Immortals Fenyx Rising cover
Zdroj: Ubisoft

V Ubisoftu si letos evidentně řekli, že open world her není nikdy dost. Po mamutím AC: Valhalla a městském Watch Dogs: Legion přichází na řadu i “kopírka” legendární Zeldy, která je možná trochu paradoxně tou nejlepší hrou, kterou nám Ubisoft loni přinesl.

Když právníci úřadují

Immortals Fenyx Rising 1
Zdroj: Ubisoft

Řeč samozřejmě nemůže být o žádné jiné hře, než o Immortals Fenyx Rising. Po pravdě řečeno, tato hra má za sebou pěkných pár kotrmelců, díky kterým se mohlo zdát, že už ani nikdy nevyjde a několikaletý vývoj tak přijde vniveč.

Immortals Fenyx Rising byl původně vyvíjený pod názvem Gods and Monsters, aby následně narazil se svým názvem na právnické oddělení firmy Monsters Energy.

To sice nechce Ubisoft úplně přiznat, avšak proč jinak by se hra musela krátce před vydáním přejmenovat.

A tak se z lehce zapamatovatelného Gods and Monsters stal Immortals Fenyx Rising.

Immortals Fenyx Rising měl navíc vyjít již na začátku roku 2020, což by dávalo vcelku dobrý smysl. Hra by měla pro sebe dostatek prostoru a bezpochyby by dokázala zaujmout.

Nakonec se ale kvůli interním problémům ve vydavatelství Ubisoft, a také díky všudypřítomné pandemii, její vypuštění na trh posunulo až na 3. prosince. Tedy na dobu krátce po vydání nových Watch Dogs a AC: Valhally a těsně před vydáním dlouho očekávaného Cyberpunku 2077.

Kdy vlastně jít s kůží na trh?

Immortals Fenyx Rising 2
Zdroj: Ubisoft

Toto rozpoložení novému titulu od Ubisoftu moc šancí na úspěch bohužel nedává. A to i s ohledem na technický stav právě vydaného Cyberpunku.

V Ubisoftu si zkrátka nevybrali ten úplně nejlepší dobu na vydání. Což je rozhodně škoda.

Tato hra by si rozhodně zasloužila více pozornosti, než se jí v nabité předvánoční sezóně dostalo. Zcela nezaujatě je totiž právě tento kousek tím nejlepším, co nám Ubisoft v letošním roce přinesl, byla by tedy velká škoda jej minout.

Hráči, kteří tak dají Fenyxovu dobrodružství šanci, tak rozhodně své koupě nemusí vůbec litovat. Čeští fanoušci se navíc v případě tohoto kousku mohou těšit i na českou lokalizaci.

Pokud vám tedy chyběla čeština v AC: Valhalla i Watch Dogs, je právě Immortals Fenyx Rising jednou z posledních her v češtině, kterou jste si na konci roku 2020 mohli zahrát. V případě her od Ubisoftu patrně i tou úplně poslední.

“Kopírka Zeldy” a dalších?

Immortals Fenyx Rising 3
Zdroj: Ubisoft

Dost už ale polemizování nad osudem a porodními problémy této nové značky. Pojďme se podívat co si pro nás v Ubisoftu tentokrát připravili.

A nutno říct, že i v tomto ohledu se Immortals Fenyx Rising musí už od počátku vyrovnat s určitým stigmatem.

Už od ukázky prvních gameplay závěrů je tento kousek označován za “kopii” veleúspěšné hry Legends of Zelda: Breath of the Wild. A na první pohled tomu tak skutečně je.

Obě hry využívají celou řadu společných mechanik, díky čemuž mohou působit podobně, Fenyx však naštěstí není pouhou “kopírkou” a ve výsledku tak hráčům přináší hodně odlišný herní zážitek.

Ano, máme zde křídla nahrazující plachu, podobnou strukturu světa, pokladnice nahrazující shriny a takřka identické lezení po zdech, díky čemuž není pochyb kde se vývojáři inspirovali, celkový dojem je ale naštěstí jiný.

A i kdyby ne, tak Zeldu si na PC, PlayStationu nebo Xboxu zahrajete jen těžko.

Immortals Fenyx Rising 4
Zdroj: Ubisoft

Nebyla to však jen Zelda, kterou se vývojáři inspirovali. Immortals Fenyx Rising by se tak dal označit za určitý pelmel několika známých her.

Na jedné straně je již zmiňovaná Zelda, na straně druhé zde najdeme i špetku z Assassin’s Creed, hack and slash akcí, logických adventur a Fortnite, ze kterého si propůjčuje značně stylizovanou grafiku, díky které se snáze odlišuje od ostatních her od Ubisoftu.

Lze tak říct, že si zde každý přijde na své. A i když se autoři nesnažili být prudce originální a v podstatě jen recyklují nápady z jiných her, v případě Fenyx Rising to funguje překvapivě dobře.

S originalitou se šetřilo, ale není to nutně špatně…

Immortals Fenyx Rising 5
Zdroj: Ubisoft

Nabízí tedy Immortals Fenyx Rising něco vlastního? Ano, i ne odpověď není úplně jednoduchá. Každopádně na co měnit něco, co velmi dobře funguje.

Když k tomu navíc přidáte zajímavý příběh máte na úspěch zaděláno.

Tedy pokud nejste Ubisoft a nevydáte hru v nejnevhodnější okamžik roku. Přesně tak by se dala shrnout aktuální novinka.

Samotný příběh sice pobral asi tolik originality, jako všechny herní mechanismy v této hře, na druhou stranu rozhodně neurazí.

Příběh, jak už jste asi pochopili, je zasazen do antického Řecka. Zde se vtělíte do jednoho obyčejného vojáka, kterému se podařilo vyhnout záhadné kletbě, která zkaměněla všechny smrtelníky, včetně bohů. Nezbývá než se vydat na cestu, stát se hrdinou, zachránit bohy a porazit hlavního záporáka.

O zábavu jde především

Immortals Fenyx Rising 6
Zdroj: Ubisoft

S vymýšlením originálního příběhu se tak autoři dvakrát nepřetrhli.

Na druhou stranu je ale vše vyprávěno s notnou dávkou nadsázky a vtipu, díky čemuž vás bude příběh od začátku až do konce bavit.

V tomto ohledu bych Fenyxe připodobnil k výbornému animáku Herkules od Disneyho. I ten se nesl v odlehčenějších tónech, nic nebral příliš vážně a skvěle mu to fungovalo. A přesně tou cestou se vydává i Immortals Fenyx Rising.

Toto pojetí může ve spojení se stylizovanou grafikou v některých hráčích evokovat fakt, že se jedná o hru pro děti. Opak je však pravdou.

Ano, Fenyx sází na odlehčenější notu a celkovým pojetím se řadí spíše o odpočinkovějším záležitostem než k hardcore RPG, rozhodně se však nejedná o dětskou hru, o čemž vás vývojáři vcelku rychle přesvědčí.

Immortals Fenyx Rising 7
Zdroj: Ubisoft

Už samotné souboje dokáží v některých okamžicích pěkně potrápit.

A i když hra nemá kdo ví jak propracovaný soubojový systém, rozhodně se ale nejedná o rubačku při které si vystačíte s jedním tlačítkem.

Na každého nepřítele platí něco jiného a vy tak budete muset postupně přijít na to co. Kdy správně uskočit, dát parry, či využít svých křídel.

Toto pojetí není nikterak náročné, ale skvěle funguje a na obrazovce jednotlivá komba a útoky vypadají vážně efektně.

Na druhou stranu si v soubojích moc kreativity neužijete a po pár hodinách hraní tak nastupuje v tomto ohledu určitá monotónnost.

Ať je stále co objevovat

Immortals Fenyx Rising 8
Zdroj: Ubisoft

Za co je naopak potřeba vývojáře pochválit je samotný svět, ve kterém se hra odehrává.

Ten hraje doslova všemi barvami a nabízí vskutku různorodé prostředí.

Mapa navíc není přehnaně velká a vy se tak nebudete utápět představou, že vám cesta z jednoho konce na druhý zabere klidně deset minut.

Svět je navíc doslova prošpikovaný a vy tak budete mít stále co objevovat. Anglie z AC: Valhally tak proti světu z Fenyxe působí naprosto fádně a opuštěně

Kapitolou samou pro sebe, jsou pak hádanky a různé logické questy. Těmi strávíte ve hře opravdu moře času. Vývojáře se tak snaží zapojit více do hry i váš mozek a logické uvažování.

Immortals Fenyx Rising 9
Zdroj: Ubisoft

Hádanky zde navíc mají opravdu mnoho podob a u některých se i docela zapotíte.

Jednou budete muset poskládat krabice tak abyste mohli někam vylézt, jindy naopak měnit směr větru a mnoho a mnoho dalších.

Zde se autoři opravdu vyřádili a v tomto ohledu tak právě hádanky budou patřit k tomu nejzajímavějšímu, co hra nabízí.

Bohužel nikdo není dokonalý a u her od Ubisoftu to platí dvojnásob. Nyní ponechme stranou fakt, že Immortals Fenyx Rising je v podstatě jen přeskinovaná Zelda mixnutá Assassínem se stylizací z Fortnite a podívejme se, na co také vývojáři z Ubisoftu nezapomněli…

Již tradičně se můžeme “těšit” mikrotransakcí, kterými jejich obchod doslova přetéká. Ano, jedná se v podstatě jen o skiny, které nijak zásadně nemění hratelnost, ale přesto je zde otázka proč?

Stále ta stará obehraná písnička – mikrotransakce a dlc

Immortals Fenyx Rising 10
Zdroj: Ubisoft

Trochu větší otazníky se pak vznáší nad již oznámenými DLC. Hra ještě nestihla ani pořádně vyjít a už si je můžete předobjednat.

To vcelku pochopitelně u řady hráčů vyvolá mírné znepokojení nad tím, zda vývojáři jen neuřízli kus hry, za který budou chtít kasírovat další peníze.

V tomto ohledu vás naštěstí musím maličko uklidnit, za své peníze dostanete skutečně pořádnou porci obsahu, která vám na slušných pár desítek hodin vystačí. Samotný příběh vám zabere něco kolem 20 hodin a minimálně to samé vám zabere objevování otevřeného světa, který je prošpikovaný řadou výzev, hádanek a mini bossů.

Na poměry Ubisoftu je navíc hra až v neuvěřitelně dobrém stavu. S ohledem na nedávno vydanou Valhallu, Watch Dogs, či Cyberpunk je Fenyx Rising po technické stránce jasným vítězem.

Ano, hra sice nesází na realistickou grafiku a všemi proklamovaný ray tracing, avšak i tato silně stylizovaná grafika má rozhodně něco do sebe. A to se dá v podstatě říct o celé hře.

Závěrem

Immortals Fenyx Rising 10
Zdroj: Ubisoft

Immortals Fenyx Rising rozhodně není ničím originální a dokonce se dá říct, že zcela nepokrytě vykrádá ostatní tituly.

Avšak i přesto, nebo možná právě díky tomu ve spojení s odlehčeným příběhem a stylizovanou grafikou vše skvěle funguje a Fenyx vás tak rozhodně bude bavit.

Pokud tedy nepatříte k hardcore hráčům, kteří potřebují nekonečné stromy vylepšení stovky kilometrů čtverečních k objevování a soubojový systém, jak z Kingdom Come, může vás tato menší ale skvěle vybalancovaná hra pro celou rodinu bezpochyby zaujmout.

Jak to však s touto novou značkou bude dál ukáže až čas. Jakkoliv má hra co nabídnout nelze zastřít fakt, že si pro její vydání vývojáři vybrali ten nejnevhodnější okamžik. A pokračovat v něčem, co je prodělečné samozřejmě nedává smysl.

Immortals Fenyx Rising

Vývojář: Ubisoft Quebec

Žánr: Akční adventura

Vydavatel: Ubisoft

Engine: AnvilNext 2.0

Platformy: Amazon Luna, Microsoft Windows, Nintendo Switch. PS4, PS5, Xbox One, Xbox X a S

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
85 %
Petr Čapek
Otec, blogger, recenzent, ale především nadšenec do moderních technologií a nejrůznějších geekovin.
immortals-fenyx-rising-preskinovana-zelda-mixnuta-s-assasins-creed-laka-na-stylizovanou-grafiku-a-odlehceny-pribeh-pro-celou-rodinu+ nabitý svět k objevování + odlehčenější tón + grafické zpracování + pestrá hratelnost + čeština - malá kreativita při řešení úkolů - mikrotransakce - kopírování nápadů z jiných her