Kolektiv autorů - Jiný kraj
Zdroj: Colton Batts

Jiný kraj vás přenese do světa hororově rozpadlých rodin, magicky nadaných dětí, mořských víl, nekromantů, dračího království nebo mezi kočičí lidi. 

Jiný kraj, jiný mrav?

Sborník jedenácti povídek představuje české a slovenské spisovatele, kteří se nezalekli otázek dnešní civilizace a jejich problémů, ať už se jedná ve vztahu vůči sobě nebo vůči planetě Zemi.

To vše zahalili do příběhů odehrávajících se ve smyšlených světech, které vše nezlehčují, jen pomáhají čtenáři nahlédnout na problematiku z nového úhlu pohledu.

Tereza Matoušková, Tereza Kadečková a kolektiv – Jiný kraj

Pod taktovkou dvou editorek – Terezy Matouškové a Terezy Kadečkové – vzniklo zajímavé dílo, antologie povídek v žánru fantasy, sci-fi a hororu, které na sebe vzaly nelehké téma a sice problémy současné civilizace. Možná si říkáte, jak tohle všechno může jít ruku v ruce s tak vzdálenými světy naší fantazie, ale vybraní autoři se s tím vypořádali opravdu zajímavě. Tak pojďme nahlédnout, co si pro nás připravili.

Celý sborník otvírá hororová povídka Sami na cestě od Jana Hlávky, která reflektuje dnešní problémy v rodinách, nekomunikaci s dětmi, rozpad vztahů a případný rozvod. Jedná se o jednohubku s poměrně předvídatelným hororovým prvkem, který nepřekvapí. Na začátek knihy bych rozhodně volila něco údernějšího, co nás šokuje a nabudí na knihu.

To se vlastně daří až u následující povídky Kéž by se netočila, která pochází od slovenské autorky Jely Abasové. Tentokrát se podíváme do fantasy světa, ve kterém žiji dvě sestry, jedna bystrá duchem a ta druhá… tam kde strádá, to nahrazuje magickými vlohami.

Můžeme tak sledovat, jak s tímto údělem sester bojují rodiče a okolí. Nejdůležitějším a vlastně zpracovávaným tématem tohoto příběhu je otázka umisťování mentálně zaostalých lidí do ústavu. Je to opravdu to nejlepší pro ně nebo pro nás? Povídka ve vás zanechá spoustu otázek a jedná se o jednu ze tří nejlepších děl (dle mého názoru) z této antologie.

K tomu je potřeba podotknout, že ačkoliv mne zaujaly některé povídky, jiní lidé vyzdvihují pro změnu jiné příběhy. Vše to je opravdu o tom, které téma vás zasáhne a osloví nejvíce, takže pokud máte načteno, určitě se neváhejte podělit do komentářů, které povídky byly ty top pro vás.

Kolektiv autorů - Jiný kraj
Zdroj: Nakladatelství Golden Dog

Následuje další fantasy Dcery Neptuna, synové Amfitríty od spisovatele Přemysla Krejčíka, které nás vezme do hlubin oceánu. Tam totiž žijí mořské panny, které v pravidelných hlídkách chodí ke břehu vyhlížet dvounožce. To jim ovšem nebrání se navzájem stranit, protože se jedná o dvě samostatné rasy od sebe tak rozdílné.

Povídka působí opravdu kouzelně, má zajímavé tempo a vypjaté situace. Na konci nás čeká překvapivý zvrat, který ovšem tak nějak narušil to, co doposud veškerý děj řešil a mě osobně příliš nesednul.

Tohle je mimo jiné první z povídek, která okrajově řeší také ekologii a ničení přírody bezohlednými lidmi. A právě také na motivy této povídky a problému ekologie se inspirovala ilustrátorka Alena Kubíková, která stvořila obálku celé antologii.

Od těch čistě fantazijních světů se tentokrát přeneseme do naší přítomnosti do lehkého urban fantasy Sloňa, které si připravila Tereza Janišová. Příběh nás zavede mezi dnešní mladé a jejich život na sociálních sítí.

Podíváme se na zoubek tomu, co pro nás znamená vzhled a kým doopravdy jsme. Opravdu líbivé až pohádkové povídání s poučující perličkou na závěr, kdy v povídce jistě poznáte typický rukopis této spisovatelky.

Nyní již nastal ten příhodný čas na příběh od první z editorek, Sen o poupatech a trní od Terezy Matouškové. Ta nás přenese do svého světa Podmoří, ale pro četbu této povídky s ním nemusíte být seznámeni.

Povídka nás přivede k nezdařenému vědeckému pokusu a objeví se tady také nekromant. Kromě předsudků se podíváme také na jedno nelehké téma a to sexuální obtěžování podřízených. Celé vyprávění navíc funguje jako jakýsi retelling Šípkové Růženky, takže pokud je máte rádi, třeba vás tímto příběhem Tereza dostane. Za mě se rozhodně jedná o druhé top počtení této antologie.

Své místo ve středu sbírky si vysloužila Vilma Kadlečková se sci-fi povídkou Čas květů, kde nakoukneme za záda syna vývojáře, který si bude tak trochu hrát na boha v jedné simulaci. Příběh je vlastně takovým poselství o přijmutí sebe sama nejen okolím.

Nutno podotknout, že co se čtení týče, jedná se o nejnáročnější kousek z celého sborníku, neboť spisovatelka využívá velké množství nových slov, které mají v tomto kontextu svůj smysl, ale o to pomaleji se vše čte, jak se snažíte porozumět a orientovat se v nových pojmech a jejich významech.

Následující tři povídky mají jednoslovné názvy, což mne trochu zamrzelo, neboť na mě působí spíše jako pracovní název než jméno díla. Spojuje je v pozadí také problematika ekologie – tání ledovců, kyselé deště, plodnost a celkově ničení životního prostředí. To je ale jen okraj toho, co dokáží nabídnout, protože toho mají v sobě více.

Povídky Kra, kterou si připravila Barbora Vrobelová, nás zavede ke kmenům žijícím ve věčně zamrzlé krajině. Jejich jedinou obživou je rybolov a pro přežití je občas potřeba se spojit s jinými. Jenže kde je ta hranice, kdy se potřebujeme a držíme pospolu, a kdy začneme druhé rozlišovat a chovat se k nim odlišně, protože mají jinou barvu kůže?

Poměrně krvavé počtení a už od prvního okamžiku vám dokáže, že si nebude brát s nikým servítky. Vyprávění, které oživí bájná monstra a leviatany.

To takové Rohy od Petry Machové nás pro změnu zahřejí, dostaneme se totiž do dračího světa, kde zdejší lid svazují určitá pravidla. Ženy mají v této společnosti totiž jasně dané postavení a je jedno, do jak majetné rodiny se narodí. Vždy to budou pouhé ženy, které se musejí podvolit manželovi, to vše ohraničeno kulturní tradicí a navíc ženským mrzačením.

To se ovšem hlavní hrdince nelíbí, dokáže si s tím ale poradit? Ačkoliv se nejedná o téma, které by tolik svíralo evropské země, nemáme to zase tak daleko k ženám, které musejí ve své zemi mlčet. Právě tato povídka mi připomněla, jak si máme vážit toho, co vše můžeme.

Veronika Salášková si pro nás připravila příběh pod názvem Křídla, který bystrému čtenáři už názvem dává indicii k rozuzlení fantasy prvku ukrytého v něm. Opět se totiž podíváme do současnosti mezi lidi k jednomu neplodnému páru. Není divu, ženy se snaží udělat kariéru a v pozdějším věku to prostě nikdy tak dobře nepůjde jako v mládí.

Není ale potřeba vše vzdávat, je tady totiž klinika, která má neuvěřitelné výsledky a může pomoci každému. Nutno poznamenat, že z tohoto příběhu zamrazí především rodiče, protože to, co se začne dít, je opravdu děsivé.

Blížíme se pomalu k cíli a předposlední povídku Dar boha vyhnanců si pro nás připravila druhá z editorek, Tereza Kadečková. Tohle sci-fi nás zavede do nelibé budoucnosti vyprahlé planety s jejími prapodivnými obyvateli, třeba humanoidními kočkami.

Malá Tigra navštíví svoji maminku v klášteře, aby poprosila o pomoc ve svém městě, jenže Manatee složila slib mlčenlivosti a nemůže pomoci. Na druhou stranu nemůže své dítě nechat znovu samotné procházet těmi nebezpečnými místy zpět domů, a tak se vypraví společně s ním.

Povídka mne zaujala především kouzelnými a originálními postavami, které řeší své vlastní problémy. Nejvíce mne ovšem zaujala Tigra svým dětským nevinným pohledem na svět, ke které je její matka příjemným kontrastem. Opravdu příběh, který vám uvízne v hlavě, dokáže zaujmout svojí jedinečností a neopakovatelností a za mě třetí top této antologie.

Knihu završuje hororová povídka Trable s Kuřaty od Lukáše Vavrečky, po které nebudete mít rozhodně dlouho chuť si dát nějaké to kuřecí. Podíváme se totiž na problematiku velkochovů drůbeže, ačkoliv jen okrajově, plíživě a děsivě.

Hlavním příběhem nás totiž provází student řešící klasické trable mládeže. Tedy více méně školu, vztahy s dívkami, s matkou. Ta mimochodem dokáže sahat na maso a pak těma samýma neumytýma rukama sahat na další jídlo, což mne z toho trne ještě více, než vlastně z celého příběhu.

I tak ale ta všednost vás pohltí podivnou tíživou atmosférou a spisovatelova upozornění doprovázející určité úseky s nastíněním, že tohle skončí špatně, se postarají o kýžené napětí. Poslední hororový příběh má opět své ale, pro tentokrát mi zde chyběl nějaký výraznější fantasy, sci-fi nebo prostě aspoň mystery prvek, který by uceleně antologii uzavřel.

Jak je tedy zřejmé, v knize nalezneme opravdu pestrá a dobře zpracovaná témata, ačkoliv zde vládne především to fantasy. Není to ale na škodu a změna žánru či subžánru je příjemným zpestřením, tak jako proměnlivé světy, ve kterých se tyto příběhy odehrávají.

Některé příběhy působí prvoplánově, jiné musíme postupně rozplétat a odkrývat, co nám autor chtěl sdělit. Jako celek ovšem fungují a rozhodně dokáží čtenáře oslovit a správně zapůsobit. Otázkou tak zůstává ne to, zda si knihu přečíst, ale to, zda proti současným problémům provázejícím lidstvo děláme dost.

Kolektiv autorů – Jiný kraj

Vydal: Nakladatelství Golden Dog 2023

Obálka: Alena Kubíková

Počet stran: 312 / brožovaná

Cena: 399 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
80 %
Zpracování, cena
80 %
Styl, překlad
75 %
Cíl knihy, splnění
85 %
Lucie Friedelová
Vášnivá čtenářka, která netuší, zda knihy bydlí u ní nebo ona u knih. Stydlivá blogerka, občasná cestovatelka a milovnice podivností, třeba takových kudlanek.
jiny-kraj-horor-v-rozvedene-rodine-nekromant-nebo-kocici-lidi-ve-sbirce-povidek+ Proměnlivost žánrů a světů, takže nepůsobí monotónně + Velká pestrost témat, každý čtenář objeví to své + Povídky na vysoké úrovni se spoustou zajímavých autorských jmen - Úvodní povídka nefunguje jako dobrý otvírák - Některé povídky jsou předvídatelnější a přímočařejší