Tak ty se chceš stát občanem, jo? A je ti jasný co to obnáší? Hvězdná pěchota není žádná procházka růžovým sadem, svoje právo patřit mezi občany si musíš tvrdě zaplatit. Nikdo tu není zvědavej na tvoje fňukání a jestli jedinkrát neuposlechneš rozkaz, můžeš si sbalit svoje saky-paky a navždy na občanství zapomenout. Jestli ale službu zvládneš, navždy se zařadíš po bok těch vyvolených a budeš občanem. Ty ale máš ještě možnost tu přihlášku zmuchlat, otočit se a vypadnout. Tak co, podepíšeš to?

Od zlaté lžičky do služby

Tak zhruba takovým rozhovorem si musel projít Juan „Johny“ Rico, mladík z dobře postavené rodiny, aby při náboru přesvědčil o svém úmyslu se přihlásit do služby. Zdánlivě k tomu nemá důvod, ale když se po škole se svým kamarádem a spolužákem rozhodují kam dál, služba vlasti mu připadá jako lepší volba, než-li přebrat otcův podnik.

Téměř impulzivně se tak přihlásí k mobilní pěchotě, přes četné námitky rodičů. Ne, že by pěchota byla jeho vysněná vojenská složka, spíš tak nějak na Johnyho zbyla, protože ho jinam nevzali. Jeho první destinací je výcvikový tábor Currie, který leží v kanadských pustinách. Tady Johny zažívá první setkání s vojenskou disciplínou a s tím, co to vlastně obnáší, sloužit u pěchoty. Spolu s každým dalším odpadlíkem, ale Johny zjišťuje, že mu to vlastně jde. A nejenom, že mu to jde, on v tom všem začíná nacházet smysl.

Jak Johny propadá sítem tvrdého výcviku, na mysl mu přichází lekce z nedávno dokončené školy, především disputace z hodin dějepisu a morální filosofie. Co to mu ještě nedávno přišlo jako teoretické povídačky, měl teď před sebou a z Johnyho se postupně stává uvědomělý voják.

Johny prochází prvními misemi, na kterých zažívá šok z rozdílu mezi výcvikem a realitou, ale taky navazuje přátelství a začíná pociťovat pocit zodpovědnosti za všechny lidi na zemi, které v boji s mimozemskými brouky ochraňuje. Původně nárazový konflikt ve vzdálených místech vesmíru, se totiž během Johnyho výcviku mění v plnohodnotný konflikt.

Je ale celý tenhle systém v pořádku? Je správné, aby jen službou protřelí veteráni měli volební právo? A je morálka civilistů natolik změklá, že potřebuje tvrdou vojenskou ruku? Na to všechno se Heinlein snaží ve své knize odpovědět.

Military sci-fi s filosofickým základem

Pokud by to snad z názvu nebylo jasné, Hvězdná pěchota je military sci-fi, odehrávající se v budoucnosti, ve světě kde Zemi vládne jedna světová vláda, protkaná vojenským vlivem. Země je ve stavu války, kterou vede s brouky, neznámou mimozemskou entitou, jejíž úmysly ani cíle nejsou zcela známy. Co je však zřejmé je skutečnost, že nejsou k lidem přátelští.

Jestli jste ale viděli stejnojmenný film z roku 1997, který režíroval Paul Verhoeven, tak čekejte něco úplně, ale úplně jiného. Kniha Roberta A. Heinleina je totiž spíše filosofickou sondou do utopické (nebo snad dystopické?) společnosti, zasazené do zhruba 700 let vzdálené budoucnosti.

Heinlein si zde pohrává s myšlenkou plně militarizované vlády, která vyžaduje poslušnost a dělí občany na dvě kategorie. Na ty kteří mají dostatek morálky a zodpovědnosti sloužit vlasti, no a na ty ostatní, kteří se jen vezou. Kdo nenasazuje kůži, nemůže volit a je odkázán na rozhodnutí ostatních.

Právě hranice mezi utopií a dystopií je častým předmětem sporů. Heinlein popisoval společnost, kterou načrtl ve Hvězdné pěchotě, jako ideál a kritizoval touto formou úpadek morálky v padesátých letech. Ačkoliv Heinlein knihu napsal již v roce 1959, svůj přesah má až do dnešní doby.

Jednak si můžeme domýšlet jak by na dnešní volnou morálku nahlížel, druhak je téma hranice mezi svobodou a totalitou stále velice aktuální. Během čtení knihy je možné polemizovat s argumenty, zda je skutečně prospěšné používat tělesné tresty, či zda je „osvícená“ vláda lepší, než prostá demokratická vláda zvolená většinou.

Oslava armády a vojenství, ale i totality a fašismu?

Heinlein samotný se stal terčem kritiky, neboť Hvězdná pěchota nepokrytě oslavuje vojenství a některými kritiky bývá označována také jako oslava totality, nebo snad fašizmu. Není zcela jasné, nakolik kniha jako taková odrážela názory samotného Heinleina a nakolik vážně myslel například přirovnávání výchovy lidí a štěňat. Ostatně dnes by byl pranýřován i za jeho popis výchovy štěňat, natož lidí.

Také samotná rasa mimozemských brouků byla přirovnávána ke komunistům a měla snad sloužit jako paralela pro studenou válku. Kde přesně leží pravda se nedozvíme, ale Heinlein každopádně nesklízel jen negativní kritiku!

Hvězdná pěchota získala ocenění Hugo pro nejlepší novelu v roce 1960 a je obecně považována za zásadní dílo science fiction, které pomohlo utvořit žánr tak, jak ho dnes známe. A chvála je namístě, protože jakkoliv kontroverzní může tato kniha být, rozhodně má co nabídnout i po zhruba šedesáti letech od vydání.

Donutí totiž čtenáře zamyslet se. Stejně jako si Johny přemítá lekce od svého profesora a polemizuje s nimi, tak je čtenář stavěn před stejnou volbu. A ať už s Johnym souhlasíte nebo ne, ta volba je zajímavá a ukazuje, jak nadčasové dílo Hvězdná pěchota je.

Není náhoda, že Heinlein, spolu s Asimovem a Clarkem utvářeli žánr. Pod slupkou akční rubačky se tu totiž skrývá poklad a klasika science fiction, kterou byste neměli minout. Už jen proto, že filmová adaptace opravdu nedělá knize dobrou pověst a jedná se spíše o satirickou verzi.

Ne že by snad filmová Hvězdná pěchota byla špatná, jen je to prostě něco jiného. Pokud bych měl něco vytknout, tak vyjma propagace armády, která nemusí každému sedět, je občas vidět nakolik si prostředí armády Heinlein oblíbil a vyžíval se v popisu a žargonu. Na druhou stranu, od knihy takovým názvem se to dá čekat.

Hvězdná pěchota do uší

Co se samotné audioknihy týká, zde nemám co vytknout. Hlavním důvodem je Ludvík Král, který je prostě pro žánr military science fiction zrozený. Jeho hlas perfektně sedí k drsným vojenským postavám a audio nakladatelství Walker a Volf moc dobře ví, proč ho zrovna na tuto knihu vybrali.

Při délce necelých 13 hodin, nabídne výbornou zábavu ne delší cesty, či volnější dny. V kombinaci s výbornou knihou, kterou Hvězdná pěchota beze sporu je, není nad čím váhat. Pokud máte rádi military sci-fi k zamyšlení, tady se rozhodně nespálíte.Tak to koukejte podepsat a mazejte si pro výzbroj.

Robert Anson Heinlein: Hvězdná pěchota

Vydavatel: Walker a Volf

Interpret: Ludvík Král

Délka: 12 hodin 52 minut

Cena: 279,- (mp3)

Audioknihu poskytla Audioteka.cz

[review]

UložitUložit