Horizon: Forbidden West cover
Zdroj: Sony PlayStation

Čekání je u konce a jedna z nejočekávanějších her letošního roku je zde! Nebojácná hrdinka Aloy se vrací na scénu, aby napsala další fascinující kapitolu postapokalyptického světa, jenž se nám poprvé představil před pěti lety, ve skvělém Horizon Zero Dawn. Nyní však na naši hrdinku čeká výlet na Zapovězený Západ a spolu s ním i další snaha o záchranu světa…

O novém Horizonu toho bylo v posledních měsících napsáno více než dost. Samotní herní vývojáři, ale i novináři ze všech koutů světa, nás vcelku pravidelně zásobovali novými střípky informací a stupňovali tak naše očekávání.

Pokud jste tedy poslední rok nestrávili někde na opuštěném ostrově, tak vás nějaké ty informace o chystaném kousku studia Guerrilla Games nemohli minout.

Ach ta zpropadená pandemie…

Horizon: Forbidden West 1
Zdroj: Sony PlayStation

Obzvláště, když hra měla vyjít už na konci loňského roku, ale postihl ji stejně jako celou řadu dalších titulů, nucený odklad. Právě v této době dosáhla mediální masáž vrcholu.

Odklad naštěstí nebyl kdo-ví jak dlouhý a my se tak krátce po začátku nového roku můžeme s chutí pustit do hry a ověřit si na vlastní kůži zda vývojáři skutečně dodrželi slovo a všechna ta slibovaná lákadla nového Horizon: Forbidden West skutečně stojí za to.

A asi nemá moc smysl chodit kolem horké kaše a natahovat to, co velká většina z vás asi už tuší. Horizon: Forbidden West se skutečně povedl a my tak do rukou dostáváme jednoho z horkých kandidátů na letošní hru roku a to přesto, že letos bude konkurence obzvláště tvrdá. Pokud by vám však toto ujištění nestačilo, tak právě pro vás jsou zde následující řádky.

Příběh Horizon: Forbidden West vcelku pochopitelně navazuje na předchozí díl. Pokud vám tedy z nějakého důvodu Horizon: Zero Dawn až doposud unikal, rozhodně doporučím to napravit.

Přesto i na tyto hráče v Guerrilla Games myslí, a tak nám na začátku hry naservírují krátké shrnutí toho nejdůležitějšího, co se v prvním díle událo. Pokud však chcete být co nejvíce v obraze odehrání prvního dílu se nejspíše nevyhnete.

Horizon: Forbidden West 2
Zdroj: Sony PlayStation

Navíc s ohledem na provázanost obou dílů počítejte s tím, že se tu a tam může v textu objevit nějaký ten spoiler. A jedním takovým rovnou začneme, jelikož je důležitý pro další vývoj a určuje směřování celého Horizon: Forbidden West.

Vítejte zpět na Zemi 31. století

Vracíme na Zemi 31. století, kde budeme sledovat osud naší mladé hrdinky Aloy. Té se na konci Horizon: Zero Dawn podařilo porazit umělou inteligenci HADES, která stala hrozbou pro celou Zemi a hrozila vyhubením všeho živého. Naší spasitelce se však podařilo tuto hrozbu odvrátit a zachránit tak přeživší lidstvo.

Jak se ale vcelku záhy ukáže, se zlikvidováním HADESe to nakonec nebylo tak růžové, jak se mohlo zdát. Na scénu navíc přichází zcela nové hrozby včetně záhadné infekce, která pomalu pohlcuje vše živé. Ta společně s divokými bouřemi pustoší roztroušené zbytky lidstva, které se i bez tohoto ohrožení musí vypořádat s řadou výzev a ohrožení.

Život na Zemi se tak řítí vstříc dalšímu vyhynutí a nikdo neví proč. Je na Aloy, aby odhalila tajemství skrývající se za těmito hrozbami a obnovila ve světě pořádek a rovnováhu.

Cestou se musí znovu sejít se starými přáteli, navazovat spojenectví s válčícími novými frakcemi a odhalovat dědictví dávné minulosti – a přitom se snažit zůstat o krok napřed před zdánlivě neporazitelným novým nepřítelem.

Horizon: Forbidden West 3
Zdroj: Sony PlayStation

Zapovězený Západ odhaluje své tajemství

Jak už samotný název hry napovídá, pátrání po původu tajemné infekce zavede naši hrdinku až na západní pobřeží bývalých Spojených států. Hráči se tak mohou těšit na otevřený svět jenž je zasazen na území Nevady a Kalifornie.

Těšit se tak můžete na celou řadu velmi zajímavých a hlavně různorodých lokací včetně údolí, vyprahlé písečné pouště, zasněžených vrcholků hor nebo bujné džungle. Velkou novinkou je pak možnost vydat se i pod vodní hladinu a objevovat tajemství, které dávno pohltila voda.

Kromě toho se v jednotlivých lokacích budeme moci setkat i se zajímavými monumenty, jež po sobě zanechala lidská civilizace. V průběhu svého pátrání se tak budeme moci pokochat například rozvalinami odpalovací rampy vesmírných raketoplánů, nebo zbytky majestátního Golden Bridge.

Je jen na vás kolik toho při svém prozkoumávání světa objevíte a poznáte, věřte však, že podobných perliček a chytře ukrytých easter eggů je ve hře celá řada.

Ostatně, herní svět se oproti prvnímu dílu maličko rozrostl a tak ti hráči, kteří rádi objevují všemožná zákoutí, ukrytá údolí a tajné lokace, zde budou skutečně ve svém živlu.

Horizon: Zero Dawn vypilovaný k dokonalosti.

Horizon: Forbidden West 4
Zdroj: Sony PlayStation

A právě samotné herní prostředí bude společně se skvěle napsaným příběhem a robotickými nepřáteli jedním z hlavních lákadel nového Horizonu, stejně jako tomu bylo u prvního dílu. V tomto ohledu se vývojáři nesnažili příliš experimentovat a měnit něco co funguje a fanoušci milují.

Naopak pozvedli původní koncept zase o stupínek výš a veškeré mechaniky a drobnosti známé z prvního dílu vypilovávají k dokonalosti.

Krásným příkladem je například možnost vydat se pod vodní hladinu. Z ohledem na fakt, že Horizon by měl nabídnout otevřený svět (alespoň v rámci možností), byla by nemožnost si jít zaplavat a potápět se lehce omezující.

Právě veškeré tyto přidané mechaniky a další drobnosti dopomáhají prohloubit celkový herní zážitek a nutí hráče pokračovat stále dál a dál.

Horizon: Forbidden West tak jde nad rámec původní hry z roku 2017 a vylepšuje ji takřka ve všech ohledech. Samozřejmě, někdy více, někdy zase méně. Celkový dojem je však takřka dokonalý, a pokud si vás získala původní hra, zde budete vrnět blahem.

Těšit se můžete na komplexnější boj, volnější průzkum a postapokalyptický svět, který se hemží zajímavějším životem (robotickým i lidským).

Desítky hodin zábavy

Tím však zdaleka nekončíme. Vedle hlavního příběhu, který opět brnká na epickou vlnu, vývojáři nezapomněli ani vedlejší aktivity. Těch oproti prvnímu dílu výrazně přibylo. Jsou daleko pestřejší a velmi často nabízí vlastní příběhy nabité emocemi. Pokud tedy patříte k hráčům, kteří jdou striktně po hlavní dějové ose, možná nastal čas to změnit.

Horizon: Forbidden West 5
Zdroj: Sony PlayStation

Takovému třetímu Zaklínači se sice Horizon: Forbidden West v tomto ohledu nevyrovná i tak, ale v těchto vedlejších aktivitách nabízí několik desítek hodin kvalitní zábavy, u které si rozhodně nebudete připadat, že je zde jen proto aby vyplnila jinak prázdný svět.

Sami vývojáři vás navíc k prozkoumávání světa a plnění vedlejších misí vybízí. Hra před vás sice nestaví žádné pevné mantinely a nenutí vás jít pevně daným směrem. Zároveň zde však nechybí levelování, a tak si můžete být jisti, že pokud se rozhodnete jít pouze po hlavním příběhu, především v pozdějších fázích hry budete mít pořádné potíže a některé mise pro vás budou jen těžkou skousnutelným oříškem.

V té chvíli vám nezbude nic jiného, než sejít z hlavní stezky a zkusit i nějakou tu vedlejší misi, abyste si nahnali nějaké ty potřebné zkušenosti. Nejen je ale plněním vedlejších úkolů získáte, odměny za jejich splnění jsou tentokrát daleko zajímavější a budou vám dávat daleko větší smysl.

Za plnění vedlejších misí tak kromě zkušeností a nějakého toho materiálu budete moci získat například i lepší vybavení, které se vám bude určitě hodit.

Od akční adventury k RPG

Tím se tak nějak dostáváme k samotné hlavní hrdince. Autoři se totiž v aktuální novince daleko více zaměřili na přizpůsobení hlavní postavy a především pak jejích dovedností. V rámci získaných levelů budete získávat zkušenostní body, které budete následně moci investovat do celkem šesti oblastí.

Horizon: Forbidden West 6
Zdroj: Sony PlayStation

Každá z těchto kategorií má pod sebou celou řadu dalších odemykatelných dovedností a každý strom přináší sebou také možnost odemknout unikátní schopnosti. Baví vás střílet z luku nebo naopak dáváte přednost boji na blízko? Preferujete stealth, libujete si v mechanických udělátkách, nebo byste naopak ocenili lepší léčení?

Nic není problém a je jen na vás, na jakou oblast se zaměříte a v čem se vaše hrdinka stane mistrem. V tomto ohledu se tak autoři vzhlédli v lehkých RPG prvcích, které známe například z God of War a dalších her.

A nutno říct, že to dává vcelku dobrý smysl, přeci jen možností jak se v této hře vypořádat s jednotlivými výzvami a především pak mechanickými protivníky, je celá řada, a tak by byla škoda v tom, či onom ohledu nezískat nějakou tu výhodu.

Výčet novinek a vylepšení je opravdu dlouhý, a pokud bychom měli popsat úplně vše nejspíše bychom, zde byli ještě hodně dlouho. Zmínit však musím ještě minimálně dva zbrusu nové nástroje, které vám jednak usnadní pohyb krajinou a jednak je využijete i při soubojích.

Do hry tak přichází speciální kotva pro přitáhnutí se na vyznačená místa a energetický štít, jenž zároveň funguje i jako padák. A věřte, že s ohledem na zbrusu nové nepřátele a mechanická monstra, která se vám připletou do cesty, se vám budou i tyto dva nástroje nadmíru hodit.

Horizon: Forbidden West 7
Zdroj: Sony PlayStation

Grafické orgie s ústupky

Tímto výčet novinek a vylepšení nechme stranou a zaměřme se na další velice důležitý prvek hry. A tím samozřejmě nemůže být nic jiného než grafická stránka hry. Horizon: Forbidden West pohání vlastní engine studia Guerrilla Games, který byl použit už pro první díl a své přednosti ukázal i v dalších velkých hrách, jako například Death Stranding od Hidea Kojimy.

Tentokrát z něj však vývojáři vytěžili naprosté maximum. Už na první pohled je jasně vidět, že se grafika oproti prvnímu dílu výrazně posunula kupředu a to včetně animací a pohybu.

S ohledem na fakt, že hra vychází primárně na PS5 se asi není úplně co divit, avšak o to podivuhodnější je, co autoři dokázali vymáčknout ze stařičké PS4. V tomto případě se rozhodně žádný Cyberpunk 2077 incident konat nebude. I na úplně základním PS4 Slim hra vypadá skvěle a běží bez větších problémů. Samozřejmě při porovnání obou verzí jsou rozdíly patrné na první pohled, avšak ani tak hra na starém hardwaru rozhodně ostudu nedělá.

Už takříkajíc tradičně budete mít na silnější platformě dostupné dva režimy. Zatímco jeden nabídne nativní 4K rozlišení s vysokými detaily při 30 fps, druhý vykreslí svět „pouze“ v dynamickém 4K rozlišení, avšak při 60 fps. Samozřejmostí je také podpora adaptivních triggerů, haptické odezvy a prostorového zvuku. Těchto vylepšení se samozřejmě na PS4 nedočkáme, i tak je ale před  vývojáři z Guerrilla Games potřeba smeknout.

Horizon: Forbidden West 8
Zdroj: Sony PlayStation

Po všech těch problematických a zabugovaných hrách, kterými nás herní vývojáři v posledních měsících zásobovali, to vypadá, že opět konečně dostaneme kousek, na který si nebudeme muset stěžovat.

Ano, sem tam nějaký bug se samozřejmě najde, avšak velkou část z nich řeší Day One Patch, jenž je mimochodem dostupný ještě před vydáním hry, takže ve chvíli kdy se budete chtít pustit do hry, by vše mělo být v pořádku.

Závěrem

PS4 verzi Horizon: Forbidden West navíc bude možné zdarma upgradovat na PS5 verzi. Sony sice chtělo upgrade zpoplatnit, avšak po kritice hráčů a připomenutí slibu prezidenta společnosti nakonec z tohoto záměru vycouvalo a rozhodlo se nabídnout i u tohoto kousku bezplatný update.

Pokud tedy stále ještě vlastníte PS4 a svou PS5 zatím toužebně očekáváte, pořízení druhého Horizonu kvůli tomu rozhodně odkládat nemusíte.

Hra samozřejmě není úplně dokonalá a pár bugů a nedodělků se při bližším pohledu bezpochyby najde. Stejně tak některým hráčům nemusí vyhovovat všudypřítomný grind a crafting systém, který Horizon provází už od prvního dílu.

Pokud vám však nic z toho u původního Horizonu nevadilo, Forbidden West si vás zcela omotá okolo prstu. Základní mechaniky posouvá na další úroveň a přidává k nim dechberoucí svět a velmi kvalitní příběh s řadou zvratů, které si vás zkrátka získají.

Horizon: Forbidden West 9
Zdroj: Sony PlayStation

Jak jsem již tedy zmiňoval, horký kandidát na hru roku je zde a my tak do rukou dostáváme s přehledem nejlepší kousek, jaký nám herní vývojáři tento rok zatím přinesli…

Horizon: Forbidden West

Vydavatel: Sony, Guerrilla Games

Platforma: PS4, PS5

Datum vydání: 18.2.2022

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
95 %
Petr Čapek
Otec, blogger, recenzent, ale především nadšenec do moderních technologií a nejrůznějších geekovin.
horizon-forbidden-west-sbalte-si-batuzky-zapovezeny-zapad-ceka-a-kandidat-na-hru-roku-take+ nádherná grafika + fantastické souboje s kovovými monstry + zajímavý svět a frakce, vedlejší mise + vynikající příběh + nádherná "filmová" hudba + česká lokalizace - místy šablonovitý open world a aktivity - i když se jedná o open world, občas vás hra někam nepustí, i když to vypadá, že by měla