Matthew Woodring Stover: Hrdinové umírají
Zdroj: Planeta9

Caine je nejlepší zabiják v galaxii. Bohatý, slavný a odhodlaný. Odhodlaný nalézt ztracenou bývalou manželkou. Za každou cenu.

Herecká profese může být notně krvavá a nebezpečná záležitost. Hari Michaelson o tom ví svoje. Do své životní role zabijáka Cainea se v paralelním fantasy světě dokáže položit leckdy až moc, ke spokojenosti nadšeného publika. Jenže co když přišel čas, nechat hrdinu na konci slavně zemřít?

Dva v jednom

Dva různé světy skrytě propojené: Země, technická civilizace, ovládaná tuhou diktaturou. Ankhana, svět na úrovni středověku, kde z nějakého důvodu funguje magie.

Caine je na Ankhaně proslulý jako Čepel Tyshalleova, zabiják, jakému není rovno. Na Zemi je to ovšem Hari Michaelson, herec, který se vypracoval z nuly na superhvězdu. Je bohatý, slavný a spoutaný zákony dystopické kastovní společnosti, ve které by chtěl žít asi jen málokdo.

Jeho dobrodružství v Ankhaně sledují miliardy diváků jako takovou LARP hru, případně „reality show“ ve stylu Běžícího muže, ve které jde hercům skutečně o život. Každé dobrodružství může být Cainovo poslední.

Mimo to přichází o životy samozřejmě i obyvatelé Ankhany, ale proč by na Zemi někoho příliš trápilo, když se figurky na hřišti polámou, je tam přece dost jiných. Celý tenhle byznys, v němž zdaleka nefiguruje jen Hari, vůbec neřeší nějakou morálku, nedůležitější ze všeho jsou platné smlouvy.

Hari je tak úspěšný herec především proto, že vlastně nic nehraje. Je rozený zabiják, který se narodil buď ve špatné době, nebo na špatném světě. Na Zemi musí svůj vztek ovládat, teprve na Ankhaně se cítí víceméně svobodný, až do chvíle, než tam zmizí jeho bývalá žena Pallas Rilová.

Caine je rozhodnutý ji najít, jeho představa o co nejrychlejší cestě se ale značně liší od představ vysílací společnosti, které jde především o co nejvyšší sledovanost. A tak donutí Caina riskovat a jeho cesta nakonec bude vše, jen ne rychlá, přímá a bezpečná. Protože co jiného zvyšuje sledovanost více, než když hrdinové umírají?

Matthew Woodring Stover: Hrdinové umírají
Zdroj: Planeta9

Jednou dole jednou nahoře

Zdařilý mix plnokrevné sci-fi a fantasy v jedné knize se nevídá příliš často, tady se ale povedl. Přestože se mi více líbila linie děje odehrávající se v Ankhaně, nebylo to kvůli neslučitelnosti dějů, ale živějším postavám.

Například ze dvou hlavních záporáků, čaroděje Ma’elKoth z Ankhany a předsedy Artura Kollberga ze Země, vychází z pomyslného souboje vítězně čaroděj. Oba naplňují přísloví „cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly“, ale charakter Ma’elKotha je propracovanější a dostává se mu i více prostoru.

Na Zemi kromě Kollberga už prakticky zajímavé postavy nejsou, i další herci ze Země se až na pár okamžiků pohybují většinu času v Ankhaně. Tam z nich autor ale dokázal vykřesat mnohem víc než jen stafáž, dal si práci budovat uvěřitelné charaktery, takže Ankhana ožívá před očima.

Roztáčí se kolotoč, ve kterém každá postava něco skrývá, má své plány a cíle, které se někdy s Cainovými protínají a jindy zase rozcházejí, obvykle v těch nejméně vhodných okamžicích.

Autor na to ale jde chytře, takže se někdy věci pokazí Cainovi, jindy zase jeho nepřátelům, a někdy dokonce oběma naráz. Díky tomu děj není nijak snadno předvídatelný, jak se může z popisu zdát. Mrtvoly se vrší v hojném počtu, a navíc není vůbec jisté, zda Cainovi jeho láska za případnou záchranu nakonec poděkuje.

Kromě toho musím ocenit že Hari a Caine v jedné osobě je uvěřitelný muž. Je konzistentní a promyšlený, žádný tupý bijec, ale ani neposkvrněný hrdina. Přestože jeho řešení problémů obvykle zahrnuje brutální násilí, dokáže používat mozek a využít i jiné prostředky, což střídá podle potřeby a toho, co se od něj v danou chvíli čeká méně. Je napínavé sledovat co vymyslí, jak bojuje a jak postupně odhazuje pokrytectví vtlučené mu pozemskou civilizací.

Škola bojovníka

Čím tato kniha bezpochyby vyniká nad průměrem jsou akční scény. A to se rovnou přiznám, že nejsem žádný zarytý fanoušek akčního žánru a když mně nebaví, nemám problém zabíjení přeskočit jako nudný balast. Ale kdyby souboje všichni autoři uměli jako Matthew Stower, nepřeskakuji vůbec nic.

Boj je podrobný a srozumitelný, v každém okamžiku je zřejmé, kdo kde je nebo co dělá, ale zároveň se neutápí v popisnosti. Stover umí psát akční scény napínavě jako málokdo, a kdyby už nic jiného, tohle stojí za přečtení.

Zároveň kniha není jen jedna akce za druhou, ale dotýká se i složitějších společensko-politických témat: zneužívání moci, svobody projevu, kontroly médií, osobní zodpovědnosti a dalších, se kterými se postavy pokoušejí vypořádat, nebo je alespoň bez další újmy přežít. Čisté ruce sice nemá nikdo, ale někteří se alespoň snaží ušpinit co nejméně.

Výstavní špalek

Je důležité poznamenat, že kniha má necelých sedm set stran, takže je to pěkný špalek, díky kvalitní vazbě se však nerozpadá a má dokonce i textilní záložku. Obálka vypadá velmi dobře, nakreslil ji Marco Turini, a je rozhodně lepší než obálka původního vydání. Milan Pohl musel nad překladem strávit spoustu času a vytknout se mu nedá nic.

Začátek románu je pomalejší, zhruba prvních sto stran se víceméně jen vysvětlují principy fungování obou světů a připravuje se hlavní děj. Po „informační“ stránce je kniha poměrně složitá a Stover se napřed snaží vyložit věci tak, aby čtenář později netápal, což sice není od věci, ale také to není úplně napínavé.

Pokud se tím nenecháte odradit, budete mít dalších šest set stran za odměnu, takže doporučuji abyste knize dali čas a neodkládali ji příliš brzy.

Závěr

Hrdinové umírají u nás vychází po dvaceti pěti letech od napsání, ale příliš znát to na nich není. Je to cesta bojovníka za jeho cílem, bez ohledu na to, co si o tom myslí nebo říkají ostatní. Ti, co se mu postaví do cesty, ostatně většinou neříkají už nikdy nic.

Hari alias Caine je ochoten zemřít pro to co chce, ale není ochoten ustoupit. Má v sobě cosi z klasických hrdinů Conanova typu, ale i prohnaných, všehoschopných agentů různých korporátních dystopií. Ostatně už to, že Matthew Stover během let navázal třemi volnými pokračováními, svědčí o oblibě mezi čtenáři.

Planeta9 si rozhodně vybrala další velmi zajímavou sérii, kterou bude stát za to číst dál.

Matthew Woodring Stover: Hrdinové umírají

Vydal: Nakladatelství Planeta9, 2023

Překlad: Milan Pohl

Obálka: Marco Turini

Počet stran: 696 / pevná vazba

Cena: 719 Kč