Karbonové město: Sanguis Carbo cover
Zdroj: WiredHuman

Ostravu jako havířovské město má dnes zafixovanou asi každý. Což takhle si ji užít ale tak trochu jinak díky několika žánrovým povídkám, které vnášejí do jejích ulic elfy či genetické hříčky?

Ačkoliv jsem již mnohokrát ze strany jiných čtenářů slyšela, jak česká literatura je něco méně než ta světová, sama zastávám naprosto opačný názor. Vždyť knihy od českých autorů jsou psány v našem rodném jazyce, mají v něm patřičnou volnost a mohou jej naplno využít na rozdíl od překladových titulů, kde je překladatel přeci jen trochu omezen.

O to spíše mi nemohl uniknout nový titul na trhu nesoucí název Karbonové město: Sanguis Carbo, který nejenže pochází od autorů z Ostravska, ale přebírá kulisy právě tohoto města mému srdci tak blízkému a rozehrává v jeho nich hned několik příběhů napříč žánry fantasy a sci-fi.

Karbonové město: Sanguis Carbo obálka
Zdroj: Nakladatelství Mytago

Pro knihu sepsali povídky celkem čtyři autoři a to s ženskou převahou, což nakonec v povídkách intuitivně poznáte, která ruka vedla jednotlivé příběhu ke svému vzniku. Mezi spisovateli v této povídkové sbírce tak objevíte Evu Lassler, Evu Juřenovou, Šárku Gongolovou a Romana Bílka.

Hned první povídka Černá smrt nás zavede do základů samotného města, kterému není ve sbírce řečeno jinak než Karbonové město.

Půlelfka Strylla a čaroděj Carib se v jeho rostoucích ulicích seznamují jako dva dohlížitelé pořádku – ona jako novicka, on jako mazák, který nechce nevyžádanou ženu po svém boku připustit blíže k řemeslu, než je potřeba. Ačkoliv ji doslova odstrkuje od povinností, je to nakonec právě Strylla, která si všimne zločinu kvetoucího napříč ulicemi přímo pod jejich nosy.

První z řad detektivních povídek, která nás provede v Karbonovém městě ve fantasy ražení. Kouzla a magie mu nejsou cizí, stejně tak jako trpaslíci. U těch se mi velmi zalíbilo využití ostravštiny jako jejich nářečí, které jako by jim bylo na míru šité.

Ačkoliv povídka pracuje s atmosférou a napětím díky vzrůstající kriminalitě, i přes poutavé vyprávění mi zde chyběly nějaké postupné stopy a odhalování, co se vlastně děje.

To naopak druhá povídka Mea Culpa nás vezme do Karbonového města za časů páry. Žánr steampunk tu prostupuje naprosto vším od parocyklů, parních lokomotiv přes petrolejové lampy či ty pouliční plynové. Všechno má svojí krásnou mlžnou atmosféru a hlavní myšlenka se točí kolem vynálezů.

Celý děj odstartovává krutá vražda neznámého muže, který je ubodán před dveřmi k hostinci. Novinářka Divana ovšem nemůže nechat takovou senzaci jen tak být a vydá se šmejdit po dalších stopách, aniž by se zalekla zajít do ne zrovna bezpečných míst a kontaktovat možná i podsvětí samotného Karbonového města.

Přesně na tomhle příběhu poznáte, že si jej vzal do parády muž. Krutější počtení v knize již nenajdete, ačkoliv se mu snaží některé ze spisovatelek konkurovat. Drsné mučení, nehezká a útrpná smrt, ale to vše okořeněné špetkou sexu, který na rozptýlení nesmí chybět.

Tentokrát pátrání po onom pachateli probíhá plynuleji, díky tomu, že je Divana opravdu nucena hledat a objevovat nové a překvapující stopy. Akční prvky se této povídce opravdu nezapřou. Pokud byste hledali typický prvek pro Ostravu, pak zde možná spatříte kulisy samotné Dolní oblasti Vítkovice.

Třetí povídka Bitva o nebe nás přenese do daleké budoucnosti, kde nad bývalým Karbonovým městem vyrostlo nové, tzv. Adamasové město. Vždyť Karbonové město je toxické a plné stvůr, které v tom neobyvatelném kousku země přebývají.

Jen v Adamasovém městě mohou žít čistí lidé. Jenže pak do tohoto netknutého kousku lidství začnou pronikat první nežádoucí návštěvníci a velitelka stráží má co dělat, aby přišla na kloub skutečnosti, kde se stala chyba či drobná škvíra, kterou sem vnikají.

Detektivní a akční příběh v jednom se snaží šlapat na paty tomu předchozímu, ale přesto na jeho krutost nemá. I tady si spisovatelka příjemně poradila se zápletkou, postupném pátrání a odkrývání stop. Nenechává pozadu ani nějaké ty intriky, lži a dávná tajemství, která nikdy neměla vyplout na povrch světa.

Příběh tak může být překvapující, a přesto stále fungující. Příjemně jsou zde zakomponované ostravské městské části, dle jejichž názvu zde žijí také určití obyvatelé, např. na Kuřím rynku slepičané.

Čtvrtou povídkou je Medailon, mysteriózní thriller, který nás zavede do dnešních dob. Je v něm tak nejlépe vykreslena Ostrava jako taková. Hlavní hrdina pátrá po původu záhadného vzkazu v notách, který se snaží rozluštit a při tom do svého pátrání zahrne také antikvariářku, která mu původně noty prodala.

Napínavé a atmosferické dobrodružství nám dokáže, jak i takhle banálně a nevinně vypadající záležitost může být smrtelně nebezpečná, když narazíte omylem na věc, o které byste raději neměli vědět.

Původně jsem si myslela, že jsou povídky rozmístěny v knize chronologicky, kdy zde napříč žánry Karbonové město postupně vyrůstá od středověké vísky do budoucích moderních časů. Právě tato povídka mne ovšem z mé dedukce vytrhla a lehce svým zařazením překvapila. To vše mi ovšem bylo osvětleno v poslední povídce.

Ta totiž vše tak nějak shrnuje, ukazuje, jak jsou lidé malincí a zanedbatelní. Je překvapivá, akční a morbidní. Ačkoliv mne mrzelo, že souboj s úhlavním nepřítelem nakonec skončil velmi rychle, povídka ve mně dokázala vyvolat spoustu emocí a já nakonec ani netušila, na čí straně vlastně stojím. Kdo si opravdu zaslouží moje zastání?

Celkově je kniha takovou příjemnou jízdou, která využívá různé části Ostravy, aby je promítla do svého vyprávění. Opravdu parádně jsem si užila povídky napříč žánry. Jediným kazem na kráse téhle knihy se nakonec staly chyby, které byly spíše překlepového rázu či z nepozornosti. Šotek se tady lehce vyřádil, což je škoda, když vás to sem tam vytrhne od čtení.

Závěrečné shrnutí

Komu bych knihu doporučila? Rozhodně každému, kdo je z Moravskoslezského kraje a má to tady rád. Každému, kdo má rád v příbězích zakomponovanou naši zemi.

A hlavně každému, kdo by chtěl ochutnat povídky vznikající na našem českém písečku, protože sborníky jsou výbornou příležitostí, jak toho ochutnat od vícero autorů.

Roman Bílek, Šárka Gongolová, Eva Juřenová, Eva Lassler : Karbonové město: Sanguis Carbo

Vydal: Nakladatelství Mytago, 2021

Počet stran: 554

Cena: 449 Kč