Tania Del Rio a Will Staehle: Warren XIII. A Vševidoucí oko cover

Ač se říká „nesuď knihu podle obalu“, nemusíme si namlouvat, že se občas stane, že na nás první pohled na obálku vyvolá tak silný dojem, že je rovnou rozhodnuto o koupi knihy. Obzvlášť pravdivé je to v případech, kdy je výtvarná složka tak silnou stránkou díla jako zde a po otevření zjistíte, že očekávání vzbuzená atmosférou a stylem obálky jsou naplněna do nejvyšší míry. 

Malý Warren XIII., nepříliš pohledný kluk s rozšklebenou žabí tváří, ovšem s půvabnými vlasy a dobrým srdcem, se vyloupl před mnoha lety v mysli nápaditého komiksového autora Willa Staehleho, který stojí v čele originálního projektu Unusual.co. Po mnoha letech, kdy nechal Warrena pobíhat jen ve svojí hlavě, se konečně spřáhnul s komiksovou autorkou Taniou Del Rio (mj. spolupracovala s Marvelem či Dark Horse) a společně stvořili nádhernou dětskou knihu se zcela uchvacující atmosférou.

Vydavatel slibuje potěšení fanouškům Tima Burtona, Neila Gaimana či Roalda Dahla a nezbývá než souhlasit a jen si přisadit estetikou Edwarda Goreyho, ale též filmů Karla Zemana. Péčí nakladatelství Paseka, o kterém se nebojím prohlásit, že je poslední roky téměř garancí kvalitního titulu (nejen) pro mladé čtenáře, máme k dispozici český překlad této perly pro malé i velké.

Tajemný hotel, záhadný artefakt a normální hlavní hrdina

Tania Del Rio a Will Staehle: Warren XIII. A Vševidoucí oko obalka

Kdesi v neznámu stojí hotel. Hotel, který již před nějakým tím staletím založil jistý generál Warren, později zvaný Warren I., jehož podobizna evokuje generály Americké občanské války. O hotel se postupem času starala celá pokolení Warrenů, kteří si za jméno vždy hrdě připnuli další řadovou číslovku. Náš příběh se točí kolem zatím posledního příslušníka rodu, Warrena XIII., zatím ještě malého chlapce, který se má jednoho dne stát dědicem hotelu. Nepřevezme jej však od svého otce, Warrena XII., neboť ten před lety nešťastně zahynul a nechal našeho Warrena v péči jeho lenivého a nespolehlivého strýce Ruperta.

V jeho péči se z vyhledávaného a exkluzivního letoviska, hotelu Warren, stala spíše ruina, o kterou pečuje jen samotný Warren XIII., seč mu síly stačí. Kdyby hotel obýval jen se strýcem Rupertem, výtečným kuchařem Bujónem, a starým učitelem, panem Friggsem, nebyl by jeho úděl tak trudný, nicméně strýc Rupert se před nedávnem oženil a Warren je tak v tyranském područí své novopečené tety Annakondy. Ta, ačkoliv pro svého muže má jen laskavou tvář plnou cukru, umí vymýšlet rafinované tresty a tyranizovat Warrena na každém kroku.

Záhy se dají do pohybu podivné události, když se do hotelu začnou postupně sjíždět tajemní hosté. Podivné zafačované nemluvné individuum, kterému Warren začne přezdívat Bleďoch, je jen prvním náznakem panoptika, které vezme celý hotel ztečí. Záhy se totiž ukazuje, že teta Annakonda si zřejmě vzala strýce ze zcela zištných důvodů – totiž proto, aby získala přístup do hotelu, který má ukrývat legendární artefakt zvaný Vševidoucí oko.

O co přesně jde, zůstává zahaleno tajemstvím, nicméně tetina posedlost a řada nešťastných prořeknutí způsobí, že hotel je záhy zaplaven nepřeberným množstvím hledačů pokladů, klenotníků, pirátů, pobudů a okultistů. Všichni se pídí po jediném – po Vševidoucím oku a každý má zcela odlišnou představu, oč vlastně jde.

Warren XIII. se v tom zmatku snaží zajistit, aby hotel nespadl, ale do toho mu přibývají i další starosti. Teta jej totiž neúmyslně přivede na stopu deníku Warrena II. a náš Warren pozvolna zjišťuje, že hotel, který byl celý život jeho domovem a o kterém si myslel, že ví úplně vše, je plný podivných tajemství. Aby hotel zachránil, musí se vydat po tajuplných indiciích, řešit obtížné hádanky, střetnout se s čarodějkami, navázat nová přátelství s lidmi i jinými tvory.

Nechybí napětí, kamarádství, zrady, zvraty a další nezbytné propriety. Pokud máte rádi neočekávané příběhy a nepředvídatelné situace, po knize ani raději nesahejte. Warren XIII. a Vševidoucí oko je kniha, která obratně těží ze zavedených žánrů a motivů, líčí překrásně atmosféru tajuplného hotelu a před očima vám kreslí příběh, jehož průběh není přespříliš těžké odhadnout.

Povedené zpracování knihy

V knize samotné najdeme i nějakou tu šifru a je i příjemné, když musíte při čtení vstát a podržet vzkaz u zrcadla, abyste se dozvěděli, co Warrenovi předkové chtěli sdělit dalším generacím. Obzvlášť to oceníte, pokud tuto knihu sami předčítáte své ratolesti a sledujete u ní nadšení a touhu po odhalení tajemství. Pro větší čtenáře je však hádanek pomálu, a to málo je vyřešeno hned, což by se dalo brát za jednu z mála nevýhod knížky. Při sledování luštění různých hádanek možná dostanete chuť něco vyluštit taky, ale toho se vám zde dostane jen minimálně, ovšem vzhledem k tomu, že jen stěží jde knize vytknout další nedostatek, není takový problém tuto chybičku přehlédnout.

Překlad knihy je velice kultivovaný a rozhodně netrpí nešvary tak typickými pro současné překlady do češtiny. Příjemný styl a věty co jsou skutečně česky, to je něco, co v dnešní době potěší. Nezáviděníhodný problém však musela překladatelka řešit v případě jedné z ústředních hádanek celého příběhu – ta je totiž založena na lexikální narážce na více významech anglického slova a je jen obtížně přeložitelná do češtiny. Pro mladého čtenáře tak může působit klíčová hádanka příběhu poněkud „za roh“, ale sám mohu jen těžko poradit, jak tento obtížný problém elegantně vyřešit.

Pro koho a proč?

Tania Del Rio a Will Staehle: Warren XIII. A šeptající les obalkaJak tedy knihu shrnout a komu ji lze doporučit? Předně je třeba vyzdvihnout velice půvabnou a originální výtvarnou stránku, která doprovází celý děj a tvoří nedílnou součást díla. Poutavá kresba evokující viktoriánské litografie, práce s barvou, pozadím i typografickými detaily činí z této knihy skutečnou pastvu pro oči. Troufám si ovšem říct, že příběh by obstál i bez tohoto skvostného aspektu, protože má velký potenciál pobavit a napnout malé čtenáře.

Pro jakékoliv milovníky soudobé tvorby pro děti je to zcela neopomenutelný skvost, kterým nakladatelství Paseka opět dokázalo, že se svému edičnímu plánu věnuje velice pozorně. Kniha se záhy dočkala pokračování jménem Warren XIII. a šeptající les, která již byla též přeložena do češtiny (a na jejíž recenzi se tedy můžete těšit); na rok příští je naplánováno vydání třetího dílu jménem Warren XIII. a třináctiletá kletba.

Je zřejmé, že autoři neřekli své poslední slovo a k originálnímu hrdinovi se rádi vracejí.

Tania Del Rio a Will Staehle: Warren XIII. A Vševidoucí oko

Vydal: Nakladatelství Paseka, 2017

Překlad: Barbora Punge Puchanská

Počet stran: 224

Doporučená cena: 369 Kč