Madeline Millerová: Kirke / Kirké cover
Autor: Michael Velinov

Lidem byl dopřán jen omezený čas na této zemi, který si umí patřičně užít a vážit si jej. Jenže pokud žijete nekonečně dlouho, všechny dny vám začnou splývat v kruté nekonečnosti, ve které si musíte najít nějaké to rozptýlení.

Madeline Millerová – Kirké

Madeline Millerová: Kirke / Kirké obálka
Autor: Nakladatelství Slovart

Kirké nikdy nebyla obyčejnou. Už jen proto, že její matka byla nymfou, měl být její osud jiný než u obyčejného smrtelníka. To by si ale tahle nymfa nesměla zahrávat s bohem slunce, Heliem. Kirké tak díky své božské polovině mohla vstoupit do božských síní a hodovat po boku těch nejvyšších. Je to ale pocta nebo prokletí?

Protože ačkoliv zčásti bohyně, přesto jen neměla nikdy tak ušlechtilý zjev, plamenné oči svého otce a její hlas zněl navždy lidsky. Když se omylem potkala s člověkem, ten v ní ani na okamžik nespatřil její božství. Na kratičký okamžik se jí líbila ta pomíjivost a křehkost lidského bytí, jenže nic netrvá věčně.

Nepochopená a osamělá Kirké zhrzelá láskou tak jednou pro vždy zpečetí svůj osud hrůzným činem, který ji zavane do vyhnanství na ostrov Aiaia. Na ostrov, na který brzy dorazí také Odysseus hledající cestu zpět domů z Trojské války. Odvržený člověk na okraji božské společnosti na zapomenutém ostrově tak nemusí být navždy opuštěný a zapomenutý, jak se na první pohled zdálo.

Kirké od Madeline Millerové

Madeline Millerová: Kirke / Kirké obálka audio
Autor: Nakladatelství Slovart

Na příběh Kirké od Madeline Millerová jsem nenarazila náhodou, neboť jsem se setkala již dříve s jiným spisovatelčiným dílem, Achilleovou písní, který získal ocenění Orange 2012 za nejlepší ženou psané dílo.

Autorka má ve velké oblibě staré řecké báje, z kterých vychází a díky svým retellingům (tedy převyprávěním) dodává starým příběhům nových rozměrů a cest, kterými se slavní hrdinové mohli vydat.

Ačkoliv se ve svém předchozím díle věnovala prakticky jen Achilleovi, nyní se podíváme napříč celými bájemi, protože sledujeme dlouholetý život napůl nymfy, napůl bohyně. Příběh je tak trochu jiného rázu než Achilleova píseň, lehce natažený, zdlouhavější, ale zároveň mile převyprávěný.

Naše hlavní postava se totiž stává svědkem mnoha známých událostí, ke kterým se v určitý okamžik připlete a představí nám nový úhel pohledu na ně.

Dostaneme se tak třeba k zrodu samotného děsivého Mínotaura, kterého na svět přivedla láska, touha po vzrušení a něčem novém. Co teprve taková Skylla, dříve nejkrásnější nymfa a posléze obávané monstrum, za které může jen závist a zlomené srdce. Staré řecké báje a pověsti tak dostávají nových barev a odstínů, jak to vlastně celé mohlo být.

A přesně tahle touha po něčem děsivém a neočekávaném odráží celé smýšlení bohů. Díky jejich dlouhověkosti jsou znudění a oproti lidem si svůj život nedokážou patřičně užívat. To je jejich důvod ke krutosti, k chtíči spatřit něco nového, krvelačného, monstrózního.

Vždyť kdo jiný než znudění bohové, by dokázal vymyslet tak krutý trest pro Promethea, který se jen snažil pomoci lidem a nyní měl za to navěky trpět párán orlem? Překvapilo mne, jak moc z knihy cítím i samotnou těžkost bytí naší hlavní hrdinky Kirké. Ačkoliv se snaží být spravedlivá, občas nedokáže balancovat na hraně a sklouzne pod ní, aby přinesla do svého života nějaké zpestření. Přeci jen, pořád je to napůl bohyně, ačkoliv s bohy nechce mít nic společného.

Kniha papírová i k poslechu

Celý tenhle tón je cítit i samotným psaním, stylem, jakým jsou nám předávány informace o událostech. Z každého slova ochutnáváme hořkost dlouhého bytí, ačkoliv jej protínají vzrušující události. Výborně to podtrhla i interpretka Petra Špalková v audioknižní podobě, která svojí intonací naladí posluchače na zdlouhavý, posmutnělý a osamělý život nestárnoucí nymfy.

Slyšela jsem námitku, že by bylo vhodnější vybrat pro namluvení mladší hlas, ale jelikož sledujeme dlouhý život čarodějky, za mne byla tato volba výborná. Ba naopak, mladší hlas by se mi nemusel pozdávat v pozdější fázi příběhu, kdy je Kirké ženou a matkou. Možná právě díky celému vyznění knihy a tempu příběhu bych ji doporučila spíše číst nebo poslouchat před spaním, kdy se můžete ukonejšit příběhy ze starých řeckých bájí v jiném podání.

K audioknižním podobě bych ještě ráda dodala, že kapitoly oddělují krásné melodie strunných nástrojů a sborového zpěvu, které jako by pocházely přímo z řeckých ostrovů. Nejen příběh, ale i tohle okořenění v podobě drobné hudební vložky vám dodá pocit, že stojíte u slaného moře dorážejícího na břehy Kréty a dalších ostrovů.

Ačkoliv nakoukneme do spousty pověstí, přeci jen je zde hlavní vyprávění o životě Kirké od jejího dětství, lásky a nenávistí s nadanějšími sourozenci. Nesmí se zapomenout ani na první lásky a zklamání nebo třeba objevení schopnosti čarování za použití rozličných bylin.

Právě tohle jí připraví mnohé pokušení osudu a nové překážky. Kirké tak zakusí, že staré chyby se nám mohou kdykoliv zas a znovu připomenout a ovlivnit náš život. Celé je to takový přerod od prvních krůčku, nesmělou a přehlíženou dívku v pomalu rostoucí bohyni, která si své místo a uznání musí patřičně vybojovat.

Mnohé části mne opravdu dojaly a sama jsem jí držela palce, když se Kirké stala matkou navzdory přáním ostatních bohů, kteří se nebojí sáhnout na život komukoliv pro svoji potěchu.

Vše bych ráda zakončila drobnou zajímavostí. Ačkoliv v knižní variantě nalezneme čarodějku Kirke, v audioknižní podobě se objevuje název Kirké, nejspíše kvůli znělosti samotného jméno.

Slovo závěrem

Komu bych tuhle knihu doporučila? Rozhodně všem milovníkům retellingů a starých řeckých bájí a pověstí. Nahlédneme totiž do novodobého zpracování života čarodějky, nymfy a bohyně v jednom, slavné Kirké, která tak ráda proměňovala zbloudilce na jejím ostrově v prasata.

Kniha nás provede jejím zdlouhavým životem ovlivněným božskou znuděností a krutostí v jednom. Je to spíše takové počtení a poslouchání na večery před spaním. Příběh čarodějky Kirké výborně hlasově podtrhla Petra Špalková, takže se nebojte sáhnout ani po audioknižním zpracování.

Madeline Millerová: Kirke / Kirké

Vydal: Nakladatelství Slovart, 2019

Překlad: Eva Maršíková

Počet stran: 376 / pevná vazba

Cena: kniha 399 Kč / audiokniha 399 Kč

Audioknižní vydavatelství: OneHotBook

Délka audioknihy: 16h 41min

Formáty prodeje: 2xCD, MP3

Narrator / herci: Petra Špalková

Závěrečné hodnocení
Příběh / zábava / čtivost:
60 %
Zpracování / cena:
55 %
Styl a překlad:
60 %
Cíl knihy a splnění:
85 %
Lucie Friedelová
Vášnivá čtenářka, která netuší, zda knihy bydlí u ní nebo ona u knih. Stydlivá blogerka, občasná cestovatelka a milovnice podivností, třeba takových kudlanek.
kirke-preneste-se-do-dob-kdy-se-bohove-nudili-a-zjistete-v-prevypraveni-slavnych-pribehu-jak-vznikl-minotaurus-nebo-tajemstvi-nejkrasnejsi-nymfy+ Nový pohled na staré řecké báje a pověsti + Vykreslení bohů a jejich krutosti + Audioknižní zpracování podtrhuje atmosféru příběhu - Utahanější pomalé vyprávění