané série zaplatilo.

Kostičas, první díl plánované série a zároveň prvotina tehdy jedenadvacetileté Samanthy Shannon, vyšla ještě tentýž rok. A přestože srovnání s Rowlingovou a jejím Harry Potterem v mnohém pokulhávají, dočkala se nadšeného přijetí. Zaslouženě? Pojďme se na Kostičas podívat podrobněji.

Rozjetý vlak dystopických young adult

Pokud má fantastická literatura posledních deseti let nějaký výraznější trend (a pomiňme teď diskuse, co všechno do „skutečné“ fantastické literatury patří, a co ne), jsou to dystopické romány pro mladé. Vzpomeňme Hunger Games, Divergenci, Akademii výjimečných, Labyrint… a dál už nebudeme pokračovat, protože bychom tu byli do zítřka.

Právě na dystopickou notu v Kostičasu sází i Samantha Shannon. Ta ve své prvotině představuje svět roku 2059, kdy na území někdejšího Londýna vládne autoritářský Scion. Svět, ve kterém se lidé obdaření jasnovidnými schopnostmi musí plížit ve stínech kriminálního podsvětí nebo živořit na ulici. A ve kterém jim v každém okamžiku hrozí smrt.

Příběh autorka vypráví očima devatenáctileté Paige Mahoneyové, výjimečněnadané jasnovidkyně, která dokáže vstupovat do duševní krajiny jiných lidí. Ano, chápete správně. Kostičas je dalším z hrdých zástupců žánrů takzvané „young adult“ literatury. Pokud se vás při zvuku těchto slov zmocňuje neovladatelná touha rituálně obětovat alespoň jednoho plyšového jednorožce, ještě s tím chvíli počkejtei. Kostičas se totiž ostatním zástupcům žánru v mnohém vymyká.

Bezchybné to není

 Ale abychom to měli za sebou, shrňme si nejprve v rychlosti to, co se tolik nepovedlo.

Takže… dystopie. Populární žánr, který autorům dává do ruky řadu čtenářsky vděčných nástrojů, jak z obyčejného příběhu udělat neobyčejný (například zajímavým způsobem uchopit obecná témata lidství a svobody). Těch ale Samantha Shannon (minimálně zatím) nijak nevyužívá, a dystopická linka tak v Kostičasu zůstává pouhou kulisou bez zásadnějšího přesahu. Bohužel.

Bezchybný není ani young adult“ rozměr knihy. Devatenáctiletá Paige trpí většinou nemocí, které hlavní hrdinky tohoto žánru obvykle provázejí: je výjimečně nadaná, výjimečně krásná a, samozřejmě, i výjimečně kladná.

Že tu ještě něco chybí? Ano, dobře, že se připomínáte. Ani v Kostičasu nepřijdete o romantickou linku, nezbytnou přísadu všech knih pro mladé. Tady ale autorce přiznejme plusové body za to, že z romantických patálií hlavní hrdinky neudělala jednu z hlavních zápletek knihy, ale odsunula je na vedlejší dějovou kolej. Alespoň prozatím. Protože to v podobných typech děl rozhodně nebývá samozřejmostí.

(Jen tak mimochodem, napadá vás větší klišé než drsný, vnitřně rozervaný muž hrající na varhany ve ztemnělé katedrále? Eh.)

Precizní práce s jazykem i propracovaný systém „magie

Navzdory těmto výtkám ale Kostičas z řady dalších podobných titulů výrazně vystupuje. Zásluhu na tom má v prvé řadě skvělá autorčina (a překladatelčina) práce s jazykem. Ten je jednoduchý, velmi čtivý a plný mnoha zajímavých novotvarů. Ty v originále vycházejí z argotu viktoriánského podsvětí, v češtině si překladatelka Lenka Kapsová vypomohla Šmírbuchem jazyka českého. A na výsledku je to vidět. V dobrém.

Velkou devizou Kostičasu je i propracovaný systém jasnovidectví. Samantha Shannon přichází s komplexním systémem magie“, přiznaně inspirovaným moderními ezoterickými směry. A přestože do něj na začátku knihy čtenáře vhodí jako dítě, které se ještě nenaučilo plavat, do vody, už po pár stránkách máte jasno. Tenhle ezo systém dává smysl. A především baví. A co víc od knihy chtít?

Nejen pro holky

Sečteno, podtrženo. Kostičas jako první díl plánované sedmidílné série funguje výborně a v rámci žánru dystopických románů pro mladé jde o výrazný nadprůměr. A to navzdory občasným žánrovým klišé, některým promarněným příležitostem a také několika málo dějovým nelogičnostem.

A dobrá zpráva na závěr. Přestože podobné knihy obvykle cílí na mladé dívky, Kostičas je mnohem přístupnější. Bavit tak bude nejen patnáctileté fanynky Stmívání, ale i dospělejší publikum včetně mužských čtenářů. Ti všichni se už teď můžou těšit na to, jakým směrem Samantha Shannon svou hrdinku povede v příštích dílech. Protože když se to povede, může to být fakt velké.

Samantha Shannon: Kostičas

Vydal: Nakladatelství Host, 2014

Překlad: Lenka Kapsová

Počet stran: 480

Cena: 280 Kč

[review]